چگونه به موفقیت فرزندم در کنکور کمک کنم؟

چگونه به موفقیت فرزندم در کنکور کمک کنم؟|نقش والدین در موفقیت فرزندان در کنکور

کنکور، غولی که شاید تا دیروز باعث بی‌خوابی بسیاری می‌شد. زمانی بود که تنها راه موفقیت و تحصیلات یک فرد، موفقیت در کنکور بود. کنکور چکیده تمام دروسی است که در مدت دوازده سال آموزش آموخته‌اید. شاید در ظاهر کنکور تنها یک سنجش جامع از آموخته‌های کل دوران تحصیلی باشد، اما در عمل فرای آن است. امروزه کنکور به یک مهارت تست‌زنی تبدیل شده است. چیزی که شاید ارتباط زیادی با دانش عمومی شما نداشته باشد.

برای اینکه کنکور را با موفقیت پشت سر بگذارید، علاوه بر مهارت علمی و سایر مهارت‌های مرتبط با علم و دانش، باید توانایی کنترل احساسات خود را نیز داشته باشید. یکی از فاکتور‌هایی که باید آن را کنترل نمایید، استرس است. اینکه بدانید قرار است یک آزمون سرنوشت زندگی شما را مشخص کند، واقعا استرس‌زا است.

کنکور به اندازه کافی خودش استرس‌زا است، پس بهتر است والدین به این آتش دامن نزنند. والدین نقشی کلیدی در موفقیت یا عدم موفقیت فرزند خود در کنکور دارند. گاهی تصور والدین بر این است که کمک به فرزندان‌شان، تنها کمک به شرایط درسی آنهاست. آنها از این غافل هستند که اگر فرزند خود را از این کلاس به کلاس دیگر بفرستند، ممکن است تنها فشار بیشتری را بر آنها وارد کنند. لزوما ثبت‌نام کردن آنها در کلاس‌های مختلف باعث نمی‌شود که فرزند شما در کنکور موفق باشد.  شاید تنها فرزند شما به یک محیطی آرام نیاز داشته باشد تا در آرامش و به دور از استرس برای موفقیت خود تلاش کند.

اگر واقعا به دنبال موفقیت فرزند خود در آزمون کنکور هستید، پس باید بدانید شما هم پا به پای فرزند خود کنکوری هستید! محدودیت‌های فرزند خود را باید به جان بخرید و از او با تمام وجود حمایت کنید. به یاد داشته باشید که فرزند شما واقعا تحت فشار است و باید با تمام وجود به او کمک کنید. اما روش کمک واقعی به فرزند پشت کنکور شما چیست؟

نکات کلیدی کمک به فرزندان در کنکور

با خودمان صادق باشیم

این را باید بدانیم که فشار بیش از حد اصلا نتیجه‌بخش نیست. باید توانایی‌های فرزند خود را در نظر بگیرید و بعد از آن از وی توقع داشته باشید. انتظاری فرای توانایی فرزند شما، برای او واقعا مخرب است. هیچگاه او را وادار نکنید تا به اهدافی فکر کند که بسیار فرای توانایی‌های او هستند.

بهتر است اهداف واقع‌گرایانه باشند تا استرس را از فرزند شما دور کنند. اینکه فرزند شما ببیند حتی با حداکثر توان خود هم قادر نیست به آن هدف برسد، باعث سرخوردگی و ناامیدی او می‌شود. از طرفی وقتی به او در مورد سرنوشت‌ساز بودن کنکور بگویید، این سرخوردگی و حس عدم توانایی برای موفقیتی که در او شکل گرفته، باعث ایجاد استرس و در نتیجه عدم موفقیت در کنکور می‌گردد.

این را بدانید که همه شرکت کنندگان در کنکور قرار نیست که موفق شوند. هر کس بر حسب میزان دانش خود رتبه‌ای را در این آزمون کسب می‌کند. مهم‌ترین مساله این است که موفقیت در کنکور، لزوما موفقیت‌های آتی را به همراه نمی‌آورد. شاید شما بتوانید به هر طریقی غیر از روش‌های علمی، باعث شوید که فرزند شما در کنکور موفق شود. اما قطعا صلاحیت حضور در دانشگاهی که وارد می‌شود را نخواهد داشت و در دوره دانشگاهی دچار مشکل خواهد شد.

در رشدتو بخوانید  چگونه موفقیت در زندگی خود را مستمر کنیم؟ 7 راه‌کار برای استمرار موفقیت در زندگی

پس بهتر است در درجه اول مهارت‌های فرزند خود را در نظر بگیرید و بر اساس همان مهارت‌ها و با اولویت قرار دادن علاقه و سلیقه فرزندتان، برای او هدف‌گذاری کنید. اهداف شما باید واقع‌گرایانه باشد و هیچ چیز را فرای توانایی و سلیقه او، به فرزند خود تحمیل نکنید.

مقایسه کردن

هیچ دو انسانی در دنیا شبیه به هم نیستند. این مساله از ازل بوده و تا ابد پایدار خواهد بود. فرزند شما دارای مهارت‌های منحصر به فرد خود است. اگر فرزند شما دارای مهارت‌های تحصیلی زیادی نیست، باید استعداد او را در حوزه‌های دیگر جستجو کنید. شما هستید که باید استعداد او را شکوفا کنید و دریابید که در چه زمینه‌ای موفقیت انتظار او را می‌کشد.

بعضا دیده می‌شود که خانواده‌ها، فرزند خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. مقایسه کردن فرزندتان با دیگران، باعث سرکوب شخصیت او می‌شود. اگر فرد با قیاس‌های شما به این نتیجه برسد که فرد دیگری با مهارت‌های مشابه او عملکرد بهتری دارد، به شدت نا‌امید و سرخورده می‌شود.

همیشه به یاد داشته باشید که باید در مورد آینده به فرزند خود اخطار دهید اما نه اینکه آینده او را با آینده فرد دیگری قیاس کنید. چه بسی آینده فرزند شما در حوزه دیگری بسیار بهتر از آینده رتبه اول کنکور باشد. پس همواره این مساله را در ذهن داشته باشید و با در نظر گرفتن این موضوع، به خود و فرزند خود در رو‌یا‌رویی با این آزمون دشوار، آرامش دهید و استرس را از خانه خود دور نمایید.

هنگام کنکور ، احترام بیشتری به فرزند خود بگذارید

فرزند شما نه ابزار افتخار کردن شماست و نه چیزی که شما تصور می‌کنید قطعا برای او مناسب است. با خواسته‌های نا‌به‌جا به فرزند خود استرس وارد نکنید. مهم‌تر از همه چیز این است که در حوزه‌ای که علاقه دارد فعالیت نماید. شما به عنوان یک حامی تنها وظیفه این را دارید که گزینه‌های مختلفی را برای او فراهم کنید تا بین آنها انتخاب کند. شما نمی‌توانید به جای فرزند خود تصمیم بگیرید زیرا شما جای او زندگی نمی‌کنید. گاهی فرزندتان از ترس مخالفت با شما است که از انتخاب خود ابراز خشنودی می‌کند.

این فشار و تحمیل سلیقه، راه موفقیت را برای فرزند شما بسیار سخت می‌کند. حتی اگر به موفقیت چشم‌گیری هم برسد، باز هم فکر و خیالش پیش همان کار مورد علاقه خودش خواهد بود. این برای شما قابل قبول نیست، اما شاید موفقیت فرزندتان اصلا در ادامه تحصیل نباشد. این فشار نا‌به‌جای شما می‌تواند باعث افزایش استرس فرزند شما و در نتیجه عدم موفقیت وی شود.

همواره سعی کنید مثل یک حامی در کنار او باشید و با دلسوزی به حرف دل او گوش کنید. سلیقه و آرزوی خود را فراموش کرده و با تمام وجود او را تشویق کنید تا به آرزوی خودش برسد.

ایجاد فضایی آرامش بخش هنگام کنکور برای فرزندتان

یکی از مهم‌ترین وظایف والدین، ایجاد فضای آرامش بخش برای فرزند خود است. والدین هم در طی این مدت، کنکوری به حساب می‌آیند. تا حد امکان رفت و آمد را محدود نمایید. محیط‌های شلوغ و پر‌تنش اصلا برای فرزند شما مناسب نیست. سعی کنید فضایی برای مطالعه فرزند خود در نظر بگیرید تا تحت هر شرایطی با آرامش کامل و در فضایی به دور از استرس و تنش به مطالعه مشغول شود. گاهی حضور افراد متعدد با نظرات مختلف در مورد انتخاب رشته و بعضا روش‌های صحیح مطالعه، می‌توانند آرامش فرزند شما را به کلی از بین برده و او را وارد دنیایی پر از تشویش و نگرانی کنند.

در رشدتو بخوانید  با مهم‌ترین علائم بیش فعالی در کودکان زیر 2 سال آشنا شوید!

بهتر است در این مورد با خانواده خود صحبت کنید و تا روز کنکور رفت و آمد خود را محدود نمایید. حتی اگر فضایی را برای مطالعه فرزند خود در نظر گرفته‌اید، سعی نمایید تا از رفت و آمد بی‌جا به آن فضا خودداری نمایید. رفت و آمد حتی اگر از سر دلسوزی و یا حتی سرویس دادن به فرزند شما هم باشد، می‌تواند به سادگی تمرکز او را بر هم زند.

ترس از آینده

این که به عنوان والدین، حامی و دلسوز آنها نگرانی آینده فرزند خود را داشته باشید، کاملا طبیعی است. به یاد داشته باشید که انتقال این ترس و نگرانی به فرزند خود اصلا جایز نیست. آینده هر کس به شکل خاصی رقم خواهد خورد. شکست در کنکور برای فرزند شما پایان دنیا نخواهد بود. اینکه او را از آینده بترسانید جز استرس برای او چیزی به همراه نخواهد داشت.

فرزند شما باید به شکلی وارد جلسه آزمون کنکور شود که این نیز مثل یک آزمون سنجشی دیگر است و شکست در آن برای او پایان دنیا نخواهد بود. وضعیت روحی فرزند شما نقش مهمی را در موفقیت وی در آزمون کنکور ایفا می‌کند. همانطور که خاطر نشان کردیم، باید گزینه‌های مختلفی را برای فرزند خود مهیا کنید تا با فراغ خاطر به آینده خود بیاندیشد.

اگر فرزندتان از ترس شما و یا از ترس نابودی زندگی‌اش برای کنکور تلاش کند، این تلاش قطعا مثمر ثمر نخواهد بود. به یاد داشته باشید که اصل اول موفقیت در کنکور آرامش است، پس با ترس‌های بی‌مورد به فرزند خود استرس وارد نکنید.

هنگام کنکور ، همراه و هم‌پا فرزند خود باشید

وظیفه شما به عنوان والدین همراهی است. فرزند شما در شرایط سخت روحی به سر می‌برد. شاید این اولین استرس بزرگی باشد که در طول عمر خودش تجربه کرده. برای بعضی‌ها این استرس فرای حد تحمل است. شما باید با جان و دل این شرایط را درک کرده و با او همراهی کنید. ایجاد فشار بیشتر از جانب شما می‌تواند وضعیت را برای او بسیار وخیم‌تر کند. تنها کافیست کمی خودتان را جای او بگذارید و شرایط را برای آرامش او فراهم کنید.

باید این مساله را دانست که سال آخر کنکور تنها مروری بر دروس آموخته شده است. شما نمی‌توانید تمامی کم‌کاری‌های دوازده سال گذشته را در یک سال جبران کنید. این یک توقع بسیار بزرگ و نا‌به‌جا است. به جای تمرکز بر عدم یادگیری برخی رئوس دروس، بر آرامش و عدم استرس فرزند خود تاکید داشته باشید. بهتر است فرزند شما مطلبی را که به خوبی آموخته را با آرامش و به درستی پاسخ دهد تا اینکه با ترس و استرس مطالب جدید را بیاموزد.

سلامت روانی و فیزیکی دو اصل مهم برای موفقیت فرزند شما در کنکور به حساب می‌آیند. جالب است بدانید که والدین نقشی کلیدی در این دو مهم ایفا می‌کنند. پس هم‌پا، همراه و یاور او باشید.

 

منابع:

http://tondkhan.com/%D8%A8%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85/

https://www.yjc.ir/fa/news/5226915/%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%DA%A9%D9%87-%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%AF%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF

https://www.parsnews.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-5/243782-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%DA%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *