افسردگی

نشانه‌ها و علائم افسردگی چیست؟ | فرد افسرده چگونه فکر می کند؟

آیا بر این باور هستید که دچار افسردگی شده‌اید؟ آیا حس ناراحتی دارید و حس می‌کنید که یک فرد افسرده هستید؟ آیا همواره حس می‌کنید که افسرده هستید؟

افسردگی با یک غم و ناراحتی ساده تفاوت زیادی می‌کند. اصلا نباید تصور کنید که هر ناراحتی جزء علائم افسردگی است. افسردگی به نوعی یک بیماری خطرناک محسوب می‌شود. اما خطرناک بودن آن باعث درمان سخت آن نمی‌شود. درمان افسردگی به سادگی قابل انجام است. اما قبل از اینکه بخواهید اقدام به درمان افسردگی خود کنید، باید در ابتدا تشخیص دهید که دچار افسردگی هستید یا خیر. به همین منظور شما باید نشانه‌ها و علائم افسردگی را به خوبی بشناسید.

افسردگی چیست؟

تفاوت غم و ناراحتی با افسردگی در چیست؟

به دلایل مختلفی ممکن است دچار غم و ناراحتی شویم، اما همیشه این غم تبدیل به یک افسردگی مزمن نمی‌شود. گاهی تنها دچار یک غم طولانی مدت شده‌ایم و علائم افسردگی در وضعیت ما وجود ندارند. یکی از رایج‌ترین تشخیص‌های غلطی که اتفاق می‌افتد همین تفاوت بین یک غم و ناراحتی ساده و افسردگی است. تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارند که به ما کمک می‌کنند تا آنها را به درستی تشخیص دهیم.

اتفاقات مختلف می‌توانند باعث شوند تا ما دچار ناراحتی و رنج زیادی شویم. مثلا از دست دادن یک عزیز، یک ازدواج ناموفق، از دست دادن شغل، ورشکستی و اتفاقات مشابهی که بسیار ویران کننده هستند. شاید تک تک این اتافاقات بتوانند عاملی بر ایجاد افسردگی شوند اما خود آنها نمی‌توانند به صورت مستقیم باعث افسرده شدن کسی شویند. این اتفاقات ما را ناراحت می‌کنند و ممکن است ناراحتی ما مدت زیادی به طول بیانجامد، اما این غم و ناراحتی چه تفاوتی با افسردگی دارد؟

 • زمانی که دچار ناراحتی می‌شویم، حس ناراحتی ما تناوبی است. یعنی به صورت خطی و ثابت یک حس ناراحتی عمیق را تجربه نمی‌کنیم. بلکه احساس‌های مثبت و خاطرات شیرین گذشته نیز گاهی به سراغ ما می‌آیند تا کمی از ناراحتی فاصله بگیریم. ناراحتی به نوعی مثل یک ترن هوایی است. کمی در ناراحتی به سر می‌بریم و کمی از این حس فاصله می‌گیریم.

اما در افسردگی مزمن، به هیچ وجه حس خوشحالی به سراغ ما نمی‌آید. افسردگی باعث می‌شود تا فرد افسرده به صورت ثابت، یک غم عمیق را تجربه کند. این غم به صورت روز افزون بیشتر می‌شود و اصلا رو به بهبودی نمی‌رود.

 • زمانی که دچاری ناراحتی هستید و از موضوعی رنج می‌برید، عزت نفس شما دچار مشکل نمی‌شود. این نیز یکی از تفاوت‌ها عمده بین ناراحتی و افسردگی است. زمانی که فرد دچار افسردگی می‌شود، عزت نفس شما زیر سوال می‌رود، به شکلی که دیگر خودتان را مفید نمی‌دانید. معمولا زمانی فرد دچار افسردگی می‌شود که از خودش نا امید شده باشد و خودشان را عامل همه بدبختی‌ها بداند.

اگر چنین حسی را تجربه نکرده‌اید، بدانید که حس شما تنها یک ناراحتی عمیق بوده و پس از مدتی از بین خواهد رفت.

 • به صورت میانگین، غم و ناراحتی بیش از دو هفته به طول نمی‌انجامد. معمولا زمانی که بیش از دو هفته حس ناراحتی داشته باشید و حس شما اصلا بهبود پیدا نکند، ممکن است از علائم افسردگی باشد و باید اقدام به درمان افسردگی کنید.

دراینجا شاید سوالی مطرح شود، آن هم این است که اگر ناراحتی و افسردگی، دو عنصر کاملا متفاوت هستند، پس آیا ممکن است شخصی هر دو آنها را به صورت هم زمان تجربه کند؟ پاسخ سوال مثبت است.

ممکن است مرگ همسر کسی باعث ایجاد افسردگی شدید در وی شود. یا گاهی از دست دادن شغل، ایجاد نقص عضو و یا مورد تهاجم فیزیکی قرار گرفتن نیز ممکن است باعث ایجاد افسردگی شوند. در این حالت اگر فرد پیش از دچار شدن به افسردگی دارای ناراحتی و غمی نیز باشد، این ناراحتی و غم بیش از حالتی که فرد دچار افسردگی نشده باشد، زمان می‌برد.

در رشدتو بخوانید  چطور با ترس خود رو به رو شویم؟| روش هایی برای مقابله با ترس‌هایمان

درمان چنین ناراحتی نیز بسیار دشوار‌تر خواهد بود. فرد در این حالت واقعا از نظر روحی ضربه می‌خورد و دیگر طاقت بیش از آن را نخواهد داشت. باید بسیار مراقب این دسته افراد باشیم. افسردگی به تنهایی بسیار سهمگین است و این غم، درد آن را دو چندان می‌کند.

چگونه متوجه شویم که افسرده هستیم؟

چطور متوجه شویم که افسرده هستیم یا نه؟

تا به اینجا توانستیم بین ناراحتی، غم و اندوه گذرا و افسردگی، تفاوت قائل شویم. اما آیا تنها همین نشانه‌های جزئی، علائم افسردگی هستند؟ یا علائم دیگری هستند که نشان می‌دهند ما دچار افسردگی شده‌ایم؟

خب از نظر علمی، به صورت کاملا تخصصی علائم افسردگی را بررسی کرده‌اند. در ادامه به علائم افسردگی به صورت کامل آشنا خواهیم شد. تنها باید یک مورد را در تمام مدت به یاد داشته باشید، آن هم این است که:

” این علائم تنها به این منظور هستند تا شما احتمال دهید که دچار افسردگی شده‌اید. ممکن است افراد مختلف بر اثر اتفاقات ناراحت کننده، دچار برخی از این علائم شوند. این وظیفه پزشک است تا به صورت دقیق تشخیص دهد که فرد دچار افسردگی شده است یا خیر. به صورت کلی یک فرد افسرده، بیش از سه نشانه از افسردگی را اهمراه خود دارد. پس با دانستن این علائم افسردگی، سعی نکنید تا خودتان را به غلط افسرده خطاب کنید. در صورتی که نگران این موضوع هستید، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.”

علائم افسردگی

به صورت کلی، علائم افسردگی یک فرد افسرده را در چهار بعد کلی بررسی می‌کنند: بعد رفتاری، بعد احساسی، بعد افکاری و بعد فیزیکی

یک فرد افسرده بر اساس مرحله پیشرفت افسردگی‌اش، ممکن است علائمی خفیف و یا شدید را در هر یک از این ابعاد داشته باشد.

ابعاد رفتاری علائم افسردگی

 • عدم تمایل به بیرون رفتن: افرادی که دچار افسردگی می‌شوند، معمولا تمایل دارند تا در خانه بمانند و اصلا بیرون از خانه نروند. آنها انزوا را به شلوغی ترجیح می‌دهند.
 • به پایان نرساند وظایف مختلف در خانه، کار و یا مدرسه: افراد افسرده تمایل به تمام کردن کار‌های مختلف ندارند. این بدین خاطر است که آنها هدفی برای زندگی خودشان نمی‌توانند تعریف کنند. اکثر کار‌های آنها بی‌هدف و از سر بی‌میلی است.
 • دوری از دوستان نزدیک و خانواده: همانطور که ذکر کردیم، یک فرد افسرده انزوا را به شلوغی ترجیح می‌دهید. این انزوا طلبی به هدفی می‌رسد که فرد تمایلی به ارتباط برقرار کردن با اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود نخواهد داشت.
 • رو آوردن به الکل و مسکن‌ها: یکی از عوارض افسردگی می‌تواند اعتیاد باشد. این دسته افراد به دنبال راهی می‌گردد تا از خودشان فرار کنند، به همین دلیل ممکن است به سمت الکل و مسکن‌ها روی بیاورند.
 • عدم لذت بردن از کار‌های لذت‌بخش: یک سری از کار‌ها و فعالیت‌ها، بدون هیچ شکی برای همه انسان‌ها لذت‌بخش است. کسی که دچار افسردگی شده باشد، دیگر از ساده‌ترین فعالیت‌های لذت‌بخش نیز لذت نمی‌برد.
 • عدم تمرکز: متاسفانه افسردگی کاملا ذهن انسان را بر‌هم می‌ریزد. این برهمریختگی باعث ایجاد عدم تمرکز می‌شود.

ابعاد احساسی علائم افسردگی

 • حس کلافگی: یکی از احساس‌هایی که فرد افسرده همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کند، حس کلافگی است. آنها از نظر احساسی کاملا آشفته می‌شوند.
 • حس گناه‌کاری: همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم، یک فرد افسرده، خودش را مقصر همه چیز می‌داند و همواره خودش را از این بابت سرزنش می‌کند.
 • زودرنجی: زودرنجی با عصبانیت بیش از حد تفاوت دارد. ممکن است فردی به دلیل استرس بالا به سرعت عصبی شود. اما یک فرد افسرده، به کوچک‌ترین محرک پاسخ داده و ناراحت می‌شود.
 • نا‌امیدی: اگر مهم‌ترین نشانه افسردگی از بعد احساسی را بخواهید بدانید، حس ناامیدی است. فرد افسرده به هیچ چیز امید ندارد و خودش را به صورت افراطی غرق در نا‌امیدی می‌کند.
 • عدم اعتماد به نفس: یکی از عوارضی که همواره افسردگی با خود به همراه دارد، عدم اعتماد به نفس است. حس گناه‌کاری و سرزنش همیشگی، باعث می‌شود تا فرد افسرده اعتماد به نفس خود را از دست دهد.
 • حس بدبختی: اگر پای صحبت یک فرد افسرده بنشینید، خواهید دید که او همواره حس بدبختی می‌کند. او بر این باور است که تمام کائنات بر علیه او هستند و یک روز خوش در زندگی ندارد.
 • شک و تردید همیشگی: به دلیل عدم اعتماد به نفس کافی، فرد افسردگی هیچ گاه قادر به گرفتن یک تصمیم قطعی نخواهد بود. او همواره دچار شک و تردید است و همواره برای تصمیم‌گیری به کمک دیگران نیاز دارد.
در رشدتو بخوانید  روش‌های غلبه بر افسردگی | چگونه افسردگی خود را درمان کنیم؟

ابعاد افکاری علائم افسردگی

ابعاد افکاری علائم افسردگی

افرادی که دچار افسردگی هستند، معمولا چنین افکاری از ذهن آنها عبور می‌کند:

 • من بازنده‌ام.
 • تقصیر من بوده.
 • هیچ اتفاق خوبی برای من نخواهد افتاد.
 • من به درد نخور هستم.
 • دنیا ارزش زندگی کردن را ندارد
 • زندگی دیگران بدون من زیبا‌تر خواهد بود.

ابعاد فیزیکی افسردگی

 • خستگی دائمی: شاید برایتان جالب باشد، اما افسردگی می‌تواند روی سیستم دفاعی بدن تاثیر بگذارد و باعث شود تا شما مدام حس خستگی کنید.
 • احساس مریضی: در بسیاری از موارد، حس مریضی به خاطر یک مریضی واقعی است. اما اگر این حس مریضی، بی‌دیل بوده و همراه با علائم دیگر افسردگی باشد، ممکن است نشانه افسردگی بوده و باید به دنبال درمان افسردگی باشید.
 • سر‌درد‌های مزمن و درد عضلانی: افسردگی به دلیل افکار منفی‌ای که با خود به همراه می‌آورد، می‌تواند باعث ایجاد سردر‌د‌های شدید و درد عضلانی شود.
 • دل درد: بیش از یکصد میلیون نورون درون سیستم عصبی روده قرار دارند. همین نورون‌ها باعث تولید سروتونین می‌شوند. عدم تعادل سروتونین یکی از عوامل اصلی ابتلا به افسردگی است. شاید یکی از گام‌های درمان افسردگی، درمان سیستم گوارشی باشد. به همین ترتیب افسردگی باعث ایجاد درد‌های شکمی نیز می‌شود.
 • اختلال در خواب: برای خوابیدن انسان آرامش می‌خواهد و همچنین خواب باعث آرامش انسان می‌شود. زمانی که افکار دچار تشویق و نگرانی باشند، قطعا روند خواب دچار اختلال می‌شود.
 • کاهش اشتها: تغذیه هم هدف دارد و هم لذت‌بخش است. فرد افسرده نا به خاطر سلامتی حاضر به غذا خوردن است و نه دیگر از آن لذت می‌برد. همین دلایل باعث می‌شود تا فرد افسرده اشتهای خود را از دست دهد.
 • کاهش/ افزایش شدید وزن: افسردگی می‌تواند باعث تغییر سیستم کارکرد بدن شده و به همین دلیل فرد افسرده ممکن است دچار کاهش/افزایش شدید وزن شود.

افسردگی عوامل مختلفی دارد و به اشکال مختلف در رفتار، احساس، ظاهر و باطن انسان تاثیر می‌گذارد. شاید به دلیل مشکلات مالی و یا خانوادگی، بسیاری از ما دچار افسردگی شویم. تنها باید این را به یاد داشته باشید که مشکلات برای انسان به وجود آمده‌اند. هیچ کس بدون مشکل نیست. مشکلی که ده سال پیش برای شما مشکل به حساب می‌آمده، دیگر امروز برای شما شاید مشکل نباشد.

در مراحل مختلف زندگی، با موانع مختلفی رو به رو می‌شویم که باید از پس آنها بر بیاییم. این موانع را ما مشکل خطاب می‌کنیم. مثلا در سنین نوزادی، شاید راه رفتن برای ما مشکل به حساب می‌آمد، یا مثلا در دوران دبستان شاید یک جمع و تفریق ساده برای ما مشکل بود، اما امروز آنها برای ما جزئی از زندگی هستند. مشکلات را فراموش کنید و بخندید، خنده بر هر درد بی درمان دواست.

منابع:

https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression

https://www.webmd.com/depression/guide/what-is-depression#1

https://www.beyondblue.org.au/the-facts/depression/signs-and-symptoms

https://www.webmd.com/depression/guide/detecting-depression#1

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *