طلاق غیابی چیست

طلاق غیابی چیست و چقدر طول می کشد ؟ همه چیز در مورد طلاق غیابی

عوامل متعددی هستند که می‌توانند موجب بروز مشکلات زناشویی و اقدام زن و مرد به جدایی و پایان دادن به زندگی مشترکشان شوند. گاهی عدم تفاهم، اعتیاد، نپرداختن نفقه، خیانت و یا هر موضوع دیگری موجب بروز مشکل در میان زن و شوهر می‌شود و گاهی نیز ممکن است به دلیل نامعلوم و یا حتی معلومی همسرتان بی دلیل شما را ترک کند و یا به هر دلیلی یکباره ناپدید شود و تا مدتی از آن خبر نداشته باشید. اما در چنین شرایطی تکلیف شما چیست و قانون برای کسی که برای مدت طولانی از همسرش اطلاع ندارد، چه شرایطی دارد. چنین فردی باید چه اقداماتی انجام دهد و چگونه می‌تواند از همسر خود جدا شود؟ در ادامه این مقاله می‌توانید به اینکه طلاق غیابی چیست و هر آن چیزی که باید در مورد این نوع طلاق و شرایط آن بدانید آشنا شوید و بدانید که طلاق غیابی چقدر طول می کشد و چه تفاوت‌هایی در مورد درخواست این نوع طلاق از سوی زنان و مردان وجود دارد.

طلاق غیابی چیست ؟

برای اینکه بدانید طلاق غیابی چگونه است و با مفهوم صحیح آن آشنا شوید، باید بدانید در برخی شرایط به دلیل عدم حضور یکی از طرفین برای مدتی، همسر آن فرد می‌تواند درخواست طلاق غیابی کند و بدون اینکه آن فرد در دادگاه حضور داشته باشد، در صورت پذیرش شرایط از سوی دادگاه رای غیابی برای طلاق صادر شود. برای اینکه بدانید طلاق غیابی چیست ، دانستن این موضوع نیز اهمیت زیادی دارد که این نوع طلاق هم می‌تواند از جانب زن و هم از جانب مرد انجام شود که البته شرایط و قوانین متفاوتی دارد و در ادامه می‌توانید یاد بگیرید که اصلا طلاق غیابی چگونه است و چه تفاوت‌هایی برای زن و یا شوهری که مایل به انجام آن است دارد.

طلاق غیابی از طرف مرد

طلاق غیابی از طرف مرد

در قانون کشور ایران و طبق ماده ۱۱۳۳ حق طلاق در اختیار مرد است و این یعنی اگر مردی درخواست طلاق دهد، چه همسر او در دادگاه حاضر شود و چه نشود، رای دادگاه در هر صورت صادر خواهد شد. این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که شرایط طلاق غیابی چگونه است و زمانی که مرد برای این نوع طلاق درخواست دهد، روال کار چگونه انجام خواهد شد.  تنها موضوعی که در مورد طلاق غیابی از سوی مرد وجود دارد این است که بعد از درخواست مرد، زن تا ۲۰ روز حق واخواهی دارد و در این صورت نیز مرد در صورت تمایل می‌تواند درخواست صدور حکم طلاق را بدهد ولی باید تکلیف حق و حقوق مال زن از جمله مهریه، نفقه و… را نیز مشخص کند.

طلاق غیابی از طرف زن

در برخی مواقع نیز ممکن است درخواست طلاق غیابی از سوی زن صادر شود و زن برای این درخواست دلیل موجهی هم داشته باشد اما مرد به هر دلیلی از حضور در دادگاه امتناع کند که در چنین شرایطی رای دادگاه به صورت غیابی صادر خواهد شد. به علاوه ممکن است مرد به مدت ۴ سال تمام مفقود الاثر باشد و زن هیچ خبری نیز از او نداشته باشد و در چنین شرایطی زن می‌تواند با دانش بر اینکه شرایط طلاق غیابی چگونه است ، درخواست طلاق غیابی دهد. برای این طلاق از سوی زن، ۳ نوبت آگهی به فاصله یک ماه در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر می‌شود که هزینه آن نیز بر عهده فردی است که درخواست طلاق داده و بعد از گذشت یک سال از اولین آگهی اگر خبری از همسر آن زن نشود، دادگاه رای طلاق را صادر می‌کند.

در رشدتو بخوانید  زندگی پس از طلاق - طلاق یا ادامه زندگی - مزیت های جدایی

یکی دیگر از قوانینی که زن‌ها باید بدانند که طلاق غیابی چگونه است ، این مورد است که برای خانم‌هایی که به مدت ۶ ماه نفقه از همسر خود دریافت نکرده باشند، امکان طلاق غیابی وجود دارد. در این شرایط حتی اگر دلیل نپرداختن نفقه فقر و نداشتن پول نیز باشد، زن می‌تواند این موضوع را در دادگاه اعلام کند و در چنین شرایطی برای رهایی از سختی و تنگدستی زندگی درخواست طلاق دهد و اگر میزان سختی که زن در این زندگی تحمل می‌کند و شرایط طاقت فرسایی او تحمل می‌کند اثبات شود، رای طلاق غیابی نیز به نفع زن صادر خواهد شد. به طلاق گرفتن زن در چنین شرایطی طلاق بر طبق معیار عسر و حرج گفته می‌شود که طبق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی موارد این نوع طلاق که مورد پذیرش دادگاه باشد نیز مشخص و پس از تایید دادگاه رای صادر می‌شود.

به علاوه برای اینکه دقیقا با مفهوم اینکه طلاق غیابی چیست آشنا شوید، باید این مورد را نیز در نظر داشته باشید که همانطور که در شرایط عادی حق طلاق با مردان است و می‌توانند هم حضوری و هم غیر حضوری و به صورت غیابی از همسر خود طلاق بگیرند، در شرایطی که در هنگام ازدواج و در عقدنامه ذکر شود و حق وکالت در طلاق به زن واگذار شود، او می‌تواند با انتخاب یک وکیل به وکالت از شوهر خود و بدون حضور او درخواست طلاق داده و مراحل آن را طی نماید که البته اگر درست بدانید که طلاق غیابی چیست ، آن را در دسته این نوع طلاق‌ها قرار نمی‌دهید و می‌دانید که این نوع طلاق معمولا تحت عنوان طلاق توافقی شناخته می‌شود.

در هنگام مفقود الاثر بودن همسر چه باید کرد!

در هنگام مفقود الاثر بودن همسر چه باید کرد!

تا این قسمت از مقاله متوجه شدید که طلاق غیابی چیست و یا اصلا شرایط طلاق غیابی چگونه است ولی حال بهتر است با این موضوع نیز آشنا شوید که برای اینکه مطمئن شوید اثری از همسرتان نیست و بعد در خواست جدایی کنید، لازم است که چه اقداماتی را انجام دهید و بدانید که به راستی طلاق غیابی چقدر طول می‌کشد .

اگر این اتفاق واقعا یکباره و بدون هیچ اطلاعی افتاده و یا خیلی بیشتر از زمانی که قرار بود طول کشیده، بهتر است هر چه سریع‌تر دست به کار شوید و از همسرتان از هر کسی که می‌شناسید سراغ بگیرید. در بسیاری از موراد طلاق گرفتن به صورت غیابی به دلیل پیدا نشدن همسر است و فرد گمان می‌کند همسر او دیگر باز نخواهد گشت و به ناچار به صورت غیابی از او طلاق می‌گیرد. به همین دلیل بهتر است که از همه دوستان و آشنایان و هر کسی که می‌شناسید در مورد همسرتان بپرسید و ببیند آخرین باری که او را دیده‌اند کی بوده و چقدر از آن می‌گذرد. شماره تلفن‌های همه آشنایان او را پیدا کنید و از کسی در مورد همسرتان سوال بپرسید.

همه شبکه‌های اجتماعی همسرتان را چک کنید و ببینید آخرین بار در چه زمان و ساعتی آنلاین بوده و کجا بوده و از این طریق نشانی از او پیدا کنید. در برخی شرایط نیز می‌توانید از سازمان‌های دولتی نظیر اداره ثبت، پست و یا هر جایی که می‌تواند به شما اطلاعات مفیدی دهد و یا ممکن است از همسرتان اطلاع داشته باشد، بپرسید.

در رشدتو بخوانید  خیانت مردان در دوران بارداری ، دلیل خیانت مردان از نظر روانشناسی چیست؟

در مورد آمار افرادی که در ارتش هستند و یا به شهادت رسیده‌اند بپرسید و ببینید که همسر شما در لیست آنها قرار دارد یا خیر. از همسرتان در کشور و یا شهر دیگری بوده، بهتر است هر چه سریع‌تر شماره تلفن محل کار و همکاران او را پیدا کنید و با آنها تماس برقرار کنید و ببینید که آخرین بار کی او را دیده‌اند و چه آدرس و تلفن جدید از او دارند. می‌توانید کسی را که متخصص این امور است استخدام کنید و از او بخواهید تا به شما کمک کند تا به هر طریقی اثری از همسرتان به دست آورید و رد پایی از حضور همسرتان در جایی پیدا کند.

بهتر است همه جزئیات و سر نخ‌هایی را که به دست می‌آورید در جایی یادداشت کنید و زمان و مکان و همه جزئیات مرتبط با آن را بنویسید و خلاصه‌ای از اظهارات افرادی که می‌شنوید و می‌بینید را یادداشت کنید تا در آخر به اطلاعات کامل‌تری دست یابید و بتوانید به سرنخ مهم‌تری دست پیدا کنید. جستجو برای پیدا کردن مکان دقیق همسر شما ممکن است حتی بعد از این مراحل هم ادامه داشته باشد و همه اینها در اینکه طلاق غیابی چقدر طول می کشد تاثیرگذار است.

بعد از اینکه همه این کارها را انجام دادید و به هر طریقی که ممکن بود به دنبال همسرتان گشتید، می‌توانید درخواست طلاق دهید و بعد از پر کردن فرم طلاق و تحویل آن به دادگاه اقدامات لازم در جهت گرفتن طلاق غیابی را انجام دهید. دادگاه نیز با بررسی فرم‌ها و شواهد موجود و بعد از اینکه روال قانونی انجام شد و ثابت شد که شما همه تلاشتان را برای پیدا کردن همسرتان کرده‌اید و نتیجه نگرفته‌اید با حکم طلاق غیابی شما موافقت خواهد کرد و بعد از ۳۰ روز اگر باز هم از همسر شما خبری نشد، حکم طلاق صادر می‌شود.

برای اینکه بدانید طلاق غیابی چقدر طول می کشد ، باید عوامل متعددی را در نظر بگیرید، اینکه طلاق غیابی چقدر طول می کشد ، دقیقا به شرایط شما و همسرتان در زمان طلاق بستگی دارد. زمانی که مشخص نباشد که همسر زنی دقیقا کجاست و در واقع مجهول الامکان باشد، دادگاه  ابتدا همه تلاش خود را برای پیدا کردن همسر او می‌کند و پس از انتشار اگهی در روزنامه‌ها که در هر صورت ممکن است مدت زیادی هم طول بکشد، شرایط مالی و  تقسیم اموال با توجه به موارد ذکر شده در عقد نامه و یا سطح زندگی و شرایط هر فرد تعیین می‌شود و سپس حتی بعد از اینکه رای دادگاه مبنی بر طلاق غیابی صادر شد، زن تا مدتی حق ازدواج مجدد ندارد و بعد از گذشت این مدت و در صورتی که هنوز هم خبری از همسر او نشود، می‌تواند از همسر خود به صورت غیابی جدا شود و این یعنی برای اینکه بدانید طلاق غیابی چقدر طول می کشد باید شرایط کلی خودتان و همسرتان را در کنار هم در نظر بگیرید و بعد با در نظر داشتن این که اصلا طلاق غیابی چیست ، شرایط و روال قانونی آن را طی نمایید.

منابع:

https://www.wikihow.com

https://www.lawhelp.org

https://www.gov.uk

https://www.rocketlawyer.com

https://info.legalzoom.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *