تغییرات بعد از ازدواج برای خانم ها

تغییرات اجتناب ناپذیر زندگی زناشویی یک دختر بعد از ازدواج

قطعا یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات زندگی یک انسان، ازدواج است. ازدواج از هر نظر بسیار مهم بوده و همسرتان روی زندگی شما تاثیر بسیاری می‌گذارد. چه ازدواج موفق و چه ازدواج ناموفق باعث شکل‌گیری یک سری تغییرات در زندگی ما می‌شوند. رابطه زناشویی به نوبه خود یک تغییر بزرگ در زندگی روزمره قبل از ازدواج زن و شوهر به حساب می‌آید. اما قطعا تغییرات زنانه‌ای در زندگی دخترک جوان تازه عروس شکل می‌گیرند که باعث تغییر کلی زندگی او می‌شوند.

هم زندگی مرد و هم زندگی زن بعد از ازدواج کاملا تغییر پیدا می‌کند و این کاملا مشخص است. هر کس که ازدواج می‌کند، بعد از ازدواج قطعا باید یک زندگی زناشویی جدید را شروع کند. یک زندگی که نه زندگی دختر است و نه زندگی پسر، بلکه زندگی هر دوی آنهاست. دقیقا مثل زمانی که بخواهید یک وسیله را شراکتی خریداری کنید. در این حالت وسیله خریداری شده ترکیبی از سلیقه هر دو شریک است. در مورد مالکیت آن هم هر دوی آنها سهیم هستند و بر روی آن حق دارند.

دقیقا زندگی زناشویی مشترک بعد از ازدواج به همین شکل است. باید یک زندگی جدید را ساخت که سلیقه هر دو دخیل باشد. به همین شکل در یک ازدواج موفق، زن وشوهر به تنهایی در زندگی تصمیم نمی‌گیرند و هر دو با مشورت برای زندگی مشترک خودشان تصمیم می‌گیرند.

زنان شخصیت بسیار حساس‌تری نسبت به آقایان دارند. از همین رو شاید پذیرش تغییرات در زندگی آنها سخت‌تر از آقایان باشد. شاید آنها در ابتدا با این تغییرات مقابله کنند و تمایلی به تغییر نداشته باشند. در برخی موارد حتی چنین تغییراتی به رفتار متقابل همسر آنها بستگی دارد. یعنی رابطه زناشویی و نحوه ارتباط با همسر به علاوه شرایط زندگی، روی این تغییرات زنانه تاثیر گذار هستند.

اما با این وجود، یک سری از تغییرات زنانه، بعد از ازدواج در زندگی زناشویی اجتناب ناپذیر هستند و تقریبا اکثریت زنان بعد از ازدواج دچار آن خواهند شد. اما این تغییرات واقعا چیست و آیا باید از این تغییرات هراس داشته باشیم؟

تغییرات اجتناب ناپذیر یک دختر بعد از ازدواج در زندگی زناشویی

  • مسئولیت پذیری بیشتر در زندگی زناشویی

قطعا یک دختر در دوران مجردی خودش مسئولیت زیادی نسبت به دوران تاهل ندارد. شاید مسئولیت یک دختر قبل از ازدواج معمولا کمک به مادرش در کار‌‌ها و درس خواندن باشد. البته امروزه در بسیاری از موارد دیده می‌شود که دختران حتی در دوران مجردی مشغول به کار هستند و درآمد مستقلی نسبت به خانواده خودشان دارند.

حتی دخترانی که قبل از ازدواج شاغل بودند و به صورت همزمان در کار‌های خانه به مادرشان کمک می‌کردند نیز دچار این تغییر خواهند شد. کمک در کار‌های خانه با قبول مسئولیت آن تفاوت بسیار زیادی دارد. شما در کار‌های خانه دست تنها خواهید بود و به هر راه و طریقی باید کار‌ها را به نحو احسن انجام دهید. شاید قبل از این برای پخت یک غذا، از همراهی مادرتان بهره می‌بردید، اما حالا باید کاملا تنها غذا درست کنید و به صورت هم زمان کار‌های خانه را انجام دهید.

البته بسیاری از زنان تصمیم می‌گیرند که در کار‌های خانه را با همسر خود شریک شوند. این دسته از افراد نیز معمولا شغل خود را نیز بعد از ازدواج حفظ می‌کنند و تصمیم می‌گیرند با درآمد خود به خانواده دو نفری خودشان کمک کنند. حتی در این مورد نیز باید گفت که کسب درآمد در دوران مجردی با دوران بعد از ازدواج بسیار تفاوت دارد. قبل از ازدواج شاید شما نگرانی پرداخت کرایه خانه و وام و قسط را نداشتید و با خیالی آسوده برای خودتان کار کرده و پس‌انداز می‌کردید. اما بعد از ازدواج در صورتی که بخواهید، قسمتی از بار مخارج خانواده نیز بر دوش شما قرار خواهد گرفت.

در رشدتو بخوانید  معیارهای ازدواج و5 نکته که دانستن آن قبل از ازدواج حیاتی است

مسئولیت چیزی است که ما انسان‌ها را جا افتاده می‌کند. همین قبول مسئولیت در مراحل مختلف زندگی به ما کمک می‌کند تا با‌تجربه‌تر شده و در زندگی بهتر از قبل عمل کنیم. در نتیجه یکی از تغییرات زنانه‌ای که نمی‌توان از آن گریخت، مسئولیت‌پذیر شدن است. هرچقدر هم که در گذشته و زندگی مجردی از نظر مسئولیت پذیری شهره خاص و عام باشید، باز هم شرایط زندگی متاهلی و بعد از ازدواج کاملا با مجردی تفاوت دارد.

  • صبوری و قدرت تحمل سختی‌ها

صبوری و قدرت تحمل سختی‌ها در زندگی زناشویی

شاید از همان زمانی خواستگاری مشکلات شما آغاز می‌شوند. از همان لحظه حرف‌هایی را خواهید شنید که شاید باب میل شما نباشند و آزارتان دهند، اما باید سکوت کرده و تحمل کنید. زندگی مشترک بر پایه صبر ساخته شده است. حداقل در فرهنگ ما نیز از زن انتظار صبوری دارند تا آرامش در رابطه زناشویی حاکم شود.

زمانی که اولین بار برای شما خواستگار می‌آید، شاید تصور کنید آوردن چای خواستگاری سخت‌ترین بخش زندگی باشد. اما موقعی که وارد زندگی مشترک می‌شوید، حاضر هستید هزاران بار چای خواستگاری را بیاورید و این مشکلات را تحمل نکنید. قطعا ازدواج کردن تنها با یک نفر نیست، بلکه همراه او باید با خانواده او نیز در ارتباط باشید.

منظور از مشکلات، تنها معضلات مالی نیست. البته مشکلات مالی نیز در این مورد بی اهمیت نیستند اما منظور ما تمام مسائلی هستند که یک دختر بعد از ازدواج باید با آنها دست و پنجه نرم کند. بار‌‌ها اتفاق خواهد افتاد که روند زندگی شما آن‌طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود یا به دلیل احترام به بزرگ‌تر باید نظرات دیگران را در زندگی خود اعمال کنید. این موضوع ممکن است گاهی تا خصوصی‌ترین بخش‌های زندگی شما نیز پیش برود. در این حین شما باید با صبوری برخورد کنید تا قادر به حل مشکلات خود باشید.

منظور از صبوری این نیست که باید مثل یک اقیانوس درد‌ها را در دل خود جای دهید، بلکه باید در همه مراحل آرامش خودتان را حفظ کنید و با صبوری کامل به حل مشکل کمک کنید. بعد از ازدواج به قدری صبور خواهید شد که خودتان نیز تعجب می‌کنید. شرایط زندگی با شما کاری خواهند کرد که صد‌ها بار صبور‌تر از گذشته شوید.

  • در زندگی زناشویی جزئی‌نگر خواهید شد

شاید حتی تا زمان خواستگاری نیز دید شما همان دید دوران مجردی باشد. در بعضی موارد دید دختران به ازدواج یک دید کاملا رومانتیک و احساسی بوده و به صورت کلی تنها خوشی‌های زندگی را می‌بینند. ازدواج معمولا بلوغ فکری را همراه خود می‌آورد و به همین دلیل است که افراد بعد از ازدواج دیگر کلی‌نگر نخواهند بود.

چه در ازدواج موفق و چه در ازدواج نا‌موفق، دختر کلی‌نگری خود را کنار می‌گذارد و کاملا جزئی‌نگر می‌شود. این جزئی‌نگری تا حدی ادامه خواهد داشت که حتی می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های همسرش تاثیر‌گذار باشد.

  • بالا رفتن انعطاف‌پذیری

زمانی که یک فرد ازدواج می‌کند، باید ضریب انعطاف پذیری خودش را بالا ببرد. البته این موضوعی نیست که اختیاری باشد. هر کسی بعد از ازدواج باید تلاش کند که انعطاف‌پذیر باشد. یک دختر مدیریت احساسی خانواده را بر عهده دارد. او باید بتواند با اشخاص مختلف در ارتباط بوده و با همه خودش را تطابق دهد.

در رشدتو بخوانید  قانون جذب عشق برای انتخاب همسر | رابطه ضمیر ناخودآگاه با قانون جذب

این انعطاف‌پذیری است که جلوی بروز مشکلات و درگیری‌های مختلف در خانواده و زندگی زناشویی را می‌گیرد. شاید در ابتدای رابطه مشترک، هر دو طرف از خود انعطاف کمی نشان دهند. به مرور زمان خواهند دید که نداشتن انعطاف‌پذیری برای هر دوی آنها سخت بوده و زندگی‌ مشترک‌شان را دچار مشکلات زیادی می‌کند. در نتیجه به صورت ناخودآگاه تصمیم بر این می‌گیرند که انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.

  • بالا رفتن قدرت مدیریت در زندگی زناشویی

شاید قبل از ازدواج ترس زیادی از زندگی زناشویی داشته باشید. این ترس طبیعی است. ترس از اینکه چطور باید مسئولیت تمام کار‌های خانه را قبول کنید و مهم‌تر از آن چطور از پس یک زندگی مشترک بر بیایید. همه دختران جوان قبل از ازدواج چنین ترس‌هایی دارند. اما این ترس‌ها بعد از ازدواج از بین خواهند رفت.

جالب است بدانید پس از ازدواج نه تنها دیگر از مدیریت خانواده نخواهید ترسید، بلکه از آن لذت خواهید برد. به شکلی عجیب قدرت مدیریت شما بسیار بالا خواهد رفت و به راحتی می‌توانید تمام کار‌های خانه و خانواده را کنترل نمایید. این یکی از تغییراتی است که خواسته یا ناخواسته گریبان‌گیر هر دختری خواهد شد.

مدیریت خانواده مهارتی نیست که با آموزش بالا رود، بلکه باید به صورت کاملا واقعی آن را تجربه کرد تا مدیر موفقی بود. حتی در مورد مادر شدن نیز این موضوع در مورد خانم‌ها صادق است. آنها قبل از بارداری ترس زیادی از مادر شدن دارند، اما پس از بارداری تنها از آن لذت خواهند برد و به خوبی از پس آن بر می‌آیند.

  • کم شدن دوستان مجرد، افزایش دوستان متاهل

معمولا بعد از ازدواج دغدغه‌های فکر یک دختر تغییر خواهد کرد. زمانی که ازدواج می‌کنید، مسائل جدیدی برای پیش خواهد آمد و دیگر مسائل دوران مجردی برای شما مثل سابق جذاب نخواهند بود. از طرفی برای وقت‌گذراندن با دوستان مجرد خود باید همسرتان را تنها بگذارید. این مساله آسیب زیادی به رابطه زناشویی وارد می‌کند. در یک ازدواج موفق زوجین تلاش می‌کنند بیشتر با اقوام و یا دوستان متاهل خود ارتباط داشته باشند. به این شکل دیگر لازم نیست که همسر خود را تنها بگذارند و  کنار دوستان خودشان باشند.

در نتیجه بعد از ازدواج به صورت خواسته یا ناخواسته دوستان مجرد شما کمتر شده و به دنبال دوستان متاهل خواهید گشت. دوستانی که بتوانید با خیال آسوده به صورت خانوادگی با یکدیگر وقت بگذرانید و در عین حال کنار همسرتان باشید.

  • تغییرات فیزیکی بعد از ازدواج

آخرین تغییری که می‌توان به آن اشاره کرد، تغییرات فیزیکی بعد از ازدواج است. معمولا زنان بعد از ازدواج به دلیل تغییرات هورمونی دچار اضافه وزن می‌شود. حتی در فیزیک بدنی و چهره آنها نیز تغییرات بزرگی دیده خواهد شد. بعضی از دختران از این تغییر می‌ترسند و نمی‌خواهند به آن تن بدهند. اما باید گفت زمانی که این تغییرات خودشان را بروز دهند، به خوبی با آن کنار خواهید آمد.

به صورت کلی ازدواج اتفاقی است که روند اصلی زندگی هر انسانی را تغییر می‌دهد. ازدواج موفق به شکل مثبتی این تغییرات را ایجاد می‌کند، به شکلی که از تک تک این تغییرات راضی و خرسند خواهید بود. اصلا نباید از این تغییرات ترسید. دقیقا مثل دوران بلوغ است که در طی یک سال بدن شما تغییرات بسیار زیادی را انجام می‌دهد. نترسید و از زندگی زناشویی مشترک خودتان لذت ببرید.

 

منابع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/talking-apes/201803/how-marriage-changes-your-personality

https://steemit.com/life/@sunnyleoneiam/how-does-the-body-of-girls-change-after-marriage-these-10-changes-come

https://www.theclever.com/women-annoying-changes-marriage-wedding/

https://www.quora.com/Why-how-does-the-life-of-a-girl-change-after-marriage

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *