مشکلات فرزندان طلاق در آینده

مشکلات فرزندان طلاق در آینده چیست؟ چگونه این مشکلات را برطرف کنیم؟

طلاق به یک معضل بزرگ در جامعه امروز به خصوص برای کودکان تبدیل شده است. در جوامع مختلف، آمار طلاق متفاوت است اما می‌توان گفت در تمام جوامع امروزی، شکست در ازدواج و طلاق نسبت به گذشته رشد چشم‌گیری داشته است. به همین علت اکثر محققان سعی می‌کنند بررسی‌های لازم را در خصوص افراد مطلقه، فرزندان آن‌ها و مشکلات و راهکارهای آن‌ها داشته باشند. به خصوص بچه‌های طلاق که قربانیان بی گناه این معضل هستند، بیشترین آسیب را می‌بینند و باید برای آینده آنها چاره‌ای اندیشید. بررسی مشکلات فرزندان طلاق می‌تواند به ارائه راهکارهای مناسبی برای رفع مشکلات آن‌ها بینجامد.

آسیب‌های احتمالی فرزندان طلاق

هر چند ممکن است تعداد انگشت شماری از افرادی که حاصل زندگی شکست خورده هستند، بتوانند در آینده زندگی موفقی را هم از نظر روحی و هم از نظر پیشرفت و موفقیت‌های مختلف داشته باشند اما اکثر این افراد در آینده مشکلات متعددی را بر سر راه خود می‌بینند.

خانواده اولین جامعه‌ای است که افراد در آن زندگی می‌کنند و بیشترین تأثیر را بر شخصیت فرد دارد. زمان شکل‌گیری شخصیت کودک بیشتر در سنین کودکی است و زندگی خانوادگی می‌تواند آن را به خوبی شکل دهد. متأسفانه بیشترین آمار طلاق بین والدینی است که دارای کودکان کم سن و سال هستند. از این رو در بدترین شرایط سنی نهاد خانواده از هم می‌پاشد و مشکلات بچه‌های طلاق نیز از همان اوایل قابل مشاهده است. داشتن یک خانواده مستحکم باعث می‌شود تا کودک در جهت رشد و شکوفایی پیش رود.

قطعاً زمانی که اولین نهاد اجتماعی که فرد در آن رشد می‌یابد از هم گسیخته شود، احساس سرخوردگی و ترس ناشی از عدم امنیت دست به دست هم می‌دهند و کودک را به سمت شخصیتی متفاوت و ناهنجار پیش می‌برند. حال در این میان نقش والدین و نحوه اثرپذیری کودکان از این معضل می‌تواند شدت این آسیب را تعیین کند. آسیب‌هایی که ممکن است متوجه بچه‌های طلاق شود شامل موارد زیر است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

۱. عدم احساس امنیت در فرزندان طلاق

اولین مشکلی که به سرعت در کودکانی که والدین آن‌ها از هم جدا شده‌اند مشاهده می‌شود، عدم احساس امنیت است. هنگامی که بنیان خانواده به عنوان تنها پناهگاه کودکان از هم می‌پاشد، طبیعی است که احساس ترس از آینده در کودکان شدت یابد. این احساس در فرزندان کوچک معمولاً بیشتر دیده می‌شود. ترس به خودی خود می‌تواند آسیب‌های جدی را به فرزندان به خصوص در روابط وارد کند. معمولاً به علت این که والدین بعد از طلاق تا مدت‌ها به راحتی نمی‌توانند احساسات خود را کنترل کنند و شرایط را به حالت عادی برگردانند، درک کودکان کمی مشکل می‌شود؛ اما در صورتی که زمان پس از طلاق بهتر مدیریت شود، بهتر می‌توان ترس و احساس عدم امنیت را در کودک کاهش داد.

۲. مشکلات فرزندان طلاق در اعتماد به روابط

طلاق والدین اغلب باعث می‌شود تا اعتماد به نفس در کودکان به شدت کاهش یابد. احساس شکست خوردگی و سرخوردگی در بچه‌های طلاق گاهی اوقات نسبت به والدین بیشتر است. این امر سبب کاهش اعتماد به نفس و عدم درک توانایی‌های خود در این افراد می‌شود. به همین علت در زمانی که به سن بزرگسالی می‌رسند، عواقب طلاق هنوز با آن‌ها همراه است و سبب می‌شود تا نتوانند به راحتی ارتباطات سالمی را با دنیای اطراف خود به خصوص جنس مخالف داشته باشند.

در رشدتو بخوانید  بازسازی روابط بعد از خیانت

مشکلات فرزندان طلاق ناشی از عدم ایجاد روابط سالم در خانواده است که سبب می‌شود آن‌ها اعتماد خود را نسبت به جنس مخالف و زندگی زناشویی از دست دهند. از این رو در آینده مشکلات بیشتری را سر راه زندگی خود و روابط متقابل با همسرشان دارند. این احساسات منفی در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود و ترس از ازدواج و ارتباط با دیگران را شدیدتر می‌کند.

در مقایسه با افرادی که در یک زندگی با ثبات رشد کرده‌اند، کودکان طلاق اعتماد به نفس و رضایت کمتری را در آینده نسبت به روابط عاشقانه دارند. حتی در بهترین شرایط زندگی ممکن است ترس از آینده را در خود نشان دهند و تصویرسازی کاملی از روابط پدر و مادرشان برای خود نیز داشته باشند. از این رو باید از همان ابتدای زمان پس از طلاق، اعتماد به نفس و بدبینی کودک ترمیم شود تا بتواند در آینده زندگی موفق‌تری داشته باشد.

۳. مشکلات بچه‌های طلاق و تردید در ازدواج

افرادی که در خانواده‌های طلاق رشد کرده‌اند، تمایل کمتری به ازدواج دارند. همچنین پس از ازدواج، طلاق را راحت‌تر از افراد معمولی می‌پذیرند. نگرش منفی نسبت به ازدواج باعث می‌شود تا تعهد نسبت به روابط عاشقانه به مراتب کمتر شود و این امر نیز سبب ساز بسیاری از مشکلات و کاهش کیفیت روابط می‌شود. در کشورهایی مانند سوئد که طلاق بسیار زیاد است، در نگرش افراد جامعه نسبت به ازدواج و طلاق، اختلاف معناداری بین فرزندان حاصل از خانواده طلاق و افراد دیگر نمی‌شود؛ زیرا هر چه طلاق و طرد شدن در بزرگسالان بیشتر دیده شود، نگرش عمومی جامعه نیز به آن سمت بیشتر تمایل دارد. از این رو حتی افرادی که در خانواده‌های متأهل بزرگ می‌شوند نسبت به جوامعی با آمار طلاق کمتر، نگرش منفی‌تری نسبت به ازدواج دارند.

۴. احتمال ازدواج یا طلاق و مشکلات فرزندان طلاق

یک نسل، بی‌ثباتی زناشویی خود را به مرحله بعد انتقال می‌دهد. فرزندانی که والدین مطلقه دارند و کسانی که مادران با تحصیلات پایین دارند تمایل بیشتری به طلاق نشان می‌دهند. این مسئله به کاهش درک مهارت‌های زندگی در آینده کودکان بستگی دارد. علاوه بر این طلاق والدین نسبت مستقیم با طلاق فرزندان در آینده دارد. کودکانی که طلاق والدین را تجربه کرده‌اند، بیش از ۲ برابر دیگر افراد در آینده به طلاق روی می‌آورند. نکته قابل توجه این است که افزایش طلاق در کودکانی که یکی از والدین خود را از دست داده‌اند دیده نمی‌شود و گاهی اوقات به علت داشتن احساس خوب نسبت به والدین از دست رفته به مراتب بهتر از افراد عادی در زندگی خود وارد می‌شوند.

البته در افرادی که والدین آن‌ها پس از طلاق دوباره به سمت هم برمی‌گردند، درصد اعظمی از این تأثیرات منفی خنثی می‌شود و کودک با تجربه مجدد زندگی خانوادگی موفق، می‌تواند این تأثیرات را تا حد زیادی در ذهن خود حل کند.

۵. رفتارهای فرزندان طلاق در آینده و گرایش‌های آن‌ها

طلاق والدین برای فرزندان کیفیت زندگی را پایین می‌آورد. والدین انگشت شماری هستند که می‌توانند احساسات و رفتارهای کودکان خود را به راحتی تحت کنترل درآورند و در مسیر صحیح هدایت کنند. افزایش میزان حسادت، خیانت، کج خلقی، خشونت و … همگی در این کودکان دیده می‌شود. ممکن است بعد از مدتی این خصوصیات تا حدی کاهش یابد اما باز هم درصد بیشتری نسبت به فرزندان خانواده‌های سالم دارند.

در رشدتو بخوانید  دلایل واقعی خیانت شوهر در گفتگوی خبرگزاری مهر با مهدی آریافر

نوجوانانی که در خانواده‌های طلاق بزرگ می‌شوند بیشتر به سمت مواد مخدر و مشروبات الکلی تمایل دارند. نمی‌توان این مسئله را نادیده گرفت که کودکان بهترین الگوی خود را پدر و مادر خود می‌دانند و زمانی که آن‌ها را شکست خورده می‌بینند سرخورده می‌شوند. عامل اصلی که باعث می‌شود افراد به سمت رفتارهای ناهنجار در جامعه کشیده شوند، عدم اعتماد به نفس و عزت نفس است.

۶. مشکلات فرزندان طلاق در زندگی مشترک

هر چند کودکانی که حاصل طلاق هستند و در این فضا رشد یافته‌اند نسبت به ایجاد روابط بیشتر حساسیت نشان می‌دهند اما باز هم دوستی و روابط آزاد را بیشتر از ازدواج می‌پذیرند. نگرش منفی آن‌ها نسبت به ازدواج و آسیبی که از والدین خود در این زمینه خورده‌اند سبب می‌شود تا حد امکان از ازدواج فراری باشند. به خصوص اگر والدین در سنین نوجوانی طلاق گرفته‌اند مشکلات شدیدتر خود را نشان می‌دهند.

گاهی اوقات به علت کمبود توجه در سنین پایین، سریع به افرادی که شرایط خوب ندارند وابسته می‌شوند و از این طریق زندگی زناشویی خود را بر اساس معیارهای نامناسب شروع می‌کنند. مشکلات بچه‌های طلاق معمولاً به همراه آن‌ها بزرگ می‌شود. این افراد حتی اگر ازدواج موفقی داشته باشند به علت نگرش‌های منفی نسبت به ازدواج و نداشتن اطلاعات کافی در خصوص نحوه مدیریت روابط، بیشتر دچار تنش در زندگی مشترک خود می‌شوند.

کاهش مشکلات بچه‌های طلاق در آینده

مشکلاتی که فرزندان طلاق با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند بسته به شرایط آن‌ها پس از طلاق ممکن است کم یا زیاد باشد. این مسائل در این جامعه بیشتر به چشم می‌خورد ولی باز هم افرادی هستند که با وجود داشتن زندگی خانوادگی ناموفق، رشد یافته و موفق ظاهر می‌شوند. همان‌طور که گفته شد مدیریت احساسات و توجه به نیازهای کودکان می‌تواند تأثیر طلاق را به مراتب کم کند.

با توجه به این که والدین پس از طلاق اکثراً شرایط روحی و گاهی مالی خوبی ندارند بهتر است برای مدتی دیگر افراد مانند والدین پدر و مادر، توجه بیشتری به کودکان طلاق داشته باشند. در این صورت عدم وجود یک زندگی خانوادگی موفق را برای آن‌ها تا حدی می‌توانند جبران کنند. در صورتی که فرزندان پس از طلاق به صورت هدفمند زندگی کنند و برنامه‌ریزی‌هایی خوبی برای نحوه گذران وقت آن‌ها انجام شود، کمتر به ناموفق بودن زندگی پدر و مادرشان می‌اندیشند. در این صورت احتمال موفقیت آن‌ها در دیگر جنبه‌های زندگی باعث می‌شود تا اعتماد به نفس خود را از دست ندهند و شرایط بهتری در زندگی آینده خود داشته باشند.

فرزندان طلاق دارای شرایط نامساعدی هستند که اگر به نحو احسن مدیریت نشوند مشکلات عدیده‌ای را در زندگی آن‌ها به خصوص در بخش روابط ایجاد می‌کند. اکثر این کودکان حتی در سنین بالا اعتماد به نفس پایینی دارند و نمی‌توانند به راحتی روابط موفقیت آمیزی داشته باشند. نگرش منفی آن‌ها نسبت به زندگی مشترک و روابط عاشقانه سبب می‌شود تا کمتر سراغ این روابط بروند. طلاق در خانواده‌هایی که یک یا هر دو نفر فرزند طلاق هستند به شدت بیشتر از افراد عادی است. ولی با این حال می‌توان با مدیریت شرایط پس از طلاق برای کودکان، بسیاری از این آسیب‌ها و مشکلات بچه‌های طلاق را کاهش داد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *