چگونه با یک فرد مغرور رفتار کنیم؟|

چگونه با یک فرد مغرور رفتار کنیم؟| مقابله با غرور | مقابله با تکبر

آیا تا به حال با یک فرد مغرور رو به رو شده‌اید؟ از نظر شما چه کسی واقعا غرور بیجا داشته و تکبر دارد؟ از نظر شما تا چه حدی از اعتماد به نفس جزء عزت نفس به حساب می‌آید و بیش از آن تکبر است؟ اگر با چنین فردی برخورد کرده‌اید، آیا از رفتار او لذت برده‌اید یا شما را ناراحت کرده‌اند؟

افراد مغرور معمولا تلاش دارند تا با رفتار خود دیگران را حقیر جلوه دهند تا خودشان بزرگ دیده شوند. ناراحتی دیگران برای یک فرد مغرور اصلا اهمیتی ندارد. خودخواهی و غرور باعث می‌شود تا دیگران برای آنها مهم نباشند و از تخریب شخصیت افرادی که با آنها برخورد دارند باکی ندارند.

شاید در نگاه اول ساده‌ترین راه کار این باشد که ارتباط با این دسته افراد را محدود کرده و یا به صورت کلی با آنها قطع ارتباط کنیم. اما گاهی فرد مغرور جزء همکاران و یا اعضای خانواده ما هستند و یا حتی ممکن است از نظر سمت شغلی از ما برتر باشند. به همین منظور باید به دنبال راهی باشید تا با آنها کنار بیایید.

چطور با یک فرد مغرور کنار بیاییم؟

  • در مواجهه با تکبر افراد مغرور اعتماد به نفس داشته باشید

از تکبر فرد مغرور به عنوان یک موقعیت استفاده کنید

همان‌طور که ذکر کردیم، افراد مغرور تماما در تلاش هستند تا شما را خرد کنند. آنها از طریق تضعیف شخصیت دیگران، سعی می‌کنند تا بیشتر دیده شوند. تنها مهارت افراد مغرور، کوچک کردن شخصیت دیگران است. آنها تنها از همین راه سعی در بزرگ نشان دادن خود می‌کنند. اگر با فردی مغرور برخورد دارید، اطمینان داشته باشید که قطعا تلاش می‌کند تا شخصی شما را خرد کند. تنها سلاحی که برای دفاع از خود دارید، اعتماد به نفس است.

اگر شما خودتان را باور داشته باشید، می‌توانید در مقابل این دسته افراد مقاومت کنید. این مقاومت هرچه بیشتر باشد، فرد مغرور هم تلاش بیشتری در شکستن شخصیت شما می‌کند. باید آنقدر اعتماد به نفس خود را بالا ببرید تا با حرف‌های او عصبی نشوید. اگر خودتان را با تمام وجود باور داشته باشید، دیگر این مسائل آرامش درون شما را بر هم نمی‌زنند.

با تکنیک‌های مختلف می‌توانند اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. روش‌های مختلف برای این کار وجود دارند. اولین گام برای بالا بردن اعتماد به نفس، خواستن است. با این سلاح قدرتمند به مبارزه با تکبر بروید.

  • از تکبر فرد مغرور به عنوان یک موقعیت استفاده کنید

شاید یکی از اساسی‌ترین کلید‌های موفقیت هر انسانی صبوری است. مواجه شدن با یک فرد مغرور نیاز به صبوری بالایی دارد. می‌توان از این موقعیت کمال استفاده را برد و به آن مثل یک میدان تمرین نگاه کرد. حال اگر کمی مثبت نگر باشید، خواهید دید که تحت این شرایط سخت می‌توانید خودتان را بسازید.

همه چیز به دید شما بستگی دارد. اگر دید خودتان را به این شکل تغییر دهید، می‌توانید آرامش خودتان را حفظ کنید. شاید در نظر اول این راه‌کاری برای مقابله با رفتار فرد مغرور به حساب نیاید، اما می‌تواند به شما کمک کند تا این وضعیت را تحمل کنید.

  • در مقابل تکبر ، بهترین دفاع، حمله است

فردی که دچار غرور و تکبر بی از حد است، نقاط ضعف بسیار زیادی دارد. یک فرد مغرور تماما سعی می‌کند تا با چنین رفتار‌هایی، نقاط ضعف خود را مخفی کند. شاید از ظاهر پوشالی فرد بترسید و نخواهید که در مقابل او بایستید. این را بدانید که افراد مغرور به دنبال کسانی می‌گردند که توان مقابله را ندارند. اگر افراد مغرور ترس شما را حس کنند، به شدت بر شما می‌تازند.

در رشدتو بخوانید  افراد مغرور و متکبر چه خصوصیاتی دارند؟ | معرفی 8 ویژگی رفتاری انسان های مغرور

شاید در اولین دفاعی که از خود کنید و یا شاید در اولین حمله‌ای که شما هم به او کنید، شخص مغرور یک قدم به عقب برود. منظور در اینجا مقابله به مثل نیست. شما تنها باید به او بفهمانید که از رفتار او ناراحت هستید و می‌‌توانید با او مقابله کنید. چنین افرادی به سرعت می‌ترسند و عقب می‌کشند. آنها از این می‌ترسند که شخصیت پوشالی‌شان به سرعت فرو بریزد. از این رو در مواقعی که احساس خطر می‌کنند، به سرعت سراغ فرد دیگری می‌روند. پس نباید از شخصیت پوشالی آنها بترسید و یک گام به سوی آنها پیشروی کنید.

  • یک فرد مغرور را بشانسید

عزت نفس، اعتماد به نفس و غرور و تکبر کلماتی هستند که هر کدام یک تعریف جداگانه دارند. متاسفانه مرض بین این خصلت‌ها بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. شما به سختی می‌توانید تفاوت بین فردی که دارای غرور بیجا است و کسی که اعتماد به نفس دارد را تشخیص دهید.

برای اینکه بدانید با یک فرد مغرور چطور رفتار کنید، در ابتدا باید تلاش کنید تا او را بشناسید. شاید کسی که فکر می‌کنید تکبر بیجا دارد اصلا اینطور نیست. شاید شرایط کاری و یا موقعیت اجتماعی او اینطور ایجاب می‌کند تا چنین رفتاری را از خود بروز دهد. باید رفتار افراد را در درجه اول در موقعیت‌های مختلف بسنجید.

برای مثال ممکن است رفتار فردی در زمانی که در حال کار است با زمانی که با خانواده خود ارتباط دارد تفاوت داشته باشد. این رفتار نه از روی غرور بیجا، بلکه به خاطر چهارچوب شغلی فرد است. از این رو باید شرایط را در ابتدا بسنجید و بر اساس رفتار او را ارزیابی کنید. باید دید که به صورت کلی رفتار فرد دارای معیار‌های غرور و تکبر بیجا است یا خیر. شاید رفتاری که از نظر شما خودخواهی باشد، تنها به واسطه شغل وی است.

شما برای یک تشخیص کامل، باید رفتار او را با همه افراد در نظر بگیرید. برای مثل ممکن است یک خانم در محیط کاری با آقایان رفتاری کاملا مغرور داشته باشد. این بیشتر به خاطر ایجاد فاصله و حریم شخصی بوده و از سر خودخواهی نیست. رفتار یک فرد متکبر و مغرور با همه افراد به یک شکل است. از این رو برای اینکه به صورت قطعی بتوان تشخصی داد که یک فرد کاملا فردی مغرور است، باید رفتار او را با هم در نظر بگیرید. شاید رفتار سرد و بی روح یک فرد با کسی، نه از سر خودخواهی بلکه به خاطر مسائل دیگر است.

حال پس از اینکه تشخیص دادید یک فرد قطعا مغرور است و تمایل دارد از بالا به افراد نگاه کند، باید ببینید او چه تاثیری روی زندگی شما می‌گذارد. آیا این فرد نقشی در تصمیم‌گیری‌های زندگی شما دارد؟ چقدر در طول روز با او رو به رو می‌شوید؟ اگر او کسی است که باید در تصمیم‌گیری‌ها او را دخیل کنید، قطعا باید مراقب قدم‌های خود در زندگی باشید. آنها تمایلی به پیشرفت شما ندارند و بالعکس، تلاش می‌کنند تا پسرفت کنید.

  • حواستان را جای دیگری پرت کنید

شاید این جمله به زبان ساده باشد اما واقعا حواستان را جای دیگری پرت کنید. قطعا هیچ کس دوست ندارد داستان‌های خیالی یک فرد مغرور را بشنود که در نهایت به شکلی تمام می‌شوند که برتری خودشان را ثابت کنند. در بعضی مواقع مثلا زمانی که فرد متکبر در مقام بالاتری از شما قرار دارد و یا عضوی از خانواده شما هست و حتما باید او را تحمل کنید، سعی کنید حواستان را جای دیگری پرت کنید.

در رشدتو بخوانید  غرور در عشق ، 10 دلیل که ثابت می‌کند غرور در عشق رابطه‌تان را نابود می‌کند!

تنهای کافیست زمانی که او صحبت می‌کند، فکر خود را جای دیگری متمرکز کنید. مثلا به یک موضوع دیگر فکر کنید. یا حتی می‌توانید از دروغ‌های او داستان بسازید و بعدا برای دوستان خود تعریف کرده و به آن بخندید!

  • به او شانسی دوباره دهید

در مقابل تکبر ، بهترین دفاع، حمله است

خودخواهی و رفتاری مملوء از تکبر هم مثل تمامی رفتار‌های دیگر انسانی دلیلی دارند. شاید بعضی از افراد با چنین رفتار‌هایی سعی در مخفی کردن تنهایی و ضعف‌های خود دارند. این دسته افراد برخلاف ظاهر پر طرفدار خود، زندگی تنهایی دارند. شاید بخواهید یک شانس دوباره به آنها دهید. با این کار ممکن است او از این پوسته غرور و تکبر خارج شده و قلبی مهربان پشت این همه کج خلقی داشته باشد.

قطعا صمیمیت با چنین افرادی سخت خواهد بود. به این فکر کنید که اگر شما جای چنین فردی بودید، می‌خواستید که کسی به شما نزدیک شود یا نه. یک قدم پیش بگذارید. شاید پشت این همه غرور، فردی تنها و دل شکسته باشد.

  • موضوع مکالمه را عوض کنید

گاهی پیش می‌آید که فرد مغرور آنچنان سرگرم خیال‌بافی از توانایی‌هایش است، که متوجه نمی‌شود دیگران واقعا خسته شده اند. در این مواقع می‌توانید کاملا به صورت غیر مستقیم بحث را عوض کنید. سعی کنید تا حد امکان از موضوعاتی استفاده کنید که انها حرفی برای گفتن ندارند. به این شکل برای اینکه قالب پوشالی‌شان فرو نریزد، معمولا سکوت اختیار می‌کنند.

  • بحث نکنید

معمولا افراد متکبر سعی می‌کنند به هر ترفندی برنده بحث باشند. آنها به دنبال دو گوش شنوا هستند تا به هر نحوی ثابت کنند که حق با آنهاست و اینکه نفر مقابل اشتباه می‌کند. اگر شما با او شروع به بحث کنید، دقیقا همان کاری را کرده‌اید که او می‌‌خواهد. زمانی که خودتان را وارد بحث می‌کنید، یعنی به صحبت با او علاقه نشان داده‌اید. حتی اگر اینطور نباشد، به این شکل برای او تعریف می‌شود.

از این رو بهتر است بدون اینکه دلخوری ایجاد کنید، از بحث با او خودتان را کنار بکشید. حتی اگر به منزله موافقت با نظر غیر منطقی او هم باشد، بهتر است با چنین افرادی بحث نکنید. به یاد داشته باشید که آنها در متهم نشان دادن شما مهارت بالایی دارند. بحث تحت شرایطی به نتیجه می‌رسد که دو طرف منطقی باشند. اما زمانی که یک طرف این بحث یک فرد مغرور قرار داشته باشد، بحث به جایی نمی‌رسد.

  • به خودشان بگویید

اگر تمامی روش‌های فوق الذکر کارایی نداشتند، باید به روش آخر متوصل شوید. در اینجا باید به صورت کاملا مودبانه به آنها نظر خود را بگویید. می‌توانید به آنها خاطر نشان کنید که از نظر شما کاملا فردی خودخواه و مغرور بوده و کاملا باعث آزار دیگران می‌شوند. لازم نیست ناسزا بگویید و دعوا کنید. شما می‌توانید نمونه‌ای از رفتار‌هایش را برای او مثال بزنید و از او بخواهید که رفتار‌هایش را ترک کند.

در نهایت باید گوش زد کنیم که در اکثر مواقع فرد مغرور، از رفتار زشت خود آگاه نیست. آنها حتی این رفتار را خودخواهی نمی‌دانند بلکه تصور می‌کنند بهترین رفتار را انجام می‌‌دهند. این ر فتار در وجود آنها نهادینه شده و شاید به سختی بتوان آن را تغییر داد. اگر فرد مبتلا به غرور یکی از نزدیکان شماست، باید سعی کنید با او سازش نمایید.

 

منابع:

https://www.beliefnet.com/wellness/galleries/9-ways-to-handle-arrogant-people.aspx?p=10

https://www.wikihow.com/Cope-With-Arrogant-People

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *