مرزهای یک ارتباط دوستانه

انواع روابط دوستانه | چگونه حد و مرز روابط دوستانه را مشخص کنیم؟

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که دوست‌تان از حد خودش بگذرد و شما را از این بابت برنجاند؟ اگر این اتفاق را تجربه کرده باشید، قطعا دوست دارید بدانید که چطور حد دوستی را در رابطه‌های دوستانه حفظ کنید. شما حتی برای دوست صمیمی خودتان نیز باید حد و مرزی را مشخص کنید . دوستان و اطرافیان شما، هر یک مرزی منحصر به فرد را باید با شما حفظ کنند. آیا به نظر شما دوست خوب کسی است که هیچ مرزی برای شما مشخص نمی‌کند؟ یا تعریف دوست خوب معنای دیگری می‌دهد؟

میزان صمیمیت، نشان دهنده این است که چقدر این مرز‌ها به شما نزدیک‌تر هستند. مشخص کردن حد دوستی به نوعی کار دشواری بوده و نیاز به تمرین زیادی دارد. شاید شما برای اینکه دوستان زیادی داشته باشید، حاضر به انجام این کار نیستید. اما اینکه بدون حد و مرز با دوستان خود ارتباط داشته باشید، باعث بروز مشکلات متعددی می‌شود.

در ابتدا باید انواع مختلف رابطه را دانسته و بر اساس نوع رابطه، حد دوستی را مشخص کنید.

انواع مختلف رابطه از نظر اجتماعی

از نظر اجتماعی روابط به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند: رابطه دوستانه، رابطه صمیمانه، رابطه کاری، رابطه احساسی و رابطه خونی. حال کمی در مورد هر یک از این روابط باید صحبت کنیم.

  • رابطه دوستانه

رابطه دوستانه

زمانی که با فردی رابطه دشمنی نداشته باشید، یا رابطه دوستانه دارید یا رابطه کاری بین شما حاکم است. شاید بپرسید تکلیف دسته‌ای از افراد که هیچ نوع حسی به آن‌ها نداریم چه می‌شود؟ پاسخ سادست، در اینجا تعریف “رابطه دوستانه” را بررسی می‌کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید، در ابتدا کلمه “رابطه” آمده است. دسته‌ای از افراد که هیچ حسی به آن‌ها ندارید، رابطه‌ای نیز با آنها برقرار نمی‌کنید. در نتیجه زمانی که رابطه‌ای وجود نداشته باشد، نیاز به تعیین مرز‌ نیز وجود ندارد.

اما در مورد رابطه دوستانه می‌توان به دو همکار اشاره کرد که هر روز کنار یکدیگر هستند و مشکلی با یکدیگر ندارند. آن‌ها شاید حتی خارج از محیط کار یکدیگر را ملاقات نکنند، اما داخل محیط کار نسبت به سایر همکاران با یکدیگر رابطه صمیمانه‌تری دارند. به این نوع رابطه، رابطه دوستانه می‌گویند. یا به عنوان یک مثال دیگر می‌توان به رابطه دو هم‌کلاسی اشاره کرد. شاید یک دانشجو در کلاس تنها با چند هم‌کلاسی خود ارتباط داشته باشد. در بین این افراد ممکن است تنها با یک نفر احساس صمیمیت بیشتری کند. معمولا تحت این شرایط نیز رابطه آن‌ها تنها محدود به محلی می‌شود که در آنجا آشنا شدند و در این مورد خاص رابطه آن‌ها محدود به دانشگاه است.

در حال حاضر این موضوع را بررسی نمی‌کنیم که ممکن است نوع روابط تغییر کنند و یک رابطه صمیمانه، حتی تبدیل به یک رابطه احساسی شود.

  • رابطه صمیمانه

روابط مختلف می‌توانند ترقی کنند و به رابطه صمیمانه تبدیل شوند. به این شکل مثلا در نمونه‌ای که نام بردیم، ممکن است دو هم‌کلاسی در محیط دانشگاه آن‌قدر رابطه‌ دوستانه‌ای داشته باشند که باعث صمیمیت بیش از اندازه شده و تبدیل به دوست خود شوند.

در این حالت ما شاهد رابطه صمیمانه هستیم. در رابطه صمیمانه، ارتباط آن‌ها محدودیت خاصی ندارد. ممکن است این دو دوست خوب با یکدیگر عازم سفر نیز شوند و وقت زیادی را با هم سپری کنند. در این نوع رابطه، مرز‌های بین آن‌ها بسیار نزدیک‌تر خواهد شد.

  • رابطه کاری

رابطه کاری

گاهی ارتباط دو نفر تنها به منظور هدف خاصی است. مثلا دو کارمند یک شرکت که بدون هیچ گونه رابطه دوستانه و یا صمیمیتی با یکدیگر کار می‌کنند. این نیز نوعی از ارتباط بوده که باید تعریف شود. در رابطه کاری، مرز‌ها کاملا مشخص و جدی هستند. شاید اگر یک همکار از حد و مرز خود تخطی کند، به شدت با او برخورد شود.

در رشدتو بخوانید  روانشناسی رابطه زناشویی چگونه باعث عشقی پایدار می‌شود؟ راز زندگی پایدار

این نوع رابطه تنها محدود به محیط کار نیست. برای مثال رابطه ساده دو هم‌کلاسی نیز می‌تواند نوعی از رابطه کاری باشد. برای مثال ممکن است یک خانم در محیط کار یا محیط تحصیل، با سایر آقایان کاملا رابطه کاری داشته باشد و تنها با چند خانم رابطه دوستانه برقرار کند.

  • رابطه احساسی

برخلاف تصور شما، رابطه احساسی تنها محدود به جنس مخالف نیست. گاهی ممکن است دو هم جنس از رابطه صمیمانه به رابطه احساسی برسند و مثل دو برادر یا دو خواهر یکدیگر را دوست داشته باشند. برای رسیدن به این حالت شاید مدت زمان زیادی سپری شود، اما شدنی است.

اما بیشتر مواقع رابطه احساسی بین دو جنس مخالف شکل می‌گیرد. معمولا اگر یک سلسله مراتب را در نظر بگیریم، دو نفر در ابتدا با یکدیگر یک رابطه ساده برقرار می‌کنند و به تدریج رابطه آن‌ها دوستانه، صمیمی و در نهایت احساسی می‌شود.

برای مثال ممکن است دو هم‌کلاسی در ابتدا به دلیل مسائل درسی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پس از مدتی ارتباط، ممکن است آن‌ها رابطه دوستانه‌ای با یکدیگر پیدا کنند، اما این رابطه تنها محدود به محیط کلاس و دانشگاه است. پس از مدتی این رابطه به خارج از کلاس کشیده شده و در نهایت تبدیل به یک رابطه احساسی می‌شود.

  • رابطه خونی

کاملا از نام این نوع رابطه مشخص است که تنها ارتباط خونی و فامیلی در اینجا مطرح می‌‌شود. در انواع قبلی روابط، نمی‌توانستید با یک نفر هم رابطه صمیمانه داشته باشید و هم رابطه دوستانه، اما در این مورد این‌طور نیست. برای مثال ممکن است که با یک نفر رابطه خونی و رابطه کاری داشته باشید، یا اینکه از رابطه خونی به رابطه احساسی برسید. برای مثلا شما در محیطی کار می‌کنید که همکار شما جزء اقوام‌تان است. در آنجا ارتباط خونی و ارتباط کاری دارید. ممکن است این رابطه دوستانه، صمیمانه یا احساسی نیز شود.

حال بهتر است کمی در مورد مرز‌های بین این روابط صحبت کنیم.

حد دوستی در روابط مختلف دوستانه

حد دوستی در روابط مختلف دوستانه

به صورت کلی، مرز‌بندی مربوط به ارزش‌های شخصی هر فرد می‌شود. ممکن است چیزی برای یک فرد ارزش باشد، در حالی که فردی دیگر حتی به آن فکر هم نمی‌کند. برای مثال شاید در یک رابطه دوستانه شما علاقه زیادی به این نداشته باشید که هر روز دوستان‌تان با شما تماس تلفنی داشته باشند و این موضوع شما را آزار می‌دهد. یا برای مثال اینکه کسی در مورد مسائل خانوادگی با شما صحبت کند ممکن است برای‌تان آزار دهنده باشد، در حالی که دیگری تمایل دارد در مورد مسائل خود صحبت کند تا آرام شود.

اخلاقیات هر کس با دیگری تفاوت دارد. برای مثال روابط خیلی شخصی و بسیار نزدیک در فرهنگ بعضی افراد حتی در رابطه احساسی نیز معنا ندارد، در حالی که ممکن است دیگری چنین رابطه‌ای را در ارتباط کاری با دیگری ایجاد کند. در نتیجه این شما هستید که مرز‌هایی را برای خودتان قرار می‌دهید. این کاملا به فرهنگ، اخلاقیات، ارزش‌ها و هنجار‌های شما بستگی دارد.

تنها باید این موضوع را در ذهن داشته باشید که همین مرز‌بندی‌ها هستند که صمیمیت را بالا می‌برند. اینکه شما ببینید دوستان‌تان تا چه حد به ارزش و هنجار شما اهمیت می‌دهند و بالعکس اینکه شما چقدر به ارزش‌های دیگران احترام می‌گذارید. زمانی که ببینید دوست خوب شما اصلا به ارزش‌تان احترام نمی‌گذارد، به تدریج رابطه خود را با او کم رنگ می‌کنید.

در رشدتو بخوانید  6 دلیل که می‌گوید نباید محبت زیادی و از خودگذشتگی بیش از حد به همسر داشت

در نتیجه قرار دادن مرز در روابط دوستانه بسیار حائز اهمیت است. البته اینکه چه مرزی را بین خود و دوستان‌تان قرار دهید کاملا سلیقه‌ای است، اما برای قرار دادن آن مرز‌بندی باید کاملا با اطلاع قبلی عمل کنید.

چطور در روابط دوستانه بین خودمان و دوست‌هایمان مرز قرار دهیم؟

شاید قسمت سخت مرز‌بندی کردن، نحوه قرار دادن این مرز باشد. هرچه رابطه صمیمی‌تری با دوست خود داشته باشید، قطعا اینکه برای او حدی قرار دهید، سخت‌تر خواهد بود. برای مثال تصور کنید که شما به نزدیک‌ترین دوست خود می‌خواهید بگویید که اصلا علاقه‌ای به پیام دادن‌های زیاد ندارید. اگر به صورت مستقیم و صریح به او چنین موضوعی را بیان کنید، ممکن است از شما برنجد. در نتیجه باید راه‌کاری را بیابید تا به صورت غیر مستقیم او را متوجه این موضوع کنید.

روشی از پیش تعیین شده برای این کار وجود ندارد. هر فرد شخصیت منحصر به فردی دارد و شما بهتر از هر کس دوست خود را می‌شناسید. مثلا در مورد ذکر شده می‌توانید زمانی که پیام زیادی برای شما ارسال می‌کند، پاسخ او را ندهید. اگر او از شما پرسید که چرا پاسخگو نیستید، می‌توانید با آرامش به او چنین بیان کنید که :” اوه، واقعا عذر می‌خواهم، من عادت ندارم که زیاد پیام‌هایم را بررسی کنم”. به همین راحتی می‌توانید او را متوجه این موضوع کنید که از پیام دادن زیاد لذت نمی‌برید.

گاهی ارزش شما بیش از پیام دادن است و واقعا اصلا نمی‌خواهید اجازه دهید کسی از آن حد دوستی عبور کند. در چنین مواردی می‌توانید ابتدای ساکن افرادی را مثال بزنید که چنین حد و مرزی را برای زندگی خود تعیین کرده‌اند. سپس در گام بعدی خودتان را نیز به جمع آن افراد اضافه کرده و کمی در مورد ارزش‌های شخصی خودتان نیز صحبت کنید. در ادامه اضافه کنید که شما نیز چنین حد و مرزی را برای زندگی خود مشخص کرده‌اید و اجازه نمی‌دهید کسی از این حد تخطی کند.

با چنین روشی می‌توانید دیگران را متوجه این موضوع کنید که حد و مرز شما برای زندگی چیست و اینکه اجازه نمی‌دهید کسی از آن حد و مرز تخطی کند.

قرار دادن مرز بین خود و دوستان‌مان در روابط دوستانه چه اهمیتی دارد؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که دلیل وجود روابط دوستانه، صمیمی یا احساسی چیست؟ شاید اصل وجود چنین روابطی ایجاد آرامش و راحتی برای یکدیگر باشد. شما اگر با فردی رابطه صمیمانه دارید، قطعا انتظار می‌رود که از کنار یکدیگر بودن لذت ببرید. اگر واقعا اصل همین هست، پس باید جلوی هرگونه درگیری را بگیرید و اجازه ندهید چیزی این آرامش را بر هم بزند.

اگر واقعا موضوعی دوست شما را بسیار آزار می‌دهد، پس باید به ارزش او احترام گذاشته و وارد حد و مرز زندگی شخصی او نشویم. به این شکل هر دو طرف رابطه احساس آرامش و راحتی می‌کنند. هر انسانی، تاکید می‌کنم، هر انسانی برای خودش ارزش‌هایی دارد که به آن‌ها پایبند است. ارزش‌هایی که به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد دیگران، حتی صمیمانه‌ترین دوستش، به آن‌ها بی‌احترامی کند.

در روابط بی حد و مرز، ناخودآگاه به حریم شخصی یکدیگر تجاوز می‌کنند و به مرور زمان روابط آن‌ها بوی زوال به خود می‌گیرد. در نتیجه برای اینکه رابطه‌ای سالم، ماندگار و آرامش‌بخش داشته باشید، همواره برای زندگی خودتان مرز قرار دهید. فراموش نکنید که نزدیکی بیش از حد برای زندگی‌تان خطرناک است.

 

منابع:

https://www.liveabout.com/setting-boundaries-with-friends-1384841

https://www.bustle.com/p/9-boundaries-you-should-have-in-your-friendships-according-to-experts-9345200

https://www.ibelieve.com/slideshows/10-harmful-types-of-friends-and-how-to-set-boundaries-with-each.html

https://www.liveyourtruestory.com/friends-or-friendly-the-importance-of-relationship-boundaries-communication/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *