مزایا و معایب غرور

غرور داشتن بر خلاف تصورمان حسن نیز دارد! | جنبه‌های تاریک و روشن غرور و تکبر

از غرور چه می‌دانید؟ شاید هیچ کدام از ما تعریف درستی از واژه غرور و تکبر نداشته باشیم. همه ما شاید از نظر فطری بتوانیم یک فرد مغرور و متکبر را تشخیص دهیم، اما آیا این واقعا بر اساس معیار‌های صحیحی است؟ به نظر شما یک فرد مغرور چه کسی است؟ کسی است که بیش از حد به خودش اهمیت می‌دهد؟ آیا به نظر شما چنین فردی مغرور به حساب می‌آید؟ یا شاید به کسی که اعتماد به نفس زیادی داشته باشد مغرور خطاب می‌کنید؟ نمی‌توان طرز فکر شما را اشتباه دانست اما کاملا صحیح نیز نیست.

شاید غرور را بتوان با کلمه خودخواهی معادل خواند. اما آیا از نظر شما خودخواهی یک خصیلت اخلاقی بد به حساب می‌آید؟ اگر انسان خودخواهی نداشته باشد پس چه لزومی دارد که مراقب سلامت خودش باشد؟ یا اینکه از خود مراقبت کند؟ خودخواهی شاید به نوعی باعث ادامه حیات بشر می‌شود. انسان در وهله اول به خودش اهمیت می‌دهد و از خود دوستی گاهی به نوع دوستی می‌رسد. پس نمی‌توان به صورت کامل خودخواهی را بد دانست.

خب پس غرور و تکبر را با خودخواهی نیز نتوانستیم معنا کنیم. شاید به این نتیجه رسیده باشید که تشخیص یک فرد متکبر تنها بر اساس حس است. شاید کمی اینطور باشد و شاید به صورت کلی تمامی این تعاریف صحیح باشند. به صورت کلی تکبر و غرور یک خصلت انسانی به حساب می‌آید که به خودی خود خصیصه مثبتی است. زیاده روی در این خصلت است که موجب مغرور شدن و تکبر بی‌جا می‌شود.

حال از منظر شما آیا تکبر کاملا بد است؟ خب اگر شما تکبر و غرور را یک خصلت بد به حساب بیاورید، باید از آن ضرری به دیگران یا خود فرد وارد شود. به نظر شما یک فرد مغرور چه آسیب به خود و اطرافیانش می‌تواند وارد کند؟ شاید کمی در پاسخ به این سوالات درمانده باشید. حق با شماست، پاسخی قطعی وجود ندارد. صحبت در مورد غرور و یک فرد مغرور همواره بحث بر‌انگیز بوده و خواهد بود. پس بهتر است با یکدیگر کمی در مورد مزایا و معیاب مغرور بودن صحبت کنیم و شما خودتان در انتها در مورد پاسخ به این سوالات قضاوت کنید.

همواره به یاد داشته باشید که حتی در بدترین مسائل دنیا نیز می‌توان رگه‌هایی از امیدواری پیدا کرد. به همین منظور در ابتدا در مورد مزایای مغرور بودن و یا خودخواهی صحبت می‌کنیم.

آیا مغرور بودن مزیتی نیز دارد؟

بر خلاف چیزی که شاید عوام مردم تصور می‌کنند، مغرور بودن آنقدر‌ها هم بد نیست. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که مغرور بودن می‌تواند چه مزایایی برای فرد به همراه داشته باشد؟

مزایای مغرور بودن

  • غرور اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد

غرور اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد

خودخواهی، غرور و داشتن اعتماد به نفس شاید به نوعی علت و معلول یکدیگر باشند، اما هیچ کس نمی‌داند کدام علت و کدام یک معلول دیگری است. شاید از اعتماد به نفس بالا است که فرد به خودخواهی و خودپرستی می‌رسد و گاهی ممکن است فرد از خودخواهی به اعتماد به نفس بالا برسد.

شاید این جمله با گوشتان آشنا باشد که “شما همان چیزی هستید که می‌پندارید”. شاید این جمله برای بعضی‌ها تنها یک شعار باشد و بسیاری آن را باور نکنند. اما کسانی که آن را با تمام وجود باور کردند، به درجات بالایی رسیده‌اند. اعتماد به نفس پر پرواز شماست. اگر شما خودتان را باور داشته باشید دست به تلاش می‌زنید. بدترین نوع بازی زمانی است که از اول خود را بازنده بدانید. کسانی در بازی زندگی برنده می‌شوند که به خودشان ایمان دارند. ذره‌ای شک در دلتان می‌‌تواند تمام تلاش‌های شما را بی‌اثر کند.

در رشدتو بخوانید  چگونه با یک فرد مغرور رفتار کنیم؟| مقابله با غرور | مقابله با تکبر

پس اگر علت داشتن اعتماد به نفس بالا، خودخواهی و تکبر باشد، واقعا نوعی مزیت به حساب می‌آید. اعتماد به نفس چیزی نیست که بتوانید با پول بخرید. همه امید انسانی از اعتماد به نفس نشات می‌گیرد. پس اگر از خودخواهی به اعتماد به نفس رسیده‌اید، خودخواه باشید!

  • انزوایی بهتر از شلوغی

معمولا کسانی که دارای غرور بیش از حد هستند، منزوی‌تر از دیگران می‌شوند. این بدین خاطر است که افراد تمایلی به ارتباط با چنین افرادی ندارند. شاید تا به اینجا با خود بگوید این مساله واقعا دردناک است. اما برای فردی با اعتماد به نفس بالا اینطور نیست. افراد مغرور و متکبر معمولا با یکدیگر ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. آنها به خاطر اعتماد به نفس بالای خود، افرادی جاه‌طلب و بلند پروازی به حساب می‌آیند.

اینکه آنها تمایل به ارتباط با افرادی که از نظر آنها ضعیف هستند ندارند، باعث تقویت حس بلند پروازی درونشان می‌شود. این مساله شاید در دراز مدت باعث ترقی و موفقیت در آنها گردد. پس این انزوا شاید از ارتباط با کسانی که ممکن است پر‌پرواز آنها را بگیرند بهتر است.

  • انجام کار‌ها به بهترین نحو با داشتن غرور

افرادی که دچار خودخواهی و غرور و تکبر هستند، به شدت تمایل به کمال گرایی دارند. آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا کار خودشان را به بهترین نحو ممکن انجام دهند تا هیچ نقصی بر کار آنها وارد نباشد. افراد متکبر از این تنفر دارند که کسی روی کاری که انجام داده اند عیبی بگذارد. از این رو تمام تلاش خود را می‌کنند تا کاری بی عیب و نقص را تحویل دهند.

این کمال گرایی شاید برای دیگران کمی آزار دهنده باشد، اما در نهایت هیچ کس نیست که شیفته یک کار بی نقص نباشد. شاید در ظاهر رفتار آنها کمی وسواسی به نظر برسد. اما این حس کمال گرایی درون آنهاست که اجازه نمی‌دهد از کاری به سادگی رد شوند.

  • خودتان مسئول زندگی‌تان هستید

معمولا افرادی که دارای غرور و تکبر هستند، به دیگران اجازه نمی‌دهند برای آنها تصمیم بگیرند. این مساله شاید برای بسیاری نشانه خود سر بودن و یا غرور بی‌جا باشد، اما در نهایت این شما هستید که مسئولیت کامل زندگی‌‌تان را بر عهده دارید. به این شکل اگر تصمیم اشتباهی در زندگی خود اتخاذ نمودید، تقصیر را بر گردن دیگری نمی‌اندازید. این مساله به تدریج در زندگی شما تبدیل به یک عادت می‌شود و به جای بهانه تراشی، تنها به موفقیت می‌اندیشید.

غرور چه ضربه‌ای می‌تواند به فرد مغرور و اطرافیانش وارد کند؟

در ابتدا در مورد مزایای داشتن غرور و خودخواهی صحبت کردیم. این بستگی به شما دارد که چنین مواردی را حسن به حساب بیاورید یا خیر. حال اگر به جنبه تاریک مغرور بودن بنگریم، قطعا معیابی وجود دارند که از آنها نام ببریم. این معایب بسته به شرایط زندگی هر فرد معنا می‌شوند و ممکن است در زندگی همه افراد یکسان نباشند.

معایب مغرور بودن

  • غرور و تنهایی

تنهایی افراد مغرور

افرادی که دچار غرور هستند و تکبر هستند، عمدتا تبدیل به انسان‌‌هایی منزوی می‌شوند. معمولا کسی تمایل به ارتباط برقرار کردند با این دسته از افراد ندارد. خب طبیعیست، چه کسی تمایل دارد تا با فردی ارتباط داشته باشد که خودش را از دیگران بالا‌تر می‌بیند. این مساله شاید برای خود فرد مغرور زیاد آزار دهنده نباشد. اما زمانی که در کاری به مشکل برخورده باشد، کسی برای کمک به او وجود ندارد.

در رشدتو بخوانید  غرور در عشق ، 10 دلیل که ثابت می‌کند غرور در عشق رابطه‌تان را نابود می‌کند!

البته نا گفته نماند که خود افراد متکبر تمایلی به کمک گرفتن از دیگران ندارند، اما در بعضی مواقع واقعا نیاز به کمک در زندگی آنها احساس می‌شود.

  • بد بینی

افراد مغرور به جز خودشان معمولا به کسی اعتماد نمی‌کنند و اگر اعتماد کنند، روند این کار بسیار طولانی است. اینکه جز خودشان کسی را اصلح نمی‌دانند، باعث بد بینی آنها به دیگران می‌شود. افراد خودخواه ترجیح می‌‌دهند که به جای واگذاری کار‌های مختلف به افراد دیگر، خودشان آنها را انجام دهند تا از حسن انجام آنها اطمینان حاصل کنند.

این مساله تا حدی قابل انجام است اما در مقیاس بزرگ قطعا به مشکل برخورد می‌کنند.

  • خانواده

همان‌طور که قبلا ذکر کردیم، برای ذکر معایب خودخواهی، باید آسیبی که فرد مغرور به خود اطرافیانش وارد می‌کند را بررسی کنیم. خانواده یکی از عناصری است که به هیچ وجه نمی‌‌توان نادیده گرفت. خانواده یک فرد مغرور کسانی هستند که با او ارتباط روزمره دارند. شاید خود فرد متوجه نشود، اما رفتار خودخواهانه می‌تواند به شدت خانواده او را برجاند.

مفهوم خانواده تنها همسر و فرزند نیست. حتی کسانی که مجرد هم هستند، خانواده دارند. روابط خانوادگی بر اساس گذشت و بخشش بنا شده. اگر شما بخواهید رفتار بد دیگران را نابخشودنی به حساب بیاورید و حتی گناه و اشتباه خود را نپذیرید، واقعا باعث آزار افراد خانواده خود می‌شوید. افراد درجه یک خانواده شاید جزء کسانی باشند که به هیچ وجه با هیچ چیزی قابل جایگزینی نباشند. یک فرد خودخواه با رفتار‌های خود می‌تواند به راحتی در مدت زمان طولانی خانواده‌اش را از دست دهد.

شاید در ابتدا نبود آنها را حس نکند اما در مدت زمان طولانی قطعا جای خالی آنها در زندگی فرد نمود خواهد کرد. این مساله هم برای او آزار دهنده خواهد بود و هم برای خانواده‌اش که از دوری او ناراحت هستند.

  • عدم تبعیت

افرادی که دچار خودخواهی و غرور نا‌به‌جا هستند، از دیگران اطاعت نمی‌کنند. تقریبا هیچ‌فردی روی زمین وجود ندارد که از کسی دستور نگیرید. هر کس در شغل و یا حتی در حوزه خانواده و یا قوانین شهروندی حداقل باید از کسی اطاعت کند. معمولا یک فرد مغرور با اصل قانون و دستور مخالفت می‌کند و از آن تبعیت نمی‌کند.

این مساله در حوزه کاری و قانونی می‌تواند برای او مشکل ساز شود. شاید خانواده چنین افرادی به خاطر علاقه قلبی با او کنار بیایند، اما قانون و کار اصلا اینطور نیست. معمولا این دسته افراد بر این باور هستند که جایگاه آنها نا به حق بوده و لایق بهترین جایگاه هستند. آنها تمایلی به تبعیت از دستور مافوق خود نشان نمی‌دهند و از اجرای فرمان‌ها سرباز می‌زنند.

این‌ها تنها مختصر مزایا و معایبی بودند که در حوزه خودخواهی یک فرد وجود دارند. اینکه کدام یک عیب و کدام یک مزیت به حساب می‌آید، ممکن است در شرایط زندگی هر فرد متفاوت باشد. تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید. شما هستید که ترجیح می‌‌دهید کدام سبک زندگی برای شما و اطرافیانتان مهم است. سوال مهم اینجاست که آیا بدون خودخواهی هم می‌توان به مزایای بالا دست یافت یا اینکه تنها راه دستیابی به آنها همین است؟

 

منابع:

https://www.quora.com/What-are-the-five-disadvantages-of-being-arrogant

۴ Reasons Why It Is Good to Be Arrogant

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *