نقش ارزش‌ها و باورها در تغییر زندگی

ارزش ها و باورها چگونه زندگی ما را تغییر می‌دهد؟ | نقش ارزش ها در تغییر زندگی

از زمانی که اولین هوا را وارد ریه‌هایمان کرده‌ایم زندگی‌مان در دنیای بیرون از رحم مادر آغازشده و سفر ما تا زمانی که آخرین هوا را وارد ریه‌ها کنیم به پایان می‌رسد. آغاز و پایان زندگی همه‌ی ما با دم اول و آخری که می‌کشیم یکسان است اما، آنچه در این میان اتفاق می‌افتد برای هریک از ما منحصربه‌فرد است. برای برخی از ما این سفر کوتاه است و برای دیگران گویی بی‌پایان به نظر می‌رسد. اگرچه زندگی ما از جایی شروع می‌شود و بر اساس آنچه تجربه می‌کنیم ارزش ها و باورها را در خود شکل می‌دهیم اما تمام زندگی ما با ایمان و باورمان کنترل می‌شود. اعتقادات، ایمان و ارزش هایی که تمام زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند اغلب در سنین کودکی شکل‌گرفته‌اند، با این‌ حال آن‌ها را برای زندگی پرارزش خود نگه می‌داریم و به‌ندرت به این چالش تن می‌دهیم که آیا این باورها و ارزش ها در زندگی بزرگ‌سالی نیز ارزشمند هستند یا خیر.

 

ارزش ها، اعتقاد و باورمان را شکل می‌دهند و باورها زندگی ما را شکل خواهند داد. فقط یک‌بار فرصت زندگی دارید بنابراین طوری که دوست دارید زندگی کنید. اساساً ایمان و اعتقادات هستند که شما را می‌سازند، اینکه چه کسی شوید و چگونه زندگی خود را ادامه دهید. باورها آموزه‌هایی هستند که بر اساس آن­ها تصمیم می‌گیرید چه چیزی را در زندگی خود انتخاب کنید  و یا آن را داشته باشید. اگر در مورد چیزی، بالاتر از ارزش ها و باورهای خود تعمق می‌کنید و یا به روش خاصی عمل می‌کنید، قطعاً شما از صدها نفری که هرروز می‌بینید فرق دارید و این به خاطر ارزش هایی است که دارید. این ارزش ها و باورها عمیقاً در شما ریشه داشته به طوری که حتی بدون درک کردن نیز آن‌ها را آشکار می‌سازید. اما چیزی که وجود دارد این است که اگر شما موفق به تغییر باورهای خود شوید زندگی شما نیز به‌ راحتی تغییر می‌کند.

شکل‌گیری ارزش ها به تغییر ایمان و اعتقادات ما کمک می‌کند. یادگیری و ساخت ارزش ها با عنوان فرهنگ، جامعه و حس درست و غلط در ما آغاز می‌شود. افراد مهم زندگی‌مان به ما کمک می‌کنند تا ارزش های خود را ایجاد کنیم و برای یک‌عمر به آن‌ها بچسبیم. خانواده، همسالان و سایر افراد بانفوذ در زندگی‌مان مثل معلمان، رهبران معنوی و جامعه و غیره در یادگیری ارزش ها به ما کمک می‌کنند. درواقع ما ارزش ها را از کسانی که در اطرافمان هستند قرض می‌گیریم. زمانی که ذهنمان رشد کرد و توانستیم بین چیزی که برایمان خوب است و چیزی که به ما آسیب می‌رساند تفاوت قائل شویم می‌توانیم ارزش هایی را که دوست داریم نگه‌داشته و ارزش هایی را که با قطب اخلاقی ما منطبق نیستند دور بریزیم. به‌طورکلی باورهای قابل‌قبول از قبیل وطن‌دوستی، تحصیلات، صداقت و شایستگی پذیرفته‌شده و غفلت، دروغ‌گویی، تقلب و آسیب رساندن به مردم معمولاً نادیده گرفته می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم در مورد تأثیر ارزش‌ها و باورهای شخصی بر زندگی و کسب‌وکار صحبت کنیم و بررسی کنیم که آیا تغییر ارزش و باور سبب تغییر زندگی ما می‌شود یا خیر.  با ما همراه باشید.

  • چگونه ارزش های شخصی بر زندگی‌مان تأثیر می‌گذارند؟
  • تأثیر ارزش ها و باورها بر کسب‌وکار

چگونه ارزش های شخصی بر زندگی‌مان تأثیر می‌گذارند؟

چگونه ارزش های شخصی بر زندگی‌مان تأثیر می‌گذارند؟

اعتقادات و ارزش ها بسیار به هم متصل بوده و بر انتخاب دوستان، شیوه زندگی، منافع و رفاه شما تأثیر می‌گذارند. از آنجایی‌که ناخودآگاه شما، ایمان و ارزش ها را در شما خلق می‌کند بنابراین روی آن کنترل ندارید، مگر اینکه نسبت به آن آگاه باشید. شما می‌توانید با کشف کردن باورها و ارزش ها، زندگی خود را شروع کنید سپس باید آن‌ها را کنترل کنید. یعنی آن‌هایی که در شاد زندگی کردن و حقیقت زندگی به شما کمک می‌کنند را در خود حفظ کنید و این نیازمند آن است که خود را به خوبی بشناسید. شناختن خود با بررسی دقیق ارزش ها و باورها محقق خواهد شد.

در رشدتو بخوانید  ضمیر ناخودآگاه چیست ؟ چه قدرت هایی دارد و چگونه آن را کنترل کنیم؟

ارزش های شخصی چیزهایی هستند که برای شما اهمیت دارند، ویژگی‌ها و رفتارهایی که ما را تشویق و تصمیمات ما را هدایت می‌کنند، به‌عنوان‌ مثال ممکن است صداقت یک ارزش برای شما باشد. شما ایمان دارید که تحت هر شرایطی صداقت خود را حفظ می‌کنید و فکر می‌کنید که گفتن حقیقت بسیار مهم است. وقتی آن چیزی که در ذهنتان وجود دارد را بیان نکنید احتمالاً در خود احساس ناامیدی می‌کنید. ارزش های شخصی در افراد متفاوت است، برخی رقابتی هستند و برخی دیگر تمایل به همکاری دارند. برخی از افراد از ماجراجویی لذت می‌برند درحالی‌که برخی دیگر امنیت را ترجیح می‌دهند.

ارزش ها اهمیت دارند؛ زیرا اگر با توجه به ارزش های خود زندگی کنید احتمالاً احساس بهتری خواهید داشت و اگر نتوانید، احساس بدی دارید. این موضوع در مورد تصمیمات روزمره و تصمیمات بزرگ‌تر در زندگی هم صدق می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال اگر شما به ماجراجویی علاقه‌مند باشید اما خانواده، شما را وادار به انجام کارهای بی‌خطر کند احتمالاً افسرده می‌شود از سوی دیگر اگر امنیت برایتان ارزش داشته باشد وجود شرایط پرخطر و ماجراجویانه می‌تواند به شما آسیب بزند. تعریف و آشنایی ارزش های شخصی و زندگی بر اساس آن به شما کمک می‌کند تا احساساتتان به واقعیت نزدیک‌تر شده و انتخاب‌هایی را انجام دهید که شما را شادتر می‌سازد.

شجاعت، عدالت، مهربانی، عشق، یادگیری، کمال، صلح، صداقت، استقلال، امنیت، سادگی و خلوص، فهم و ثروت بخشی از ارزش های شخصی هستند که ممکن است در افراد وجود داشته باشند. توجه داشته باشید که هرکدام از این ارزش ها بر اساس تجربیات و شخصیت افراد متفاوت است. بنابراین بعد از شناسایی ارزش‌ و باور ، لازم است که آن‌ها را اولویت‌بندی کنید زیرا اولویت‌بندی به شما کمک می‌کند تا مهم‌ترین ارزش های خود را بشناسید. آماده کردن یک لیست از ارزش‌ها چیزی را تغییر نمی‌دهد بلکه برای دیدن تغییرات در زندگی باید زندگی خود را بر اساس ارزش ها آغاز کنید. اما چگونه از ارزش ها برای تصمیم‌گیری در زندگی استفاده کنیم؟

  1. استفاده از ارزش ها برای تنظیم هدف: به‌طور مثال اگر یادگیری را در لیست ارزش های خود قرار داده‌اید، می‌توانید بر اساس آن به دانشگاه بروید و در رشته‌ای که دوست دارید تحصیل کنید.
  2. تصمیم‌گیری با توجه به ارزش‌ها: به‌عنوان‌مثال اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید آیا همیشه از بدن خود مراقبت می‌کنید یا گاهی اوقات به‌جای خوردن بلغور، حاضر به خوردن همبرگر می‌شوید.
  3. غلبه بر موانع ممکن: اگر ارزش‌های شخصی شما با خانواده یا جامعه متفاوت باشد آیا حاضر به مقابله هستید.

گاهی اوقات لازم است تا ارزش‌ها را باهم ادغام کنید و یا آن‌ها را تغییر دهید. اگرچه ارزش‌های اصلی شما در طول زندگی اغلب ثابت باقی می‌مانند اما برخی دیگر با تغییر شرایط زندگی تغییر می‌کنند و یا ممکن است ترتیب اولویت‌بندی آن‌ها تغییر کند. به‌عنوان‌مثال شروع زندگی مشترک ممکن است در شما ثبات امنیتی و مالی بیشتری را نسبت به زمانی که مجرد بودید به وجود آورد، درواقع با تغییر ارزش زندگی‌تان تغییر کرده است.

تأثیر ارزش­ها و باورها بر کسب‌وکار

تأثیر ارزش ها و باورها بر کسب‌وکار

ارزش‌های شما آنچه را که در زندگی برایتان مهم است را توصیف می‌کنند. آن‌ها به زندگی‌تان معنا می‌بخشند و پایه‌ای برای باورهایتان هستند. آن‌ها بر تصمیمات، اعمال، رفتار و همچنین بر زندگی‌تان تأثیر می‌گذارند. هرکس دارای مجموعه‌ای متفاوت از ارزش و باور مثل احترام، استقلال، حریم خصوصی، امنیت مالی، خوش‌بینی، خوشبختی، خانواده، موفقیت و سلامتی، محبت و مهربانی، استقامت و خودپنداری، اعتماد، کمال، اعتدال، وفاداری و سرگرمی است که با درجه‌های متفاوتی آن‌ها را اولویت‌بندی کرده است. ممکن است بر ارزش‌های خود هوشیار و آگاه باشید و یا ممکن است آن‌ها را در ضمیر ناخودآگاه خود حفظ کنید تا بر طبق آن‌ها عمل کنید درواقع ناآگاهانه نسبت به آن‌ها آگاهید. زمانی که بر طبق ارزش و باور خود زندگی می‌کنید احتمال دارد احساسات شما برآورده شود بااین‌حال جایی که ارزش‌های شما باهم یا با زندگی‌تان در تعارض باشد ممکن است احساس ترس و ناامیدی در شما ایجاد شود. اما چگونه ارزش، باور و ایمان بر کسب‌وکار ما تأثیر می‌گذارد:

  1. حمایت و انرژی دادن به کار: جایی که ارزش‌ها با کار شما هماهنگ می‌شوند و یا زمانی که متوجه می‌شوید ارزش‌ها از کار شما پشتیبانی می‌کنند و از آن انرژی می‌گیرند؛ به‌عنوان‌مثال اگر اعتماد برایتان یک ارزش است، احساس می‌کنید که در محل کار مورد اعتماد همه هستید و شما نیز به همه اعتماد می‌کنید. ممکن است برخی ارزش‌های شما هم‌تراز شده باشند اما برخی دیگر این‌گونه نیستند. هر چه بیشتر بتوانید ارزش‌ها را با کسب‌وکار خود تطبیق دهید از کسب‌وکارتان بیشتر لذت خواهید برد.
  2. تناقض کار با ارزش: اگر کار و باورهایتان باهم در تعارض باشد به‌احتمال‌زیاد احساس ناخوشایندی دارید یا استرس می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال اگر زمان‌بندی برایتان یک ارزش باشد و با رشد کسب وکار متوجه شوید که هرچقدر کارکنید نمی‌توانید به‌موقع کار را انجام دهید کم‌کم این ارزش سبب ناراحتی شما می‌شود. در این وضعیت برای پیش بردن کار به سمت باورها و ارزش‌ها می‌توانید شخصی را استخدام کنید تا بتوانید کارها را به‌موقع انجام دهید در این صورت احساس رضایت می‌یابید.
  3. ایجاد استرس در کار: وقتی در محل کار احساس تنش می‌کنید باید از طریق بررسی وضعیت و اقدام به رفع و کاهش آن استرس، علت اصلی آن را بیابید. ممکن است امنیت مالی یک ارزش برای شما باشد. اگر جریان نقدینگی شرکت به‌کندی پیش رود ممکن است شما احساس ناامنی مالی کنید و درنتیجه آن سبب استرس شما می‌شود. زمانی که احساس تنش می‌کنید و برای شناسایی علت آن تلاش می‌کنید ممکن است ارتباط بین ارزش‌ها و کسب‌وکار شما قطع شود.
  4. تأثیر روابط در کار: روابط شما در کار نیز ممکن است تحت تأثیر ارزش‌ها و باورهایتان قرار گیرد زیرا اعتقادات شما باکسانی که با آن‌ها در محل کار برخورد می‌کنید متفاوت است. ممکن است موقعیت‌های مختلفی داشته باشید یا به روش خاصی بر اساس ارزش‌های خود رفتار کنید یا اینکه با فردی به دلیل تفاوت ارزش هایتان مشکل پیدا کنید؛ به‌طور مثال کارمندی که حریم خصوصی را به‌عنوان یک ارزش برای خود در نظر گرفته است اگر در مورد زندگی شخصی‌اش از او بپرسید ناراحت می‌شود.
  5. ایجاد اختلاف بین زندگی شخصی و تجاری: جایی که می‌بینید بین کسب وکارتان با زندگی شخصی شما اختلاف وجود دارد ممکن است به این دلیل باشد که به ارزش و باورهایتان در هر دو حوزه اهمیت نداده‌اید. اگر ارزش موفقیت و وابستگی به کار طولانی را در کنار ارزش زندگی خانوادگی و گذران زندگی کنار خانواده قرار دهید، اختلاف بزرگی بین زندگی شخصی و کسب‌ وکارتان رخ خواهد داد.
در رشدتو بخوانید  تاثیر ضمیر ناخودآگاه بر زندگی شما و نحوه‌ی تسلط بر قوانین ضمیر ناخودآگاه

 

همه‌ی تصمیماتی که در زندگی می‌گیریم از باورهایی است که در خود نگه‌داشته‌ایم. بنابراین اعتقادات و ارزش های شماست که زندگی‌تان را شکل می‌دهد. درمجموع برای زندگی بهتر، باید باورهایتان را تغییر دهید.

 

منابع:

https://goodmenproject.com/ethics-values/change-beliefs-can-change-life-bbab/

https://medium.com/change-your-mind/your-whole-life-is-controlled-by-these-two-things-3c96b2161f6d

https://brilliancewithin.com/2018/05/22/how-values-beliefs-determine-our-unique-path/

https://business.tutsplus.com/tutorials/what-are-personal-values–cms-31561

http://makinithappen.co.uk/Articles/How-Do-Your-Values-Impact-You-At-Work-Or-In-Your-Business.html

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *