Depression

چرا گاهی افسرده می‌شویم؟ | دلایل مختلف و علائم افسردگی چیست؟

شاید همه ما بارها احساس افسردگی کرده‌ باشیم، یا در بسیاری از مواقع خودمان به دیگران گفته‌ایم که امروز افسرده هستیم. شاید بسیاری از ما بارها و بارها در زندگی علائم افسردگی را تجربه کرده باشیم. اما آیا واقعا تعریف صحیحی از افسردگی را می‌دانیم؟ آیا به نظر ما هر نوع حس غمی افسردگی است؟ یا اینکه افسرده بودن با غمگین بودن تفاوت زیادی دارد؟

قطعا فسردگی با غمگین بودن تفاوت بسیار زیادی دارد. بسیار ما به اشتباه این دو را یکسان می‌بینیم و تصور می‌کنیم هر اتفاق بدی که در زندگی ما می‌افتد، باعث افسرده شدن ما می‌شود. موضوع اصلا این نیست. ممکن است یک اتفاق خیلی ناخوشآیندی مثل از دست دادن عزیزمان نیز باعث ایجاد افسردگی در ما نشود. افسردگی به نوعی یک غم طولانی مدت است و علائم متفاوتی با غمگین بودن دارد.

Sad man holding head with hand

افسردگی باعث ایجاد مشکلات روحی، روانی و حتی جسمی می‌شود. از این رو باید بدانیم کدام حالت تنها یک غم ساده است و کدام حالت یک افسردگی مزمن که باید به سرعت درمان شود. اما پیش از آن بهتر است کمی در مورد دلایل افسردگی و علائم آن بیشتر بدانیم.

افسردگی چیست؟

خب شاید بخواهید بدانید که افسردگی چیست. افسردگی یک حس طبیعی بدن به حساب نمی‌آید و از عملکرد نا مناسب بدن نشات می‌گیرد. افسردگی به نوعی افکار منفی است که انسان به آن دچار می‌‎شود و او را به نوعی از ادامه زندگی منع می‌کند. زمانی که افسردگی طولانی مدت و مزمن شود، ممکن است فرد حتی به خودکشی نیز فکر کند. از این رو تشخیص و درمان افسردگی از اهمیت بسیار بالایی برخورد است. خوشبختانه این بیماری کاملا قابل درمان است.

اما واقعا چرا افسرده می‌شویم؟

طی بررسی‌ها و تحقیقات به عمل آمده، عوامل مختلفی ممکن است باعث ایجاد افسردگی در افراد شوند. فرد افسرده می‌تواند به دلایل خارجی یا دلایل بیرونی دچار این بیماری شود.

  • رخ دادن وقایع تلخ در زندگی

شاید هر اتفاقی در زندگی باعث نشود تا ما افسرده شویم. برخی وقایع ما را برای مدتی کوتاه ناراحت می‌کنند، اما برخی دیگر باعث افسردگی کامل ما می‌شوند. گاهی اتفاقات مهمی مثل از دست دادن یک عزیز، اخراج شدن از شغل، جدایی از همسر و چنین مداری ممکن است باعث افسردگی نشوند.

باید در مورد افسردگی و علائم افسردگی این مساله را دانست که فرد افسرده از یک مشکل و ناراحتی به مدت طولانی رنج می‌برد. به نوعی یک حس غم مزمن باعث ایجاد افسردگی در فرد می‌شود. برخی به غلط بر این باور هستند که شوک‌های لحظه‌ای نیز می‌توانند باعث افسردگی شوند. این مساله کاملا اشتباه است.

شاید با خودتان بگویید فردی که شغل خود را از دست داده دچار افسردگی شدید می‌شود. این مساله زمانی صحت پیدا می‌کند که فرد به مدت طولانی قادر به یافتن شغل جدیدی نباشد و این مساله است که باعث ایجاد افسردگی او می‌شود. یا به عنوان مثال فردی که به تازگی از همسر خود جدا شده است نیز به همین ترتیب هست. یعنی فرد ممکن است حتی تا مدت طولانی به همسر خود و به این شکست در زندگی خودش فکر کند و از آن رنج ببرد. اما زمانی این مساله منجر به افسردگی می‌شود که تمام ذهن فرد انباشته از این غم شود.

فرد افسرده تمام مدت ذهن خود را با افکار منفی در مورد موضوعی که آزارش می‌دهد انباشته می‌کند. گاهی ممکن است چندین اتفاق ناخوشآیند در پی یکدیگر برای فرد رخ دهند. این مساله نیز ممکن است به عنوان یک عامل محرک افسردگی عمل کند. توجه داشته باشید که تمامی این مسائل ممکن است به عنوان عامل محرک افسردگی عمل کنند و خودشان به تنهایی عامل افسردگی نیستند.

در رشدتو بخوانید  5 راه‌کار ساده برای جلوگیری از افسردگی بعد از شکست عشقی

اتفاقات ناخوشآیند در زندگی را می‌توان به عنوان اخطاری در زندگی قلمداد کرد. این اتفاقات به شما هشدار می‌دهند که در مرز افسرده شدن ایستاده‌‌اید. همواره این ضرب‌المثل صادق بوده که پیشگیری بهتر از درمان است. در نتیجه زمانی که دچار چنین اتفاقات ناخوشآیندی در زندگی خود شدید، باید به دنبال علائم افسردگی در خود بگردید و در صورت بروز علائم افسردگی به سرعت در پی درمان آن باشید. قطعا درمان افسردگی در مراحل ابتدایی بسیار ساده‌تر خواهد بود.

  • عوامل فردی

گاهی باید این مساله را نیز در نظر گرفت که علائم افسردگی و افسرده بودن ممکن است به سابقه فردی بیمار بازگردد. یعنی ممکن است عوامل فردی او باعث ابتلا به افسردگی شده باشند. این نوع عوامل جزء دسته دلایل درونی ابتدا به افسردگی محسوب می‌شوند و عوامل خارجی در آن هیچ دخالتی ندارند.

  • سابقه پزشکی خانوادگی

1

غیر از عوامل محیطی و مشکلاتی که در زندگی برای ما ایجاد می‌شوند، عوامل فیزیکی نیز در ایجاد افسردگی نقش دارند. بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که عدم تعادل در برخی از مواد شیمیایی درون مغز باعث ایجاد افسردگی می‌شوند. از این رو فاکتور وراثت در این بین مطرح می‌گردد.

به این شکل اگر والدین فردی دچار افسردگی مزمن باشند، آن فرد نیز ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را داشته باشد. این موضوع کاملا قطعی و حتمی نیست. یعنی اگر فردی والدین‌اش دچار افسردگی حاد باشند، به این معنا نیست که قطعا دچار افسردگی خواهد شد، اما خطر ابتلا به افسردگی در او بسیار بالا است. چنین افرادی باید در بازه‌های منظم زمانی تحت نظارت پزشک قرار بگیرند تا در صورت بروز علائم افسردگی، به صورت از آن جلوگیری کنند.

همانطور که می‌دانید درمان افسردگی در مراحل ابتدایی بسیار ساده‌تر است. هرچه بیماری بیشتر در افکار منفی خودش را غرق کند، درمان افسردگی او دشوار‌تر خواهد بود. پس در نتیجه جزء عوامل ابتلا به افسردگی، سابقه بیماری والدین نیز حائز اهمیت است.

  • شخصیت فردی

قطعا تمامی پزشکان بر سر این موضوع هم عقیده هستند که افسردگی از ذهن فرد بر می‌آید. از این رو شخصیت افراد می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی را کم و یا زیاد کند. بعضی از شخصیت‌های خاصی بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

تحقیقات نشان داده افرادی که نگرانی بیش از حد نسبت به زندگی دارند، عزت نفس کمی دارند، کمال گرای افراطی هستند، خودشان را بسیار نکوهش می‌کنند و منفی گرا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.

به صورت کلی اگر شکست‌های خودتان را بیش از اندازه در ذهنتان پر رنگ کنید و بیشتر ذهن خود را مملوء از نا امیدی نمایید، علائم افسردگی در شما پر‌ رنگ‌تر خواهند بود. اگر چنین شخصیتی را دارید، بهتر است در مورد علائم افسردگی اطلاعات بیشتری کسب کنید تا در صورت بروز، به سرعت در صدد درمان افسردگی خود بر بیایید.

  • ابتلا به یک بیماری مزمن و طولانی مدت

همانطور که قبلا ذکر کردیم، افسردگی به واسطه یک ناراحتی و غم طولانی مدت و مزمن ایجاد می‌شود. گاهی ابتلا به یک بیماری مزمن و طولانی مدت و یا حتی نقص عضو ممکن است باعث ابتلا به افسردگی شود. فردی که دچار چنین بیماری و مشکلی می‌شود، باید خودش را در معرض ابتلا به افسردگی بداند و برای پیشگیری آن به شدت تلاش کند.

در رشدتو بخوانید  افسردگی بعد از زایمان چیست ؟ 5 راه برای درمان افسردگی بعد از زایمان

معمولا به نوعی افسردگی از درماندگی بر می‌خیزد. فردی که دچار یک بیماری سخت و مزمن باشد و خودش را درمانده و ناتوان ببیند، ممکن است به سرعت افسرده شود. چنین فردی بسیار آسیب‌پذیر بوده و همراهان‌اش باید بسیار در این مورد احتیاط کنند تا فرد دچار افسردگی نشود.

  • استفاده از دارو‌های خاص و یا الکل

2

گاهی اوقات برخی از دارو‌های تجویزی دارای عوارض جانبی هستند. یکی از این عوارض، ممکن است ابتلا به افسردگی باشد. در این موارد شرکت سازدنده دارو در این مورد هشدار داده است. به این منظور حتما قبلا از مصرف دارو، با پزشک خود مشورت کرده و یا برگه دستورالعمل آن را حتما مطالعه کنید.

گاهی ممکن است علائم افسردگی پس از مصرف چنین دارو‌هایی، در بعضی افراد نمود پیدا نکنند. این بستگی به عوامل دیگر دارد. زمانی که فرد خطر ابتلا به افسردگی داشته باشد، ممکن است چنین دارو‌هایی به عنوان عامل محرک عمل کرده و باعث ایجاد افسردگی شوند.

از طرفی مصرف الکل علاوه بر مضراتی که برای سلامت فیزیکی بدن دارد، می‌تواند باعث ایجاد افسردگی در فرد شود. مصرف زیاد الکل و اعتیاد به آن باعث ایجاد اختلال در کارکرد مغز و در نتیجه ابتلا به افسردگی می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی الکلی علائم افسردگی زیادی دارند. گاهی بعضی از افراد برای درمان افسردگی خود به الکل پناه می‌برند و بی‌خبر از این هستند که الکل آنها را بیشتر در این افکار منفی غرق می‌کند.

  • عمل کرد نا مناسب مغز

بعضی از پزشکان بر این باور هستند که علائم افسردگی بر اثر کارکرد نامناسب انتقال دهنده‌های عصبی ایجاد می‌شوند. عدم تعادل در برخی از مواد شیمیایی در مغز، که مهم‌ترین آنها سروتونین و نورآدرنالین هستند، باعث ایجاد اختلال در کارکرد انتقال دهنده‌های عصبی می‌شوند. این اختلال باعث بر هم ریختن خلق و خوی فرد شده و علائم افسردگی را در وی پدیدار می‌کند.

همین عامل باعث می‌شود تا گاهی کاملا بی‌دلیل دچار افسردگی طولانی مدت شویم. از این رو پزشکان برای تشخیص و درمان افسردگی، تعادل و یا عدم تعادل چنین مواد شیمایی را بررسی می‌کنند. اگر فرد افسرده دچار عدم تعادل در سروتونین و یا نورآدرنالین باشد، تنها با تجویز چند داروی شیمایی شروع به درمان افسردگی می‌کنند.

همواره به یاد داشته باشید که باید علائم افسردگی را به خوبی بشناسید. افسردگی بر خلاف چیزی که عوام مردم به صورت ساده از کنار آن می‌گذرند، بیماری بسیار خطرناکی می‌تواند باشد. هر روز که افسردگی می‌گذرد، فرد افسرده یک گام به نا‌امیدی و لبه پرتگاه نزدیک‌تر می‌شود. شاید بسیاری افسردگی را با ناراحتی طولانی مدت اشتباه بگیرند و همین عامل پیشرفت بیماری می‌شود.

متاسفانه بسیاری از ما مراجعه به روانپزشک را دلیل بر دیوانگی می‌‌دانیم. شاید ما در اثر یک سرما خوردگی ساده نیز به پزشک مراجعه کنیم. پس چطور زمانی که به چنین بیماری خطرناکی مبتلا شده‌ایم، حاضر نیستیم تا به روانپزشک مراجعه کنیم؟ از کمک گرفتن ترسی نداشته باشیم تا بهتر زندگی کنیم.

منابع:

https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression

https://www.beyondblue.org.au/the-facts/depression/what-causes-depression

https://www.psychologytoday.com/us/blog/science-choice/201601/10-reasons-why-some-us-are-so-vulnerable-depression

https://www.verywellmind.com/how-can-a-person-be-depressed-for-no-reason-1066765

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *