مزایای داشتن دوست اجتماعی از جنس مخالف

تاثیر دوست اجتماعی از جنس مخالف | ۱۰مزایای داشتن دوست اجتماعی از جنس مخالف

دوستی بین زن و مرد یا دختر و پسر ذاتا پیچیده است. آنچه که این رابطه دوستانه را پیچیده‌تر می‌کند تفاوت بین آفرینش زن و مرد است. دختر و پسر دارای نگرش و دیدگاه‌های متفاوتی هستند. به طور کلی جنس مرد و زن نیازها و خواسته‌های متفاوتی دارند و زندگی را از دریچه متفاوتی می‌بینند. این موضوع هرچند چالش برانگیز است و می‌تواند موجب بروز کشمکش بین مردان و زنان شود اما می‌تواند مزایای متعددی هم در بر داشته باشد. زن و مرد هر چقدر هم که از نظر دیدگاه باهم تفاوت داشته باشند اما در نهایت مکمل یکدیگر هستند و بودن آن‌ها در کنار یکدیگر باعث کامل‌تر شدن آن‌ها می‌شود. برای مثال در رابطه دوستانه بین دختر و پسر هر دو طرف رابطه دوستی از داشتن یک هم‌صحبت بهره می‌برند، اعتماد به نفس آن‌ها افزایش می‌یابد، اطلاعات آن‌ها از جنس مخالف افزایش می‌یابد، روابط اجتماعی آن‌ها گسترده‌تر می‌شود، احترام به جنس مخالف را یاد می‌گیرند و از به اشتراک گذاری منابع سود می‌برند و در نهایت می‌توانند به فرد موفق‌تری در جامعه تبدیل شوند. در ادامه به ۱۰ مورد از مزایای داشتن دوست اجتماعی از جنس مخالف اشاره می‌کنیم.

مزایای داشتن دوست اجتماعی از جنس مخالف

۱. یاد گرفتن از دوست اجتماعی از جنس مخالف

دوستی و داشتن یک رابطه دوستانه نوعی از یادگیری و آموزش محسوب می‌شود. طبیعی است انسان‌ها با هم اختلاف سلیقه دارند و روحیات و گرایش‌های متفاوتی دارند، به خصوص اینکه دختر و پسر از نظر علاقه‌مندی و احتیاجات نسبت به یکدیگر بسیار متفاوت هستند. داشتن دوست از جنس مخالف می‌تواند به دختر یا پسر کمک کند تا در مورد جنس مخالف اطلاعات بیشتری کسب کنند و بتوانند در روابط اجتماعی خود موفق‌تر عمل کنند. وجود یک دوست خوب از جنس مخالف نقش مهمی در شناخت یک فرد نسبت به جنس مخالف ایفا می‌کند. رابطه دوستانه بین دختر و پسر این امکان را فراهم می‌کند تا یک فرد بتواند دنیا را از زاویه جنس مخالف نگاه کند، با نیازهای جنس مخالف آشنا شود و با راه برآورده کردن نیازهای عاطفی و احساسی او آشنا شود.

اشتراک گذاری عواطف و احساسات

۲. اشتراک گذاری عواطف و احساسات با دوست اجتماعی

تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد دوستی بین دختر و پسر بیشتر به صحبت کردن می‌گذرد و با هم غذا خوردن یا به گردش رفتن تنها این فرآیند را تسهیل می‌کند. محققان علت این امر را اینگونه توضیح می‌دهند که مردان و زنان راحت‌تر می‌توانند عواطف و احساسات خود را با جنس مخالف در میان بگذارند. مردان معمولا در روابط با دوستان همجنس خود کمتر از احساسات درونی خود صحبت می‌کنند و در به اشتراک گذاری مشکلات روحی و جسمی خود راحت نیستند. همچنین دختران در گروه‌های دوستی خود عموما از قضاوت شدن می‌ترسند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند بعضی از عواطف و احساسات خود را با دوستان صمیمی همجنس خود مطرح نکنند. به این ترتیب دوستی با جنس مخالف به دختر و پسر این امکان را می‌دهد تا بتوانند راحت‌تر احساسات درونی خود را به اشتراک بگذارند.

۳. آشنایی با حقوق دیگران از طریق دوست اجتماعی از جنس مخالف

به دلیل عرف رایج در جامعه و زندگی در جامعه مرد سالار، اغلب پسرها با حقوق دختران آشنایی ندارند یا به آن‌ها اهمیت نمی‌دهند، این موضوع می‌تواند در آینده و در برقراری روابط اجتماعی صحیح مشکل آفرین باشد. رابطه دوستانه بین دختر و پسر این امکان را فراهم می‌کند تا در یک محیط دوستانه افراد با حقوق جنس مخالف آشنا شوند و رعایت حقوق دیگران را تمرین کنند. پسرها می‌توانند یاد بگیرند نسبت به دخترهای همسن و سال خود نگاه برابر داشته باشند. دخترها شاید از نظر جسمی ضعیف‌تر از پسرها باشند؛ اما در بسیاری از مهارت‌ها توانایی بیشتری دارند.

در رشدتو بخوانید  دوست دختر ایده آل | ویژگی های یک دوست دختر خوب چیست؟

۴. حمایت و پشتیبانی از طریق دوست اجنماعی

دوست خوب کسی است که در سختی‌ها و شرایط دشوار حامی و پشتیبان شما باشد. تجربه نشان داده است که روابط بین دوستان غیرهمجنس نوعی تعهد ذهنی ایجاد می‌کند و این افراد در موقعیت‌های سخت احساسی، به همدیگر پناه می‌برند. از آنجایی که پسرها و دخترها ترجیح می‌دهند احساسات واقعی خود را با دوستان همجنس خود مطرح نکنند، رابطه دوستانه با دوست غیرهمجنس فرصتی را ایجاد می‌کند تا آن‌ها بتوانند احساسات واقعی خود را بروز دهند، در واقع وجود دوستان غیر همجنس یک سیستم حمایتی قوی ایجاد می‌کند که در شرایط بحران‌های روحی می‌تواند به کمک افراد بیاید.

۵. مشارکت و همکاری با دوست اجتماعی

دختر و پسر منابع مختلفی از دانش، مهارت و توانایی هستند که می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. در بسیاری از مسائل و کارها وجود تنوع مهارت و توانایی لازم است. رابطه دوستانه بین دختر و پسر در این زمینه می‌تواند به تشکیل یک تیم یا گروه کاری قوی‌تر منجر شود. با حضور پر رنگ‌تر دختران در دانشگاه‌ها و محیط کار، امکان مشارکت و همکاری بین دختر و پسر بیشتر فراهم شده است، به همین علت دوستی بین دختر و پسر می‌تواند در افزایش بهره‌وری محیط‌های علمی و کاری موثر باشد.

۶. شادی و سلامت روحی

یکی از مزایای دوستی با جنس مخالف می‌تواند باز شدن درهای جدیدی از تفریح و سرگرمی به روی افراد باشد. در واقع دختر و پسر دارای ایده‌های متفاوتی از تفریح و شادی هستند و داشتن دوست غیرهمجنس سبب می‌شود با سرگرمی‌ها و تفریحات جدیدی آشنا شوید. همچنین به عقیده روانشناسان داشتن دوستی از جنس مخالف می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس شده و به سلامت روحی شما کمک کند. تحقیقات این ادعا را ثابت کرده است و وجود دوست خوب از جنس مخالف با حمایت و پشتیبانی، کمک کردن، قدردانی از تلاش‌ها و تشویق در موفقیت‌ها در افزایش موفقیت و اعتماد به نفس نقش موثری را ایفا می‌کند.

۷. بازگو کردن معایب و اصلاح رفتار

دوست خوب کسی است که معایب و رفتارهای ناپسندتان را به شما گوشزد کند تا بتوانید خودتان را اصلاح کنید و به فرد بهتری تبدیل شوید. اتفاقی که معمولا در روابط با دوستان غیرهمجنس می‌افتد این است که راحت‌تر می‌توانند در مورد رفتار و کردار یکدیگر اظهار نظر کنند و معا‌یب یکدیگر را بدون دلخوری با هم در میان بگذارند. برای مثال پسری که رفتار صحیح با جنس مخالف خود را نیاموخته است می‌تواند از طریق دوستی با یک دختر یاد بگیرد چگونه با احترام با او رفتار کند. همچنین دختران هم می‌توانند یاد بگیرند بعضی از حرف‌ها و رفتارها که در جمع‌های دخترانه کاملا طبیعی است در جمع‌های مختلط کار پسندیده‌ای نیست.

۸. آشنایی با دوستان جدید

داشتن یک دوست خوب از جنس مخالف می‌تواند شما را به دنیای جدیدی وارد کند. بدون شک وقتی دوستی از جنس مخالف دارید او شما را با دوستان خود هم، آشنا می‌کند و شما می‌توانید با افراد جدیدی آشنا شوید. هرچه تعداد دوستان شما بیشتر شود در نتیجه می‌توانید از توانایی‌ها و دانش افراد بیشتری استفاده کنید و با ایده‌ها و تفکرات جدیدی آشنا شوید. این آشنایی‌ها فرصت‌های زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد چه بسا در همین ملاقات‌ها شما شغل مورد نظر یا شخص مورد علاقه خود را پیدا کنید و تشکیل خانواده بدهید. به طور کلی داشتن دوست اجتماعی از جنس مخالف دایره‌ی دوستان شما را گسترده‌تر می‌کند و می‌توانید از مزایای داشتن دوستان خوب بهره‌مند شوید.

در رشدتو بخوانید  ارتباط موثر با دیگران و تصویر ذهنی از خودمان چگونه بر زندگی ما اثر می‌گذارد؟

۹. موفقیت در برقراری روابط اجتماعی

بدون شک مرد و زن هر دو عضوی از جامعه هستند و در واقع جامعه از همکاری هر دو جنس زن و مرد تشکیل می‌شود. امروزه حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی بیشتر شده و روابط بین زن و مرد نیز نزدیک‌تر شده است. برای مثال در دانشگاه یا محل کار یا گروه‌های ورزشی یا هنری همواره هر دو جنس مرد و زن در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. اگر شما بخواهید فقط با همجنس خود رابطه برقرار کنید بدون شک در روابط اجتماعی خود موفق نخواهید بود. دوستی با جنس مخالف به شما این امکان را می‌دهد تا احترام گذاشتن و برقراری رابطه درست با جنس مخالف را یاد بگیرید و بتوانید اجتماعی‌تر و موثرتر در جامعه حضور پیدا کنید.

موفقیت در زندگی زناشویی

۱۰. موفقیت در زندگی زناشویی

یکی از مزایای دوستی با جنس مخالف برای افراد مجرد این است که نسبت به افرادی که تجربه دوستی با جنس مخالف را نداشته‌اند، می‌توانند در زندگی زناشویی خود موفق‌تر عمل کنند. در واقع دوست بودن با جنس مخالف این امکان را فراهم می‌کند تا دختر و پسر با سلائق و نیازمندی‌های جنس مخالف آشنا شوند. این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است خیلی از پسرها و دخترها نسبت به خواسته‌ها و احتیاجات جنس مخالف خود آشنایی ندارند. این موضوع می‌تواند بعد از ازدواج، دختر و پسر را با مشکل مواجه کند، در حالی که افرادی که نسبت به نیازهای همسر خود آشنایی دارند می‌توانند در زندگی زناشویی موفق‌تر عمل کنند.

نتیجه گیری

امروزه با توجه به کاهش میزان فرزندآوری و روی آوردن خانواده به داشتن تنها یک فرزند، بچه‌ها این شانس را ندارند تا از طریق خواهر یا برادر خود با دنیای جنس مخالف آشنا شوند. داشتن دوست خوب از جنس مخالف این امکان را فراهم می‌کند تا دختر و پسر بیشتر نسبت به یکدیگر اطلاعات کسب کنند و یاد بگیرند. البته نکته‌ای که وجود دارد این است هر دوستی مزایا و معایبی دارد، به خصوص دوستی از نوع غیرهمجنس که اگر مدیریت نشود می‌تواند آسیب‌زا باشد. خواه ناخواه پسر و دختر نسبت به یکدیگر جذب می‌شوند و به هم علاقه پیدا می‌کنند، اگر حد و مرزی برای این رابطه دوستانه تعیین نشود می‌تواند موجب وابستگی عاطفی شود و رابطه دوستانه را پیچیده کند. بدون شک هر ارتباط سالمی می‌تواند مفید باشد. ارتباط سالم و سازنده رابطه‌ای است که در آن بین دختر و پسر حد و حریمی برای طرفین قائل باشیم و منطق بر احساسات غلبه کند.

 

منابع:

https://www.freshu.io/emily-luc/8-pros-and-cons-of-having-a-best-friend-of-the-opposite-sex

https://www.regain.us/advice/friendship/what-is-a-platonic-friendship-why-theyre-good-to-have/

http://www.newlovetimes.com/12-perks-of-having-a-best-friend-of-the-opposite-gender/

https://www.romper.com/p/7-benefits-to-having-a-best-friend-of-the-opposite-sex-12928

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *