نکات تربیت فرزند دختر

روش تربیت فرزند دختر چگونه است؟ معرفی ۷ نکته کاربردی برای تربیت فرزند دختر

هرگاه به فکر می‌افتید تا چگونه فرزندتان را تربیت کنید، ممکن است استرس بگیرید، این پروسه بسیار حساس و مهم، می‌تواند تمام زندگی فرزندتان را تحت‌الشعاع قرار دهد. البته که برای همه افراد نمی‌توان یک نسخه پیچید و باید بر اساس شرایط توصیه‌های لازم را برای والدین عنوان کرد. همچنین در هر جنس نیازها متفاوت است و مسئولیت‌هایی که در آینده بر گردن این افراد قرار داده می‌شود نیز با هم تفاوت دارد. از این رو روش تربیت فرزند دختر و پسر با هم متفاوت است و روش‌های رفتاری والدین نیز در برخی موارد باید تفاوت داشته باشد. برای این که بتوانیم دخترانی مقتدر، موفق، مسئولیت‌پذیر و مهم‌تر از همه با عزت نفس بالا تربیت کنیم، باید یک سری نکات را از همان بدو تولد در نظر داشته باشیم؛ زیرا همانند پسران، تربیت فرزند دختر از بدو تولد شروع می‌شود و نباید از ابتدا این پروسه را سرسری گرفت.

تربیت فرزند دختر و اهمیت آن در جامعه

زنان بیش از نصف جامعه را تشکیل می‌دهند و به علت نقش مهمی که در خانواده و به تبع آن در جامعه دارند باید توجه ویژه‌ای به تربیت آن‌ها شود. زنان به عنوان مادران آینده در صورتی که خودشان ضعف‌های شخصیتی داشته باشند، احتمالاً نمی‌توانند به خوبی فرزندانشان را تربیت کنند و نسل بعد نیز با مشکلاتی در این زمینه مواجه می‌شود. به همین علت تربیت فرزند دختر اهمیت فوق‌العاده‌ای در رشد جامعه و نسل آینده دارد.

اگر مادر دارای اعتماد به نفس بالایی باشد قطعاً می‌تواند با اقتدار بیشتری در تربیت فرزند خود بکوشد و این روند جامعه را هم به مرور دستخوش تغییراتی مثبت می‌کند و به رشد و ارتقای آن کمک شایانی می‌کند. مادران زمان بیشتری را با خانواده و فرزندان خود می‌گذرانند و این امر باعث می‌شود تا تأثیرگذاری آن‌ها بر روی فرزند بیشتر باشد. با توجه به مطالبی که عنوان شد نقش تربیت فرزند دختر در نسل‌های آینده نیز به خوبی مشخص است؛ اما روش تربیت فرزند دختر در سنین مختلف را از کجا باید فراگرفت و دارای چه نکاتی است؟

تربیت فرزند دختر از بدو تولد

از همان روزهای اولی که دخترتان متولد می‌شود باید بدانید که وظیفه شما برای تربیت کردن او نیز شروع شده است و باید اطلاعات کافی در این خصوص داشته باشید. هر چند ممکن است فکر کنید فرزندتان در این سنین درکی از محیط اطراف خود ندارد ولی بهتر است بدانید روند رشد مغزی او در این سن بیشتر است و هر عادت صحیح می‌تواند راه را برای پیشرفت‌های بیشترتان در زمینه تربیت موفق در آینده فراهم کند. پس تربیت فرزند دختر از بدو تولد شروع می‌شود و تا بزرگ‌سالی نیز ادامه می‌یابد.

سعی کنید در زمان شیردهی، در آغوش گرفتن، خواباندن و مسائلی از این قبیل که ارتباط شما و دخترتان را سامان می‌دهد، برنامه‌ریزی کنید. به خصوص شیر دادن به کودک را طبق زمان بندی خاصی انجام دهید. این کار سبب می‌شود تا فرزندتان به مرور این زمان بندی را درک کند و به نظم از همان ابتدای کار عادت کند.

تمیز نگه داشتن کودک و لباس و مکان خواب، او را به بهداشت عادت می‌دهد و به مرور این مسئله را کاملاً درک می‌کند. از این رو می‌بینید که از همان ابتدا رفتارهای شما بر روی عادت‌های رفتاری دخترتان تأثیر می‌گذارد. پس باید کاملاً هوشمندانه عمل کنید و تربیت فرزند دختر از بدو تولد آغاز شود.

نکات تربیت فرزند دختر از بدو تولد

نکات تربیت فرزند دختر از بدو تولد

۱. عزت نفس و تأثیر آن در تربیت فرزند دختر

یکی از بخش‌های بسیار مهم در روش تربیت فرزند دختر، داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس است. عزت نفس یک خصیصه بسیار مهم است که سبب می‌شود تا بتوانید یک دختر کامل و با رفتارهای تائید شده به جامعه تحویل دهید. تربیت فرزند دختر از بدو تولد با روش‌هایی که عزت نفس بالا به وی می‌دهد می‌تواند در حفظ شخصیت او در آینده کمک کننده باشد.

در رشدتو بخوانید  چگونه به همسر خود اعتماد کنیم؟ 10 راه‌کار برای اعتماد کردن به همسر

دخترتان باید این را بداند که یک موجود دوست داشتنی است و دارای مقامی ارزشمند است. هنگامی که شما به فرزندتان مانند یک فرد مهم برخورد می‌کنید، این رفتار در او نهادینه می‌شود و خود نیز احساس ارزشمندی می‌کند. این همان عزت نفس است که از آن صحبت می‌شود؛ احساس ارزشمندی در درون خود!

هنگامی که روش تربیت فرزند دختر به گونه‌ای باشد که عزت نفس وی زیر سؤال نرود، در مراحل بعد نیز همکاری بیشتری با شما می‌کند و راحت‌تر با او کنار می‌آیید. در این بین رفتارهایی که باعث سرخوردگی کودک می‌شود، عزت نفس او را خدشه‌دار می‌کند از این رو باید از انجام رفتارهای این چنینی پرهیز کنید. به هیچ وجه دخترتان را در جمع و جلوی دیگران سرزنش نکنید و خطاهای احتمالی او را عنوان نکنید. دختران روحیه‌ای حساس‌تر نسبت به پسران دارند و سریع‌تر آزرده خاطر می‌شوند.

۲. روش تربیت فرزند دختر و تفاوت‌های فردی

هر کسی دارای یک سری خصوصیت‌هاست که باعث می‌شود تا نسبت به دیگر افراد دارای تفاوت‌های رفتاری و عملکردی باشد. دخترتان را همان گونه که هست دوست داشته باشید و سعی نکنید او را مانند فرد دیگری کنید. هر کس در جایگاهی که دارد فردی ارزشمند است که می‌تواند در هر مرحله از زندگی خود شکوفا شود. پس بهتر است اجازه دهید او خود واقعی‌اش را نشان دهد. والدینی که قصد دارند در روش تربیت فرزند دختر خود او را مانند دیگران بار بیاورند و بارها او را با دیگران مقایسه می‌کنند، خود باعث می‌شوند تا دخترشان خود را قبول نداشته باشد و در بزرگ‌سالی بیشتر جلب توجه برای او اهمیت پیدا کند. نیاز به جلب توجه یکی از خصوصیاتی است که می‌تواند دختر را به مسیرهای نادرست هدایت کند.

۳. روش تربیت فرزند دختر و احساس راحتی با والدین

دختران از همان کودکی تا سنین بالا به رهنمودهای والدین خود نیاز دارند. همچنین نیازمند افرادی هستند که بتوانند با آن‌ها احساس راحتی کنند و مشکلات خود را در میان بگذارند. قطعاً بهترین گزینه پدر و مادر است که دلسوزانه راهکارهایی مناسب را پیش پای آن‌ها می‌گذارد. البته این مسئله کاملاً به رفتار والدین با فرزند دخترشان ارتباط دارد. اگر در روش تربیت دختر از بدو تولد دقت داشته باشید تا از خفه کردن احساسات آن‌ها جلوگیری کنید و محیطی را برای دخترتان ایجاد کنید تا به راحتی با شما در تعامل باشند و احساسات خود را ابراز کنند، فرزندتان احساس راحتی بیشتری با شما می‌کند و این جریان ادامه‌دار خواهد بود. هر چند ممکن است گاهی اوقات احساسات آنها برای شما خوشایند نباشد ولی باید صبورانه در کنار آن‌ها باشید تا بتوانید در صورت نیاز به آن‌ها کمک کنید.

۴. تربیت فرزند دختر و محیط زندگی

تربیت فرزند دختر و محیط زندگی

بستری که دخترتان در آن رشد می‌کند اهمیت زیادی دارد. بیشترین دخترانی که به ورطه‌های هولناک آسیب‌های اجتماعی رسیده‌اند، دارای خانواده‌هایی متشنج بوده‌اند که پدر و مادر دائم در حال جنگ و دعوا هستند. اضطراب را از محیط زندگی خود و فرزندتان دور کنید. هر چند روش تربیت فرزند دختر را بدانید ولی محیط مناسبی را برای او فراهم نکنید، نمی‌توانید در تربیت او موفق باشید. محیط خانوادگی باید دوستانه و صمیمی باشد و نیازهای عاطفی دخترتان در آن جا برآورده شود. در این صورت نیاز خود را در جامعه گدایی نمی‌کند.

در رشدتو بخوانید  بخشش و گذشت تا کجا؟ آیا باید در یک رابطه خودمان را زیر پا بگذاریم؟

۵. روش تربیت فرزند دختر و احترام به جنسیت او

در برخی از جوامع فرهنگ‌هایی نادرست سبب شده است تا دختران از همان کودکی احساس سرخوردگی از جنسیت خود داشته باشند. به عنوان مثال مقایسه جنس مرد و زن و تمایل خانواده به داشتن فرزند پسر در برخی فرهنگ‌ها رایج است. این امر به خصوص اگر به صورت مستقیم بیان شود بر روی روحیه دخترتان بسیار مؤثر است. شاید پسران در گذشته توانایی‌های خاصی داشتند ولی در حال حاضر زنانی هستند که به موفقیت‌های بسیار بیشتری نسبت به مردان دست یافته‌اند و این امر اختلاف جنسیتی و توانمندی آن‌ها را کمرنگ کرده است.

به دخترتان احساس ارزشمند بودن بدهید و روحیه حساس او را دریابید. تا می‌توانید او را متوجه خوشحال بودنتان از داشتن یک فرزند دختر کنید. ممکن است خودتان این مسائل برایتان اهمیت نداشته باشد ولی دختران در جامعه این موضوع را درک می‌کنند و از جنسیت خود و تبعیضات موجود دلخور می‌باشند. پس آن قدر دخترتان را از احساسات پدرانه و مادرانه غنی کنید که این مسائل به چشم او نیایند.

۶. تربیت فرزند دختر و پرورش حس مسئولیت‌پذیری

قطعاً در آینده دخترتان مسئولیت‌هایی را بر دوش خود احساس می‌کند. هر چه بتواند بهتر در این زمینه عمل کند احساس اعتماد به نفس و ارزشمندی بیشتری خواهد داشت. در تربیت فرزند دختر از بدو تولد مسئولیت‌هایی برای او در نظر بگیرید و بر اساس سنش این مسئولیت‌ها را هم ارتقا دهید. این کار باعث می‌شود تا دخترتان احساس توانمند بودن کند و به مرور اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. همچنین بداند که باید برای رسیدن به اهداف خود تلاش کند.

بهتر است برخی اوقات به خاطر انجام صحیح مسئولیتی که به او محول شده است، دخترتان را تشویق کنید تا برای انجام مسئولیت‌هایش ارزش بیشتری قائل باشد و انگیزه کافی در او ایجاد گردد.

۷. روش تربیت فرزند دختر در سنین نوجوانی

یکی از پرچالش ترین سال‌های زندگی هر پدر و مادری در خصوص تربیت فرزندش به دوران بلوغ او مربوط می‌شود. در این سنین دختران دوست دارند استقلال بیشتری داشته باشند و نیاز آن‌ها به محبت و توجه بیشتر می‌شود. در سنین نوجوانی تغییرات بلوغ رخ می‌دهد و واکنش‌های فرزندتان به مسائل ممکن است غیر قابل پیش‌بینی و غیرمنتظره باشد. در این سنین باید دقت بیشتری بر روی رفتارهای خود داشته باشید.

این تغییرات مقطعی هستند و به مرور با تنظیم هورمون‌های بدن و تغییرات ایجاد شده در فرد، رفتارهای دخترتان نیز به حالت عادی برمی‌گردد و ثبات خود را به دست می‌آورد. از این رو باید در این مرحله مانند یک دوست مهربان همراه او باشید. ممکن است رفتارهای او نگرانتان کند ولی ایجاد محدودیت زیاد به خصوص در این سنین قطعاً به ضرر هر دوی شماست.

روش تربیت فرزند دختر در سنین نوجوانی با محبت زیاد همراه است و باید آن‌قدر از والدین و خانواده توجه ببیند که سراغ دوستی‌های غیر متعارف نرود و بتواند مسیر موفقیت را پیدا کند.

روش تربیت صحیح فرزند دختر حساسیت‌های زیادی دارد و این امر به حساس بودن روحیه او بستگی دارد. اگر نکات مربوط به رفتارهای مناسب والدین در هر سنی را بدانید و آن‌ها را اجرا کنید، قطعاً افراد بهتری را وارد جامعه می‌کنید و در رشد فرهنگی و ارتقا جامعه نیز مؤثر خواهید بود. در هر سنی به خصوص نوجوانی، باید محبت و توجه کافی به دختر خود داشته باشید تا کمبود محبت احساس نکند و به بی راهه کشیده نشود.

منابع:

Potty Training Girls

https://www.mom365.com

https://www.independent.co.uk

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *