پیشگیری از اعتیاد فرزندان

۱۰ راه‌کار مهم و کاربردی برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان و نوجوانان

در جامعه امروزی یکی از بزرگترین نگرانی‌های والدین، اعتیاد فرزندان به مواد مخدر، الکل یا سیگار است. همانطور که همه ما در رسانه‌ها و جمع‌های خانوادگی، روزانه اخبار زیادی را درباره افزایش آمار شیوع اعتیاد در نوجوانان و حتی سنین پایین‌تر می‌شنویم، روز به روز این خطر را به فرزندان‌مان نزدیک‌تر احساس می‌کنیم. شاید تعجب کنید اما اولین دلیل فرزندان برای سیگار نکشیدن و عدم اعتیاد به مواد مخدر، ترس از ناامید کردن والدین‌شان است. شما قدرت نفوذپذیری بسیار بالایی برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان خود دارید که از آن بی‌خبر هستید. شما می‌توانید انتظارات و محدودیت‌های موثری را در این رابطه مشخص کنید و در عین حال حامی فرزندان‌تان باشید و آن‌ها را برای رسیدن به رویاها و اهداف‌شان ترغیب نمایید. برای آشنایی با مهم‌ترین شیوه‌های پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و کودکان در این مقاله همراه ما باشید.

۱۰ راه‌کار مهم برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان

۱. با فرزندان خود صحبت کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در مورد خطرات مواد مخدر، الکل و سیگار از والدین خود چیزهای زیادی می‌آموزند، تا ۵۰٪ کمتر دچار اعتیاد به این مواد می‌شوند. اگر می‌خواهید گفته‌های شما موثر واقع شود باید با فرزندان خود با تمام وجود و از صمیم قلب سخن بگویید. عصبانیت یا ناامیدی را از خود نشان ندهید. «اخلاص» همان چیزی است که شما هنگام گفتگو درباره خطرات اعتیاد فرزندان به آن نیاز دارید. صادقانه در مورد خطرات پیش روی آن‌ها صحبت کنید و بدانید که اگر با مواد مخدر روبرو شوند، ‌همین صحبت‌های صادقانه کمک می‌کند تا آن‌ها در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنند. برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان « نه گفتن» بسیار مهم است، پس تا حد امکان به آن‌ها آموزش دهید که در برابر پیشنهادهای اغواگرایانه پاسخ منفی دهند. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها می‌دانند که چرا باید «نه» بگویند. برای داشتن گفتگویی موثر با فرزند خود به موارد زیر توجه کنید:

 • بحث و گفتگوهای منظم همراه با اخطارهای مداوم در مورد خطرات مواد مخدر و غیره باید از سنین پایین آغاز شود.
 • آنچه را که می‌خواهید برای فرزند خود بیان کنید، متناسب با سن او برنامه‌ریزی کنید.
 • تمرین کنید که چگونه به سؤالات سخت او پاسخ دهید.
 • زمان مناسب برای یادگیری هرچه بیشتر فرزند خود را شناسایی کنید.
 • به آن‌ها بیاموزید که چگونه از مصرف مواد،‌ الکل یا سیگار خودداری کنند.

۲. نمونه‌های بصری و عبرت آور اعتیاد را به آن‌ها نشان دهید.

نمونه‌های بصری و عبرت آور اعتیاد را به آن‌ها نشان دهید.

نشان دادن عاقبت اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند به پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و برخورداری فرزندان شما از آینده‌ای روشن و درخشان کمک کند و از آوارگی و عاقبت ناگوار آن‌ها در آینده جلوگیری نماید. عاقبت کودکانی را که می‌شناختید و در سنین رشد دچار اعتیاد شدند، برای آن‌ها بازگو کنید. همه ما داستان‌های دور و نزدیکی درباره اعتیاد داریم، ‌آن‌ها را پنهان نکنید. نمونه‌های عبرت‌آموز اعتیاد در جامعه به وفور یافت می‌شوند. دانش آموزان موفقی که به دلیل اعتیاد رو به کلاهبرداری آورده‌اند و اکنون در خیابان زندگی می‌کنند. دختران نوجوانی که موادمخدر را تست کرده‌اند و حالا برای تامین هزینه‌های اعتیاد خود به فروش مواد مخدر اقدام می‌کنند. پسرانی که به دلیل تلاش برای سرقت داروهای کدئین‌دار از داروخانه‌ها راهی زندان شده‌اند. با نمایش تمام این نمونه‌های تلخ اطمینان حاصل کنید که فرزندان‌تان نتایج سوء مصرف مواد را مشاهده می‌کنند.

۳. انتظارات خود را به وضوح بیان کنید.

شما می‌توانید با داشتن قوانین روشن و منسجم اعتماد فرزند خود را جلب کنید. به آن‌ها بگویید که مصرف مواد مخدر یا نوشیدن الکل به دلایل زیر نادرست است:

 • این کار خلاف قانون است.
 • شما هنوز در حال رشد هستید و مغز شما هنوز در حال پیشرفت است.مواد مخدر و الکل می توانند به حافظه و توانایی یادگیری شما آسیب وارد کنند و حتی به طور دائمی به مغز شما آسیب برسانند.
 • مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل در نوجوانی باعث می‌شود تا معتاد شوید و در نتیجه به اقدامات ناامیدکننده از جمله ارتکاب جرم دست بزنید.
 • با مصرف مواد یا نوشیدن الکل، احتمال اتخاذ تصمیم‌های نادرست هنگام رانندگی، درگیری و دعوا یا رابطه جنسی افزایش می‌یابد و پیامدهای غیرقابل جبرانی را به همراه دارد.
 • کودکان و نوجوانانی که الکل یا موادمخدر را تست می‌کنند با احتمال بیشتری مواد مخدر دیگر را نیز امتحان می‌کنند.
در رشدتو بخوانید  مشکلات فرزندان طلاق در آینده چیست؟ چگونه این مشکلات را برطرف کنیم؟

۴. برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان ، از تهدید خودداری کنید.

هر نوجوانی دوست دارد، طغیان کند. این بخشی از روند رو به رشد یادگیری و تفکر آن‌ها است. شاید پوشیدن لباس های عجیب و غریب توسط آن‌ها آزار دهنده باشند؛ اما مطمئناً به اندازه تست کردن مواد مخدر خطرآفرین نیستند. با توجه به این موضوع ، سعی کنید از تهدید کردن و یا بالا بردن صدای خود جلوگیری کنید. آن‌ها واقعاً باید خودشان برای پرهیز از این امر تصمیم بگیرند. خط و نشان کشیدن و ایجاد ترس مبنی بر اینکه «تو نباید کارهای غلط انجام دهی» کمکی به پیشگیری از اعتیاد فرزندان نمی‌کند. اجازه دهید تا آن‌ها دور از تنش و تهدید متوجه خطرات اعتیاد به مواد مخدر شوند.

۵. یک الگو باشید.

واقعیت این است که بچه ها از بزرگسالان خود تقلید می‌کنند. اگر می‌خواهید نصایح شما موثر واقع شود؛ ابتدا خودتان به آن‌ها عمل کنید. فرزندان آینه پدر و مادر خود هستند؛ پس مراقب اعمال و رفتار خود باشید. کودکان و نوجوانان بسیار درک می‌کنند. اگر مادر و پدر به طور مرتب در حال سیگار کشیدن هستند، تصویر ذهنی کودک از آن‌ها، مشوق اعمال آتی او خواهد بود. بسیاری از والدین به انواع مواد مخدر اعتیاد دارند اما از فرزندشان توقع دارند که دچار اعتیاد نشود.

اگر اعتیاد دارید ترک کنید یا به دنبال معالجه باشید وسپس پیگیر پیشگیری از اعتیاد نوجوانان خود باشید.

 • شما به عنوان والدین باید از مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل پرهیز کنید تا الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید.
 • از مصرف داروهای غیرقانونی و سیگار نیز اجتناب کنید.

۶. برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان ، برای او دروازه‌بان باشید.

مواد مخدری مانند ماری جوانا یا سیگار و الکل اغلب به عنوان «مواد دروازه» شناخته می‌شوند. زیرا کودکان و نوجوانانی که بعداً دچار اعتیاد به سایر مواد مخدر می‌گردند اکثر اوقات با این مواد شروع می‌کنند و به ندرت كودك یا نوجوانی از سایر مواد مخدر اعتیاد خود را آغاز می‌نماید. پس دروازه‌بان باشید و سعی کنید قبل از شروع مشکل، از بروز آن جلوگیری کنید. صرفا با گفتن جمله «بچه است دیگر» از خطرات ناشی از مصرف ماری جوانا،‌ الکل یا سیگار فرار نکنید. برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان از آن‌ها در برابر این مواد محافظت کنید.

۷. در زندگی فرزند خود حضور پررنگی داشته باشید.

جالب است بدانید کودکانی که با بزرگسالان خود ارتباطات دلسوزانه‌ای دارند، کمتر به سمت اعتیاد سوق پیدا می‌کنند. اکثر افرادی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند یا از مصرف آن لذت می‌برند از چیزی فرار می‌کنند. روی آوردن به مصرف مواد مخدر می‌‌تواند برای فرار از هر مشکل یا معظلی باشد؛ برای مثال تحقیر و فرزندآزاری توسط والدین، زندگی در محیط خشونت آمیز، قلدرهای مدرسه و  ناامنی‌های مختلف. خانه‌ای امن، پایدار و مطمئن را برای زندگی فرزندان خود فراهم آورید. با آن‌ها با احترام و نجابت رفتار کنید. این وظیفه شما به عنوان والدین است که فضایی را ایجاد کنید که فرزندانتان در آن راحت باشند و هر چیزی و همه چیز را با شما به اشتراک بگذارند. برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و کودکان خود لازم است مسئولیت‌پذیری بیشتری را از خود بروز دهید. در این راستا به نکات زیر توجه کنید:

 • به فرزندتان گوش دهید ودر مورد کارهایی که از انجام آن‌ها لذت می برند از آن‌ها سؤال کنید.
 • در مورد مشکلات آن‌ها با دوستان‌شان همدردی کنید.
 • هنگامی که فرزند شما عصبانی یا ناراحت به نظر می‌رسد، مکالمه خود را با جملاتی مانند «به نظر می‌رسد غمگین هستی» یا «به نظر می‌رسد استرس داری» شروع کنید.
 • حداقل چهار بار در هفته کنار هم شام بخورید.
 • با دوستان فرزندتان و والدین آن‌ها آشنا شوید.
 • وقتی فرزند شما به خانه شخصی می‌رود، مطمئن شوید که یک فرد بالغ در آن خانه خواهد بود.
 • کودک خود را تشویق کنید که هر زمان احساس ناراحتی می‌کند مستقیما با شما صحبت کند.
در رشدتو بخوانید  چگونه با فرزند عصبی خود رفتار کنم؟ | با عصبانیت فرزندم چه کنم ؟

۸. برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان ، دوستان و اطرافیان او را بشناسید.

پسر شما وقت خود را با چه کسی می‌گذراند؟ دخترتان راز خود را با چه کسانی در میان می‌گذارد؟ به دلایل مختلف که یکی از آن‌ها پیشگیری از اعتیاد نوجوانان می‌باشد، شناختن دوستان و افرادی که در زندگی فرزندانتان نقش موثری دارند، از اهمیت حیاتی برخوردار است. برای دیدار با آن‌ها وقت بگذارید. آن‌ها را به مهمانی دعوت کنید و با والدینشان دیدار نمایید و به غرایز خود اعتماد کنید. مصرف مواد مخدر همیشه با «سلام، این را امتحان کن، این باعث می‌شود تا احساس فوق العاده‌ای داشته باشی» شروع می‌شود. گوینده این جمله همان فردی است که شما نمی‌خواهید اطراف فرزندتان باشد.

برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان ، دوستان و اطرافیان او را بشناسید.

۹. قوانینی را برای فرزندان‌تان تنظیم کنید و پایبندی به آن‌ها را تعقیب کنید.

واقعیت این است که سهل‌انگاری و آسان‌گیری والدین، بزرگ‌ترین عامل در مصرف مواد مخدر توسط نوجوانان به خاطر فشار همسالان‌شان است. مهم‌ترین نکاتی که لازم است در این باره به کار بندید تا از اعتیاد فرزندان خود جلوگیری کنید،‌ به شرح زیر است:

 • از همان دوران کودکی با فرزند خود در مورد قوانین صحبت کنید. برای مثال توضیح دهید که چه زمانی باید به خانه بگردند و عواقب شکستن قانون‌ها را نیز به آن‌ها اعلام کنید.
 • با احترام و انسجام، یک رابطه قابل اعتماد را ایجاد کنید. به رفتارهای خوب او پاداش دهید.
 • با اخطاردهی درباره عواقب، آن‌ها را به پیروی از قوانین تشویق کنید. قوانین و قواعد خود را که توسط مدرسه و جامعه تعیین شده است، به کار بگیرید. اگر فرزند شما به دلیل شکستن یک قانون مجازات شده است، به آن‌ها کمک کنید تا دلیل مجازات خود را بفهمند و در مورد آنچه می‌توانند در آینده متفاوت انجام دهند بحث کنید.

در اینجا برخی از پاسخ ها و بهانه‌های فرزندان شما در برابر اجرای قوانین، همراه با پاسخ‌ها و استدلال‌های متداول والدین آورده شده است:

 • شما تنها والدینی هستید که به من اجازه نمی‌دهند. (متأسفم که این طور احساس می‌کنید، اما این قانون مخصوص این خانه است.)
 • من نمی‌دانستم که باید این موقع در خانه باشم. (شما از این به بعد می‌دانید و رعایت می‌کنید.)
 • مال من نیست، من آن را برای یکی از دوستانم نگه داشتم. (شما هنوز هم مسئول این کار اشتباه هستید.)
 • قسم می‌خورم، این اولین باری بود که آن را امتحان کردم. (اتفاقات بد می‌تواند در اولین بار اتفاق بیفتد.)
 • آن معلم یا فلان شخص مسئول رسیدگی به این مسائل است. (این حرف قانع کننده‌ای نیست و بی‌ربط است.)
 • چرا به من اعتماد نمی‌کنید؟ (حساب بانکی اعتماد شما در حال حاضر کم است. در اینجا کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بیشتر برای جلب اعتماد ما سپرده‌گذاری کنید.)

۱۰. از مشارکت فرزندتان در فعالیت‌های خارج از خانه پشتیبانی کنید.

کودکانی که علاقه و رویاهای خود را دنبال می‌کنند، کمتر احتمال دارد الکل و مواد مخدر را امتحان کنند.

 • کودکان و نوجوانان با انجام فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه احساس هدفمندی می‌کنند و این فعالیت‌ها آگاهی فرزند شما را نسبت به جهان گسترش می‌دهد.
 • فعال بودن در ورزش موجب سلامتی جسمانی، روحی و روانی می‌شود و بچه‌ها را از خسته شدن باز می‌دارد.
 • هنر، تئاتر و موسیقی ابزارهای مناسبی برای بیان خلاقیت و یافتن دوستانی با علایق مشترک است که می‌تواند به کودک در رشد استعداد و افزایش اعتماد به نفس کمک کند.
منابع:

http://www.drugfreenh.org

https://www.allprodad.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *