انتظارات والدین از فرزندان

تشکر از پدر و مادر ، ۹ راه‌کار برای برآورده کردن انتظارات والدین

همه والدین انتظارات مشترکی را از فرزندان خود دارند و برای آن‌ها فرقی نمی‌کند که فرزند‌‌شان کودک، جوان یا حتی میانسال باشد. آن‌ها‌ تمام وقت، پول و زندگی خود را در پرورش فرزندان سرمایه‌گذاری می‌کنند و برای موفقیت آن‌ها حداکثر صبر و عشق خود را بکار می‌گیرند. پس طبیعی است که یک نتیجه خوب را نیز از آن‌ها انتظار داشته باشند. تعریف واژه خوب برای آن‌ها به همان اندازه وسیع است که واژه خوب جامع به نظر می‌رسد. این اصطلاح همه چیز را از اخلاق و تحصیل گرفته تا تشکیل خانواده، کار و غیره شامل می‌شود. اختلاف نسل‌ها و تفاوت دیدگاه‌ها میان والدین و فرزندان مانع از درک صحیح خواسته‌ها و انتظارات پدر و مادرها می‌گردد. این مانع زمانی رفع می‌شود که فرزندان نیز خود صاحب فرزند شوند و به پدر و مادر تبدیل ‌گردند. از این‌رو تا رفع موانع تعلل نکنید،‌ شاید فرصت‌ها از دست بروند و دیگر والدین شما آن زمان در میان‌تان نباشند. بنابراین قبل از اینکه پشیمان شوید و حسرت بخورید، والدین خود را درک کنید و تشکر از پدر و مادر خود را فراموش نکنید. در این مقاله می‌توانید با مهم‌ترین انتظارات مشترک والدین از فرزندان آشنا شوید، ‌پس با ما همراه باشید.

تشکر از پدر و مادر با کمک کردن به آنها در انجام کارهای خانه

انتظارات والدین از فرزندان

۱. نظافت

والدین انتظار دارند فرزندانی مرتب و منظم داشته باشند. در این راستا لازم است تا با رعایت نظافت شخصی، مرتب نگه داشتن اتاق خواب و منزل و مراقبت صحیح از وسایل و تجهیزات خود، این انتظار را به بهترین شکل برآورده سازید.

۲. همکاری در انجام کارهای خانه

پدر و مادرها دوست دارند تا شما به عنوان عضوی از خانواده در انجام امور روزمره مشارکت کنید. همکاری دخترها در آشپزی،‌ تمیزکاری خانه و شستشوی لباس‌ها و همراهی پسرها در انجام امور مردانه مانند خرید و تعمییرات و غیره می‌تواند والدین را راضی و خوشحال نماید.

۳. توجه به تحصیل

والدین شما آرزوی موفقیت و برتری شما را دارند و می‌خواهند فرزندانی دانا و آگاه داشته باشند. شایستگی و موفقیت فرزندان در تحصیل مایه غرور و افتخار خانواده است. پس در راه تحصیل قدم بردارید تا هم آینده خود را تضمین کنید و هم رضایت والدین خود را بدست آورید.

۴. اشتغال

پدر و مادر عاشقانه تا بزرگسالی برای موفقیت و سربلندی شما سرمایه‌گذاری می‌کنند و تمام هزینه‌های زندگی فرزند خود را به عهده می‌گیرند. آنها تلاش می‌کنند تا به شما سخت‌کوشی و ارزش پول را بیاموزند. پس در زمان مناسب برای استقلال مالی خود اقدام کنید تا والدین شما ببینند که چطور روی پای خود ایستاده‌اید.

۵. تشکر از پدر و مادر و بزرگ‌ترهای خانواده

والدین انتظار دارند که شما از برخی قوانین رفتاری، آداب و رسوم اجتماعی پیروی کنید. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شاخصه ادب، تشکر از پدر و مادر و بزرگترهای خانواده است. تشکر از پدر و مادر، مادربزرگ و پدر بزرگ، دایی و‌ عمو،‌ عمه و خاله و هر بزرگ‌تر دیگری واجب است. داشتن رفتار مودبانه، احترام به بزرگترها و آسیب نرساندن به دیگران اصلی‌ترین شاخصه‌های انسانی هستند. دین اسلام نیز خواستار احترام به پدر و مادر و بزرگترها است،‌ پس برای جلب رضایت پرودگار و والدین‌ خود این اصل مهم را رعایت کنید.

۶. تشکر از پدر و مادر با انتخاب یک شریک زندگی خوب

پدر و مادر انتظار دارند فرزندشان یک شریک زندگی خوب را برای خود انتخاب کند و در سن مناسب و معقول برای تشکیل خانواده اقدام نماید. آن‌ها انتخاب فرد مناسب را به عهده فرزند خود می‌گذارند؛ زیرا معتقدند که این موضوع مربوط به آینده او است و باید خود فرزند برای زندگی شخصی‌اش تصمیم بگیرد. اما آن‌ها در عین دادن اختیار، انتظار دارند که شما به راهنمایی و نظرات آن‌ها توجه و با تایید آن‌ها ازدواج کنید.

در رشدتو بخوانید  نقش والدین در موفقیت فرزندان در امتحانات | برطرف کردن استرس فرزندان در امتحانات

۷. حفاظت از سلامت جسمی و روحی

والدین شما تلاش می‌کنند تا درک درستی از خیر و شر را به شما بیاموزند. آن‌ها دوست دارند همیشه سلامت و شادی فرزند خود را ببینند. بنابراین از شما انتظار دارند که از سلامت خود حفاظت کنید و از اعتیاد،‌ رفاقت با دوستان ناباب و هر فعالیت خطرآفرینی دیگری دوری نمایید.

۸. تشکر از پدر و مادر صداقت و اعتماد

پدر و مادرها از فرزندان‌شان توقع صداقت و اعتماد را دارند و دوست ندارند مورد پنهان‌کاری و دروغ آن‌ها قرار بگیرند. درباره مسائل و مشکلات خود با والدینتان صادق باشید و بدانید هیچ دوستی همانند پدرو مادر قابل اعتماد نیست.

۹. خوشبختی

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آرزوی هر پدر و مادری خوشبختی فرزندان آن‌ها است. هر قطره اشکی که از چشم شما سرازیر می‌شود، ‌قلب آن‌ها را به آتش می‌کشد. آنها تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا دوباره لبخند شما را ببینند. حتی اگر شما یک فرد متاهل باشید، باز والدین شما همچنان نگران‌تان هستند و نمی‌خواهند ناراحتی و مشکلات شما را ببینند. پس تمام تلاششان را می‌کنند تا شما را از غم و مشکلات رهایی بخشند.

تشکر از پدر و مادر سالخورده و بزرگان فامیل

انتظارات والدین از فرزندان در سنین سالخوردگی

مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر والدین سالخورده از فرزندان خود ناراضی هستند و از درک نکردن و عدم تشکر از پدر و مادر ها شکایت می‌کنند. از سوی دیگر، فرزندان بر این باورند که سطح انتظارات والدین‌شان بسیار بالا است و حتی اکثر آن‌ها نمی‌دانند که پدر و مادرها دقیقا از آن‌ها چه می‌خواهند. این موضوع باعث ایجاد کدورت و دلخوری میان اکثر والدین و فرزندان می‌شود. پس برای پیشگیری از دلخوری و کمک به تقویت پیوندهای عاطفی میان خود و والدین سالخوردتان، پنج انتظار مهم آن‌ها را برآورده سازید.

۱. زمان گذاشتن برای والدین

آیا گوش دادن به پدری که به شما زندگی داده و صحبت کردن با مادری که شما را با شیره جانش بزرگ کرده ، ‌توقع زیادی است؟ بدون شک، زمان بزرگ‌ترین دارایی انسان‌ها است. بر اساس گزارش‌ها، بیشتر والدین بعد از ازدواج فرزندان‌شان، چشم‌انتظار دیدار آن‌ها هستند و برای ملاقات و وقت‌گذرانی با آن‌ها لحظه‌شماری می‌کنند.

پدر و مادر شما درک می‌کنند که فرزندان زندگی مستقل خود را دارند و باید جدا زندگی کنند. اما انتظار دارند که به پاس زحمات و محبت‌های بی‌دریغ‌شان‌ کمی به آ‌ن‌ها توجه کنید و برای‌شان وقت بگذارید. به دیدار والدین خود بروید یا حداقل با آن‌ها تماس بگیرید تا با شما صحبت کنند. آن‌ها نمی‌خواهند شما جزء ۷۰٪ افرادی باشید که فقط یک بار در ماه با والدین‌شان صحبت می‌کنند.

۲. تشکر از پدر و مادر با حمایت عاطفی از آنها

شما باید درک کنید که والدینتان مانند گذشته سالم و قوی نیستند و دیگر پیر شده‌اند. ناتوانی و نیاز والدین خود را درک کنید و به وقت بیماری و مشکلات از حمایت عاطفی آن‌ها غافل نشوید. دلیل ضرورت دیدار از والدین،‌ شناسایی مشکلات و نیاز‌های آن‌ها و پشتیبانی و حمایت عاطفی از آن‌ها است. پس با والدین خود ارتباط برقرار کنید. اگر با آنها صحبت نکنید، مسائل و مشکلات آن‌ها را درک نخواهید کرد. به وقت بیماری یا ناتوانی والدین ، زمانی را برای پرستاری و رسیدگی به آن‌ها در نظر بگیرید یا اگر نمی‌توانید بنا به هر دلیلی این کار را انجام دهید،‌ برای آن‌ها پرستار بگیرید و از طریق تماس‌های تلفنی پیگیر وضعیت آن‌ها باشید. آن‌ها بیش از هر چیزی به توجه و حمایت‌های عاطفی شما نیاز دارند.

در رشدتو بخوانید  با غم و رنج نوجوان خود آشنا شوید | چگونه والدین با فرزندان خود رابطه برقرار کنند

۳. حمایت مالی

اگر احساس می‌کنید پدر و مادر شما از نظر مالی در تنگنا هستند،‌ از حمایت آن‌ها غافل نشوید. شما می‌توانید در این مسئولیت با خواهران و برادران خود شریک شوید تا فشار این کمک‌های مالی، تنها روی دوش شما نباشد. توجه و حمایت مالی شما نه تنها رضایت پدر و مادرتان را به همراه دارد؛ بلکه موجب می‌شود تا خود شما نیز احساس رضایت بیشتری کنید.

علاوه بر این شما می‌توانید از موسسات حمایتی مانند بهزیستی یا سازمان بازنشستگی نیز کمک بگیرید و از طریق این موسسات مستمری ماهیانه‌ای را برای آن‌ها مقرر نمایید.

۴. توجه به پیشنهادات و نصایح والدین

احترام به پدر و مادر و توجه به نصایح آن‌ها راه ورود به قلب والدین است. معمولا شکاف نسلی میان والدین و فرزندان موجب می‌شود تا فرزندان گمان کنند که والدین‌شان مشکلات آن‌ها را درک نمی‌کنند، اما آن‌ها غافل‌ هستند که والدین تجربه یک عمر زندگی خود را به آن‌ها انتقال می‌دهند.

اجازه دهید تا پدر و مادرها درباره ازدواج،‌ شغل یا تحصیل به شما پیشنهادات خود را ارائه کنند؛ زیرا آن‌ها تجارب زیادی درباره زندگی و کار دارند. شاید شما احساس کنید که نیازی به پیشنهادات آن‌ها ندارید، اما با این حال به سخنان آن‌ها گوش دهید؛ زیرا قطعا این نصایح و تجارب به کارتان می‌آید. بنابراین والدین خود را در جریان زندگی، کار، ازدواج و مسائل‌ خود قرار دهید و از حمایت‌های فکری و تصمیم‌گیری‌های آن‌ها بهره ببرید. به یاد داشته باشید که بین کنترل و مراقبت، خطوط بسیار ظریفی وجود دارد و قطعا هدف والدین شما مراقبت از شما است نه کنترل.

۵. تشکر از پدر و مادر با موفقیت و سخت‌کوشی

والدین شما می‌خواهند موفقیت و خوشحالی شما را ببینند. آن‌ها نمی‌خواهند فرزندشان بی‌هدف و سرگردان بماند. بر اساس تحقیقات اغلب افراد سالخورده می‌دانند در زندگی چه اشتباهاتی کرده‌اند و نمی‌خواهند فرزندان‌شان نیز این اشتباهات را تکرار کنند. آنها می‌خواهند شما بهتر از خودشان باشید و در کار و زندگی موفق شوید.

در پایان لازم به ذکر است که بسته به فرهنگ هر خانواده انتظارات والدین می‌تواند تغییر کند. موارد ذکر شده در این مقاله تنها برخی از مهم‌ترین توقعات مشترک والدین در خانواده‌ها با فرهنگ‌های مختلف است. برای مثال ۷۰ درصد از والدین هندی انتظار دارند که فرزندشان بعد از ازدواج، با آن‌ها زندگی کند. بنابراین این مورد می‌تواند در مقایسه با برخی از انتظارات بالا در اولویت قرار گیرد.

بدون شک برآورده کردن انتظارات پدر و مادرها نیازمند صبر و شکیبایی است. اما فراموش نکنید که همه فرزندان نیز روزی پدر و مادر می‌شوند و خود در جایگاه والدین قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهیم فرزندان ما نیز انتظارات ما را برآورده کنند، باید عملا با کردار و رفتار خود نسبت به والدین‌مان، آینه‌ی آموزش آن‌ها باشیم. البته فراموش نکنیم که والدین نیز باید انتظارات معقولی را از فرزندان‌شان داشته باشند. اگر توقعات والدین فراتر از توان و تلاش فرزندان باشند، ‌قطعا موجب آزار و استرس آن‌ها می‌شود. پس لازم است تا والدین همواره انتظارات خود را بازبینی کنند و خود را جای فرزندان‌شان بگذارند و فرزندان نیز والدین‌شان را درک کنند و در قدردانی از زحمات بی دریغشان بکوشند.

 

منابع:

https://www.lifehack.org

https://www.funotic.com/

https://listaka.com/

https://theconfidentmom.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *