شادی درونی چیست؟

شادی درونی چیست ؟ چگونه می‌توان به شادی واقعی دست یافت؟

در مورد احساسات و روحیه انسان که صحبت می‌کنیم، واژه‌های زیادی پیش روی ما قرار می‌گیرند که هر کدام به نوعی می‌توانند جوابگوی نیاز روان بشر باشند. حتی برخی از این احساسات به انسان ضربه نیز می‌زنند؛ اما یکی از شناخته شده‌ترین و در عین حال ضروری‌ترین احساسی که فرد می‌تواند داشته باشد، شادی است. از این رو شادی یک احساس است که فرد با آن دست و پنجه نرم می‌کند. در کنار واژه شادی، چیزی که مورد توجه بیشتر روانشناسان است، شادی حقیقی یا درونی است؛ اما شادی درون چیست ؟ این شادی چه تفاوت‌هایی با شادی بیرونی دارد؟

شادی درونی چیست ؟

شادی در اصل یکی از احساسات مثبت است که نمود آن در ظاهر فرد به خوبی هویدا می‌شود. رفتارهای وابسته به شادی، خندیدن، ذوق کردن، احساس سرخوشی و … است که همگی می‌توانند روحیه‌ای عالی به فرد بدهند. شادی به دو صورت بیرونی و درونی است. شادی واقعی از درون انسان سرچشمه می‌گیرد. اگر بخواهیم بدانیم شادی درونی چیست ؟ باید تفاوت‌های آن با شادی بیرونی را هم مورد بررسی قرار دهیم.

شادی واقعی با شادی بیرونی چه تفاوتی دارد؟

شادی بیرونی در اصل وابسته به شرایط بیرون از ماست. از آن جا که این شرایط دائم در حال تغییر هستند و درصد اعظمی از آن نیز در اختیار ما نیست، معمولاً شادی بیرونی یک امر زودگذر و فناپذیر است؛ اما شادی درونی همان‌طور که از نامش پیداست از درون فرد سرچشمه می‌گیرد و بی‌نیاز از شرایط بیرون است.

شادی بیرونی خوشبختی ظاهری است ولی شادی درون دست یافتن به یک آرامش پایدار است. کسانی که این نوع شادی را تجربه می‌کنند آن قدر در آن غرق می‌شوند که رهنمون آن در بیرون نیز پیدا می‌شود. شادی درونی و واقعی هنگامی به دست می‌آید که فرد در درون خود، آن قدر احساس آرامش داشته باشد که هیچ تغییراتی در شرایط بیرون او را متزلزل نکند. بدین صورت هیچ‌گاه احساسات منفی به سراغ او نمی‌آید یا مدت زمان پایداری آن‌ها بسیار کم است.

به طور کلی شادی واقعی احساس نشاط و آرامش در درون است و به فرد در ایجاد آرامش کمک شایانی می‌کند. با توجه به این که شادی درون وابسته به شرایط درونی فرد است و این شرایط ثبات بسیار زیادی دارد، به راحتی از بین نمی‌رود و یک احساس پایدار و باارزش است.

مزایای دست‌یابی به شادی درونی چیست ؟

مزایای دست‌یابی به شادی درونی چیست ؟

دنیا مکانی است برای تجربه کردن احساسات، نتایج و دستاوردهای بشری؛ اما تعداد کمی هستند که می‌توانند راه و روش صحیح زندگی را یاد بگیرند و از برون به درون سیر کنند. هر چیزی که از درون انسان سرچشمه می‌گیرد دوام بیشتری دارد. شادی یک احساس فوق‌العاده برای رشد بشر است و نوع درونی آن در اصل همان چیزی است که فرد به آن نیاز دارد. مزایای زیادی را می‌توان برای شادی حقیقی و درونی برشمرد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • ایجاد اعتماد به نفس در فرد
 • روابط محکم‌تر در سطحی بالاتر
 • استرس کمتر
 • شادی بیرونی و خوشبختی
 • قدردانی عمیق‌تر از زندگی
 • تحمل راحت‌تر شرایط دشوار بیرونی

هنگامی که شادی از درون نشاءت بگیرد، فرد نگرانی‌ها و تنش‌های دنیای بیرون را بدون استرس مدیریت می‌کند و آن‌ها را به موقعیت‌های بهتر و فرصتی برای رشد تبدیل می‌کند. این گونه است که چنین افرادی روز به روز رشد یافته‌تر و با شخصیت‌تر می‌شوند.

در رشدتو بخوانید  ارتباط موثر با دیگران و تصویر ذهنی از خودمان چگونه بر زندگی ما اثر می‌گذارد؟

اما علاوه بر این که باید بدانیم شادی درونی چیست باید روش‌های دست‌یابی به آن‌ها را هم بدانیم.

چگونه می‌توان به شادی واقعی دست یافت؟

مهم‌تر از شناخت این موضوع، دست یافتن به آن است. به نظر می‌رسد برخی افراد با این خصیصه والا متولد می‌شوند، آن‌ها مسائل را ساده می‌انگارند و مشکلات را به راحتی حل می‌کنند. به سختی مشکلات زندگی بر آن‌ها چیره می‌شود و همیشه احساس خوبی نسبت به زندگی، اطرافیان و دنیای بیرون دارند و خود را سوار بر زندگی می‌دانند.

البته نگران نباشید، این خصیصه ذاتی نیست و یک مهارت است که می‌توان به راحتی آن را فراگرفت. روش‌های ساده‌ای با تغییر سبک زندگی برای دست یافتن به شادی حقیقی وجود دارد.

 • مسئولیت اعمال خود را بپذیر تا به شادی درونی برسی

اگر فرد مسئولیت پذیری باشید، در زندگی بهتر عمل می‌کنید. وقتی می‌دانید که کسی جز خودتان مقصد نیستید، برنامه‌ریزی و اقدامات شما به مراتب بهتر است. مسئولیت‌پذیری شما را قادر می‌سازد به نظم و انضباط برسید و افراد اطراف شما نیز احترام بیشتری برای شما و کارتان دارند. باید به یاد داشته باشید که شما رفتار خود را انتخاب کردید، تنها حق آن است که مسئولیت کارهایتان را به عهده بگیرید.

با خودتان صادق باشید تا شادی واقعی را تجربه کنید

خودتان را همان‌گونه که هستید ببینید، هر چیزی که به جهان منعکس می‌کنید حاصل افکار خودتان است و بر زندگی‌تان تأثیر می‌گذارد. بین آن کسی که واقعاً هستید و آنچه که هستید را بپذیرید و از این طریق می‌توانید مدیریت بهتری بر روی زندگی و احساسات خود داشته باشید. هیچ کس کامل نیست، پذیرفتن جنبه‌های مثبت و منفی زندگی و شخصیت‌تان باعث می‌شود در جهت رشد شخصیت خود گام بردارید. همچنین می‌توانید با پذیرش جنبه‌های منفی در کنار جنبه‌های مثبت خود، احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

 • مراقبت کنید تا به شادی برسید

مطالعات نشان می‌دهد مراقبت و تمرکز باعث می‌شود بخشی از مغز که مسئول خوشبختی است تحریک شود. هنگامی که با خود درونی‌تان ارتباط برقرار می‌کنید، ذهنتان پاک می‌شود و در یافتن آرامش درونی و شادی واقعی کمک شایانی به شما می‌کند.

در حین مدیتیشن می‌توانید مدتی را به خودتان اختصاص دهید و آرامش واقعی را در درون خود تجربه کنید.

با توجه به این که فعالیت‌های خارجی و استرس زای روزمره در زندگی می‌تواند به احساس آرامش شما آسیب برساند، بهتر است روش‌هایی برای ایجاد تعادل داشته باشید. نگاه کردن به درون خود در حین مدیتیشن باعث می‌شود تا مدتی از جهان بیرون جدا شوید و بتوانید تازه‌تر و متمرکزتر باشید.

 • روی نکات مثبت تمرکز کنید

قانون جذب می‌گوید که ما آنچه را که هستیم، جذب می‌کنیم. با تمرکز روی نکات مثبت، می‌توانید نکات مثبت را به سمت خود بکشانید. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که افکار مثبت زیادی دارند شادی درون بیشتری دارند و به ندرت در معرض افسردگی قرار می‌گیرند. هنگامی که به جای یک مشکل یا هر مانع از آن به عنوان یک موقعیت نگاه می‌کنید، نگاه شما به زندگی کاملاً تغییر می‌کند.

سعی کنید همیشه با یک ذهنیت مثبت و نیت خوب به سراغ تجربیات جدید بروید. هنگامی که شما دیدگاهی مثبت در زندگی داشته باشید، برای نیروهای منفی و بیرونی بسیار دشوار است که به صلح درونی شما آسیب وارد کند و نفوذ کند.

 • شادی درونی و پیدا کردن اشتیاق در همه چیز

شادی درونی و پیدا کردن اشتیاق در همه چیز

اگر می‌خواهید بدانید شادی درونی چیست ؟ باید بدانید چگونه آن را به دست آورید. زندگی زیباست و چیزهای زیادی برای لذت بردن در آن وجود دارد. بیاموزید چگونه از هر کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید. آنگاه می‌بینید که به آرامش کامل دست می‌یابید. در این صورت می‌توانید از منطقه امن خود خارج شوید.

در رشدتو بخوانید  شخصیت‌ شناسی│آنچه باید در مورد شخصیت خود بدانید|تیپ شخصیتی شما چیست؟

در حالی که همیشه برای چیزهایی که دوستشان دارید و شما را خوشحال می‌کند می‌توانید وقت بگذرانید. نترسید که از منطقه امن خود خارج شوید و دنیا را تجربه کنید. ماندن در یک شرایط طولانی مدت و کسل کننده باعث می‌شود تا عمرتان هدر رود.

بتوانید فضا را برای شادی‌هایی که در زندگی وجود دارد آماده کنید و آن‌ها را بپذیرید. بعضی اوقات فراموش می‌کنیم که چه چیزی احساس خوشحالی و بی دقتی به شما می‌دهد. به کودک درونتان اجازه بیدار شدن بدهید و لذت ببرید.

 • شادی درونی و خدمت به دیگران

خدمت به دیگران این امکان را به شما می‌دهد که فراتر از نیاز و مشکلات خودتان را هم ببینید. در این صورت می‌توانید درک کنید که مشکلاتی هم هستند که می‌توانید آن‌ها را حل کنید و فراتر از توانایی شما نیستند. هنگامی که بر روی نیازهای دیگران تمرکز می‌کنید به خصوص آن‌هایی که قادر به حل کردنشان هستید، باعث می‌شود تا دید بهتری نسبت به دنیا داشته باشید و وسعت فکرتان گسترده‌تر باشد. حتی سطح اطمینان شما را افزایش می‌دهد و اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرد. در این صورت شادی را در درون خود احساس می‌کنید.

 • حس شوخ طبعی داشته باشید تا شادی درونی را تجربه کنید

خنده روشی عالی برای رفع استرس است. شروع به دیدن چیزهای خنده‌دار در زندگی کنید. سعی کنید خودتان را جدی نگیرید، مشکلات را سرسری بگیرید. حتی مشکلاتتان را به شوخی و مسخره بگیرید. این یک روش مطمئن برای درمان بی‌حوصلگی است. یکی از مزایای یافتن آرامش درونی این است که در شرایط ناراحت‌کننده بتوانید احساسات خود را مدیریت کنید. در این صورت حتی افراد اطراف شما شادتر هستند. هنگامی که حس شوخ طبعی داشته باشید، یک کمک عالی برای شکستن یخ و سردی روابط است. هنگامی که شوخ طبع هستید با افراد جدید احساس راحتی در شروع رابطه دارید.

 • دوست خودتان باشید تا بدانید شادی درونی چیست ؟

قبل از این که در دنیای بیرون به دنبال دوست بگردید، حتماً ابتدا دوست خودتان باشید. فکر کنید دو نفر در بدن خود دارید که هر دو با هم دوست هستید. دوست داشتن خود باعث می‌شود احساس تنهایی کنید؛ زیرا تنها بودن در این شرایط برای شما راحت خواهد بود. دوست خود بودن این اطمینان را به شما می‌دهد که ابتدا عاشق خود باشید. در این صورت بیشتر از یک دوست واقعی، هوای خودتان را دارید چون ارزش واقعی خود را می‌دانید.

اگر بدانید شادی درونی چیست ؟ به مراتب بهتر زندگی می‌کنید. البته در صورتی که شادی واقعی و درونی را تجربه کنید و آن را به یک احساس پایدار در درون خود تبدیل کنید. اگر سبک زندگی خود را شادتر کنید و روش‌هایی عنوان شده را به کار بگیرید، شادی را در درون خودتان تجربه کنید. این شادی در تمام جنبه‌های زندگی شما خود را نشان می‌دهد و با شرایط بیرون تغییری نمی‌کند.

منابع:

۱۵ Tips To Find Inner Peace And Happiness

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *