تربیت صحیح فرزندان

۱۰ نکته برای تربیت صحیح فرزندان ، چگونه کودک خود را تربیت کنم؟

با به دنیا آمدن فرزندان، دنیایی از شادی و اشتیاق وارد زندگی یک زوج جوان می‌شود. مرد و زنی که تا کنون دغدغه‌ای جز خودشان نداشته‌اند، اکنون درباره نحوه تربیت فرزندان خود سوالات بسیاری دارند و نمی‌دانند که چگونه با کودک خود رفتار کنند که به شخصیت او خدشه‌ای وارد نشود. اگر شما نیز از جمله والدینی هستید که درباره شیوه صحیح تربیت فرزند خود چیزی نمی‌دانید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را با دقت بخوانید تا با مهم‌ترین نکات در این باره آشنا شوید.

حتما از خودتان می‌پرسید، چه ویژگی‌ها و اقداماتی می‌توانند ما را به والدین خوبی برای فرزندانمان تبدیل کنند؟ پیش از هر چیزی بهتر است بدانید که پدر و مادر خوب تلاش می‌کنند تا بهترین تصمیم‌ها را به نفع کودک خود اتخاذ کنند. والدین خوب لزوما کامل نیستند. در حقیقت هیچ انسانی کامل نیست و بنابراین هیچ پدر و مادری نیز نمی‌توانند همه چیز تمام باشند. از طرفی هیچ کودکی هم کامل نیست. این نکته مهم را هنگام تعیین انتظارات برای خود در ذهن داشته باشید. اما فراموش نکنید که این موضوع به معنای عدم حرکت به سمت اهداف متعالی در تربیت فرزندان نیست. ابتدا استانداردهای لازم را برای خود و سپس برای فرزندانتان تنظیم کنید. زیرا ما باید به عنوان یک الگو به آنها خدمت می‌کنیم.

در این مقاله ۱۰ نکته مهم برای یادگیری موثر مهارت‌های تربیت فرزندان ارائه شده است. بسیاری از آنها به سرعت و به آسانی جواب نمی‌دهند و احتمالا هیچ‌کس نمی‌تواند همواره تمام آن‌ها را انجام دهد. اما اگر شما بتوانید حداقل بخشی از این موارد را گاهی اوقات رعایت کنید، در مسیر درست پا برمی‌دارید.

۱۰ نکته مهم برای یادگیری موثر مهارت‌های تربیت صحیح فرزندان

۱. یک الگو یا مدل رفتاری خوب باشید

برای تربیت صحیح فرزندان یک الگو یا مدل رفتاری خوب باشید

فقط با زبان به فرزندتان نگویید چه کنند، بلکه عملا به آن‌ها نشان دهید چه کاری انجام دهند. انسان در نوع خود بسیار خاص است؛ زیرا ما انسان‌ها می‌توانیم با تقلید هر چیزی را یاد بگیریم. ذهن ما این‌گونه برنامه‌ریزی شده که با کپی کردن اقدامات دیگران می‌توانیم آن‌ها را درک کنیم و ترکیبی از اقدامات سایرین را در خودمان بوجود آوریم. بچه‌ها نیز به طور خاص با تماشای دقیق هر آنچه که والدینشان انجام می‌دهند، می‌آموزند.

بنابراین، شخصی باشید که می‌خواهید فرزندتان باشد. به فرزند خود احترام بگذارید، برخورد و رفتار صحیح را به او نشان دهید و نسبت به احساساتش از خود همدلی نشان دهید، خواهید دید که چگونه فرزندتان، تقاضای شما را برآورده می‌کند.

۲. برای تربیت صحیح فرزندان ، آنها را دوست بدارید و به صورت عملی علاقه خود را نشان دهید

عشق و محبت خود را نشان دهید. هیچ چیز مانند دوست داشتن بی حد و مرز فرزند موثر نیست. دوست داشتن و محبت زیاد، فرزند شما را لوس نمی‌کند، فقط چیزهایی که شما به نام محبت و علاقه برای فرزند خود انجام می‌دهید مانند افراط در تامین نیازهای جسمانی، سهل انگاری، انتظارات کم و محافظت بیش از حد مواردی هستند که می‌توانند فرزند شما را لوس ‌کنند. هنگامی که این موارد جای عشق واقعی را بگیرند زمان آن رسیده که فرزندی پرتوقع و لوس را تحویل جامعه دهید.

دوست داشتن فرزند می‌تواند به اندازه در آغوش گرفتن، وقت گذاشتن و گوش دادن به مسائل او، ساده باشد. نمایش عملی عشق می‌تواند باعث آزاد شدن هورمون‌های احساسی مانند اکسي توسين، اپيوئيدها و پرولاکتين شود. این هورمون‌های شیمیایی می‌توانند درک عمیقی از آرامش، ملایمت‌های احساسی و رضایت را برای فرزندان ما به ارمغان آورند؛ از این جهت انعطاف پذیری کودک توسعه می‌یابد و ارتباط نزدیکی بین شما شکل می‌گیرد.

۳. نوع تمرین و تربیت مثبت پایدار والدین

نوزادان با حدود ۱۰۰ میلیارد سلول مغز (نورون) و با ارتباطات نسبتا کمی میان نورون‌ها متولد می‌شوند. این ارتباطات افکار ما را ایجاد می‌کنند، اعمال ما را هدایت می‌نمایند، شخصیت ما را تشکیل می‌دهند و اساسا ساختار وجودی ما را تعیین می‌کنند. آنها از طریق تجربه در طول زندگی ما، ایجاد، تقویت و شکل می‌گیرند. به فرزندتان تجربیات مثبت بدهید. آنها توانایی تجربه تجربیات مثبت خود را دارند و می‌توانند تجربیات خود را به دیگران ارائه دهند. تجربیات منفی را از فرزندانتان دور کنید. این تجربیات به رشد و توسعه شخصیت آن‌ها لطمه می‌زنند.

در رشدتو بخوانید  آشنایی با مرزهای حریم خصوصی در خانواده | حریم خصوصی فرزندان در خانواده

تجربیات مثبت نه تنها ارتباطات خوبی در مغز فرزند شما ایجاد می‌کنند، بلکه آنها خاطرات خوشی از شما خواهند داشت و برای زندگی آینده و تربیت صحیح فرزندان خود نیز از این تجربیات بهره می‌برند. تربیت صحیح فرزندان به اصول منظمی تبدیل می‌شود. شاید مثبت اندیشی دشوار به نظر برسد، اما این کار امکان‌پذیر است پس مثبت اندیشی را تمرین کنید و از اقدامات تنبیهی اجتناب کنید.

تربیت صحیح فرزندان بدان معنی است که شما باید به فرزندتان آنچه را که از نظر اخلاقی درست یا اشتباه است آموزش دهید. درنظر گرفتن محدودیت‌ها و ثابت قدم ماندن درباره آن‌ها، کلید تربیت صحیح فرزندان است. هنگام اجرای این قوانین مهربان باشید. بر روی دلیل رفتار کودک خود تمرکز کنید و از آن به عنوان فرصتی برای یادگیری برای آینده، به جای مجازات برای گذشته استفاده ببرید.

۴. برای تربیت صحیح فرزندن ، پناهگاه امنی برای کودک خود باشید

پناهگاه امنی برای کودک خود باشید

اجازه دهید فرزندتان بداند که شما همیشه برای رفع نیازها و پاسخگویی به سیگنال‌های آنها آماده هستید. فرزندتان را به عنوان یک انسان دارای شخصیت حمایت کنید و یک پناهگاه گرم و ایمن برای اکتشافات او باشید. کودکان با والدینی که به طور مداوم پاسخگوی نیازهای آن‌ها هستند، رشد می‌کنند، پیشرفت‌های عاطفی و اجتماعی را تجربه می‌کنند و روان سالمی می‌یابند.

۵. با فرزندتان صحبت کنید و به رشد ذهنی آن‌ها کمک نمایید

اکثر ما اهمیت ارتباطات را می‌دانیم. با فرزندتان صحبت کنید و همچنین با دقت به آن‌ها گوش دهید. با نگه داشتن یک ارتباط باز، با فرزندتان روابط مناسب‌تری را خواهید داشت و او نیز هنگامی که دچار مشکل می‌شود، پیش از مراجعه به کس دیگری،‌ مسائلش را با شما در میان خواهد گذاشت. اما دلیل دیگر برای برقراری ارتباط باز با فرزند این است که شما با این روابط به فرزند خود کمک می‌کنید تا بخش‌های مختلف مغز خویش را بایکدیگر هماهنگ کند. هماهنگی بخش‌های مختلف ذهن همانند شبیه بدن ما است که در آن اندام‌های مختلف به هماهنگی و همکاری برای حفظ یک بدن سالم نیاز دارند. وقتی قسمت‌های مختلف مغز یکپارچه می‌شوند، می‌توانند به صورت هماهنگ عمل کنند و این بدان معنا است که کج خلقی‌ها کاهش و رفتارهای همدردی، همدلی و همکاری توسعه می‌یابند.

برای انجام این کار، درباره تجربیات مضطرب کننده با فرزند خود صحبت کنید و از کودک خود بپرسید که چه اتفاقی افتاده و چه احساسی دارد. شما مجبور نیستید راه حلی را به او ارائه دهید. لازم نیست شما پاسخ همه مسائل را بدانید تا والدین خوبی باشید. فقط به صحبت فرزند خود گوش دهید و با پرسیدن پرسش‌های روشن به او کمک کنید تا تجربیات خود را درک و خاطرات را یکپارچه کند و میان بخش‌های مختلف ذهن خود ارتباط ایجاد نماید.

 ۶. دوران کودکی خود را به یاد آورید

بسیاری از ما می‌خواهیم با شیوه‌ای متفاوت از تربیت خود توسط والدینمان، فرزند خویش را تربیت کنیم. حتی کسانی که دوران کودکی شاد داشتند، ممکن است بخواهند بعضی جنبه‌ها از نحوه تربیت خود را تغییر دهند. اما اغلب، همه ما همانند پدر و مادرمان رفتار می‌کنیم. بازگشت و یادآوری دوران کودکی خود، یک قدم برای درک این موضوع است که چرا والدین ما آنگونه رفتار می‌کردند.
هر آنچه که می‌خواهید در شیوه تربیتی والدین خود تغییر دهید، یادداشت کنید و فکر کنید چگونه می‌توانید آن را در سناریوی واقعی انجام دهید. سپس مراقب نحوه عملکرد خود باشید و در موقعیت‌های بعدی به سبک خودتان عمل نمایید. اگر در اولین موقعیت موفق نشدید، ناامید نشوید به تلاش خود ادامه دهید و با تمرین بسیار، سبک تربیتی خود را پیاده سازید.

در رشدتو بخوانید  روش تربیت فرزند دختر چگونه است؟ معرفی 7 نکته کاربردی برای تربیت فرزند دختر

۷. برای تربیت صحیح فرزندان ، به خود و زندگی‌تان توجه کنید

اغلب اوقات هنگام تولد فرزند، موارد مهمی مانند سلامت خود و سلامت ازدواج مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند. اگر به این مسائل توجه نکنید، مشکلات بزرگی را پیش رو خواهید داشت. از نظر جسمی و ذهنی مراقب خود باشید. برای تقویت روابط خود با همسر وقت بگذارید. اگر در این دو ناحیه شکست بخورید، فرزند شما نیز رنج خواهد برد.

۸. استقلال کودک خود را تقویت کنید

تنظیم محدودیت‌های رفتاری به کودک کمک می‌کند تا احساس خود کنترلی را در خود ایجاد کند. تشویق به کسب استقلال به فرزند کمک می‌کند تا احساس خود محوری را به دست آورد. کودکان شما برای موفقیت در زندگی، هم به محدودیت‌ها و هم به استقلال نیاز دارد.

استینبرگ (Steinberg) می‌گوید: «این امر طبیعی است که کودکان برای استقلال خود تلاش کنند. بسیاری از والدین اشتباها استقلال فرزند خود را شورش یا نافرمانی برداشت می‌کنند. کودکان برای استقلال خود تلاش می‌نمایند؛ زیرا این بخشی از طبیعت انسان است که می خواهد احساس خود کنترلی کند، نه اینکه توسط شخص دیگری کنترل شود.»

۹. برای تربیت صحیح فرزندان ، چشم اندازهایی را برای خود تعیین کنید و اهداف والدین خود را به یاد بیاورید

چشم اندازهایی را برای خود تعیین کنید و اهداف والدین خود را به یاد بیاورید

اگر شما مانند اکثر والدین می‌خواهید فرزندتان در مدرسه خوب عمل کند، مولد، مسئولیت‌پذیر و مستقل باشد، از روابط خوبی با شما و دیگران برخوردار باشد، از او مراقبت کنید و مهربان باشید، و زندگی متعالی، سالم و شادی را برای فرزند خود فراهم آورید.  از خودتان بپرسید که واقعا چقدر برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنید؟ اگر شما نیز مانند سایرین به جای کمک به رشد کودک خود، بیشتر وقت را صرف تلاش برای زنده ماندن می‌کنید، بهتر است اجازه ندهید که حالت بقا بر زندگی شما غلبه کند و در موقعیت‌های آتی از احساس خشم و ناراحتی عقب نشینی کنید! در مورد اینکه چه خشم و سرخوردگی را برای خود یا فرزندتان ایجاد می‌کنید فکر کنید. در صدد راه‌هایی برای تبدیل هر تجربه منفی به یک فرصت یادگیری برای او یا خودتان باشید. در تربیت صحیح فرزندان می‌توان حتی خاطرات و تجارب تلخ را نیز به لحظات مغذی ارزشمند تبدیل کرد.

انجام این کار نه تنها به شما در حفظ دیدگاه سالم کمک می‌کند، بلکه کمک می‌کند تا بر اهداف اصلی خود در تربیت صحیح فرزندان تمرکز کنید و رابطه خوبی را با آنها برقرار نمایید.

۱۰. با استفاده از یافته‌های جدید در تحقیقات روانشناسی و علوم اعصاب، راه میانبر را انتخاب کنید

منظور از این راه‌های میانبر، کوتاهی در تربیت فرزندان شما نیست. بلکه منظور این است که از مسیری که قبلا توسط دانشمندان شناخته شده است، استفاده کنید. تربیت صحیح فرزندان یکی از زمینه‌های تحقیقاتی در علم روانشناسی است. بسیاری از شیوه‌ها یا سنت‌های فرزندپروری از نظر علمی تحقیق، تایید، تصفیه یا رد شده‌اند. کتاب‌های مختلف در زمینه پرورش فرزند، وبسایت‌های مشاوره و متخصصان روانشناسی واسطه انتقال شیوه‌های علمی تربیت فرزند هستند. اما توجه به این نکته هم خالی از لطف نیست که استفاده از دانش علمی به هیچ وجه به یک اندازه مناسب تمام استراتژی‌ها نیست. هر کودک، متفاوت از دیگری است و شما باید استراتژی‌های فرزندپروری خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

به عنوان مثال، علاوه بر تنبیه، گزینه‌های بهتر دیگری نیز وجود دارد، مثلا تغییر رفتار، استدلال، لغو تشویق‌ها و امتیازات، گذر زمان و غیره که شما می‌توانید روش غیر مجاز تنبیه را انتخاب کنید چون احساس می‌کنید برای فرزندتان مناسب‌تر است. اما فراموش نکنید شاید با روش‌های سنتی مانند تنبیه، موقتا به نتیجه برسید اما چرا روش‌های بدون آسیب را برای رسیدن به نتایج بهتر انتخاب نمی‌کنید؟

با استفاده از روش‌های میانبر علمی ممکن است در کوتاه‌مدت نتایج بیشتری را به ارمغان آورید و در بلند مدت از هدر رفتن زمان و مضرات زیادی صرفه جویی کنید.

 

منابع:

https://www.parentingforbrain.com/how-to-be-a-good-parent-10-parenting-tips/

https://www.webmd.com/parenting/features/10-commandments-good-parenting#3

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *