معیارهای ازدواج و۵ نکته که دانستن آن قبل از ازدواج حیاتی است

چطور در انتخاب همسر، درست عمل کنیم؟ معیارهای ازدواج در انتخاب همسر مناسب کدام است؟ و…. این سوال‌ها این روزها ذهن بسیاری از جوانان را به خود مشغول کرده است. واقعیت این است که شاید ازدواج ساده باشد، ولی انتخاب همسر مناسب در ازدواج همیشه به سادگی خود ازدواج نیست. درست وقتی که احساس می‌کنید انتخاب شما بهترین گزینه است، ممکن است بزرگ‌ترین اشتباه زندگی خود را رقم بزنید! اینجاست که نگرانی‌ها و تعهد‌های پیمان بزرگی مثل ازدواج، شما را به شک وا‌می‌دارد. البته شک کردن به کسی که قصد ازدواج با او دارید، نه تنها طبیعی است بلکه لازم است.

به احتمال زیاد شما می‌دانید که نباید با چه کسی ازدواج کنید , معیارهای ازدواج شما چیست. پسری که گرایش و اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی دارد، دختری که زیادی ولخرج است، مردی که به جای همسرش کار در اولویت اولش قرار دارد، فردی که معتاد به مواد مخدر است، شخصی که دارای سابقه جرم‌های کیفری متعدد است، مردانی که به بنیان خانواده اعتقادی ندارند، افراد دروغ‌گو، مستبد و سوءاستفاده گر و …، به هیچ وجه گزینه مناسبی برای ازدواج نیستند. اگر شریک زندگی که در شرف ازدواج با او هستید، از این رفتارهای ویرانگر مبری است و شما باز هم نسبت به او شک دارید، این مقاله به شما در انتخاب همسر کمک خواهد کرد. با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که آیا شک شما منطقی بوده و ارزش توجه کردن دارد و یا اگر بدون هیچ دلیل منطقی احساس می‌کنید دست و دلتان به ازدواج با فرد مورد نظرتان نمی‌رود، تا چه اندازه باید به حرف دلتان گوش کنید؟ این مقاله نکات کاربردی و کلیدی را با بیانی ساده، در قالب سه شاخص بنیادی برای انتخاب همسر  , معیارهای ازدواج در اختیار شما می‌گذارد.

 • انتظارات بعد از ازدواج

اگر انتظار دارید همسر آینده شما طوری باشد که شما همیشه حس شادی و خوشحالی داشته باشید، کاملاً در اشتباه هستید! با این حال، در صورتی که انتخاب درستی انجام دهید، حسی از شادی و قوی بودن را به زندگی‌تان وارد خواهید کرد. انتخاب مناسب در ازدواج نقش محوری در میزان رضایت شما از زندگی‌تان خواهد داشت.

انتخاب معیار های ازدواج و  همسر

 • وقتی با فرد مناسبی ازدواج می‌کنید، در طول زندگی احساس حمایت و تشویق برای رشد فکری و عاطفی از جانب همسرتان را احساس خواهید کرد. اگر با گزینه مناسبی ازدواج کنید، او به شما کمک می‌کند تا از نظر سلامت عاطفی روی پای خودتان بایستید. خلاصه اینکه وقتی گزینه درست را انتخاب کنید، در طول زندگی از خودتان رضایت دارید و احساس خوشبختی خواهید داشت.
 • یک انتخاب ایده آل در ازدواج، اهل منفی بافی، خودخواهی، سستی، انزوا، خجالت کشیدن بیجا، انتقاد‌های بنی اسرائیلی و تنبلی، نیست. پس اگر فردی که با شماست این ویژگی‌های رفتاری را دارد، به هیچ عنوان گزینه مناسب شما نیست و در صورت ازدواج با چنین فردی رسماً زندگی خود را تباه کرده‌اید!
 • احساسات و مهربانی، عشق و رابطه جنسی در انتخاب معیار ازدواج و  همسر

انتخاب همسر و معیارهای ازدواج به طور عمیقی با نیاز‌‌های ما گره خورده است. بسیار مهم است با شخصی ازدواج کنید که نیازهای عاطفی و جنسی شما را می‌فهمد و همه تلاش خود را برای رفع آنها انجام می‌دهد.

عاطفه و مهربانی، عشق و رابطه جنسی در انتخاب معیار ازدواج و  همسر

 • وقتی انتخاب همسر و معیارهای ازدواج درست انجام شود، در آینده نزدیک خواهید دانست که فرد مورد نظر شما نه تنها در بیان به شما ابراز عشق می‌کند و می‌گوید «عاشقتم!»، بلکه با رفتار هم این واقعیت را نشان خواهد داد. برخی رفتارها به درستی نشان از این دارد که همسرتان از عمق وجودش شما را دوست دارد. توجه به شما وقتی خسته هستید، به یاد آوردن تاریخ تولد شما، تمایل به گذراندن وقت با شما، گوش دادن به حرف‌هایتان، احترام گذاشتن، تماس گرفتن با شما وقتی دیر می‌کنید، ابراز محبت، مهربانی با شما وقتی در موردی با او هم عقیده نیستید یا موضوعی را درک نکرده‌اید، بوسیدن شما موقع سلام و خداحافظی و در آغوش کشیدن شما بدون دلیل خاص، از رفتارهایی است که نشان می‌دهد طرف مقابل از صمیم قلب دوستتان دارد و گزینه مناسبی برای ازدواج است.
 • یکی از شاخص‌های مهم در انتخاب معیارهای ازدواج ، سازگاری جنسی دو طرف با یکدیگر است. اگر دو نفر دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به رابطه جنسی داشته باشند یا اینکه نتوانند به انتظارات هم پاسخ دهند، رابطه آنها دچار آسیب‌های جدی خواهد شد. توجه داشته باشید، چون رابطه جنسی مستقیماً با نیاز غریزی زن و مرد ارتباط دارد، در صورت اغنا نشدن آنها، به طور ناخودآگاه بر زندگی مشترک تاثیر منفی می‌گذارد.
 • انتخاب درست در ازدواج، شخصی است که به سادگی او را دوست دارید و از بودن با او لذت می‌برید. شریک زندگی ایده آل کسی است که حس می‌کنید بهترین دوست شماست. به یاد داشته باشید، اگر با همسرتان رفیق نباشید، عشق بین شما پایدار نخواهد ماند و به تدریج محو می‌شود. اگر حضور کنار کسی را تحمل می‌کنید، به جای اینکه از بودن با او لذت ببرید، آن شخص برای ازدواج اصلاً گزینه مناسبی نیست.
 • همسر آینده شما باید مهربان، دارای سعه‌صدر و مودب باشد. چیزهای کوچکی در زندگی مثل گفتن «متشکرم» و بازکردن و نگه داشتن در برای عبور همسر، از کارهایی است که شاید قدیمی به نظر بیاید، ولی انعکاسی از مقدار مهربانی و حامی بودن همسر شما است.
در رشدتو بخوانید  عشق با مغز چه می‌کند؟ | در هنگام عاشقی چه هورمون هایی در مغز ترشح می شود ؟

نقش مهارت‌های ارتباطی، اهداف و ارزش‌های مشترک در معیارهای ازدواج

 • نقش مهارت‌های ارتباطی، اهداف و ارزش‌های مشترک در معیارهای ازدواج

زمانی می‌توانید بگویید در ازدواج درست انتخاب کرده‌اید که شما و همسر آینده‌تان دارای اهداف و نظام ارزشی مشترکی در زندگی باشید. منظور از معیارهای ازدواج ، باورهایی است که در عمق وجود هرکسی ریشه دارد و مبنای همه رفتارهای او است. به بیان دیگر شما باید خودتان، اهداف و معیارهای ازدواج خود را بشناسید و در گام بعد این موارد را در همسرتان تشخیص دهید و از مشابه بودن آنها باهم اطمینان حاصل کنید.

 • داشتن علاقه‌مندی‌های متفاوت و معیارهای ازدواج غیر یکسان در شما و همسرتان تا زمانی که بتوانید این اختلاف نظر را بپذیرید مشکلی به وجود نمی‌آورد. با این حال، همیشه نمی‌شود انتخاب طرف مقابل را تائید کرد، مخصوصاً در مواردی که شما و همسرتان دو انتخاب متعارض باهم دارید که یکی نقطه مقابل دیگری است. این نوع اختلاف نظر‌ها در هر زندگی مشترکی وجود دارد و هر بار که بروز می‌کند، انرژی زیادی از دو طرف می‌گیرد تا حل و فصل شود. در صورتی که گزینه درستی برای ازدواج انتخاب کرده باشید، تعداد این اختلاف نظر‌ها به حداقل می‌رسد و فرصت بیشتری برای رشد شخصی و اجتماعی در اختیار شما می‌گذارد.
 • صحبت با همسر آینده ایده آل کسل کننده نیست و برای شما جذاب است. همچنین او با افکار و احساساتش با شما ارتباط می‌گیرد و قصد سرکوب نمودن نگرانی‌ها و خواسته‌های شما را ندارد.
 • درک این موضوع مهم که تنها پدیده ثابت زندگی، تغییر است، از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شریک زندگی واقعی است. ظاهر یا خواسته‌های شما و همسرتان در طول زندگی ممکن است دچار تغییر شود. آمادگی پذیرش این موضوع و نحوه برخورد با آن برای داشتن یک زندگی مشترک آرام، بسیار حیاتی است.
 • همسر آینده شما باید کسی باشد که از صحبت کردن در مورد مشکلات شما و خواسته‌هایی که دارید، قبل و بعد از ازدواج استقبال کند و برای شما وقت بگذارد. اگر فکر می‌کنید برایش مهم نیستید و نقش محوری در انتخاب‌ها و رفتارهایش ندارید، همین الان با یک جواب «نه!»، خودتان را نجات دهید!
 • شخص مناسب برای ازدواج، شما را تشویق می‌کند تا تصمیماتی بگیرید که به داشتن یک زندگی سالم کمک کند. مثلاً توصیه به خوردن غذاهای سالم و ورزش به طور مرتب و یا خواستن از شما برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی، از زبان یک فردی بیان می‌شود که نسبت به سلامت شما احساس مسئولیت می‌کند.
 • باور به اینکه زن تنها مسئول مدیریت امور خانه است و از نظافت کامل سرویس بهداشتی تا تربیت فرزندان بر عهده اوست، یک باور کهنه و نخ نماست. در انتخاب همسر توجه کنید که فرد مناسب ازدواج، نسبت به همه مسئولیت‌های زندگی مشترک حس وظیفه دارد و آنها را به گردن دیگری نمی‌‌اندازد.
 • پیدا کردن همسر مناسب با توجه به معیارهای ازدواج شما به این معنا نیست که شما و همسرتان در زندگی با هیچ چالشی روبرو نشوید و در همه امور نظر مشترکی داشته باشید. با این حال، در صورتی که شریک زندگی به درستی انتخاب شده باشد، می‌توانید در کنار او برای حل مشکلاتی که رابطه شما را تحت تاثیر قرارداده است، تلاش کنید. حتی باید این باور در شما وجود داشته باشد که در صورت ناتوانی در حل مشکل، می‌توانید از افراد متخصص کمک بگیرید.
در رشدتو بخوانید  مرد عاشق چه ویژگی هایی دارد؟ | یک مرد عاشق چگونه رفتار می کند؟

معیارهای ازدواج در انتخاب همسر

 • صداقت و اعتماد متقابل بین دو شریک زندگی

شریک زندگی ایده آل و همسر مناسب معیارهای ازدواج شما کسی است که با شما صادق باشد. صداقت در هر رابطه‌ای مهم است و وقتی از زندگی مشترک حرف می‌زنیم، باید بگویم سازمان چنین ارتباطی بر صداقت استوار است. شریک زندگی مناسب شما کسی است که در همه چیز همراه شماست و نباید چیزی را از او مخفی نگاه دارید. اگر فکر می‌کنید دانستن نکته‌ای از حال حاضر زندگی شما توسط همسر بالقوه شما، منافع شما را به خطر می‌اندازد، یا انتخاب خوبی نداشته‌اید یا فهم درستی از ازدواج ندارید.

 • یک شریک زندگی ایده آل به شما اعتماد کامل دارد و تلفن هوشمند یا رایانه شخصی شما را چک نمی‌کند. همین طور زمان بودن شما با دیگران را محدود نمی‌کند. وقتی با فرد مناسبی ازدواج می‌کنید، او سعی نمی‌کند شما را نسبت به دوستان و اطرافیانتان منزوی کند. به یاد داشته باشید، بعد از ازدواج شما نه تنها لازم است تعلق خاطر به خانواده خودتان، بلکه ارتباط با گروه دوستان و موقعیت‌هایی که در جامعه دارید را هم، به نحو مطلوبی حفظ کنید و ارتقا دهید.
 • همسر آینده مناسب نه تنها سعی نمی‌کند زندگی‌تان را کنترل کند، بلکه قصد دارد زندگی خود را با شما به عنوان شریک زندگی در همه امور به اشتراک بگذارد. در صورتی که او سعی دارد شما را وادار کند پا جای قدم‌های او بگذارید تا همه چیز آرام بماند، بدانید در نزدیکی پرتگاه قرار دارید.
 • در صورت انتخاب همسر خوب، نیاز نیست برای داشتن خلوت شخصی بجنگید و یا بازخواست شوید. شریک زندگی شما باید حق داشتن حریم خصوصی و زمان‌هایی برای تنهایی را برای شما به رسمیت بشناسد.
 • فردی که می‌خواهد با جاسوس بازی و کنکاش در امور شخصی شما زندگی شما را کنترل کند، اصلاً گزینه خوبی برای ازدواج نیست. این احساس که شما برای انجام هر کاری باید از او اجازه بگیرید و تک‌تک کارهایتان را پیش او توجیه کنید، در زندگی مشترک جایی ندارد و بار سنگینی بر دوش شما تحمیل خواهد کرد.
 • خطوط قرمز شما و شریکتان در رابطه

اگر تشخیص می‌دهید که خطوط قرمز یا مسائل مشکل‌سازی در رابطه شما وجود دارد، آن را نادیده نگیرید. به هیچ عنوان تصور نکنید که بعد از ورود به زندگی مشترک خطوط قرمز همسرتان تغییر خواهد کرد یا اینکه می‌توانید آنها را تغییر دهید. به بیان دیگر، همسر شما تغییر نخواهد کرد همان طور که شما تغییر نمی‌کنید. به یاد داشته باشید برای خوشبختی کنار شریک زندگی‌تان به چیز‌های زیادی غیر از عشق نیاز دارید.

انتخاب همسر مناسب و انتخاب معیار درست ازدواج ، مهم‌ترین و تاثیرگذار‌ترین انتخابی است که هر فردی در زندگی انجام می‌دهد. حتی کسانی که ازدواج نمی‌کنند هم، تنهایی را انتخاب کرده‌اند. بسیارند کسانی که با ازدواج خوب به عرش رفته‌اند یا به چاه بدبختی افتاده‌اند. همه سرنوشت ما به انتخاب‌‌های ما بستگی دارد. برای انتخاب باید چشمانی باز و گوش‌های تیز داشته باشیم و همه ویژگی‌های مورد نظر را در شخص مقابلمان احراز کنیم و بعد وارد ازدواج شویم. در این مقاله تعدادی از نکات کاربردی برای کمک به شما در قالب ۴ شاخص بنیادی آورده شده است تا بتوانید معیار سنجشی اولیه در برخورد با گزینه‌های ازدواج داشته باشید.

منابع:

https://www.thespruce.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *