ازدواج موفق چه نشانه هایی دارد؟ | ۷ ویژگی یک ازدواج موفق

از بیرون، بعضی ازدواج‌ها رویایی به نظر می‌رسند. تصویر یک زوج همیشه شاد و دست در دست هم که در هر جایی بدون ترس از قضاوت دیگران به هم عشق می‌‌ورزند، شاید اولین ذهنیتی باشد که با یادآوری نام یکی از اطرافیان، جلوی چشم‌ شما نقش می‌‌بندد، چون همیشه آن دو نفر را در چنین حالتی دیده‌اید. اما هرچقدر یک ازدواج موفق دست یافتی به نظر می‌رسد، ازدواج‌ایده آل یک توهم محض است! واقعیت این است که شما می‌توانید علیرغم وجود نقص‌ها در خود و همسرتان، یک زندگی فوق‌العاده بسازید، به جای اینکه از ‌ایده‌آل نبودن همه چیز به زمین و زمان شکایت کنید. اولین گام برای شروع، شناختن ویژگی‌های یک ازدواج موفق است. در این مقاله به شما می‌گوییم که چه نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌‌دهد شما در یک ازدواج موفق هستید. در صورتی که در رابطه زناشویی خودتان به اندازه کافی خوب نیستید، از این نشانه‌ها به عنوان شاخص استفاده کنید و مسیر رابطه زناشویی را به سمت این نشانه‌ها هدایت کنید.

در ازدواج موفق زن و مرد با هم در مورد تصمیمات زندگی گفت و گو می‌کنند.

۱- در ازدواج موفق زن و مرد با هم در مورد تصمیمات زندگی گفت و گو می‌کنند.

در ازدواج موفق جبهه بندی وجود ندارد! خیلی از زوج‌ها فکر می‌کنند که منافع زندگی به صورت ۵۰/۵۰ بین زن و مرد تقسیم می‌شود، درست مثل جناح‌های سیاسی یک کشور! این دیدگاه اشتباه در تصمیم گیری‌های زندگی مشترک بسیار آسیب زا است. اگر چیزی برای شما خوب به نظر می‌‌آید لزوماً به معنی مفید بودن آن برای هر دونفر نیست، فارغ از اینکه در چه موردی تصمیم گیری می‌کنید. خریدن یک وسیله خانه، رفتن به مهمانی یا سفر، تغییر شغل، همه و همه از مواردی است که زن و مرد هردو به اندازه ۱۰۰ درصد در آن سهیم هستند و تصمیم گیری در مورد آنها باید با هم انجام شود. به بیان دیگر در یک ازدواج موفق منافع فردی وجود خارجی ندارند و فقط منافع مشترک تعیین کننده تصمیم‌هاست.

کوچک یا بزرگ، کار عقلانی این است که قبل از گرفتن تصمیم نهایی، با همسرتان مشورت کنید. تصمیمات زندگی شما به طور مستقیم بر زندگی شخص دیگر اثر دارد. صحبت کردن در مورد تصمیمات زندگی مشترک یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که نشان می‌دهد شما و همسرتان در یک رابطه قوی قرار دارید.

۲- زن و مرد با هم یک تیم را می‌سازند

در ازدواج موفق، همسر شما هم تیمی شماست.  برای اینکه ازدواجتان را با قوت نگه دارید، لازم است یک هدف مشترک داشته باشید و برای آن مثل یک تیم تلاش کنید. وقتی این نگاه در زندگی مشترک حاکم باشد، این برای هر دو شما پذیرفته است، در زمان‌هایی که احساس ضعف می‌‌کنید هم تیمی شما کاپیتان تیم باشد و رهبری را به دست بگیرد. همچنان که همسر شما در موقعیت‌هایی که نقطه قوت شماست، از توانایی شما به عنوان رهبر استفاده می‌‌کند.

شما در رابطه ازدواج موفق باید نقش لباس همسر خود را داشته باشید تا همدیگر را تقویت کنید. این یعنی، به عنوان سنگ تعادل رابطه عمل کنید و هر جا کاستی وجود داشت خودتان را به آن اضافه کنید. اگر همسرتان دچار یاس و نا‌امیدی بود، به او امید و اعتماد به نفس بدهید و هر جا بی‌پروا و بی‌ملاحظه قصد کاری داشت، با یادآوری خطرها، جانب احتیاط را بگیرید.

در ازدواج موفق هیچ کدام از دو طرف به دنبال رئیس بازی نیست. رئیس داشتن خانه به این مفهوم است که همیشه فردی که رئیس نیست باید تقصیر‌ها را به گردن بگیرد.

به عنوان یک تیم، شما باید به هم ارزش و اعتبار بدهید، فقط در این حالت است که می‌توانید شریک زندگی یکدیگر باشید و درکنار هم رشد کنید. در این صورت حسی از خوشبختی و رضایت سراسر زندگی مشترک را فرا می‌گیرد.

در رشدتو بخوانید  زن عاشق چه خصوصیاتی دارد؟ | ویژگی های زنان هنگامی که عاشق می شوند

۳- در ازدواج موفق زن و مرد خودشان را خوش شانس‌ترین می‌دانند

در زندگی مشترک، هیچ چیز بدتر از آن نیست که کسی بگوید:« من می‌توانستم با فرد دیگری که می‌خواستم ازدواج کنم! همسر من خیلی خوش شانس است که من را کنار خودش می‌بیند»! اگر شما هم این‌طور فکر می‌کنید، یا نیاز به یک بازبینی اساسی در دیدگاه‌هایتان دارید یا اینکه نباید با همسرتان ازدواج می‌کردید (بیچاره همسر شما!).

هردوی شما باید از صمیم قلب به خاطر داشتن هم سپاس‌گزار باشید. آیا تاکنون روبروی همسرتان ایستاده‌ و به او گفته‌اید که چقدر با او زندگی فوق‌العاده و رویایی را دارید و به خطر آن سپاس‌گزارید؟ اگر این ذهنیت بر زندگی مشترک شما حاکم باشد بدانید که پیوند شما هر روز قوی و قوی‌تر می‌شود.

اگر همیشه نسبت به ازدواجتان با دید منفی فکر می‌کنید، یک بار بنشینید و همه چیز‌هایی که در زندگی مشترک باید از آن‌ها سپاس‌گزار باشید را یادداشت کنید. آیا همسرتان عادتی آزار دهنده دارد؟ تصور کنید که اگر آن عادت‌های بد نبودند چه تفاوتی در نگرش شما ایجاد می‌شد؟ توجه داشته باشید که‌ایده آل در زندگی وجود ندارد و این را سرلوحه زندگی خودتان قرار دهید. آن وقت است که می‌توانید از لحظات خوش و نقاط روشن زندگی‌تان شاکر باشید.

اگر لازم است به یک زوج درمانگر خوب مراجعه کنید. زوج درمانی بسیار می‌تواند به رابطه زناشویی شما کمک کند و چیزی نیست که از آن خجالت بکشید. هر دوی شما باید به درجه‌ای از خودشناسی و بینش در زندگی مشترک برسید که از داشتن یکدیگر احساس خوش اقبالی کنید. فراموش نکنید این بیشتر به خود شما و نگرشتان بستگی دارد تا به طرف مقابلتان.

در ازدواج موفق زوجین عاشق خنده‌های هم هستند!

۴- در ازدواج موفق زن و مرد عاشق خنده‌های هم هستند!

هرچند شوخ طبعی به تنهایی نمی‌تواند رابطه دو نفر را پایدار نگه دارد، اما یقیناً کمک می‌کند تا از روزهای سخت، راحت‌تر عبور کنید. آیا تا به حال به حس شوخ طبعی هم توجه کرده‌اید؟ آیا عاشق خندیدن کنار همسرتان و شوخی کردن با او نیستید؟ اگر هردوی شما از این چیزهای کوچک لذت می‌برید و زمان‌های کسل کننده اجتناب ناپذیر در زندگی را با وجود هم به خوبی سپری می‌کنید، زندگی خوشحالی را با هم در حال تجربه کردن هستید. خنده‌های بلند و از ته دل برای سلامتی شما بسیار مفید است. اگر تا به حال کنار همسرتان خندیدن را تجربه نکرده‌اید، حتماً آن را امتحان کنید! به این فکر کنید که چه چیزی باعث شد عاشق هم شوید. مجدد به آن توجه کنید و از وجود چیزهایی که در همسرتان است و عاشقش هستید لذت ببرید. این کار رابطه شما را بسیار قوی‌تر از قبل خواهد کرد.

۵- اعتماد متقابل در قله زندگی مشترک!

اعتماد سنگ بنای هر رابطه زناشویی موفق است. اگر اعتماد نباشد، رابطه می‌میرد. اگر به همسرتان اعتماد دارید، رابطه شما همین الان در قوی‌ترین وضعیت ممکن قرار دارد. در چه زمینه‌هایی به طور به کامل همسرتان اعتماد دارید؟ در چه حوزه‌هایی نمی‌توانید به راحتی به همسرتان اعتماد کنید؟ در بخش دوم، در مورد ذهنیت کار تیمی صحبت کردیم. برای داشتن یک تیم موفق شما باید به هم به طور مطلق اعتماد کنید.

به این موضوع فکر کنید اگر هر کدام از شما بدون مشورت با دیگری به تنهایی در مورد یک موقعیت سرنوشت ساز زندگی تصمیم گیری کند، آیا می‌توانید به تصمیم نفر مقابل اعتماد کنید؟

انتخاب‌های زندگی هر روز پیش روی ماست. آیا قبل از تصمیم گیری به همسرتان و نظر او اهمیت می‌دهید یا خودتان به تنهایی تصمیم می‌گیرید و بعد به پیامدها و واکنش‌های همسرتان فکر می‌کنید؟ اگر شما به هم اعتماد ندارید، باید کنار هم بنشینید و عمیقاً گفت و گو کنید. به همسرتان بگویید که به چه چیزهایی شک دارید یا چه رفتاری از همسرتان سرزده، که احساس تردید و ناامنی را در شما ایجاد کرده است؟ برای اینکه رابطه زناشویی خوبی داشته باشید، باید خلا اعتماد را پر کنید وگرنه تردید و بدبینی همه زندگی شما را احاطه می‌کند. اغلب کافیست تا سر صحبت را باز کنید، آن وقت می‌‌بینید که گره آنقدر‌ها هم کور نیست! این تنها ابزار و سلاح برای دفاع از زندگی است که با عشق به کسی که دوستش دارید شروع کردید. فقط در این مسیر است که می‌توانید به نیاز‌های هم در رابطه زناشویی پاسخ دهید.

در رشدتو بخوانید  نشانه‌ها و علائم عاشق شدن | چگونه متوجه شویم که واقعا عاشق شده ایم؟

۶- در ازدواج موفق ، زوجین می‌دانند که دعوا دردی را دوا نمی‌کند!

مشاجره، پرخاش کردن، ناسزا گفتن و شاید درگیری فیزیکی، همه آن چیزی است که موقع دعوا با آن مواجه می‌شوید. واقعاً کدام مسئله در این شرایط قابل حل شدن است؟ آیا دعوا کردن غیر از تخلیه انرژی‌های منفی سر همسرتان فایده دیگری هم دارد؟ راه بهتری جز اینکه انرژی‌های منفی را به سمت کسی که عاشقش هستید روانه نکنید، وجود ندارد؟

البته که صحبت کردن و تلاش برای حل مسائل چالش برانگیز زندگی مشترک در فضای احترام متقابل، کلید داشتن یک ازدواج موفق است، ولی پرخاش و خشونت‌های کلامی هیچ جایگاهی در یک رابطه زناشویی ندارند. اگر شما و همسرتان هم عقیده هستید، آفرین بر شما!

شریک زندگی اولین کسی است که با او حرف می‌زنید

نکته جالب اینکه، هر زوجی به شیوه خودشان با هم دعوا می‌کنند. شاید همسر شما خیلی احساساتی است و با صدای بلند بحث می‌کند. شاید هم وقتی از دست شما ناراحت است، ساکت و آرام گوشه‌ای می‌‌نشیند و حرفی نمی‌زند. گاهی هم پیش می‌‌آید که فردی بی‌ملاحظه و مستقیم و با بی‌رحمی در دعوا از همه چیز مایه می‌گذارد تا فرد مقابل را مغلوب کند! در هر حال باید درک کنید که همسرتان با شما تفاوت زیادی دارد و در عین حال نیاز است که شانس شنیده شدن حرف‌هایش از سمت شما به او داده شود، هرچند که معتقد باشید او به کلی اشتباه می‌کند.

لازم است تا همسرتان را بشناسید و با شیوه مواجهه او با مشکلات آشنا شوید. برای حل مشکل و راه حل‌ها با هم گفت‌و‌گو کنید و به یاد داشته باشید، خانه شما میدان جنگ نیست و اگر همسرتان ببازد شما برنده نیستید!

۷- در ازدواج موفق شریک زندگی اولین کسی است که با او حرف می‌زنید

چه همه چیز خوب پیش برود و چه اینکه در سریالی از مشکلات کمرشکن نقش اصلی باشید، همیشه بیشتر از هرکسی نیاز دارید با عشقتان صحبت کنید. او تنها کسی است که شریک واقعی خنده‌ها و گریه‌های شماست. در واقع، همسر شما بهترین رفیق در این دنیای پهناور است. کسی که در یک روز با شکوه به شما تعهد داد یک عمر و در هر شرایطی کنار شما بماند و زندگی‌اش را با شما شریک شود. به خاطر داشته باشید ستون‌های ازدواج موفق زمانی استوار‌تر می‌شوند که شما به همسرتان به چشم بهترین رفیق و محرم راز زندگی نگاه می‌‌کنید.

در این مقاله شاخص‌هایی را که در هر ازدواج موفقی دیده می‌شود را بیان کردیم. لازم است گاهی فراتر از روزمرگی‌ها و سرعت زندگی ماشینی به رابطه زناشویی خودمان نگاه کنیم و ببینیم دقیقاً چه چیزهایی ما را از آن روزهای پرشور اول زندگی دور کرده است؟ این مقاله به شما کمک می‌کند ماجراجویی خودتان برای داشتن یک زندگی مشترک هیجان انگیز و شاد کنار عشق ابدی را تجربه کنید.

 

   منابع:

https://tradingaverage.com/9-signs-your-marriage-is-stronger-than-you-think/

    1 نظر

  1. ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
    پاسخ

    سلام بهترین موردی که برای ازدواج موفق مد نظر باید داشته باشیم ، چی هست ؟

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *