افزایش اعتماد به نفس چگونه ممکن است؟ | راه های رسیدن به خود باوری

قطعا بارها و بارها عبارت اعتماد به نفس به گوشتان خورده است. همه ما نیز تعریفی از اعتماد به نفس در ذهن خود داریم. اما چقدر این تعریف‌ها با واقعیت برابری دارد؟ آیا اعتماد به نفس ساخت یک تصویر بزرگ از خودتان در ذهن است؟ در مورد باور خودتان و اعتقاد به توانایی های بدن و ذهنتان چه چیزی می‌دانید؟ افزایش اعتماد به نفس چگونه ممکن است؟

اعتماد به نفس به معنای شناخت خود و توانایی های خودتان است. شما باید خودتان را به خوبی بشناسید و توانایی های خودتان را کشف کنید. برای مثال گاهی یک وزنه‌ بردار ممکن است از نظر فیزیکی توانایی بلند کردن یک وزنه دویست کیلویی را داشته باشد، اما چون خودش را باور ندارد، اقدام به این کار نمی‌کند.

باور و اعتقاد داشتن به توانایی های خودتان حتی می‌تواند روی خود توانایی نیز تاثیر بگذارد. گاهی آنقدر خودتان را باور ندارید که به مرور زمان توانایی خود را نیز از دست می‌دهید. زمانی که باور نداشته باشید که می‌توانید کاری را انجام دهید، قطعا آن عمل را نیز انجام نمی‌دهید. همین مساله باعث می‌شود از توانایی خود بی‌خبر بمانید و هیچ‌گاه در آن حوزه پیشرفت نکنید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس بسیار بیشتر از آنجه تصور می‌کنید در زندگی ما تاثیر دارد. شاید عامل پیشرفت بسیاری از افراد همین اعتماد به نفس باشد. گاهی کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، دست به کار‌هایی می‌زنند که فرای توانایی شان است. اما داشتن اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود حاضر به ریسک شوند و دلشان را به دریا بزنند.

در این میان به دلایل مختلف بسیاری از ما دست از باور خودمان می‌کشیم و به تدریج اعتماد به نفس خودمان را از دست می‌دهیم. شاید اعتماد به نفس مهم‌ترین چیزی باشد که یک فرد در زندگی خود می‌‌تواند به آن متکی باشد. اما اگر اعتماد به نفس خودتان را از دست دادید، این آخر کار نیست. روش‌های مختلفی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آنها دوباره به خود باوری رسیده و مجددا به توانایی های خود اعتقاد داشته باشید.

در اینجا می‌خواهیم روش‌هایی را به شما نشان دهیم تا با استفاده از آنها افزایش اعتماد به نفس داشته و خودتان را باور داشته باشید.

روش‌های افزایش اعتماد به نفس و رسیدن به خود‌باوری

  • برای رسیدن به اعتماد به نفس خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

در حال حاضر به خاطر وضعیت جامعه، اختلاف‌های زیادی بین افراد مختلف وجود دارد. اختلاف‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی که باعث شده طبقات مختلفی را تشکیل دهند. حال اگر بخواهید خودتان را تماما با دیگران مقایسه کنید، به تدریج اعتماد به نفس‌تان را از دست می‌دهید.

قطعا افراد زیادی وجود دارند که وضعیت مالی‌ آنها از شما بهتر است، یا اینکه از نظر مهارت و توانایی از شما بالاتر هستند.  تحقیقات نشان داده است افرادی که خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند، دچار حسادت زیادی می‌شوند. هرچقدر احساس حسادت در ما بیشتر باشد، اعتماد به نفس بیشتری را از دست می‌دهیم.

باید به یاد داشته باشید که زندگی یک مسابقه است اما یک رقابت نیست. یک مسابقه که خودتان تنها در آن حضور دارید و نیازی به رقابت با دیگران نیست. به این نکته توجه داشته باشید که همواره برنده بر روی بردن تمرکز می‌کند و بازنده روی بازنده متمرکز است.

  • به سلامت بدنی خود اهمیت دهید تا افزایش اعتماد به نفس داشته باشید

- به سلامت بدنی خود اهمیت دهید

اگر تغذیه مناسبی داشته باشید، ورزش کنید و از نظر فیزیکی در وضعیت خوبی باشید، ناخودآگاه افزایش اعتماد به نفس خواهید داشت. زمانی که به سلامتی فیزیکی بدن خود اهمیت می‌دهید، یک تصویر بهتری از خود در ذهنتان خواهید داشت. اعتماد به نفس نوعی حس است، حسی که عواملی مختلف در آن دخیل هستند. یکی از این عوامل، تصویر ذهنتان از وضعیت بدنی خودتان است.

در رشدتو بخوانید  چه چیزی باعث خیانت زن به همسرش می شود ؟ و چه باید کرد؟

پس یک سبک زندگی سالم و تندرست داشته باشید تا هر روز توانایی های خود را بهبود دهید.

  • به خودتان علاقه بیشتری داشته باشید تا افزایش اعتماد به نفس داشته باشید

اکثر ما انسان‌ها بیش از همه به خودمان سخت می‌گیریم. شاید اگر یکی از عزیزان ما خطایی کنند، با ملایمت با آنها برخورد کنیم، اما از طرفی زمانی که خودمان اشتباه می‌کنیم، ممکن است بارها و بارها خودمان را ملامت و سرزنش کنیم. مثلا شاید بارها با خودمان بگوییم که ” من چقدر احمق هستم، من توانایی انجام هیچ کاری را ندارم، من همه چیز را خراب کردم.”

این رفتار کاملا روی توانایی ما تاثیر منفی می‌گذارد. برای افزایش اعتماد به نفس کافیست کمی با خودمان مهربان‌تر باشیم. کافیست کمی خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم و اینقدر به خودمان سخت نگیریم. انسان اشتباه می‌کند، این کاملا طبیعی است. اصلا این همه سرزنش لازم نیست.

کافیست کمی با خودتان صحبت کنید. مثلا بگویید که “ایرادی ندارد، جبران می‌کنم. همه اشتباه می‌کنند اما کسی که جبران می‌کند موفق است. من جبران می‌کنم و از آنی که بودم بهتر خواهم شد. اشتباه جزئی از زندگی است و اصلا لازم نیست که اینقدر ماتم بگیرم. مجدد شروع می‌کنم و همه چیز را جبران می‌نمایم.”

این روش نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود، بلکه می‌تواند مشوق خوبی نیز باشد. اینکه خودتان را سرزنش کنید، جز ضرر برای شما چیزی ندارد. این ملامت‌ها تنها باعث می‌شود که دست از تلاش دوباره بکشید و دیگر تجربه نخواهید کرد. اما اگر با خودتان صحبت کنید و به دنبال جبران اشتباه باشید، قطعا مشوقی مناسب برای تلاش مجدد خواهد بود.

پس با خودتان مهربان‌تر برخورد کنید تا به تدریج افزایش اعتماد به نفس داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید که اگر از دیگران انتظار احترام دارید، باید در ابتدا خودتان به خودتان احترام بگذارید.

  • با ترس‌های خود رو به رو شوید

اعتماد به نفس کم باعث می‌شود که انسان خجالتی شود. خجالتی بودن جلوی ریسک کردن را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد که با ترس‌هایمان رو به رو شویم. ترس گاهی تنها یک مانع خیالی و ذهنی است که ما را از رسیدن به هدف خودمان منع می‌کند. مانعی که شاید وجود خارجی نداشته باشد و یا به این بزرگی که ما در ذهن خودمان پرورش داده باشیم نباشد.

در بسیاری از موارد ما پشت ترس‌هایمان مخفی می‌شویم و از آنها به عنوان یک سپر دفاعی استفاده می‌کنیم. سپری که خودمان را از دنیا مخفی می‌کنیم. به عبارت دیگر از ترس شکست، دیگر دست به فعالیت نمی‌زنیم. این شاید نوعی سپر دفاعی به دست بیاید تا شکست را نچشیم. اما مشکل اینجاست که برای پیروزی باید طعم شکست را چشید. به همین دلیل است که باید با ترس‌های خود رو به رو شوید.

زمانی که با ترس خود رو به رو شوید و به پیروزی برسید، آنگاه است که توانایی خود را باور کرده و به آن اعتقاد پیدا می‌کنید. همین خود باوری و اعتقاد به توانایی است که اعتماد به نفس شما را به تدریج افزایش می‌دهد. زمانی که اعتماد به نفس‌تان به اندازه کافی بالا رفت، آنگاه جسارت بیشتری پیدا خواهید کرد و پا به عرصه‌های جدیدی می‌گذارید.

  • با ذهن خودتان مبارزه کنید و آن را به چالش بکشید

ذهن به صورت غریزی و طبیعی تلاش دارد تا از جان و موقعیت ما مراقبت کند. گاهی آنقدر ذهن محتاط می‌شود که ما را از انجام هر کاری منع می‌کند. اگر سر یک کلاس درس با وجود اینکه توانایی کافی برای ارائه دارید، مغزتان می‌گوید که ریسک بالایی وجود دارد، بدون وقفه شروع به ارائه کنید.

در رشدتو بخوانید  ارتباط موثر با دیگران و تصویر ذهنی از خودمان چگونه بر زندگی ما اثر می‌گذارد؟

اگر چندین و چند بار خلاف هشدار ذهن خودتان عمل کنید، به تدریج ذهنتان پیام‌های هشدار بی‌جا ارسال نمی‌کند. همین موضوع باعث می‌شود تا رفته رفته با ترس‌های خود رو به رو شوید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. تنها با تجربه و آزمون است که می‌توانید متوجه توانایی های خودتان شده و به آنها اعتقاد پیدا کنید.

  • برای افزایش اعتماد به نفس نگرش خود را تغییر دهید

نگرش خود را تغییر دهید

انسان همان چیزی است که به آن می‌نگرد. افکار ما رفته رفته بزرگ شده و تبدیل به واقعیت می‌شوند. نگرش‌های ما هستند که دنیای ما را شکل می‌دهند. اگر می‌خواهید دنیای بهتری داشته باشید، باید نگرش خود را مثبت کنید. برای اینکه اعتماد به خود را بالا ببرید، باید به خودتان بگویید که موفقیت از آن شماست.

اگر بخواهید نگرش منفی داشته باشید و همواره تصور کنید که بازنده هستید، قطعا ذهنتان نیز می‌گوید که از ابتدا بازنده هستید. پس این را بدانید که شما به ذهنتان سیگنال می‌دهید. سیگنال اینکه چطور واکنش دهد و شما را وادار به انجام دادن یا ندادن کار‌های مختلف کند.

نگرش انسان روی زندگی تاثیر به سزایی دارد. از همین رو تلاش کنید هر زمان که افکار منفی در ذهنتان آمد، آن را با افکار مثبت جایگزین کنید. مثلا زمانی که با خودتان گفتید: ” نه نمی‌توانم” باید در لحظه به خودتان بگویید که : “شاید سخت باشد اما من از پس آن بر می‌آیم.”

  • اطرافیان خودتان را به خوبی انتخاب کنید تا اعتماد به نفس شما را کم نکنند

اگر می‌خواهید موفق شوید، پس اطرافیان خودتان را، افراد موفق انتخاب کنید. یک ضرب المثل قدیمی است که ” یک فرد تک چشمی در شهر کور‌ها بیناست”. این ضرب المثل دقیقا حاکی از موضوع مورد بحث ماست. زمانی که اطرافیان شما افرادی بازنده باشند، شما نیازی موفقیت را احساس نخواهید کرد.

همواره تلاش داشته باشید تا اطرافیان خود را افرادی جاه‌طلب، موفق و با اعتماد به نفس بالا انتخاب کنید. این دسته افراد به صورت ناخودآگاه روی شما تاثیر می‌گذارند و باعث می‌شوند به دنبال کشف توانایی های خودتان بروید.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کرد که ذهن انسان بیش از آنچه تصور می‌کنید قدرتمند است. آنقدر می‌تواند یک فکر را بزرگ کند که به تلقین برسد. تصور کنید که بعد از سال‌ها از کما خارج می‌شوید، کسانی که اطراف شما هستند می‌گویند که شما قبلا یک سرباز درجه‌دار ارتش بودید و چهار سال را در کما گذراندید. حالا زمان آن رسیده که دوباره به شغل خود باز گردید. زمانی که این اتفاق بیافتد چه کار می‌کنید؟ آیا بدون اینکه بدانید با جملات دیگران تحریک شده و بدون هیچ‌گونه تمرینی تبدیل به همان کهنه سرباز می‌شوید؟ ذهن ما است که ما را شکل می‌دهد. به خودتان و توانایی های خودتان باور داشته باشید تا به این اعتقاد برسید که می‌توانید بهترین باشید، تنها اگر بخواهید.

منابع:

https://zenhabits.net/25-killer-actions-to-boost-your-self-confidence/

https://www.wikihow.com/Build-Self-Confidence

https://www.entrepreneur.com/article/281874

https://www.verywellmind.com/how-to-boost-your-self-confidence-4163098

    1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *