عوارض طلاق برای کودکان

عواقب طلاق برای کودکان و تاثیرات مخرب آن بر زندگی بچه های طلاق

زمانی که یک ازدواج پس از سال‌ها و با وجود کودکی که ذهن او پر از سوال و چراهای مختلف است، خاتمه پیدا می‌کند، خیلی از والدین تازه این سوال را از خودشان می‌پرسند، که آیا واقعا نباید بخاطر کودکمان طلاق می‌گرفتیم و حال سرنوشت فرزندمان چه می‌شود؟ و عواقب طلاق برای کودکان خود را چگونه به حداقل برسانیم؟

در حالی که همه والدین در چنین شرایطی پر از نگرانی‌ها و دل‌مشغولی‌های متعدد هستند و هم از وضعیت آینده خود نگران هستند و هم به دنبال راهی برای رهایی از این زندگی مشترک تمام شده می‌گردند و به این فکر می‌کنند که چگونه حضانت فرزندشان را در دست بگیرند و یا چگونه برای دیدن فرزندشان بعد از طلاق برنامه‌ریزی کنند، کودکان در فکر و غم از دست دادن یک خانواده با سردرگرمی‌های خود که الان واقعا قرار است چه اتفاقی برایشان بیفتد، دست و پنجه نرم می‌کنند، شاید هم این فرزندان طلاق آنقدر کوچک باشند، که اصلا هیچ‌گاه تجربه یک زندگی خانوادگی، در خاطرشان هک نشود و برای همیشه یک زندگی پر از خلا را تجربه کنند.

اما به طور کلی باید بدانید که طلاق برای کودکان، مسئله‌ای استرس‌زا و ناراحت کننده است و شاید بیشترین ضربه‌ای که در یک جدایی اتفاق بیفتد، برای همین کودکان طلاق باشد. اما گاهی برای ادامه زندگی مشترک هیچ راهی باقی نمی‌ماند و زن و شوهرها به ناچار باید بخاطر شرایط نامناسب و عدم تفاهمی که دارند، از هم جدا شوند و در این میان یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه کودک نیز آسیب کمتری ببیند این است که در روال انجام کارهای طلاق، کودک را از لحاظ روانی آماده کنند و اثرات منفی آن را برای فرزند مشترکشان به حداقل برسانند، تا آسیب کمتری نیز به او وارد شود.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با همه تاثیرات مخرب و عواقب طلاق برای کودکان، آشنا شویم و اطلاعات مفیدی نیز در مورد کاهش این تاثیرات بر بچه های طلاق به دست آوریم.

افزایش رو به رشد طلاق در دنیا!

افزایش رو به رشد طلاق در دنیا!

امروزه طلاق در تمام جوامع دنیا از جمله ایران در حال رشد و زیاد شدن است و به همین دلیل برخورد درست با این معضل بزرگ اجتماعی مخصوصا در مقابل کودکان، می‌تواند از اثرات منفی و مشکلاتی که در ادامه برای آن‍ها به وجود می‌آورد، بکاهد و صدمات کمتری به آنها وارد کند.

باید بدانید که امروزه بیشتر از ۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ کودک در استرالیا هر ساله، طلاق والدین خود را تجربه می‌کنند و تقریبا یک پنجم استرالیایی ها قبل از ۱۸ سالگی به کودکان طلاق تبدیل می‌شوند. اغلب این کودکان در ابتدا غم بزرگی را تجربه می‌کنند ولی با برخورد درست والدین، یاد می‌گیرند تا بعد از ۱ تا ۲ سال با این مساله کنار بیایند و ناراحتی کمتری داشته باشند.

اما خب این موضوع نیز برای همه دنیا ثابت شده است که فرزندان طلاق و کودکانی که والدینشان با هم مشکل دارند، به دلیل عدم تجربه یک زندگی آرام و دوست داشتنی همانند سایر کودکان، معمولا شرایط تحصیلی بد و مشکلات رفتاری بیشتری دارند و از طرفی نیز از اضطراب و افسردگی بیشتر نیز رنج می‍برند. از طرف دیگر این موضوع نیز به اثبات رسیده که بچه‌های طلاق دو برابر بیشتر از فرزندان عادی به مشکلات جدی روانی و استفاده از مواد مخدر مبتلا می‌شوند و ۲ برابر بیشتر نسبت به فرزندانی که در یک خانواده سالم زندگی می‌کنند، دست به خودکشی می‌زنند.

عواقب طلاق برای کودکان

برخی از عواقب طلاق برای کودکان بیشتر اتفاق می‌افتد و تاثیرات منفی بیشتری بر روح و روان آنها بر جای می‌گذارد،

فرزندان طلاق با عدم امنیت و احساس آرامش واقعی بزرگ می‌شوند و واضح است که به اندازه کودکانی که در یک خانواده سالم بزرگ می‌شوند، نیستند. این بچه‌ها احتمالا در آینده بیشتر به سرطان مبتلا می‌شوند، زیرا بیشتر سیگار می‌کشند و کمتر به سلامتشان اهمیت می‌دهند،  مصرف الکل در این افراد بیشتر است و احتمال اعتیاد در آنها دو برابر است. امید به زندگی کمتری دارند و افسردگی و تنهایی را بیشتر تجربه می‌کنند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز در آنها بیشتر است. در ادامه این قسمت می‌توانید با مهم‌ترین  مشکلاتی که این کودکان با آن روبرو هستند، آشنا شوید:

در رشدتو بخوانید  طلاق عاطفی، زندگی بی روح | ترس از جدایی | گریز از طلاق عاطفی

تماشای درگیری والدین:

بزرگ‌ترین مشکلی که کودکان طلاق با آن مواجه هستند و از آن به شدت رنج می‌برند، شاهد کش مکش‌ها و دعواهای والدین بودن است و همین موضوع نیز سبب می‌شود تا این کودکان بعد از طلاق نیز سخت‌تر خودشان را با مساله وفق دهند و بیشتر از سایر بچه‌ها آسیب ببینند. تماشای دعواهای خشونت آمیز و زد و خوردهایی که برای والدین یک کودک و دقیقا جلوی چشمان او رخ می‌دهد، همانند تصویری ترسناک و مخرب تا همیشه در ذهن کودک باقی می‌ماند و احتمالا روی احساس و شخصیت او در آینده نیز تاثیر می‌گذارد و او را هر لحظه منزوی‌تر و سرخورده‌تر می‌سازد.

جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین عواقب طلاق برای کودکان این است که این بچه‌ها خودشان را برای بحث و جدل‌های والدینشان مقصر می‌دانند و مخصوصا اگر موضوع بحث والدین نیز تربیت فرزند و مشکلات مرتبط با کودک باشد، رنجی که از این جدایی می‌برند باز هم بیشتر و بیشتر می‌شود.

احساس سردرگمی:

احساس سردرگمی از جمله عواقب طلاق برای کودکان

در مورد طلاق، مهم نیست که والدین چند بار و چگونه این موضوع را به کودکشان مطرح می‌کنند، زیرا او به هیچ عنوان نمی‌تواند این موضوع را درک کند که دیگر نمی‌تواند مثل بقیه آدم‌ها یک خانواده داشته باشد. او حتی بعد از سن بلوغ هم نمی‌تواند این موضوع را به خوبی درک کند و تمام این مدت احساس می‌کند از طرف پدر و مادرش طرد شده و احساس خلا و عدم توجه والدینش را نسبت به خودش حس می‌کند. مدام با خودش کلنجار می‌رود که چرا مادر و پدرش با هم خوشحال نبودند و چرا دیگر نمی‌خواهند با هم باشند.

همین احساس سردرگمی او را به کودکی ظاهرا لجباز، با رفتاری شورشی و حرف نشنو تبدیل می‌کند. راهی برای مقابله یک بچه با دردهایی که در دل دارند و تلاش می‌کنند تا راهی برای به دست آوردن کنترل زندگیشان به دست آورند، زیرا احساس می‌کنند همه چیز از کنترلشان خارج شده و اتفاقاتی که دوست ندارند، برایشان افتاده است.

بروز مشکلات روانی و رفتاری از جمله عواقب طلاق برای کودکان :

عواقب طلاق برای کودکان با همه احساسات ناخوشایندی که در این دوره تجربه می‌کنند، روی روح و روان و حتی جسم آنها نیز تاثیر می‌گذارد. بسیاری از بچه های طلاق به مشکلات روانی دچار می‌شوند و این مشکلات معمولا بدون توجه به در نظر گرفتن فرهنگ، تحصیلات خانواده، سن و جنسیت کودک به‌طور ناخودآگاه در او پدیدار می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که از عواقب طلاق برای کودکان،  تجربه بیماری‌های روحی همچون افسردگی، خشم و عصبانیت است که موجب بروز مشکلات رفتاری در کودکان می‌شود.

از طرف دیگر از دیگر عواقب طلاق برای کودکان، بروز مشکلات رفتاری نظیر انجام کارهای خلاف، بی ادبی و حتی بروز زد و خورد بیشتر نسبت به کودکان عادی است و معمولا این بچه‌ها با کودکان همسن خود ناسازگار هستند و دچار درگیری می‌شوند.

احتمال بیشتر برای تجربه یک زندگی خطرناک:

بهتر است بدانید کودکان طلاق نسبت به سایر بچه‌ها راحت‌تر دست به کارهای خطرناک و ممنوعه می‌زنند. این بچه‌ها بیشتر در معرض خطر قرار دارند و  معمولا زودتر به موادر مخدر و فعالیت‌های جنسی روی می‌آورند. درصد استفاده از مواد مخدر و الکل در این بچه‌ها خیلی بیشتر و در سنین پایین‌تر بسیار رایج است و از طرفی خیلی از این کودکان نیز حتی قبل از اینکه به سن بلوغ برسند از خودشان رفتارهای جنسی بروز می‌دهند و بیشتر دست به خودکشی می‌زنند و بیشتر کارهای خلاف را تجربه می‌کنند؛ زیرا احساسی مبنی بر عدم امنیت و آرامش دارند و با این رفتارها می‌خواهند از این مشکلات فاصله بگیرند.

تاثیر طلاق در بزرگسالی:

مشکلات و عواقب طلاق برای کودکان تنها به سنین کودکی محدود نمی‌شود، این عوارض روی شخصیت آنها در سن رشد نیز موثر است و در بسیاری مواقع نیز تاثیرات مخرب آن تا بزرگسالی در فرد مشاهده می‌شود. بسیاری از افرادی که در کودکی طلاق والدین و مشاجره و بحث آنها را تجربه کرده‌اند، در بزرگسالی به مشکلات روانی، اعتیاد شدید و حتی بستری‌های روان‌پزشکی دچار می‌شوند.

مطالعات نشان داده که طلاق والدین منجر می‌شود تا فرد در بزرگسالی  موفقیت‌های کمتری را در تحصیل، کار و روابط عاشقانه‌اش تجربه کند و و معمولا این افراد دارای سطح تحصیلات پایین با میزان کار بیشتر و درآمد کمتر مواجه هستند.

در رشدتو بخوانید  مشکلات فرزندان طلاق در آینده چیست؟ چگونه این مشکلات را برطرف کنیم؟

خیلی از این بچه های طلاق در بزرگسالی به مشکلات ارتباطی و رفتاری دچار می‌شوند و درصد بالایی از آنها در زندگی مشترک خودشان نیز در آینده طلاق می‎گیرند.

چطور عواقب طلاق برای کودکان را به حداقل برسانید!

چطور عواقب طلاق برای کودکان را به حداقل برسانید!

با همه این اوصاف والدین باید بدانند که با در نظر گرفتن برخی راهکارها می‌توانند عواقب کوتاه مدت و دراز مدت طلاق را برای کودکشان به حداقل برسانند و آسیب کمتری به او وارد کنند.

 طلاق به صورت مسالمت آمیز:

درگیری شدید والدین جلوی کودک موجب بروز اضطراب شدید در کودکان می‌شود. رفتارهایی مثل فریاد، تهدید و زد و خورد می‌تواند موجب بروز مشکلات رفتاری و انجام همه این کارها در کودک نیز بشود. بهتر است در زمان طلاق همه این تنش‌ها را بخاطر فرزندتان به حداقل برسانید و در مقابل چشم او رفتار نادرستی انجام ندهید. باید این پیام را به کودکان منتقل کنید که هر دوی شما عاشق فرزندتان هستید ولی مناسب زندگی با هم نیستید و برای همین هم از این به بعد قرار است جدا زندگی کنید.

والدین باید سعی کنند تا روابط سالم خود را با فرزندشان حفظ کنند و ارتباطی مثبت با او برقرار کنند و طلاقشان را با کمترین درگیری و ایجاد ناراحتی در محیط خانه انجام دهند تا روی عزت نفس کودک و عملکرد تحصیلی او اثر منفی نگذارند و این موضوع به عنوان مهم‌ترین مساله برای حفظ آرامش و کاهش عواقب طلاق برای کودکان محسوب می‌شود.

کودکتان را در وسط قرار ندهید!

برای فرزندتان موقعیتی به وجود نیاورید که مجبور باشد از میان مادر و پدرش یکی را انتخاب کند، سعی کنید برخلاف همسر سابقتان به او چیزی نگویید و از او نخواهید تا بگوید کدام شما را بیشتر دوست دارد. کودکانی که در این موقعیت قرار می‌گیرند بیشتر به افسردگی و اضطراب دچار می‌شوند و از لحاظ روحی آسیب می‌بینند.

رابطه سالم با فرزندتان را حفظ کنید!

درست است شما در حال جدایی هستید و شاید استرس‌ها و فشارهای زیادی را تجربه می‌کنید، ولی باید بتوانید که ارتباط مثبت‌تان را با کودک‌تان نیز حفظ کنید و کمترین آسیب را به او بزنید. زمانی که پدر و مادرها در هنگام طلاق درست رفتار می‌کنند و به حفظ رابطه‌ مثبت با فرزندشان کمک می‌کنند، آن کودک طبق مطالعات، احساسات منفی کمتری را تجربه می‎کند و عزت نفس بیشتر و عملکرد تحصیلی بهتری را تجربه می‌کند.

به فرزند نوجوان خود بیشتر توجه کنید!

برای کاهش عواقب طلاق برای کودکان و نوجوانان، بهتر است که بیشتر به او توجه کنید و برای او وقت بگذارید تا مشکلات رفتاری کمتری را تجربه کند و در تحصیل و روابط اجتماعی او مشکلات کمتری بروز کند.

فرزندتان را از لحاظ روحی توانمند کنید!

عواقب طلاق برای کودکان غیر قابل انکار است و زمانی که کودک احساس کند که برای مقابله با تغییراتی که در زندگی‌اش می‌‌افتد هیچ نقشی ندارد این عوارض حتی بیشتر هم می‌شود. و خود را همانند یک قربانی تصور می‌کند. باید سعی کنید تا با فرزندتان بیشتر صحبت کنید، به او یاد بدهید که اگرچه طلاق پدر و مادرش برای او تجربه‌ای سخت است اما چگونه می‌تواند در این مسیر قوی باشد و با آن کنار بیاید. راه‌هایی برای مقابله با مشکلات به او یاد دهید و با او در مورد روش‌های مقابله با حل و فصل مشکلات و  مهارت‎های حل مساله و کنترل احساسات و منطق صحبت کنید. سعی کنید تا به او برای مدیریت بهتر ذهن و احساسش کمک کنید و اضطراب او را کم کنید و به او از لحاظ ذهنی قدرت دهید تا خطر ابتلا به مشکلات روانی و احساسی نیز در او کمتر شود.

فراموش نکنید…

شما در هر شرایطی هم که باشید در قبال فرزندتان مسئول هستید و باید برای کاهش ناراحتی‌ها و مشکلاتی که قرار است بخاطر شما تحمل کند، کاری انجام دهید و به او کمک کنید تا در آینده به انسانی قوی و سالم تبدیل شود و همه این دردها را پشت سر بگذارد.

منابع:

https://theconversation.com

https://www.verywellfamily.com

https://www.regain.us/

    1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *