عشق از نگاه‌اندیشمندان بزرگ جهان

عاشق شدن و عشق از نگاه اندیشمندان و فیلسوفان شرقی و غربی

عشق یک احساس پاک و بی آلایش انسانی است که افراد را با ویژگی‌های رفتاری مختلف به یکدیگر پیوند می‌دهد. بعضا این احساس می‌تواند باعث پیشرفت رابطه و ایجاد یک رابطه طولانی مدت شود. این احساس نزدیکی و شیفتگی به یکدیگر می‌تواند از دیدگاه‌های مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد. می‌توان گفت که این احساس مدت‌ها است که در ذهن و قلب انسان‌ها حضور داشته و آنها را پر شور و حرارت کرده است. عاشق و معشوق در زمان عاشقی احساس درد کمتری را تجربه می‌کنند و از هر لحظه برای با هم بودن استفاده می‌کنند.

برای بررسی این حس نیاز است که دیدگاه فیلسوف‌های شرقی و غربی مختلفی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. فیلسوف‌های شرقی مختلفی در مورد عشق صحبت کرده‌اند که گاها دارای دیدگاه‌هایی احساسی و یا مذهبی می‌باشند. همچنین فیلسوف‌های غربی مختلفی نیز در مورد عشق صحبت کرده‌اند که آن را از دیدگاه‌های مختلف علمی مورد بررسی قرار داده‌اند. در این مقاله در مورد مجموعه این دیدگاه‌ها و نظرات در مورد عشق صحبت می‌شود.

نظرات مختلف در مورد عشق

نظرات مختلف در مورد عشق و عاشق

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد نظرات مختلفی از دانشمندان در مورد عشق و احساسات وجود دارد. این نظرات گاهی متناسب با بروز احساسات فردی است و گاهی نیز براساس داده‌های بدست آمده علمی است. هر کدام از این ایده‌ها می‌تواند بعدی از عشق را روشن کند. این ابعاد در کنار یکدیگر است که می‌تواند باعث ایجاد یک عشق ابدی و ماندگار شود. عاشق و معشوق در ابتدای مسیر عاشقی باید شناخت کافی از یکدیگر داشته باشند تا ارتباط آنها در طول زندگی عمیق‌تر شود.

یکی از دیدگاه‌های معروف در عشق توسط هلن فیشر متخصص معروف در زمینه انسان شناسی ارائه گردیده است. این دیدگاه همانطور که گفته شد متناسب با جامعه و فیلسوفان غربی است. این دیدگاه و نظر با توجه به داده‌های علمی مختلف بدست آمده است که می‌تواند کمک زیادی به شناخت این احساس خاص کند.

در این دیدگاه بروز عشق به سه مرحله مختلف تقسیم می‌شود. این مراحل عبارتند از شهوت، عشق پر شور و وابستگی که هر کدام دارای جزییات خاصی هستند. مرحله اول عشق مربوط است به یک حس جسمانی که براساس آن افراد به سمت یکدیگر جذب شده و تلاش می‌کنند نظر طرف مقابل را به خود جلب کنند. این احساس یک حس کاملا طبیعی و متناسب برای شروع یک رابطه عاطفی است و می‌تواند باعث ایجاد یک رابطه عاطفی طولانی مدت شود. قدرت این حس جسمانی معمولا متناسب با توانایی‌های فردی است و گاها می‌تواند تغییر کند. عشق پر شور به عنوان مرحله دوم شناخته می‌شود که در این مرحله عاشق و معشوق بر روی یکدیگر متمرکز شده و رابطه عاطفی آنها رنگ و بویی خاص پیدا می‌کند. زمان عاشق شدن نمی‌توانید فرد مورد نظر را از ذهن خود خارج کنید. زمانی که عاشق هستید به دنبال فرصتی هستید تا با معشوقه خود ملاقات کنید و از معاشرت با آن لذت ببرید. این موارد از نشانه‌های عشق پر شور است. در مرحله آخر که وابستگی نام دارد عشاق رابطه عاطفی خاصی را بین خود احساس می‌کنند. در واقع این مرحله میزان وابستگی عشاق به یکدیگر را نشان می‌دهد. در این مرحله این رابطه وارد یک پیوند عاطفی طولانی مدت شده است که به سختی گسسته می‌شود.

در رشدتو بخوانید  عشق با مغز چه می‌کند؟ | در هنگام عاشقی چه هورمون هایی در مغز ترشح می شود ؟

با توجه به مطالعات خانم فیشر این مراحل اصلی‌ترین سطوح روابط عاطفی هستند که البته برای افراد مختلف می‌تواند در ترتیب‌های مختلفی رخ دهند. حتی در مورد ترتیب زمانی آنها نیز نمی‌توان به صورت دقیق اظهار نظر کرد.

مراحل عشق واقعی و عاشق شدن

همان‌طور که در مورد دیدگاه خانم فیشر صحبت شد، عشق در سه مرحله مختلف ایجاد می‌شود. اما برای تعیین میزان خلوص عشق باید روش‌ها و راهکار‌های دقیق‌تری را بررسی کنید. در قسمت قبل نیز به آن اشاره شد که عشق به صورت فردی رخ می‌دهد و معمولا ترتیب خاصی برای اتفاق افتادن آن وجود ندارد. عشاق برای درک هر چه بهتر روابط عاطفی و احساسی خود باید دیدگاه‌های مختلف در مورد عشق را مورد بررسی قرار دهند و مناسب‌ترین گزینه را برای رابطه خود پیدا کنند.

نشانه‌های عشق واقعی در افراد شامل موارد و خصوصیات مختلفی است. افراد در عشق واقعی تلاش می‌کنند در پی هر بهانه‌ای معشوقه خود را ببینند. این مورد یکی از گزینه‌های اصلی برای شناخت عشق واقعی است. عاشق و معشوق احساس درد نمی‌کنند و تلاش می‌کنند در هر موقعیت از زندگی معشوقه خود را تصور کنند. طبق تحقیقات علمی افراد در موقعیت‌های عاشقانه معمولا ۴۰ درصد درد کمتری احساس می‌کنند.

از جمله خصوصیات دیگر عشق واقعی، ماجراجویی و تازگی آن است. این خصوصیت عشق در واقع متناسب است با مرحله عشق پر شور نظریه خانم فیشر که دیدگاهی مفید و اثر گذار در این زمینه داده است. عشاق در مرحله عشق پر شور در هیجان انگیز‌ترین حالت رابطه قرار داشته و معمولا در این مسیر فقط لذت‌ها و خوشی‌ها دیده می‌شوند. در این مرحله از عشق که به ماه عسل رابطه عاطفی معروف است عشاق به شناخت کاملی از یکدیگر می‌رسند.

نشانه‌های وابستگی عاطفی و عشق

نشانه‌های وابستگی عاطفی و عشق

برای داشتن یک رابطه عاطفی و احساسی باید علاوه بر شناخت مراحل آن، نشانه‌های آن را نیز پیدا کنید. نشانه‌های یک عشق واقعی نیز همانند مراحل آن می‌تواند به صورت شخصی اتفاق بیافتد. نشانه‌های عاطفی و علمی عشق در کنار یکدیگر است که یک رابطه طولانی مدت و جذاب را ایجاد می‌کند. شناخت بهتر همواره کمک زیادی به رشد روابط احساسی و عاطفی می‌کند.

در رشدتو بخوانید  معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟ عشق کورکورانه چه عواقبی دارد؟

از جمله نشانه‌های یک رابطه عاشقانه، لذت از عادت‌ها و رفتار‌های طرف مقابل است. این موضوع می‌تواند به ایجاد یک رابطه طولانی مدت کمک کند. در کنار این موضوع احساس شادی و تازگی عشق از جمله نشانه‌های دیگری است که گواه بر راستی عشق دارد. در واقع هر دو طرف عاشق و معشوق از حضور در این رابطه احساس لذت می‌کنند و در کنار یکدیگر آرامش خاطر فراوانی دارند. واقع بینی از جمله ویژگی‌های دیگری است که به روابط عاطفی کمک زیادی می‌کند. افراد کمال گرا شاید در ابتدای مسیر زندگی جذاب و کامل به نظر برسند اما در طول زندگی ممکن است مشکلات فراوانی را به وجود آورند. طی کردن مراحل سه گانه عشق متناسب با نظر خانم شیفر می‌تواند تمامی این نشانه‌ها را نیز در درون خود داشته باشد.

جملات کوتاه از فیلسوفان در مورد عشق

همانطور که گفته شد نظرات و ایده‌های مختلفی در مورد روابط عاشقانه و عاطفی وجود دارد. در کتاب‌های مختلفی در ایران به داستان‌های عاشقانه مختلفی اشاره شده است. شیرین و فرهاد یا لیلی و مجنون از جمله داستان‌های عاشقانه‌ای است که شاعران برجسته ایرانی در مورد آنها اشعار زیادی را سروده‌اند. در کنار این داستان‌های شرقی، فیلسوفان غربی متعددی نیز در مورد عشق و روابط عاطفی صحبت کرده‌اند. در این قسمت به تعدادی از جملات کوتاه فیلسوفان و نویسندگان معروف سراسر دنیا در مورد عشق اشاره شده است.

  • عشق میوه تمام فصل‌هاست و دست همه کس به شاخسارش می‌رسد. مادر ترزا
  • عشق ما را می‌کشد تا دوباره حیاتمان بخشد. شکسپیر
  • عشق هنگامی که شما را می‌پرورد شاخ و برگ فاسد شده را هرس می‌کند. جبران خلیل جبران
  • عشق تاریخچه زندگی است…. اما در زندگی مرد واقعه‌ای بیش نیست. مادام دواستال
  • عشق همیشگی است این ما هستیم که ناپایداریم ،عشق متعهد است مردم عهد شکن، عشق همیشه قابل اعتماد است اما مردم نیستند. لئوبوسکالیا
  • عشق عبارت است از وجود یک روح در دو کالبد. عاملیست که دو تن را مبدل بفرشته‌ی واحدی می‌کند. ویکتور هوگو
  • عشق رمز بزرگیست. افلاطون
  • عشق، خطای فاحش فرد در تمایز یک آدم معمولی از بقیه‌ی آدم‌های معمولی است. برنارد شاو
  • عشق، عشق می‌آفریند. عشق، زندگی می‌بخشد. زندگی، رنج به همراه دارد. رنج، دلشوره می‌آفریند. دلشوره، جرات می‌بخشد. جرات، اعتماد می‌آورد. اعتماد، امید می‌آفریند. امید، زندگی می‌بخشد. زندگی، عشق به همراه دارد. عشق، عشق می‌آفریند. مارکوس بیکل
  • عشق خوشبختی است که دو طرف برای هم ایجاد می‌کنند. ژرژسان

 

منابع:

http://airshipdaily.com/blog/05082014-philosophers-on-love

https://askaphilosopher.org/2014/10/08/philosophical-views-on-love/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *