5 راه‌کار ساده برای جلوگیری از افسردگی بعد از شکست عشقی

۵ راه‌کار ساده برای جلوگیری از افسردگی بعد از شکست عشقی

یکی از پرفشارترین ترین اتفاق‌ها در زندگی شکست عشقی در یک رابطه است. این اتفاق ممکن است تاثیری مانند مرگ یکی از عزیزترین اشخاص زندگی و افسردگی بعد از شکست عشقی را بر روی ما داشته باشد. مدت کوتاهی بعد از شوک اولیه، معمولا احساس ناراحتی و تنهایی دارید، ممکن است این احساس را داشته باشید که بخشی از وجود شما مرده و تمام دنیای شما از هم پاشیده شده است، سخت‌ می‌توانید انگیزه و تمرکز خود را جمع کنید و از دید بیرونی ممکن است این احساس را منتقل کنید که با یک کامیون تصادف کرده‌اید. از طرفی در بین این مسائل، هر لحظه به این فکر می‌کنید که دلتان برای کارهایی که با شریک زندگیتان انجام‌ می‌دادید، تنگ شده است.

دردهای شما واقعی است

تحقیقاتی که بر روی مغز انسان انجام شده نشان‌ می‌دهد تجربه شکست عشقی‌ می‌تواند قسمت‌هایی از مغز که مسئول درک دردهای جسمی و روحی هستند را فعال کند. شکست عشقی مخصوصا در خانم‌ها‌ می‌تواند باعث دردهای قلبی و تنگی نفس شود. این دردها هم احساسی و هم جسمی هستند که‌ می‌توانند بسیار قوی باشند و شخص را به معنای واقعی کلمه از پا در بیاورند.

بهبود پیدا کردن از دلشکستگی‌های مرتبط با عشق خیلی آسان نیست و گذر نکردن از دوران ناراحتی‌های اولیه افسردگی بعد از شکست عشقی می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و حتی باعث مشکلاتی برای سلامتی روانی افراد شود.

در واقع بهبود افسردگی بعد از شکست عشقی نیازمند مراقبت از خود است. در ادامه سعی کردیم ۵ روش کاربردی برای گذر از دوران سخت افسردگی بعد از شکست عشقی را معرفی کنیم.

۵ راه‌کار برای عبور از دوران افسردگی بعد از شکست عشقی

احساسات خود را با نزدیکانتان به اشتراک بگذارید

احساسات خود را با نزدیکانتان به اشتراک بگذارید

یکی از بهترین روش‌ها برای مقابله با افسردگی بعد از شکست عشقی و جدایی این است که احساسات خودتان را با خانواده، دوستان یا به عبارتی افرادی که به آنها اعتماد دارید به اشتراک بگذارید. در این مرحله اگر بتوانید احساسات خودتان را بشناسید و با دیگران درباره‌ی آن صحبت کنید، تحمل درد جدایی از عشق سابقتان بسیار آسان‌تر خواهد بود. مطالعات نشان‌ می‌دهد صحبت کردن درباره‌ی احساسات منفی می‌تواند فعالیت‌هایی که باعث احساس درد در قسمت مغز‌ می‌شود را کاهش دهد. صحبت کردن با دیگران نه تنها به شما احساس خوبی‌ می‌دهد، بلکه با آزاد کردن انتقال دهند‌های عصبی، که به صورت طبیعی “قاتل درد” هستند به شما کمک‌ می‌کند بتوانید احساسات پس از جدایی و افسردگی بعد از شکست عشقی را که به وجود آمده است را مدیریت کنید.

برای غم و غصه های خودتان زمان بگذارید

به خودتان این اجازه را بدهید تا برای از دست دادن این رابطه ناراحت باشید. سعی کنید تا مدتی وارد رابطه دیگری نشوید. افرادی که نمی‌خواهند با افسردگی بعد از شکست عشقی خودشان روبه‌رو شوند، قبل از اینکه بتوانند مشکلات رابطه قبلی خودشان را حل کنند، درگیر رابطه‌ی دیگری‌ می‌شوند. آنها‌ می‌خواهند دردها و اشتیاق خود را به شریک جدیدشان انتقال دهند و او را جایگزین شریک قبلی خودشان‌ می‌کنند بدون این‌که حتی این شخص جدید را بشناسند.

برای غم و غصه های خود زمان بگذارید. این مراحل ممکن است دردناک باشد. گریه کردن برای شخصی که دوستش داشتید و او را از دست دادیده‌اید کار اشتباهی نیست، اما نباید در غم‌ها غرق شوید. در یک شکست عشقی حتما کسی را از دست داده‌اید پس تنها راهی که‌ می‌توانید این مرحله را با آرامش طی کنید این است که به درستی برای او عزاداری کنید.

در رشدتو بخوانید  7 درس عبرت آموز که باید از شکست عشقی در رابطه عاطفی یاد بگیریم

برای درمان دردها با شریک سابقتان صحبت کنید

شاید بتوانید با شریک سابقتان گفتگویی داشته باشید تا به شما کمک کند علت این شکست را درک کنید و هر احساسات پنهان را برای شما بازگو کند.

احتمال این‌که شریک سابقتان تمایل به انجام این کار داشته باشد خیلی کم است. از طرفی این کار می‌تواند برای شما بسیار دردناک باشد. برای این کار، تحقیقات نشان‌ می‌دهد می‌توانید در یک گفتگوی خیالی، تمام احساسات خودتان را بیان کنید و با او خداحافظی کنید. این کار به شما کمک‌ می‌کند تاافسردگی بعد از شکست عشقی را سپری کنید.

استراحت کردن از دیگر راه‌کارهای از بین بردن افسردگی بعد از شکست عشقی

 

خواب یکی از بهترین روش‌ها برای مقابله با استرس است و از افسردگی بعد از شکست عشقی جلوگیری‌ می‌کند، همچنین‌ می‌تواند مانع اضطراب‌های احساسی شود. اگر درد، نارحتی و عصبانیت شما در روز باقی بماند‌ می‌تواند باعث شود که خواب خوبی نداشته باشید. اگر خیلی زود بیدار‌ می‌شوید، یا اگر نمی توانید بخوابید، اتفاقات و مواردی که در طول روز به آن‌ها فکر کردید را یادداشت کنید تا دلیل این اتفاق را پیدا کنید.

این کار به شما کمک‌ می‌کند تا استرس و عصبانیت خودتان را در طول روز کنترل کنید. سعی کنید برنامه خواب منظمی داشته باشید. هر روز در یک ساعت مشخص بیدار شوید و بخوابید. در این‌صورت احساس تازگی و انرژی بیشتری دارید تا اینکه در زمان های مختلف در طول روز بیدار شوید. یک عادت خواب منظم را برای خودتان ایجاد کنید. به صورت منظم ورزش کنید و از روش های تمدد اعصاب استفاده کنید.

ورزش کردن از جمله راه‌کارهای از بین بردن افسردگی بعد از شکست عشقی

ورزش کردن، دویدن، و حتی پیاده روی سریع‌ می‌تواند موادی را در مغز شما آزاد کند و به شما برای مقابله با افسردگی بعد از شکست عشقی کمک کند. مطالعات نشان‌ می‌دهد که ورزش‌های هوازی‌ می‌تواند به اندازه‌ی داروهای افسردگی برای آرام کردن هیجان و افسردگی موثر باشد. خب بلند شوید و کفش های خودتان را برای ورزش کردن بپوشید.

خیلی طبیعی است زمانی که رابطه‌ی شما تمام شد، شکست عشقی یا جدایی پیش آمد و احساس ناراحتی کنید. یادتان باشد به خودتان این اجازه را بدهید تا احساسات و افکار خودتان را تجربه کنید. مهم نیست که چقدر دردآور هستند. این کار به شما اجازه‌ می‌دهد تا به سمت جلو حرکت کنید. اگر احساس درماندگی‌ می‌کنید، اعتماد به نفس پایینی دارید یا فکر‌ می‌کنید بدتر از آن چیزی که باید باشید هستید،‌ می‌توانید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید تا به شما برای آرام کردن احساساتتان کمک کند تا از افسردگی عمیق تر جلوگیری شود.

قبل از اینکه خیلی دیر شود کاری کنید. زمانی که دری بسته است، شما باید پنجره‌ای پیدا کنید که به شما اجازه‌ می‌دهد وارد آن شوید تا خودتان را درمان کنید.

ورزش کردن از جمله راه‌کارهای از بین بردن افسردگی بعد از شکست عشقی

شکست به هیچ عنوان آسان نیست؛ پایان یافتن یک رابطه ممکن است دنیای شما را وارونه کند و مجموعه‌ای از احساسات را به همراه داشته باشد. برخی افراد به سرعت پایان یک رابطه را می‌پذیرد و به زندگی ادامه می‌دهند؛ اما برخی هم دچار افسردگی می‌شوند و مدت‌ها با این مسئله درگیر هستند. مهم نیست چه راهکاری را برای عبور از این مرحله انتخاب کنید، مهم این است که این بحران را با موفقیت پشت سر بگذارید. یک فصل از زندگی شما به پایان رسیده است، اما هنوز بهترین فصل زندگی شما فرا نرسیده است.

در رشدتو بخوانید  10 دلیل اصلی شکست عشقی و جدایی در رابطه‌های عاطفی، که میان زوجین بوجود می‌آید

برای مقابله با افسردگی آگاهی از علائم افسردگی از اهمیت بالایی برخوردار است. آگاهی از علائم و نشانه‌های افسردگی بعد از شکست عشقی به شما کمک خواهد کرد که از وقوع افسردگی جلوگیری کنید. بعد از شکست عشقی افراد اغلب واکنش‌های طبیعی نسبت به این اتفاق از خود نشان می‌دهند، این واکنش‌ها معمولاً شامل خشم و عصبانیت، گریه و ناراحتی، ترس از آینده، بی‌خوابی یا از دست دادن علایق خود به انجام فعالیت‌های روزمره است. این واکنش‌ها اگرچه مشکل زا هستند، اما واکنش‌های طبیعی نسبت به شکست در عشق به شمار می‌روند، شرایط روحی و احساسی شما به مرور زمان بهتر خواهد شد و خود را با شرایط جدید سازگار خواهید کرد. البته این دوره زمانی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، پس بهتر است صبور باشید و این احساسات را بپذیرید.

اگرچه احساس درد و ناراحتی پس از جدایی از جمله واکنش‌های طبیعی هستند، اما چنانچه این حالت پس از گذشت چند هفته برطرف نشود یا حتی شدیدتر شوند، باید از افراد حرفه‌ای همچون مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. این مسئله ممکن است نشانه آغاز افسردگی باشد. از جمله نشانه‌های افسردگی پس از شکست عشقی می‌توان به احساس ناراحتی، پوچی یا ناامیدی در اکثر اوقات روز، عدم علاقه به انجام فعالیت‌هایی که زمانی از آن لذت می‌بردید، کاهش وزن و از دست دادن اشتها یا برعکس افزایش اشتها و وزن، خوابیدن بسیار زیاد یا بسیار کم، احساس خستگی در کل روز، احساس بی‌ارزشی، از دست دادن تمرکز و فکر به مرگ و خودکشی اشاره کرد.

روش‌های که در این مقاله به آن اشاره شد می‌توانند به شما در مقابله با افسردگی کمک کنند؛ به علاوه به سلامتی خود اهمیت دهید و خودتان را دوست داشته باشید. در فعالیت‌های جدید شرکت کنید، ذهنتان را درگیر کنید، به عنوان مثال نقاشی بکشید، زبان جدید یاد بگیرید یا ورزش کنید. در اجتماع حضور یابید و افراد جدید را ملاقات کنید. به سفر بروید، گاهی بهترین درمان برای افسردگی و پذیرفتن تغییرات زندگی فاصله گرفتن از فضاهای گذشته و مسافرت است. تغییر فضا به شما کمک خواهد کرد احساسات دردناک را فراموش کنید و راحت‌تر شرایط جدید را بپذیرید. در صورتی که هیچ کدام از این راهکارها به شما در مقابله با افسردگی کمک نکردند، مراجعه به مشاور و افراد متخصص و باتجربه می‌تواند بهترین گزینه پیش رو باشد.

هر اندازه هم که احساس بدبختی، درد، غصه و خشم و عصبانیت از این اتفاق داشته باشید، هرگز امید خود را از دست ندهید و تسلیم نشوید. شکست عشقی به لحاظ جسمی و ذهنی به شما صدمه خواهد زد، پس مراقبت از خود را فراموش نکنید. به خاطر داشته باشید که شکست در عشق بدین معنا نیست که دیگر نمی‌توانید شاد باشید و از زیبایی‌های دنیا لذت ببرید. اگر بر احساسات خود غلبه کنید و به خودتان زمان بدهید تا این اتفاق را پشت سر بگذارید، مطمئناً از زندگی مجردی خود لذت خواهید برد و شاد زندگی خواهید کرد. روزی عشق واقعی به شما لبخند خواهد زد و شما دوباره عاشق خواهید شد.

 

منابع:

https://www.healthline.com/health/depression/after-break-up

https://www.breezystorm.com/top-10-ways-overcome-love-failure-move-ahead/

https://www.wikihow.com/Overcome-Depression

https://www.healthline.com

 https://psychcentral.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *