بلوغ زودرس در کودکان

بلوغ زودرس در کودکان ، علائم و راه درمان بلوغ زودرس در دختران و پسران

به نظر می‌رسد این روزها بچه‌ها زودتر از گذشته به سن بلوغ می‌رسند و سریع‌تر رشد می‌کنند؛ اما باید بدانید چیزی که به عنوان بلوغ زودرس در کودکان شناخته می‌شود، در حقیقت یک بیماری نادر است و به حالتی گفته می‌شود که نشانه‌های بلوغ در فرد، سال‌ها زودتر از آنچه که انتظار می‌رود، ظاهر می‌شود. بهتر است بدانید که بلوغ با توجه به جنسیت، نژاد و ژنتیک و شرایط آب و هوایی منطقه در افراد مختلف در سن متفاوتی بروز پیدا می‌کند. در برخی مناطق، معمولا کودکان دچار بلوغ زودرس می‌شوند و برای دختران از سن ۵/۷ سال و در پسران قبل از ۹ سالگی نشانه‌های بلوغ کم کم ظاهر می‌شود. در برخی کودکان نیز قبل از اینکه کودک به بلوغ برسد، نشانه‌هایی از رشد مو در بدن و بزرگ شدن سینه در دختران بسیار زودتر، اتفاق می‌افتد. اما در واقع یک بلوغ عادی در سن ۱۰ یا ۱۱ سالگی رخ می‌دهد و در این سن نیز، کودک هم از لحاظ جسمی و هم از نظر روانی آمادگی بیشتری برای رسیدن به دوره جدید زندگی یعنی نوجوانی دارد.

برای پدر و مادرها، دانستن این موضوع که کودکشان زودتر از زمانی که باید، به بلوغ رسیده، یک زنگ هشدار است. چرا و چگونه این اتفاق می‌افتد و آیا کودک شما واقعا در این اتفاق دخیل بوده یا نه؛ اینها سوالاتی است که ذهن خیلی از والدین را به خودش مشغول کرده است.

بسیاری از کودکانی که به بلوغ زودرس دچار می‌شوند، نیاز به هیچ نوع درمانی ندارند و برخی نیز باید هر چه سریع‌تر درمان و روند بلوغ را متوقف کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با همه نشانه‌ها و عواقب بلوغ زودرس در کودکان آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در مورد این موضوع به دست آورید.

بلوغ زودرس در کودکان چیست؟

 

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، بلوغ در دختران در فاصله سنی ۸ تا ۱۳ سال و در پسران از ۹ تا ۱۴ سال اتفاق می‌افتد و زمانی که پزشکان تشخیص دهند که این علائم زودتر از این زمان در حال به وقوع افتادن است و بدن زودتر از فرآیند طبیعی خود شروع به بالغ شدن کند، گفته می‌شود که فرد دچار بلوغ زودرس شده است. بلوغ زودرس در دختران قبل از ۸ سالگی و بلوغ زودرس در پسران قبل از ۹ سالگی اتفاق می‌افتد و جالب است بدانید که  از هر ۵۰۰۰ کودک یک نفر به این نوع بلوغ مبتلا می‌شود.

نشانه‌های بلوغ زودرس در کودکان

علائم بلوغ زودرس در کودکان دختر :

 • افزایش سایز سینه
 • رشد مو در بدن
 • داشتن رشد قابل توجه در مدت زمانی کوتاه
 • شروع قاعدگی
 • ظاهر شدن آکنه روی صورت
 • بوی نامطبوع بدن

علائم بلوغ زودرس در کودکان پسر :

 • بزرگ شدن آلت تناسلی
 • رشد مو در بدن و صورت
 • تغیر صدا
 • ظاهر شدن آکنه روی صورت
 • بوی نامطبوع بدن

البته این موضوع را نیز در نظر بگیرید که بسیاری از کودکان برخی از این علائم را خیلی زودتر از بلوغشان نشان می‌دهند و با این حال هیچ گونه رشد جنسی را تجربه نمی‌کنند. رشد موهای بدن هیچگاه جز شرایط اساسی بلوغ محسوب نمی‌شود و ممکن است در همین کودکان نیز، بلوغ چند سال بعد و در سن عادی اتفاق بیفتد.

چرا بلوغ زودرس در کودکان اتفاق می‌افتد!

زمانی که مغز انسان هورمونی به نام گنادوتروپین آزاد می‌کند، بدن از نظر جنسی شروع به رشد می‌کند و هورمون های مرتبط دیگر نیز در جهت رسیدن به بلوغ فرد ترشح می‌شود و هنگامی که این هورمون‌های جنسی زودتر از زمان مشخصی در بدن ترشح شوند، فرآیند بلوغ نیز زودتر اتفاق می‌افتد.

دانشمندان معتقدند که امروزه نسبت به ۲ دهه گذشته، بلوغ زودرس در دختران به شدت در حال زیاد شدن است و نشانه‌هایی که قبلا در دختران ۱۱ ساله ظاهر می‌شد، حال از سن ۷ سالگی در بسیاری از آنها قابل مشاهده است که البته مهم‌ترین خطری که در بلوغ زودرس در دختران وجود دارد این است که، خطر ابتلا به خیلی از بیماری‌ها نظیر سرطان سینه در آینده چنین کودکانی به نسبت بیشتر می‌شود.

در رشدتو بخوانید  درخواست طلاق از طرف زن چگونه انجام می‌شود ! شرایط درخواست طلاق از طرف زن

از طرف دیگر بلوغ زودرس در دختران می‌تواند یکی از دلایل افزایش چاقی در آنها باشد و با توجه به مطالعات انجام شده، جثه دختران امروزی تقریبا دو برابر دختران هم سن خود در ۳۰ سال گذشته است. در آن زمان و در حدود سال ۱۹۸۰ تنها ۷ درصد از دختر بچه‌ها به چاقی مبتلا بودند ولی از سال ۲۰۱۲ میزان چاقی به نزدیک ۱۸ درصد رسیده و این موضوع نیز می‌تواند یکی از عوامل موثر بر بلوغ زودرس در دختران محسوب شود.

اما این همه ماجرا نیست، میزان استرس در خانواده‌ها و تاثیرات شیمیایی موجود در محیط زیست هم در این موضوع دخیل هستند اما هنوز عامل اصلی که باعث این موضوع می‌شود برای بشر ناشناخته باقی مانده است.

در مورد بلوغ زودرس در پسران نیز باید بدانید که طبق مطالعات این موضوع معمولا نسبت به گذشته زودتر اتفاق می‌افتد و بلوغ زودرس در پسران امروزه ۶ ماه تا ۲ سال زودتر از ۲ دهه قبل رخ می‌دهد.

بسیاری از پزشکان بر این باورند که بلوغ زودرس در کودکان از لحاظ جسمی چندان ضرری برای بدن ندارد و هیچ درمان پزشکی و دارویی در این راستا انجام نمی‌شود، مگر اینکه فرد جز موارد نادر اختلالات هیپوفیز محسوب شود؛ اما از نظر روانشناختی، این کودکان باید در مدارس و محیط خانه بیشتر مورد توجه قرار بگیرند و در مورد مسائلی همانند ابتلا به افسردگی، استفاده از مواد مخدر و مقاربت جنسی نیز در خطر جدی‌تری نسبت به هم سن و سالان خود قرار دارند.

تقریبا ۵ درصد پسران و ۱ درصد دختران بلوغ زودرس خود را از والدینشان به ارث برده‌اند. از طرف دیگر مشکلات تغذیه و چاقی، عوامل محیطی و شیمیایی در کنار مشکلات ساختاری در مغز و آسیب به سیستم عصبی و بیماری های مرتبط با تخمدان، غده تیروئید و تومور نیز می‌تواند بر این اتفاق دخیل باشد.

بلوغ زودرس در کودکان چه تاثیری روی فرزند شما می‌گذارد؟

بلوغ زودرس چه تاثیری روی کودک شما می‌گذارد؟

زمانی که کودک شما زودتر زمان عادی به بلوغ جنسی برسد، می‌تواند مشکلات جسمی و احساسی را نیز با خود به دنبال داشته باشد.

بلوغ زودرس درکودکان موجب کوتاهی قد آنها می‌شود، زیرا این افراد بلوغشان را زودتر تجربه کرده‌اند و زمانی که نشانه‌های آن هم متوقف شود، دیگر از نظر قدی رشد نخواهند کرد و از آنجایی که نسبت به کودکان عادی، فرصت کمتری نیز برای رشد دارند، معمولا در آینده جز افراد کوتاه قد خواهند بود.

برخی مطالعات نشان می‌دهد که بلوغ زودرس در کودکان منجر به اختلالات رفتاری در آنها می‌شود و از طرفی نیز این کودکان معمولا فعالیت‌ها و افکار جنسی‌شان را زودتر از سایرین تجربه می‌کنند و به همین دلیل هم نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند.

استرس و فشاری که یک کودک قبل از رسیدن به سن عادی باید تحمل کند کمی سخت‌تر است و این واقعا برای یک کودک که در سن ۸ یا ۹ سالگی به بلوغ رسیده، بسیار ناخوشایند و اذیت کننده است. از طرفی این فشارها می‌تواند منجر به افسردگی و یا پرخاشگری کودک شوند و به همین دلیل توجه و آموزش لازم در این کودک از اهمیت زیادی برخوردار است.

به علاوه بلوغ زودرس در کودکان موجب مشکلات احساسی و اجتماعی نیز در کودکان می‌شود و معمولا کودکانی که این موضوع را تجربه می‌کنند، یا دچار اعتماد به نفس شدید در برخورد با همسالان و یا دچار خجالت و شرمندگی می‌شوند و هردوی اینها نیز زمینه مشکلات بزرگتری نظیر افسردگی و حتی رو آوردن به موادر مخدر را نیز به دنبال دارد.

در رشدتو بخوانید  زمانی که فرزندم به من دروغ می‌گوید چه کار کنم؟ | روش‌های برخورد با فرزند دروغگو

جالب است بدانید که حتی تحقیقات نشان داده است که دخترانی که بلوغ زودرس را تجربه می‌کنند، معمولا در مدرسه نیز ضعیف‌تر عمل می‌کنند و معمولا کمتر به درجات بالای تحصیلی و علمی دست می‎یابند و اعتماد به نفس کمتری دارند ولی طبق مطالعات، این موضوع روی تحصیلات پسران هیچ تاثیر خاصی نمی‌گذارد.

چطور بلوغ زودرس در کودکان را تشخیص دهیم؟

شما به عنوان والدین کودکتان باید بروز هر نشانه‌ای را در او جدی بگیرید و اگر متوجه بروز علائم مشخص بلوغ زودرس در کودکان شده‌اید حتما با یک پزشک متخصص غدد کودکان موضوع را بررسی کنید. به کودک‌تان استرس و ترس وارد نکنید و خودتان هم با آرامش رفتار کنید. در بسیاری از موارد بلوغ زودرس در کودکان مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند و فقط نیازمند توجه و مراقبت بیشتر والدین است.

سوالاتی که در ابتدا پزشک از شما می‌پرسد این است که:

 • چه تغییرات فیزیکی ار در فرزندتان مشاهده کردید؟
 • آیا اخیرا متوجه تغییر در رفتار او شده‌اید؟
 • اولین بار کی متوجه چنین تغییراتی شدید؟
 • تاریخچه بلوغ در خانواده شما و همسرتان به چه صورت و در چه سنی است؟

اگر بروز این نشانه‌ها چندان شدید و واضح نباشد، نمی‌توان به طور حتم تشخیص داد که فرزند شما دچار بلوغ زودرس شده و بعد از در نظر گرفتن این موارد آزمایشی، برای سنجش، میزان سطح هورمون‌ها و سن استخوان‌ها اندازه‌گیری می‌شود که نشان می‌دهد کودک شما واقعا بلوغ را تجربه کرده است یا خیر؟

چه کودکانی بیشتر در معرض ابتلا به بلوغ زودرس قرار دارند؟

چه کودکانی بیشتر در معرض ابتلا به بلوغ زودرس قرار دارند؟

 • دختر بودن

دختران بیشتر از پسران به بلوغ زودرس دچار می‌شوند.

 • داشتن نژادهای خاص

برخی نژادها همانند آفریقایی- آمریکایی‌ها زودتر از سایرین به بلوغ می‌رسند و بلوغ زودرس در آنها بیشتر اتفاق می‌افتد.

 • چاق بودن

کودکان چاق معمولا بیشتر به بلوغ زودرس دچار می‌شوند.

 • در معرض هورمون‌های جنسی قرار گرفتن

کودکانی که به کرم‌ها و روغن‌های دارای استروژن و تستسترون دسترسی دارند و یا از مکمل‌های غذایی که در آنها هورمون به کار رفته استفاده می‌کنند، بیشتر دچار بلوغ زودرس می‌شوند.

 • داشتن مشکلات ژنتیکی

برخی کودکان به طور ژنتیکی درارای عارضه‌ای مادرزادی هستند و هورمون‌های بیشتری در بدنشان تولید می‌شود و در نتیجه زودتر به بلوغ می‌رسند.

 • در معرض پرتودرمانی قرار داشتن

پرتو درمانی از سیستم عصبی مرکزی برای درمان برخی بیماری‌ها نیز موجب بروز بلوغ زودرس در کودکان می‌شود.

چطور به فرزندتان کمک کنید!

در همه این مراحل شما باید از کودک‌تان حمایت کنید و با دادن اطلاعات مفید و توضیحات ساده، اتفاقاتی که در بدنش می‌افتد را برایش توضیح دهید. به او بگویید چه تغییراتی در بدنش اتفاق افتاده و چه تغییراتی در آینده قرار است اتفاق بیفتد. توضیح دهید که این روال عادی در بدن هر فرد است و به او یاد بدهید تا چگونه از خودش مراقبت کند و از نظر ذهنی به او اعتماد به نفس و آرامش دهید. الان بهترین زمان است که ثابت کنید شما بهترین دوست فرزندتان هستید و مراقبش  هستید. به او کمک کنید تا رفتار درستی داشته باشد و انرژی و انگیزه کافی برای کارهای روزمره و مدرسه‌اش داشته باشد و بداند که شما در هر شرایطی او را دوست دارید و از او حمایت می‌کنید.

منابع:

https://www.verywellfamily.com

https://www.scientificamerican.com

https://www.webmd.com

https://www.webmd.com

https://www.mayoclinic.org

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *