راه‌های درمان افسردگی در کودکان

چرا کودکان افسرده می‌شوند؟ مهم‌ترین علائم و راه های درمان افسردگی در کودکان

اینکه کودکان در برخی از مراحل زندگی احساساتی نظیر غم و شکست را تجریه کنند و یا برای مدتی تحریک پذیر شوند، اصلا دور از انتظار نیست، اما باید بدانید که این احساسات و افکار منفی در کودکان اگر طولانی شود و ادامه پیدا کند، می‌تواند توانایی او را برای انجام کارهای عادی‌اش مختل کند و او را به سمت و سویی دیگر سوق دهد. افسردگی نوعی اختلال خلقی است که علاوه بر بزرگسالان ممکن است به دلایل متعددی در کودکان نیز اتفاق بیفتد، مهم‌ترین نشانه‌های افسردگی در کودکان با احساس ناراحتی، دلسردی و تحریک‌پذیری بروز می‌کند و ممکن است بیشتر از هفته‌ها و ماه‌ها نیز ادامه پیدا کند. یکی دیگر از علائم افسردگی در کودکان بروز افکار منفی است که او روی مشکلات، نقص‌ها، انتقاد از خود و ایراد و شکایت از همه چیز تمرکز می‌کند و شادی کودکانه او را به لحظاتی پر از استرس، ناراحتی و فشار روحی تبدیل می‌کند. اما به راستی چرا کودکان دچار افسردگی می‌شوند و مهم‌ترین راه های درمان افسردگی در کودکان چیست؟ بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین علائم و راه های درمان افسردگی در کودکان و راهکارهایی برای پیشگیری از آن آشنا شوید.

آیا واقعا کودکان افسرده می‌شوند؟

جواب این سوال قطعا مثبت است ولی باید بدانید که علائم افسردگی در کودکان با چیزی که ما به آن افسردگی می‌گوییم و در بزرگسالان اتفاق می‌افتد، متفاوت است و نشانه‌های متفاوتی دارد، و زمانی که این علائم آزار دهنده طولانی مدت می‌شود و روی فعالیت‌های مختلف کودک نظیر روابط او با خانواده و دوستانش، انجام کارهای مدرسه و حتی لذت بردن او از بازی‌هایی که دوست دارد تاثیر می‌گذارد، کودک به افسردگی دچار شده است.

البته باید این موضوع را در نظر بگیرید که افسردگی یک مشکل روحی گذرا نیست و موضوعی نیست که خود به خود به وجود بیاید و خیلی زود هم برطرف شود، این بیماری معمولا به درمان و مشاوره نیاز دارد و علائم آن باید با دقت بررسی شود تا به اشتباه با تغییرات خلقی حاصل از رشد و سن و سال کودک اشتباه گرفته نشود. والدین باید در صورت بروز هرگونه شک به علائم افسردگی در کودکان خود، به یک مشاور مورد اعتماد و یا پزشک کودک مراجعه کنند و راه های درمان افسردگی در کودکان را به خوبی یاد بگیرند و هر چه سریع‌تر کودک خود را درمان کنند.

شیوع افسردگی در کودکان!

شیوع افسردگی در کودکان!

باید بدانید که این بیماری در سال‌های اخیر در میان کودکان بسیار رایج شده و امروزه در ایالات متحده آمریکا تقریبا ۱۶ درصد از کودکان و نوجوانان به افسردگی دچار می‌شوند. برخی مطالعات نشان داده که تقریبا ۵ تا ۸ درصد از کودکان زیر سن نوجوانی به افسردگی مبتلا می‌شوند. هر ساله ۳۰۰۰ نوجوان و جوان در آمریکا خودکشی می‎کنند و جان خود را از دست می‌دهند و شاید بسیاری از این افراد در کودکی نیز به اختلالاتی دچار شدند و درمان نشدن آن موجب تشدید بیماری در آنها شده و در سنین بالاتر اقدام به این کار کرده‌اند.

با علائم افسردگی در کودکان آشنا شوید!

زمانی که کودکان به افسردگی دچار می‌شوند، تلاش کردن برای انجام هر کاری برایشان سخت و دشوار می‌شود و حتی انجام کارهایی که واقعا دوست دارند نیز دیگر برایشان لذت بخش نیست. افسردگی موجب بروز احساساتی نظیر بی‌ارزشی، طرد شدن و عدم دوست داشته شدن به آنها می‌دهد، انجام دادن مسائل ساده برای آنها مشکل می‌شود و حتی اگر علائم آن در کودکان شدید شود، ممکن است افکار خودکشی و آسیب زدن به خود را نیز در آنها به وجود بیاورد.

در رشدتو بخوانید  تقسیم کار در خانه ، چگونگی تقسیم کار و دلایل عدم تقسیم کار در بعضی خانواده‌ها

برای تشخیص راه های درمان افسردگی در کودکان، والدین باید نسبت به علائم و نشانه‌های بیماری در کودک خود هوشیار باشند، زیرا کودکان نمی‌توانند به راحتی و همانند بزرگسالان احساسات خود را بیان کنند و اصلا حتی با معنای افسردگی هم آشنا نیستند و برای همین شاید اصلا متوجه نشوند که چیز غیر عادی رخ داده و نیاز به کمک دارند. آنها در دنیایی زندگی می‌کنند که تحت کنترل بزرگسالان قرار دارد و برای همین هم نسبت به مسائلی که برایشان رخ می‌دهد، احساس بی‌قدرتی می‌کنند و به همین دلیل این وظیفه والدین است که با شناخت علائم بیماری، راه های درمان افسردگی در کودکان را یاد بگیرند و کودک خود را از غم و اندوهی که به آن دچار شده، نجات دهند.

اینکه کودک شما دقیقا چه سنی دارد و چه شرایطی داشته که به افسردگی دچار شده، علائم را متفاوت می‌کند اما به طور کلی علائم افسردگی در کودکان عبارتند از:

 • احساس غم، اندوه و ناراحتی در کودک
 • تحریک پذیری و داشتن حس ناخوشایند در دراز مدت
 • عدم اشتیاق و دلسرد شدن نسبت به انجام سرگرمی‌های مورد علاقه
 • احساس خستگی و آشفتگی
 • خوابیدن بیش از حد
 • عدم تمرکز
 • کاهش تعامل با خانواده و دوستان
 • بروز رفتارهای غیر منطقی
 • کاهش اعتماد به نفس
 • کاهش میل به غذا و یا پر خوری بیش از حد
 • تغییرات وزن
 • احساس بی‌حالی
 • بی‌احساس شدن
 • بروز رفتارهای خودآزاری مثل برش دادن دست خود، کندن مو و…
 • بروز بیماری‌هایی مثل سردرد و درد در معده و شکم
 • افت تحصیلی

چرا کودکان افسرده می‌شوند!

چرا کودکان افسرده می‌شوند!

عواملی که خطر ابتلا به افسردگی را در کودکان بیشتر می‌کند، عبارتند از:

 • مشکلات خانوادگی و نداشتن آرامش در خانواده
 • سوء استفاده‌های جنسی و عاطفی از کودک
 • داشتن سابقه خانوادگی بیماری افسردگی و مشکلات سلامت روان
 • داشتن بیماری‌های جسمی و یا مشکلات ظاهری
 • تجربه وقایع استرس‌زا در زندگی

از طرف دیگر گاهی اتفاقاتی مثل جدایی والدین، مرگ یکی از والدین و جدا شدن از پدر و مادر، مشکل در مدرسه و یا احساس عدم توجه والدین به او نسبت به سایر فرزندان می‌تواند کودک را به افسردگی مبتلا کند.

چطور به کودک افسرده خود کمک کنیم!

اگر تمام علائم و نشانه‌های افسردگی در کودکان را در نظر گرفتید و بعد از مشورت با یک مشاور مورد اطمینان به افسردگی در کودکتان پی بردید، بهتر است حال با روش های درمان افسردگی در کودکان نیز آشنا شوید. مهم‌ترین مساله‌ای که در مورد این بیماری در کودکان وجود دارد این است که باید قبل از هر کاری شروع به حرف زدن با کودک خود کنید. با او حرف بزنید و از او بخواهید احساساتش را بیان کند. اینکه چه چیز باعث ناراحتی او شده و دوست دارد شرایط چطور شود. چه موضوعاتی او را آزار داده و چه چیز او را رنجانده است. در مورد احساسش به خواهر یا برارد کوچک‌ترش صحبت کنید و سعی کنید موضوع را به خوبی ریشه یابی کنید.

کوچک‌ترین مشکلاتی که به زبان می‌آورد را جدی بگیرید و فراموش نکنید که شاید موضوعی برای شما بی‌اهمیت باشد ولی او تنها یک کودک است و شاید با ذهن کودکانه خود روزها و روزها از موضوعات کوچکی که ما بزرگترها به آن توجهی نداریم، زجر کشیده و غصه خورده است. اگر فرزندتان علاقه‌ای به صحبت کردن با شما ندارد، به او بفهمانید که چقدر دوستش دارید و نگرانش هستید و همیشه و در هر شرایطی از او حمایت می‌کنید. او را ترغیب کنید تا با فرد دیگری که به او اعتماد دارد و با او راحت‌تر است صحبت کند. مثلا فردی مثل یکی دیگر از اعضای خانواده، فامیل و یا معلمش در مدرسه. سعی کنید هر طور که شده او را به حرف زدن در مورد احساساتش تشویق کنید و حتی اگر فرزند شما دانش آموز است، به مدرسه و معلم او نیز خبر دهید که چنین مشکلی دارد و از آنها نیز کمک بخواهید. به فرزندتان بگویید که هر کسی ممکن است در زندگی مشکلاتی داشته باشد و در چنین شرایطی باید از والدین و بزرگترهایش کمک بخواهد. به او بگویید که هر لحظه آماده کمک کردن به او هستید و دوست دارید تا حرف‌هایش را بشنوید و اگر چیزی او را ناراحت کرده با هم مشکلش را حل کنید و راه حل بهتری برای بهبود اوضاع پیدا کنید.

در رشدتو بخوانید  با مهم‌ترین علائم بیش فعالی در کودکان زیر 2 سال آشنا شوید!

از طرفی شما باید به او کمک کنید تا ناراحتی‌هایش را فراموش کند. بهتر است بیشتر برای کودک‌تان وقت بگذارید و زمان بیشتری با هم بیرون بروید، بازی و ورزش کنید و به انجام کارهای مورد علاقه او اختصاص دهید.

درمان افسردگی در کودکان :

شدت میزان افسردگی در کودکان و همچنین سن و جنسیت او در روال درمان بیماری بسیار موثر است، اما مهم‌ترین موضوع این است که والدین با راه های درمان افسردگی در کودکان آشنا باشند و بتوانند اقدامات درست و سریعی انجام دهند.

قبل از هر چیز باید سن، سلامت عمومی و سابقه پزشکی کودک بررسی شود، شدت علائم افسردگی تشخیص داده شود و تحمل کودک نسبت به داروهای مجاز و خاص برای درمان افسردگی سنجیده شود و در کنار همه اینها، خانواده و مشاور نیز می‌توانند با رفتارهای درست، به کودک افسرده کمک کنند تا سریع‌تر درمان شود.

استفاده از داروهای ضد افسردگی همراه با روان درمانی در درمان افسردگی کودکان بسیار موثر است. روان درمانی و شناسایی عوامل استرس‌زا در محیط کودک و یادگیری نحوه برخورد با مسائل، از مهم‌ترین مراحل درمانی کودک محسوب می‌شود. فراموش نکنید که در هر مرحله از بیماری والدین نقش اساسی در درمان بیماری دارند و باید همه تلاش‌شان را برای درمان کودک خود بکنند و با راه های درمان افسردگی در کودکان آشنا باشند.

از طرف دیگر شناخت زود هنگام بیماری نیز می‌تواند موجب تسریع درمان افسردگی در کودکان شود و از تشدید بیماری جلوگیری کند و با تشخیص به موقع عوامل استرس‌زا و ناراحت کننده برای کودک شرایطی فراهم کنیم تا در دنیای سالم و شاد کودکی خود، همیشه بخندد و خوشحال باشد. به همین دلیل پزشکان پیشنهاد می‌کنند تا در صورت مشاهده چندین علائمی در کودک و طولانی شدن آن در چند هفته، خیلی سریع به یک مشاور مورد اطمینان رجوع کنند و برای تشخیص و درمان بیماری با او مشورت کنند و سریع‌تر آن‌را ریشه‌یابی کنند.

منابع:

https://healthyfamilies.beyondblue.org.au

https://kidshealth.org

https://adaa.org

https://www.nhs.uk/

https://www.verywellmind.com

https://www.psycom.net

https://www.stanfordchildrens.org

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *