نشانه های افسردگی در زنان

با مهم‌ترین نشانه های افسردگی در زنان آشنا شوید! علت افسردگی در زنان چیست؟

غمگین بودن یک واکنش طبیعی به لحظات دشوار زندگی است که معمولا بعد از چند روز و در مدت زمان اندکی از بین می‌رود. اما افسردگی به حالتی گفته می‌شود که این علائم در فرد تشدید شده و در همه امور زندگی او تاثیر می‌گذارد. فرد مدام در حال فکر کردن به امور ناراحت کننده است و خواب و حتی غذا خوردن او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرفی نیز باید بدانید که افسردگی در زنان به دلیل شرایط بیولوژیکی، هورمونی و اجتماعی معمولا بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد و شناخت نشانه‌ها و عوامل موثر بر پیدایش این حالت در خانم‌ها اهمیت زیادی دارد. در ایالات متحده هر ساله تقریبا ۱۵ میلیون نفر افسردگی را تجربه می‌کنند که درصد زیادی از این افراد خانم هستند و حدود دو سوم این افراد از هیچ کمکی برای درمان و بهبود حالت‌های خود استفاده نمی‌کنند.زنان تقریبا ۲ برابر بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند و می‌توان گفت که بیشتر از یک چهارم خانم‌ها در بخشی از زندگی خود افسردگی را تجربه می‌کنند. این بیماری می‌تواند روی جنبه‌های مختلف زندگی فرد تاثیر بگذارد و سلامت جسمی، زندگی اجتماعی، روابط و شغل فرد تاثیر می‌گذارد و تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر هورمون‌ها، فشارهای اجتماعی و قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا ایجاد می‌شود. با این حال این افراد و به خصوص خانم‌ها باید بدانند که تنها نیستند و افراد زیادی در دنیا به این بیماری دچار می‌شوند و اگر با راهکارها و نشانه های افسردگی در زنان آشنا باشند، می‌توانند خیلی زود افسردگی خود را درمان کنند و احساس بهتری را تجربه کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین نشانه‌های افسردگی در زنان و روش‌های درمان این بیماری آشنا شوید.

افسردگی چیست ؟

افسردگی یک اختلال خلقی جدی و فراگیر است که موجب بروز احساساتی نظیر ناراحتی، ناامیدی، درماندگی و بی ارزشی می‌شود و سطوح مختلفی از کم تا شدید دارد. علائم این بیماری عبارت است از بی‌اشتهای، بی احساس شدن، مشکل در خواب، نداشتن اعتماد به نفس، احساس خستگی که هر کدام از این علائم می‌تواند در هر فرد نسبت به فرد دیگر ملایم‌تر یا شدیدتر باشد.

با انواع افسردگی آشنا شوید!

برخی از رایج‌ترین انواع افسردگی عبارتند از:

اختلال عاطفی فصلی:

این نوع افسردگی معمولا در زمان‌ها و فصل‌های مشخصی از سال اتفاق می‌افتد و معمولا در فصل زمستان رخ می‌دهد و مهم‌ترین علت آن کمبود نور خورشید و کمبور ویتامین D در این ایام است.

اختلال دو قطبی:

تفاوت‎ها و بالا و پایین شدن‌ در شخصیت افراد دوقطبی موجب می‌شود تا فرد بسیار تحریک پذیر شود و بیشتر در معرض بروز افسردکی نیز قرار بگیرد.

افسردگی پس از زایمان:

این نوع از افسردگی بعد از زایمان در مادران اتفاق می‌افتد و علت آن نیز نامتوازن شدن هورمون‌هاست.

برخی از انواع شدید افسردگی ممکن است بیشتر از ۲ سال طول بکشد و فرد سال‌ها این علائم را به همراه داشته باشد.

نشانه های افسردگی در زنان :

نشانه های افسردگی در زنان

قبل از هر چیز باید بدانید که گاهی نشانه های افسردگی در زنان نسبت به نوع و شدت بیماری متفاوت است اما علائم شایع آن عبارتند از:

 • داشتن احساس ناتوانی و ناامیدی که فرد احساس می‌کند که شرایط هیچگاه بهتر نمی‎شود و خودش نیز نمی‌تواند هیچکاری برای بهبود شرایط انجام دهد.
 • سرگرمی‌ها و همه تفریحاتی که قبلا باعث خوشحالی فرد می‌شد دیگر هیچ تاثیری در او ندارد و به آنها اهمیت نمی‌دهد.
 • میل و اشتهای فرد به غذا خوردن تغییر می‌کند و ممکن است دچار کاهش یا افزایش وزن شود.
 • الگوهای خواب فرد عوض می‌شود
 • فرد احساس عصبانیت، آشفتگی و بی‌قراری دارد
 • فرد احساس خستگی و خالی شدن انرژی دارد
 • در تمرکز، تصمیم گیری و به خاطر سپردن مسائل مشکل دارد
 • به وفور دچار درد از جمله سردرد، گرفتگی بدن، نفخ و… می‌شود.
 • افکار خودکشی در ذهن او جریان پیدا می‌کند.
در رشدتو بخوانید  چرا گاهی افسرده می‌شویم؟ | دلایل مختلف و علائم افسردگی چیست؟

علت افسردگی در زنان !

شناخت نشانه های افسردگی در زنان اهمیت زیادی دارد، ولی گاهی در نظر گرفتن علت افسردگی و عامل ایجاد بیماری هم می‌تواند به تشخیص زود هنگام آن بسیار موثر باشد.

شیوع افسردگی در زنان بسیار بیشتر از مردان است و همانطور که گفته شد این موضوع می‌تواند تحت تاثیر عواملی نظیر اجتماع، هورمون‌ها و عوامل بیولوژیکی باشد.

نوسانات هورمونی در دوران قاعدگی:

تغییرات هورمونی که موجب به وجود آمدن علائمی مثل نفخ، تحریک پذیری، خستگی و واکنش‌های عاطفی می‌شود و این علائم در برخی از خانم‌ها بسیاری شدیدتر است و گاهی منجر به تجربه افسردگی و تحریک پذیری شدید و اختلالات خلقی در فرد می‌شود که معمولا از ۱۰ تا ۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی بروز می‌کند. بعد از شروع دوره قاعدگی، علائم نیز کم کم بهبود پیدا می‌کند.

افسردگی در بارداری و ناباروری:

تغییرات هورمونی که در دوران بارداری فرد اتفاق می‌افتد می‌تواند موجب افسردگی فرد شود. مخصوصا خانم‌هایی که سقط جنین و یا بارداری ناخواسته را تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

افسردگی پس از زایمان:

افسردگی پس از زایمان

بروز نشانه‌های افسردگی در زنان حتی پس از زایمان نیز دور از انتظار نیست. بسیاری از خانم‌ها به دلیل نوسانات هورمونی بعد از زایمان تا چند هفته به افسردگی دچار می‌شوند که به آن افسردگی پس از زایمان گفته می‌شود.

افسردگی در زمان یائسگی:

زنان در آستانه یائسه شدن نیز در معرض افسردگی قرار دارند. مرحله‌ای که فرد دچار نوسانات شدید هورمونی می‌شود و این موضوع نیز برای زنانی که سابقه ابتلا به افسردگی را داشته باشند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

افسردگی در زمان استرس:

زنان هورمون استرس بیشتری نسبت به مردان دارند و هورمون پروژسترون در زنان از سرکوب استرس در خانم‌ها جلوگیری می‌کند و همین موضوع نیز موجب شده تا خانم‌ها بیشتر از مردان مستعد این بیماری باشند.

مسائل مربوط به تصویر بدن:

دختران در دوران بلوغ و رشد بیشتر با ظاهر بدن و صورت خود مشکل پیدا می‌کنند و اگر نتوانند بر آن غلبه کنند، احتمالا در بزرگسالی به افسردگی دچار می‌شوند.

مشکلات تیروئید:

مشکلات مربوط به کم کاری تیروئید باعث افزایش ابتلا به افسردگی می‌شود، بنابراین زیر نظر گرفتن بیماری تحت نظارت پزشک همیشه اهمیت زیادی برای این بیماران دارد.

عوارض جانبی داروها:

استفاده از برخی داروها موجب بروز نشانه‌های افسردگی در زنان می‌شود. معمولا داروهای هورمونی ضد بارداری و درمان‌هایی برای بچه‌دار شدن از این قبیل داروها هستند.

مشکلات سلامتی:

افرادی که دارای بیماری‌های خاص و مزمن هستند و یا دچار آسیب دیدگی و ناتوانی می‌شوند و یا رژیم‌های غذایی سخت و دشوار را تحمل می‌کنند و یا اقدام به ترک سیگار و مواد مخدر می‌کنند، معمولا بیشتر به افسردگی دچار می‌شوند.

عوامل اجتماعی:

مسائلی مثل نوع روابط افراد، نوع زندگی و شرایط آن بر زنان نسبت به مردان بیشتر تاثیر می‌گذارد. مشکلات زناشویی ، تعادل برقرار کردن میان کار و زندگی شخصی، مشکلات مالی و اتفاقات استرس‌زا ممکن است در خانم‌ها موجب بروز افسردگی شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • مرگ والدین قبل از ۱۰ سالگی
 • از دست دادن شغل، مشکل در روابط خانوادگی و طلاق
 • سوء استفاده جنسی در کودکی
 • داشتن سابقه اختلالات خلقی در خانواده
 • استفاده از داروهای خاص
در رشدتو بخوانید  خشم چیست؟ | روش‌هایی برای کنترل خشم | چطور خشم خود را کنترل کنیم؟

به علاوه مواردی نظیر تنهایی و انزوا، عدم حمایت اجتماعی، داشتن سابقه خانوادگی، مصرف موارد مخدر یا الکل، بیش از حد بودن مسئولیت‌های خانوادگی، تجربه تبعیض، ناکامی در رسیدن به اهداف، تغییر در وضعیت زندگی مثل تغییر شغل، بازنشتگی و شروع خدمت سربازی، مرگ یکی از افراد خانواده و دوستان همه و همه ممکن است موجب درماندگی و احساس تنهایی و غمگین شدن در فرد شود.

چطور باید با افسردگی مقابله کرد؟!

چطور با افسردگی مقابله کنید!

بعد از شناخت نشانه های افسردگی در زنان باید قبل از هر چیزی برای درمان از یک مشاور قابل اعتماد کمک بگیرید تا راحت‌تر علت افسردگی و شدن آن را تشخیص دهید. بهتر است بدانید که در این زمان صحبت کردن با فرد مورد اطمینان و بیان احساسات در مورد ضعف‌ها و شکست‌ها از وخیم شدن اوضاع جلوگیری می‌کند.

سعی کنید هر روز به مدت ۳۰ دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرید و کمی قدم بزنید. زیرا نور آفتاب به درمان افسردگی‌های فصلی در شما کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که کمبود ویتامین D و برخورداری از نور خورشید می‌تواند احتمال ابتلا به افسردگی را در فرد افزایش دهد.

سعی کنید به طور مرتب ورزش کنید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید تا علائم افسردگی در شما بهبود یابد. اگر استرس باعث ایجاد افسردگی در شما شده بهتر است به فعالیت‌هایی که موجب آرامش بیشتر می‌شود روی آورید. مدیتیشن و یوگا را فراموش نکنید و سعی کنید در برنامه هفتگی خود قرار دهید.

دور و اطرافتان را با انسان‌های سالم و مثبت پر کنید و یکی از مهم‌ترین مسائل برای کاهش نشانه‌های افسردگی در زنان قرار گرفتن در کنار همین انسان‌های مثبت است. اگر دوست یا فردی دارید که موجب استرس شما می‌شود و یا به کاری مشغول هستید که شما را خسته و بیمار کرده، بهتر است از آنها دوری کنید و خودتان را به سمت و سویی که احساس بهتری پیدا می‌کنید سوق دهید.

سعی کنید در این دوران روابطتان را با افرادی که به شما امنیت می‌دهند و توجه بیشتری به شما دارند بیشتر کنید و کمی درد و دل کنید. ارتباطات رو در رویتان را بیشتر کنید و به جای اینکه درخانه بنشینید و از طریق شبکه‌های اجتماعی، تماس‌های تلفنی و پیامک دادن با دیگران ارتباط برقرار کنید، زمانی را به صحبت کردن حضوری و وقت گذاشتن با دوستانتان اختصاص دهید.

فعالیت‌های اجتماعی خود را بیشتر کنید و سعی کنید با مردم بیشتر ارتباط داشته باشید، زیرا تنهایی و تنها ماندن موجب تشدید علائم افسردگی در شما می‌شود. به دیگران محبت کنید و از آنها حمایت کنید، زیرا تحقیقات نشان داده که افرادی که از دیگران پشتیبانی می‌کنند خودشان نیز احساس بسیار خوبی را تجربه می‌کنند و خلق و خوی بهتری به دست می‌آورند. پس اگر شما هم افسرده هستید و یا کسی را می‌شناسید که از بیماری رنج می‌برد بهتر است این موضوع را برای بهبود حالت‌هایتان در نظر داشته باشد.

سعی کنید علت افسردگی خود را پیدا کنید و افکار منفی را از ذهن خود دور کنید و مثبت فکر کنید. حتی تمرین کنید تا از جمله‌های مثبت استفاده کنید. نگرش بدبینانه‌تان را فراموش کنید و سعی کنید با افراد مثبت رفت و آمد کنید و افکار منفی خود را به مثبت تغییر دهید و یاد بگیرید که چطور فکرهای خوب را جایگزین افکار منفی خود کنید.

منابع:

https://www.helpguide.org

https://www.webmd.com

https://www.healthline.com

https://adaa.org

https://www.psycom.net

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *