۷ درس عبرت آموز که باید از شکست عشقی در رابطه عاطفی یاد بگیریم

شکست عشقی و جدایی در رابطه عاطفی، برای مردان نه تنها ساده نیست بلکه می‌تواند به دردناکی چنین شکستی در زنان نیز باشد. این نوع از شکست از نظر روانشناسی در دسته سوگ‌های ناشی از مرگ عزیزان طبقه بندی می‌شود و برخورد منطقی با این رخداد زندگی برای تداوم سلامت روانی و روحی لازم است. خیلی‌ها بر این باورند که شکست عشقی در روابط گذشته نشان دهنده شکست بزرگ در زندگی و یا تلف شدن عمر با یک شریک عاطفی اشتباهی هستند. بله؛ رابطه‌ها ما را با کوله‌باری از احساس غم و اندوه، عدم اطمینان و امنیت، و حس گناه ترک می‌کنند، اما نکات خردمندانه بسیاری وجود دارد که به جای این احساسات ناخوشایند می‌توانیم از آنها یاد بگیریم و فرقی بین مردان و زنان نیز وجود ندارد.

به جای اینکه سعی کنید بفهمید چرا در رابطه گذشته‌تان گرفتار شکست عشقی شدید، سوال اصلی این است که آیا درسی را که باید از رابطه یاد گرفته باشید را درست فهمیده‌اید؟ من زمان زیادی را برای پاسخ به این سوال به کند و کاو در گذشته خودم اختصاص دادم تا ببینم چه چیزهای جدیدی را می‌توانم از آن‌ها یاد بگیرم؟ شاید بهتر باشد به جای اینکه بعد از پایان تلخ یک رابطه، به فکر رابطه‌های جدیدی باشیم، به این فکر کنیم که چه نقص‌هایی در وجود ما باعث شد به رابطه ما لطمه وارد شود؟ در این مقاله هفت درس زیبا که می‌توانیم از شکست عشقی در روابط گذشته یاد بگیریم آورده شده است. قبل از اینکه خواندن این متن را شروع کنید این باور را در وجودتان تقویت کنید که زندگی یک دانشگاه است و شما دانش آموز آن هستید. تنها با این نگرش می‌توانید از تک تک لحظه‌های زندگی بیشترین لذت را ببرید.

مردم به شما تعلق ندارند (شما مالک افراد نیستید)

۱) مردم به شما تعلق ندارند (شما مالک افراد نیستید)

من پیش از این فکر می‌کردم، زمانی که در رابطه عاطفی به کسی متعهد می‌شوم، او فقط به من تعلق دارد. البته که حالا فهمیده‌ام اشتباه کرده‌ام. ملک یا ماشین نیستند که بتوانم آنها را مال خود بدانم. این یعنی اینکه، شما نمی‌توانید شیوه زندگی همسرتان را برایش انتخاب کنید، همچنان که نمی‌توانید تعیین کنید تا چه زمانی او در کنار شما خواهد ماند. شما نمی‌توانید کنترل رفتار آنها را در اختیار بگیرید هرچند که شاید آنها به رابطه عاطفی شما صدمه وارد کنند. بهترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که با همسرتان تعامل کنید، و حریمی از عشق و احترام متقابل را برای خودتان و او ایجاد کنید.

۲) در رابطه عاطفی، همه ما به زمانی برای با خود بودن نیاز داریم

شاید مدتی بعد از شکست عشقی بفهمیم که عاشق یک نفر بودن به این معنا نیست که هر ساعت و لحظه خود را به یاد با او اختصاص بدهیم یا اینکه هویت خودمان را با او ادغام کنیم. همین‌طور این رابطه نباید به سمتی برود که شما رویای شخصی خودتان را فراموش کنید. پیدا شدن عشق در زندگی به این معنی است که شما بیشتر لحظات زندگی را در کنار شریک زندگی و همسر خود بگذرانید و در عین حال وقتی را برای خودتان و انجام کارهایی که شما را به خود واقعی‌تان نزدیک می‌کند نیز در نظر بگیرید. بسیار دردناک خواهد بود اگر شما همه وقت و انرژی خودتان را برای عشق ورزیدن به کس دیگری اختصاص بدهید. مخصوصاً بعد از یک شکست عشقی، بیشتر حسرت چنین زمان‌هایی را خواهید خورد.

همه ما به زمانی برای با خود بودن نیاز داریم

۳) شما در رابطه عاطفی خودتان را کامل می‌کنید

جری مک گوییر Jerry McGuire (نام شخصیتی که تام کروز بازی آن را در فیلمی به عهده داشت) با جمله معروف «شما خودتان را کامل می‌کنید»، نگاه ما را نسبت به یک رابطه عاطفی به کلی تغییر داد. اگر ما به دنبال تایید شدن و دریافت عشق از یک منبع بیرونی هستیم، در واقع خودمان را درگیر مشکلات عاطفی مربوط به وابستگی به دیگران کرده‌ایم.

در رشدتو بخوانید  15 دلیل برای نپذیرفتن شکست در عشق | چرا نمی‌خواهیم از عشق خود جدا شویم؟

در گذشته، من به دنبال همسری بودم تا من را تایید کند. در واقع وقتی من در چنین رابطه عاطفی حضور نداشتم، برای خودم ارزشی قائل نبودم چون همه چیز در گرو تایید شخص مقابل بود. اشتباهی که من مرتکب آن شده بودم این بود که همه توانم را صرف تایید شدن از دیگران قرار داده بودم به جای اینکه خود واقعی‌ام را منبع شادی و رضایت شخصی قرار دهم.

اگر شما با خودتان خوشحال نیستید، نمی‌توانید در هیچ رابطه عاطفی دیگری شادی و رضایت را احساس کنید. لازم است قبل از ورود به هر رابطه‌ای و قبل از اینکه بخواهید شادی و حس خوب زندگی را با دیگران به اشتراک بگذارید، بذر عشق به خودتان و شادی را در وجودتان پرورش دهید. تنها زمانی دو نفر در کنار هم احساس خوبی دارند که هرکدام از آنها به تنهایی این حس را داشته باشد. درس بسیار حیاتی که از این مطلب می‌شود گرفت این است که تا خودتان دست به کار نشوید، حضور هیچ کسی نمی‌تواند حال بد شما را بهتر کند.

هیچ انسانی قابل تغییر دادن نیست

۴) در رابطه عاطفی هیچ انسانی قابل تغییر دادن نیست

شما فقط می‌توانید خودتان را تغییر دهید. پس خودتان را با باور به توانایی عوض کردن دیگران به حماقت نزنید. اگر دیگران بخواهند تغییر کنند صرفاً این کار از خودشان و به خواست خودشان انجام می‌شود، نه شما!

البته که ما می‌توانیم دیگران را برای تغییر تحریک و تشویق کنیم، اما انتظار داشتن از دیگران برای کاهش وزن یکباره به اندازه ۱۰ کیلوگرم در یک ماه یا کاری که او مواقع بروز خشم انجام می‌دهد، اصلاً به خواست من و شما بستگی ندارد. رفتارها یا عادت‌ها در عمق وجود ما ریشه دارند و تغییر آنها به سادگی انجام نمی‌شود.

اینکه ما در رابطه عاطفی انتظار داشته باشیم همسرمان دقیقاً آن چیزی را انجام دهد که ما می‌خواهیم، یک استراتژی از پیش شکست خورده است. در واقع مردم فقط زمانی رشد می‌کنند که تمایل درونی برای تغییر و بهتر شدن درون آنها جوانه می‌زند. تحت فشار قرار دادن شریک زندگی برای تغییر، شاید در کوتاه مدت مفید به نظر بیاید، ولی در دراز مدت به شکست یا مقاومت همسرتان خواهد انجامید.

اگر یکی از رفتارهای همسرتان را نمی پسندید، تلاش کنید واکنش خودتان به موضوع را مدیریت کنید. با مسئله در فضایی پر از آرامش برخورد کنید. وقتی شما به جای دیگری، توان خود را روی تغییر شخصی متمرکز کنید، افراد دیگر به صورت خودکار انرژی تازه‌ای که درون شما ایجاد شده را احساس می‌کنند. این انرژی، دیگران را برای یک رفتار متفاوت تحریک می‌کند و چون این انگیزه‌دهی از عمل شما برمی آید، بسیار بهتر از پند و نصیحت، موثر خواهد بود.

و اگر شما در کنار کسی احساس افسردگی می‌کنید و مجبورید خیلی از رفتارهای غیرقابل تغییر او را تحمل کنید، از خودتان بپرسید چرا باید با کسی بمانید که از نظر شما اشکالات زیادی دارد؟ در چنین موقعیت‌هایی از شکست عشقی نترسید و به یاد داشته باشید «یک پایان تلخ، بهتر از یک تلخی بی پایان است».

هوس‌ها و هیجانات جنسی تا همیشه در رابطه عاطفی باقی نخواهند ماند

۵) هوس‌ها و هیجانات جنسی، تا همیشه در رابطه عاطفی باقی نخواهند ماند

مشکلات جنسی از دلایل عمده جدایی و به تبع آن شکست عشقی است. فهم تفاوت بین شهوت و عشق، اجازه می‌دهد تا با ویژگی‌های فیزیولوژیک و روانی خودمان واقع بینانه برخورد کنیم. احساس وجد و بیقراری از حضور معشوق، پوشیدن لباس‌های زیبا برای تاثیرگذاری بیشتر و پیام دادن و تلفنی صحبت کردن تا نیمه‌های شب، همه نشات گرفته از قوه شهوت انسان هستند. این حس شهوت، به تدریج با گذشت زمان از بین می‌رود و جای خود را به عشق واقعی می‌دهد.

در رشدتو بخوانید  روانشناسی رابطه زناشویی چگونه باعث عشقی پایدار می‌شود؟ راز زندگی پایدار

عشق به معنی پذیرفتن یک شخص با همه نقص‌هایش و عشق ورزیدن یعنی دوست داشتن همان فرد به خاطر همان نقص‌ها. صحبت از عشق، یعنی اعتماد تمام و کمال به معشوق و به اشتراک گذاشتن همه چیز با او، بدون ترس یا نگرانی از قضاوت دیگران. وقتی شما می‌توانید خوبی و بدی یک نفر را بدون پیش شرط بپذیرید، عشق در وجود شما جوانه می‌زند.

این مسئله به خصوص در مردان بسیار حائز اهمیت است چون حس تنوع طلبی توام با شهوت در آنها شدت بیشتری دارد. مردان باید بدانند وقتی وارد پیمان ازدواج می‌شوند، شریک زندگی آنها همیشه آن طراوت چهره روزهای جوانی را ندارد. حتی ممکن است دچار رنج یا بیماری شده و به هر دلیلی بخشی از زیبایی خود را از دست بدهد. در صورتی که خود را برای پذیرش چنین واقعیتی آماده نکنید ممکن است در رابطه به مشکل بر بخورید.

۶) در بعضی رابطه‌ عاطفی می‌آموزیم چطورباید رها کنیم

یک درس مهمی که بعد از شکست عشقی یاد می‌گیریم، مهارت رهایی کردن گذشته است. رفتن و رها کردن با آغوشی از حس بخشیدن وعشق، مستلزم درک عمیق و حس شیرین بخشیدن خود است. بعضی رابطه‌ها به ما یادآوری می‌کنند سکه زندگی غیر از خوشحالی دائمی، روی دیگری نیز دارد. رویی که اگر به ما رو کند، به ما می‌آموزد که چطور باید با حفظ متانت و وقار، گذشته را بگذاریم و برویم بدون اینکه با خودمان کینه و دردی همراه داشته باشیم. توانایی رفتن و رها کردن گذشته به ما اجازه می‌دهد که در رابطه عاطفی فعلی یا آینده به طور کامل حضور فیزیکی، ذهنی و احساسی داشته باشیم.

۷) رابطه‌ عاطفی ، انعکاس مستقیم رابطه ما با خودمان هستند

در رابطه‌ها، وقتی ما خودمان را در حال واکنش به اتفاقات می‌بینیم، به این معنی است که ما ترس‌ها و اضطراب‌های خودمان را تسکین نداده‌ایم. وقتی مسئولیت خود را در این موقعیت‌ها تشخیص دهیم، می‌توانیم انتخاب‌های قدرتمند‌تری داشته باشیم که ما را به سمت درک عشق بیشتر در زندگی هدایت می‌کنند. هرچقدر بیشتر در برخورد با موقعیت‌ها به خود اصلی و درونی‌مان مراجعه کنیم، عشق بیشتری به خودمان احساس می‌کنیم و این عشق به ما کمک می‌کند تا بتوانیم روابط عاشقانه بهتری داشته باشیم.

رابطه‌ها به ما کمک می‌کند رشد کنیم. بعضی وقت‌ها هدف این است که چیزی را یاد بگیریم و یا مورد امتحان واقع شویم. در بعضی رابطه‌ها هم، بیشتر از شما استفاده می‌شود، تا آنکه چیزی نصیبتان شود. بعضی وقت‌ها هم یک رابطه تا زمان مشخصی برای شما فایده دارد و از آنجا به بعد ممکن است مسیر شما و شریک زندگی‌تان به طور طبیعی از هم جدا شود و لازم باشد به طور جدا از هم رشد کنید.

رابطه عاطفی شما هر سرانجامی که داشته باشد، (چه شکست عشقی و چه جدایی) درس‌هایی بسیار ارزشمند برای شما دارد که تا آنها را نیاموزید، نمی‌توانید وارد رابطه عاطفی دیگری شوید. حتی اگر وارد رابطه دیگری هم شوید در صورتی که درس‌های خودتان را از بر نکرده باشید باز هم به مشکل برخواهید خورد. در این مقاله سعی شد نکاتی که می‌توان از هر شکست عشقی درک کرد بیان شود. به یاد داشته باشید همه ما در مسیر زندگی دانش آموز هستیم و این مهم‌ترین نقش ماست.

 

   منابع:

https://www.mindbodygreen.com/0-14776/7-lessons-you-can-learn-from-failed-relationships.html

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *