ترس از خیانت همسر

ترس از خیانت همسر و راهکارهای پیشگیری از آن

به جای ترس از خیانت همسر روی حفظ روابطتان تمرکز کنید

امروزه یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های جامعه،‌ رویارویی با پدیده تلخ خیانت است. همه ما گاهی اوقات به موضوع خیانت همسر فکر می‌کنیم و بعد از آن نگرانی و دلهره تمام وجودمان را فرا می‌گیرد. داشتن درجه‌ای از نگرانی نسبت به موضوع خیانت همسر ، امری طبیعی و غریزی است،‌ اما شدت یافتن این نگرانی و تبدیل شدن آن به ترس از خیانت همسر و فریب خوردگی، نتیجه‌ای غیر از شک و تردید،‌ بی‌اعتمادی و اضطراب ندارد. همانطور که خیانت می‌تواند به ترس از خیانت همسر منجر شود، ترس‌های بیش از اندازه نیز می‌تواند خیانت همسر را رقم زند‌. شک‌های بی‌مورد، کنترل‌های بیش از حد،‌ بدبینی و اتهام‌های بی‌پایه،‌ منجر می‌شود تا همسر وفادار شما، خود را مستعد خیانت ببیند و برای رهایی از اتهامات دروغین، آن‌ها را به واقعیت تبدیل کند. آگاهی از راه‌های پیش‌گیری از خیانت به شما کمک می‌کند تا ترس و اضطراب را از خود دور کنید. پس با ما همراه باشید تا با راه‌های غلبه بر ترس و پیشگیری از خیانت آشنا شوید.

main2

ترس از خیانت همسر

هیچ کس دوست ندارد مورد خیانت واقع شود، بنابراین کاملا عادی است که گاهی اوقات مرد یا زن در مورد شریک زندگی خود احساس نگرانی کنند. حتی اگر به همسر خود اعتماد کامل دارید، بهتر است بدانید که همه ما انسان هستیم و طبیعی است که گاهی دچار انحراف شویم یا خطا کنیم و حتی به کسی که دوستش داریم خیانت نماییم. اما اگر می‌خواهید رابطه‌ای پایدار، شاد و بدون اضطراب داشته باشید، باید قبل از اینکه ترس از خیانت همسر روی رابطه شما تأثیر بگذارد آن را کنترل و رفع کنید.

 

مراحل غلبه بر ترس از خیانت همسر :

 

۱.  تعیین علت ترس از خیانت همسر

اولین گام برای غلبه بر ترس از خیانت همسر ، این است که دلایل ترس خود را تعیین کنید. منبع ترس‌های شما می‌توانند تجارب گذشته،‌ ترس و نگرانی نسبت به از دست دادن همسر، ناتوانی در اعتماد به عموم یا سایر دلایل باشند. زمانی که منبع ترس خود را مشخص کردید، با آن مقابله کنید. زیرا مسلم است که ترس‌های شما به خیانت نکردن همسرتان کمکی نمی‌کند؛ ولی افکار و رفتار شما حتما می‌تواند در این موضوع موثر باشند. پس دیدگاه خود را تغییر دهید و ترس‌های خود را دور بریزید.

۲. اجتناب از تعمیم شتا‌ب‌زده

شما باید درک کنید که همه انسان‌ها یکسان نیستند و هرکس شخصیت و نگرش خود را دارد. اگر یکی از والدین یا دوستان شما در روابط خود فریب خورده است، دلیلی وجود ندارد که برای شما هم این اتفاق رخ دهد. رابطه خود را به خاطر تجربه تلخ اطرافیان‌تان، خراب نکنید. شریک زندگی خود را براساس رفتار و اقداماتش نسبت به خود، قضاوت کنید. بدون شک هر یک از ما کتاب زندگی خودمان را می‌نویسیم، پس عاقلانه عمل کنید.

 

۳. گفتگو با همسر درباره ترس از خیانت همسر

صحبت با همسر درباره نگرانی‌های مربوط به خیانت، کمک می‌کند تا اعتماد و تعهد میان شما قوی‌تر شود. این کار موجب می‌گردد تا شک و بدبینی شما رفع شود و بسیاری از سوتفاهم‌ها حل گردد. بنابراین اگر می‌خواهید با همسرتان درباره خیانت و نگرانی‌های خود صحبت کنید، پنج سوال زیر می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید، گفتگوی شما در این درباره، سازنده و اثرگذار است.

  • تعریف ما از خیانت چیست و چه کارهایی را خیانت می‌دانیم؟

اولین گام در این مسیر، تعیین چهارچوب‌های فکری و رفتاری زوجین است. آگاهی از تفاوت دیدگاه‌های مرد و زن کمک می‌کند تا بسیاری از سوتفاهم‌ها رفع و زوجین با دیدگاه و انتظارات یکدیگر آشنا شوند.

  • چگونه می‌توانیم صداقت و اعتماد را میان خود افزایش دهیم؟

ستون فقرات هر رابطه پایدار و سالمی، اعتماد قوی و متقابل است. اگر می‌خواهید نگرانی‌های خود را در مورد خیانت کاهش دهید، درباره افزایش اعتماد و صداقت با یکدیگر صحبت کنید.

  • چه اقداماتی به اعتماد بین ما خدشه وارد می‌کند؟
در رشدتو بخوانید  افزایش اعتماد به نفس چگونه ممکن است؟ | راه های رسیدن به خود باوری

خیانت، اعتماد بین زوجین را نابود و شک و بدبینی را با آن جایگزین می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید کدام اقدامات به اعتماد بین شما آسیب می‌زند با این سوال نسبت به آن‌ها آگاه شوید.

  • حدود و مرز ارتباط با جنس مخالف از دیدگاه ما چیست؟

تعیین مرزهای رفتاری و بایدها و نبایدها، می‌تواند از بسیاری از سوتفاهم‌ها جلوگیری کند. پس با همسر خود درباره رفتارهای نگران‌کننده صحبت کنید تا از انتظارات و توقعات یکدیگر آگاه شوید.

  • آیا تاکنون خیانت کرده‌ایم یا کسی به ما خیانت کرده است؟

اگر هر دوطرف موافق پاسخ دادن به این سوال باشند، مطرح کردن این سوال کمک می‌کند تا گذشته یکدیگر را بهتر بشناسد و از ترس‌ها و تجربه‌های قدیم خود آگاه شوند. زمانی که بدانید همسر شما قبلا مورد خیانت واقع شده است، قطعا تلاش می‌کنید تا ترس او را با ایجاد اعتماد و صداقت، از بین ببرید.

 

۴. آشنایی با نشانه‌های خیانت

به جای اینکه دائما نگران خیانت همسر خود باشید، سعی کنید نشانه‌های خیانت را بشناسید تا به موقع متوجه آن شوید. برای آشنایی با ردپای خیانت و نشانه‌های آن کلیک کنید.

 

۵. تلاش برای بهتر کردن روابط

به طور کلی، خیانت زمانی رخ می‌دهد که فرد خائن از روابط فعلی خود با همسرش راضی نیست. بنابراین قبل از اینکه دیر شود، رابطه عاطفی و جنسی خود را با همسرتان تقویت و از خیانت پیش‌گیری کنید.

پیشگیری از خیانت

بر خلاف دیدگاه عده‌ای که فکر می‌کنند خیانت واقعیت زندگی زناشویی است،‌ این عارضه تلخ تنها حاصل عملکرد ما است. اگر زن و مرد سخت تلاش کنند تا رابطه‌ای بی نقص را فراهم کنند، نه تنها خیانت رخ نمی‌دهد، بلکه پیوندهای عاطفی زن و مرد روز به روز ناگسستنی‌تر می‌شود.

بنابراین اگر می‌خواهید از خیانت همسر خود در امان باشید، باید آستین بالا بزنید و از آن پیشگیری کنید.

 

راه‌های پیشگیری از خیانت عبارتند از :

 

1

 

۱. در اولویت قرار دادن یکدیگر

زمان‌هایی که کنار هم هستید به جای غرق شدن در فضای مجازی یا تماشای تلوزیون،‌ همسر خود را در اولویت قرار دهید.

 

۲. تعیین چارچوب‌های رفتاری و ایجاد قانونمندی

درباره انتظارات خود با یکدیگر صحبت کنید. قرار دادن چهارچوب و قوانین رفتاری به جلوگیری از اختلافات آینده کمک می‌کند.

 

۳. ایجاد فضایی باز برای صمیمیت و آرامش

سعی کنید رابطه‌ای را میان خود ایجاد نمایید که در آن، راحت بتوانید در مورد هر چیزی با هم صحبت کنید. شریک زندگی شما باید به اندازه کافی احساس امنیت داشته باشد تا  بتواند افکار و احساسات خود را با شما در میان بگذارد. فضای صمیمیت و صداقت به شما کمک می‌کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و نیازهای طرف مقابل را بهتر رفع نمایید.

 

۴. بهبود روابط جنسی و فیزیکی

یکی از اهداف ازدواج، تامین نیاز جنسی است. اگر این نیاز به درستی تامین نشود می‌تواند به خیانت‌های جنسی ختم گردد. برای جلوگیری از این اتفاق، کمی‌خلاقانه‌تر عمل کنید، از تکراری و روتین شدن این روابط جلوگیری نمایید و خود برای شروع رابطه جنسی پیش قدم شوید.

 

۵. دوری از حسادت

اگر احساس می‌کنید که همسرتان به دیگران، بیشتر از شما توجه می‌کند، بهتر است حسادت را از خود دور نمایید. حسادت در این موارد تنها این دید را در ذهن همسر شما ایجاد می‌کند که دیگران از شما بهتر هستند. پس به جای حسادت کردن بیشتر تلاش کنید، خود را نمایان‌تر جلوه دهید و از دور شدن همسرتان جلوگیری کنید.

 

۶. کمک گرفتن از مشاور

مراجعه به مشاور خانواده نباید فقط زمانی انجام شود که با مشکلات لاینحل روبه‌رو می‌شوید. جلسات مشاوره می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. مشاوره گاه به گاه، اما به طور مرتب به جلوگیری از وقوع خیانت کمک می‌کند.

 

۷. دوری از موقعیت‌های خیانت‌آور

اگر احساس می‌کنید یک همکار، شما را به خود جذب کرده یا در فضای مجازی با یک جنس مخالف بیش از حد صمیمی‌شده‌اید، خودتان را از این وضعیت بیرون بکشید. خائن نباشید و سعی کنید از این موقعیت‌ها دور بمانید و در طول روز مرتب با همسر خود در ارتباط باشید تا به او خیانت نکنید.

در رشدتو بخوانید  بازسازی روابط بعد از خیانت

 

۸. توجه به ظاهر و تناسب اندام

اگر می‌خواهید طراوت زندگی خود را حفظ کنید، به ظاهر، لباس،‌ مدل مو و وزن خود دقت کنید. پوشیدن لباس‌های تمیز و شاداب، تغییر مدل مو، توجه به بهداشت شخصی، ورزش کردن برای داشتن تناسب اندام و لبخند زدن را فراموش نکنید.

 

۹. درک تفاوت‌های جنسیتی

مرد و زن به موجب تفاوت جنسیت دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به خیانت و فریب دارند. بنابراین با گفتگو، از تفاوت دیدگاه‌ها آگاه شوید و انتظارات یکدیگر را برآورده کنید.

 

۱۰. توجه به نشانه‌های خیانت

نسبت به نشانه‌های خیانت آگاهانه عمل کنید تا قبل از اینکه دیر شود، از خیانت جلوگیری کنید.

 

۱۱. پرهیز از محدود کردن یکدیگر

اجازه دهید تا همسر شما،‌ فعالیت‌هایی را که به آن‌ها علاقه دارد، آزادانه انجام دهد. محدود کردن یکدیگر و ایجاد فضای خفه‌کننده نتیجه‌ای جز طغیان و خیانت همسر را در پی ندارند.

 

۱۲. درک نحوه بیان محبت و عشق همسر

هر شخصی روش خود را برای بیان احساسات دارد. بنابراین شیوه بیان محبت همسر خود را بشناسید تا متوجه اعتماد و وفاداری او شوید. هیچ‌گاه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید، زیرا همه عشق و علاقه را با یک زبان بیان نمی‌کنند.

 

۱۳. پرهیز از تهدید به جدایی، خیانت،‌ زورگویی و قهر

از هر گونه تهدید و زورگویی و قهر کردن دوری کنید. این رفتارها موجب نفرت و گسستن پیوندهای عاطفی می‌شود. پس اگر می‌خواهید همسر وفادار شما به یک خائن تبدیل نشود، صمیمیت و محبت را جایگزین این رفتارها کنید.

 

۱۴. دوری از تصور خیانت

هرچه را تصور کنید، همان را برای خود رقم می‌زنید. پس افکار خود را کنترل کنید و از تصور و ترس از خیانت همسر بپرهیزید.

 

۱۵.  قدردانی و تشکر از یکدیگر

از کوچک‌ترین محبت‌های همسر خود، قدردانی و تشکر کنید. این اقدام ساده به افزایش هویت و ارزشمند بودن زوجین کمک می‌کند.

 

۱۶. داشتن پروژه‌های مشترک

سعی کنید برخی از کارها و مسئولیت‌های زندگی را با کمک هم انجام دهید. همیشه تفریحات مشترک داشته باشید و برای با هم بودن وقت بگذارید.

 

۱۷. تامین نیاز‌ها و انتظارات یکدیگر

همه ما تلاش می‌کنیم تا نیازهای‌مان را برآورده کنیم. اما اگر شریک ما در رابطه با ما نتواند نیازها و انتظاراتش را برآورده کند، ناچارا برای تامین نیازهایش به فردی خائن تبدیل می‌شود. پس سعی کنید برای همسر خود بهترین شریک زندگی باشید و هیچ نیازی را بدون جواب نگذارید.

 

۱۸. شاد کردن فضای زندگی

فضای خانه را از خنده و شادی پر، و سرگرمی‌های جدید و هیجان‌انگیز را تجربه کنید. مناسبت‌های مهم زندگی مشترک‌ خود را فراموش نکنید و برای هر مناسبت برنامه شاد و خاصی را تدارک ببینید.

 

۱۹. دوری از کنترل‌های بیش از حد

شک، عیب‌جویی و انتقاد می‌تواند یک رابطه ناخوشایند را بوجود آورد. شما در یک زندگی مشترک هستید و هیچکدام از شما نباید دیگری را کنترل کند. اگر بیش از حد همسر خود را کنترل کنید، حس بی‌اعتمادی را به او القا می‌کنید و در ناخودآگاهش از او فردی خائن می‌سازید.

در پایان باید اشاره کنم که تمام این اقدامات پیشگیرانه نه تنها از بروز خیانت جلوگیری می‌کنند؛ بلکه مانع از بروز ناسازگاری‌ها و مشکلات زناشویی می‌شوند. پس بیایید به جای ترس از خیانت همسر ، آگاهانه و هوشمندانه عمل کنیم و به جای تجسم خیانت، خوشبختی و وفاداری را نقاشی کنیم. هیچ کس به اندازه خود ما افسار زندگی را به دست ندارد، پس بیایید آن را به مقصد امن و رویایی خود هدایت کنیم.

 

 

منابع :

https://www.bustle.com/p/5-questions-to-ask-your-partner-if-youre-worried-about-them-cheating-9225672

https://www.trackmyfone.com/blog/5-tips-to-overcome-your-fear-of-infidelity/

https://www.lifehack.org/articles/communication/10-ways-prevent-cheating-relationship.html

https://ph.theasianparent.com/7-tips-how-to-prevent-cheating/

https://www.wikihow.com/Prevent-Cheating

https://attracttheone.com/cheating/prevent-cheating-infidelity-in-marriage/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *