کودک لجباز

با کودک لجباز چگونه برخورد کنیم؟ ۶ راه‌کار برای رفتار با کودک ۲ ساله لجباز

بیشتر کودکان در سنین مختلف رفتارهایی حاکی از لجبازی از خود نشان می‌دهند و دوست دارند تا به هر طریقی که شده به اهداف خود برای رسیدن به شکلات یا اسباب بازی مورد علاقه‌شان تلاش می‌کنند و این رفتار والدین است که موجب می‌شود این رفتار در کودک لجباز به رفتاری گذرا تبدیل شود یا به عنوان بخشی از شخصیت او در وجودش نهادینه گردد. کودکان تنها برای آزمایش مرزها و آزادی‌های خود و راه‌های رسیدن به چیزهایی که دوست دارند این رفتارها را بروز می‌دهند و کوچک‌ترین موفقیتی که از این طریق برای آنها حاصل شود، به آنها یاد می‌دهد که این لجبازی برایشان کارساز بوده و دفعات دیگر هم بهتر است از همین روش استفاده کنند. والدین باید با روش‌های برخورد با کودکان در شرایطی متفاوت آشنا باشند و از همان ابتدای شکل‌گیری شخصیت کودک، رفتار با کودک ۲ ساله لجباز خود را یاد بگیرند تا در آینده رفتارهای هنجار و مناسبی را از او ببینند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد لجبازی و راهکارهایی برای برخورد با کودک لجباز به دست آورید.

لجبازی در کودکان!

درست موقع غذا خوردن و روی میز شام، کودک ۲ ساله شما تقاضای مقداری آب دارد، داخل اولین لیوانی که دم دستتان است برایش آب می‌ریزید و به محض اینکه آب را به او می‌دهید، لیوان را پس می‌زند و بلند می‌گوید که فقط در لیوان بنفش میکی ماوس خودش آب می‌خورد و این آب را نمی‌خواهد. اما شما در این مواقع چه عکس العملی از خود نشان می‌دهید و در لیوان مورد علاقه‌اش به او آب می‌دهید یا از این کار امتناع می‌کنید؟

ممکن است از ترس ریختن آن خیلی سریع لیوان او را عوض کنید و یا فکر کنید آب، آب است و اگر کودک تشنه باشد باید از هر لیوانی که به او دادید آب بخورد. اما بهتر است بدانید که راه سومی هم وجود دارد تا با آرامش چنین مشکلاتی را با رفتار با کودک ۲ ساله لجباز به او بفهمانید که کارش نادرست بوده و در عین حال به او بی‌توجهی هم نکرده باشید.

کودک شما باید یاد بگیرد که در کنار همه چیزهایی که دوست دارد باید انعطاف پذیر باشد، او باید بفهمد که شما یک خانواده هستید و همه در کنار همید و قرار نیست در مقابل یکدیگر قرار بگیرید. در ادامه می‌توانید با راهکارهایی برای رفتار با کودک ۲ ساله لجباز خود آشنا شوید.

۶ راه‌کار برای رفتار با کودک ۲ ساله لجباز

۱. کودک شما می‌داند که چه می‌خواهد و شما نیز از نیاز او با خبر هستید

رفتار با کودک 2 ساله لجباز

تامین نیازهای کودک همچون غذا، راحتی و آسایش و توجه و محبت، از مهم‌ترین وظایف پدر و مادر است و اگر شما احساس می‌کنید که کودک شما واقعا به چیزی نیاز دارد، باید همه تلاش‌تان را برای برآورده کردن نیازهای او انجام دهید. اما گاهی اوقات در کنار یک خواسته، کودک با رفتارهای حاکی از لجبازی می‌خواهد به شما بگوید که شما چیزی را در مورد او فراموش کردید و یا نیازی را نادیده گرفته‌اید.

۲. گاهی نه گفتن لازم است

معمولا کودکانی که از لحاظ عاطفی به خوبی تامین نمی‌شوند و به اصطلاح کمبود محبت دارند و بیش از حد به والدین خود وابستگی دارند و یا کودکانی که به صورت علنی به انعطاف پذیر بودن، مسئولیت پذیر بودن و تطبیق خود با شرایط بیشتر وادار می‌شوند، گاهی بیشتر رفتارهای مخالفتی و لجبازانه از خود بروز می‌دهند. باید بدانید که گاهی اوقات لازم است تا به کودک لجباز خود نه بگویید و البته باید این کار را با مهربانی و همدلی انجام دهید و گاهی نیز می‌توانید درصورتی که امکانش وجود دارد، گزینه سومی را اضافه کنید و آن را انجام دهید.

در رشدتو بخوانید  فراموش کردن خیانت ، چگونه دوباره به همسر خود اعتماد کنم؟

در انجام کارها سعی کنید در کودک رغبت ایجاد کنید و او را تشویق کنید. مثلا برای بیرون رفتن به او بگویید میدانم که دوست داری در خانه بمانی و بازی کنی، اما الان وقت آن است که سوار ماشین شویم و بیا تا با کمک هم راهی برای باز کردن قفل ماشین پیدا کنیم و یا اینکه به او بگویید برای نشستن در صندلی ماشین به کمک احتیاج داری یا دیگر خودت می‌توانی این کار را به تنهایی انجام دهی؟ و به این طریق و با این حرف‌ها او را قانع کنید تا با شما بیاید و مسائل را دوستانه حل کنید. در واقع رفتار با کودک ۲ ساله لجباز باید به گونه‌ای باشد که او به هیچ عنوان حس نکند که شما در مقابل او قرار دارید و در عین اینکه به او نشان می‌دهید چقدر دوستش دارید حواسش را از چیزی که به دنبال آن است پرت می‌کنید و او را به انجام کار دیگری راغب می‌کنید. و این به او یاد می‌دهد تا به انسانی انعطاف پذیر تبدیل شود و بداند که با فشار آوردن به شما نمی‌تواند به هر چیزی که می‌خواهد برسد.

۳. مثبت رفتار کنید

گاهی مقابله با لجبازی‌ کودک واقعا سخت است و والدین را کلافه می‌کند اما شما در هر صورت باید بتوانید رفتار مناسبی از خود نشان دهید و مطمئن باشید با داد و بیداد و مقابله به مثل تنها کودکتان را بیشتر ترغیب به انجام کارهایی که دوست ندارید می‌کنید. به او برچسب‌های منفی نزنید و سعی کنید او را با القاب مثبتی خطاب کنید. به جای اینکه به او بگویید چقدر لجباز است، او را مصمم و شجاع خطاب کنید. به جای به کار بردن کلمه خودخواه او را جسور و با اعتماد به نفس بخوانید و به جای دادن لقب وحشی به فرزندتان او را خلاق، پر انرژی و مشتاق صدا کنید. فراموش نکنید که حتی در بدترین شرایط نباید از دید منفی به فرزندتان نگاه کنید و او را با نام‌های زشت بخوانید. او تنها یک بچه کوچک است که شما باید طریقه رفتار مناسب با او را یاد بگیرید و به مثبت‌ترین حالت ممکن و با کمال آرامش مشکلات‌تان را با او حل کنید.

۴. نسبت به مراحل رشد کودک آگاه باشید

شما باید درک و انتظارات مناسبی از کودک‌تان داشته باشید و بدانید در هر سن چه نیازها و چه توانایی‌هایی دارد و این موجب می‌شود تا بسیاری از کش مکش‌ها با کودکتان راحت‌تر حل شود. باید بدانید که کودکان ۲ تا ۳ ساله به طور طبیعی سعی می‌کنند در مقابل دستورات والدین خود مقاومت کنند و علت این موضوع نیز آن است که نشان دهند آنها فردی مستقل هستند و ایده‌ها و اندیشه‌های مخصوص به خودشان را دارند و والدین باید این موضوع را درک کنند.

والدین مثبت، فرزندانی مثبت دارند!

۵. کودک را تشویق کنید

لجبازی و مبارزه کودک با پدر و مادر زمانی اتفاق می‌افتد که والدین انتظار تطابق فرزند با خواسته‌هایشان را دارند و نظر کودک کوچکشان را فراموش می‌کنند. اما در رفتار با کودک ۲ ساله لجباز شما باید او را با همه کوچکی‌اش به عنوان یک شخصیت جدا بشناسید و بدانید که او احساس و افکار مخصوص به خودش را دارد و اگر شما هم با زور و لجبازی با او رفتار کنید این موضوع را در شخصیت او نهادینه می‌کنید و او را تا همیشه به انسانی لجباز تبدیل خواهید کرد. از طرف دیگر باید بدانید که کودکان کوچک معمولا ایده‌ها و خواسته‌هایی دارند که نمی‌توانند بیان کنند، شما باید بتوانید ارتباط عمیقی با کودک خود برقرار کنید و خواسته‌های او را بشناسید و مطمئن باشید زمانی که کودک شما بداند که شما دوستش دارید، به او اهمیت می‌دهید و تنها باید گاهی به خواسته‌های شما هم تن بدهند. اینگونه مسائل برای کودک شما قابل قبول خواهد شد و آنها به طور طبیعی و راحت با شما همکاری می‌کنند. تنها باید برخی مسائل را در این راستا رعایت کنید:

  • بجای مخالفت با کودک لجبازتان از او دعوت کنید تا با هم‌فکری هم، راه حل مناسبی برای کارها پیدا کنید.
  • به عقاید او گوش کنید و اجازه دهید خواسته‌هایش را بیان کند.
  • اجازه دهید هر چقدر هم که کوچک است با شما همکاری کند.
  • به جای دستور دادن از او سوال بپرسید.
  • استقلال فرزندتان را تشویق و از آن حمایت کنید.
در رشدتو بخوانید  10 راه‌‌کار ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

۶. ارتباط برقرار کنید

رفتار با کودک ۲ ساله لجباز باید درست بر اساس محبت و عشق شما باشد. شما باید برای کودک‌تان وقت بگذارید و با هم به کارهای سرگرم کننده بپردازید. بگذارید در این بازی‌ها فرزندتان کمی امور را در دست بگیرد. او را به پارک و بیرون خانه ببرید و کمی هوای تازه استشمام کنید، به آهنگ‌های هیجان انگیز گوش کنید و بیشتر با هم ارتباط برقرار کنید. هر چه با کودک لجباز خود بیشتر ارتباط داشته باشید، او نیز بیشتر شما را دوست خودش می‌پندارد و کمتر با شما مخالفت و لجبازی می‌کند.

دوباره به لیوان بنفش با طرح میکی ماوس برمی‌گردیم…

در چنین موقعی زمانی که از فرزند خود بپرسید آیا مزه آب در لیوان خودش فرق می‌کند و اینکه واقعا این موضوع را نمی‌دانید!! احتمالا او در پاسخ می‌گوید که این آن لیوانی نیست که دوست دارد. بهتر است به او بگویید که خیلی گرسنه هستید و الان می‌خواهید بنشینید و غذا بخورید و بعد نظر او را بپرسید و بگویید که من الان گرسنه هستم و واقعا می‌خواهم غذا بخورم و به او قول دهید که بعد از صرف غذا لیوانت را می‌آورم.

والدین مثبت، فرزندانی مثبت دارند!

فراموش نکنید که شما مجبور نیستید که به هر خواسته‌ای که کودک‌تان دارد، تن دهید و همه چیز را طبق خواسته‌های او انجام دهید.  تنها موضوع حائز اهمیت این است که تعادل را در مورد خواسته‌های فرزندتان و اعضای خانواده برقرار کنید. زمانی‌که هر کس در خانواده نیازها و احساسات متفاوتی دارد، بهتر است همه اعضا خانواده یاد بگیرند که همه چیز باید با همکاری و مشورت با هم اتفاق بیفتد و با هم برای حل کردن موضوعات و مشکلات مختلف هم فکری کنند تا در خانه یکدستی و هماهنگی بیشتری حاکم شود و کودک شما نیز یاد بگیرد در خانواده چه نظام و چه قوانینی حکم فرما است.

باید قبول کنید که دانستن روش‌های درست رفتار با کودک ۲ ساله لجباز یکی از وظایف شماست و اگر شما به عنوان والدین رفتار مناسبی با فرزند خود داشته باشید، مطمئنا این پافشاری و ویژگی فرزندتان به یک خصیصه مثبت در او تبدیل می‌شود و یاد می‌گیرد تا با تلاش و پشتکار به خواسته‌های خود برسد. آنها به مرور یاد می‌گیرند که برخی از رفتارهای اشتباهشان موجب می‌شود تا کسانی که دوستش دارند از او ناراحت شوند. نظم و قانون را درک می‌کنند و برای قرار گرفتن در موقعیت‌های بزرگ‌تر زندگی و پذیرش مسئولیت‌های مهم‌تر در زندگی آماده می‌شوند و با اراده قوی خود قادر خواهند بود تا به فردی مفید در جامعه تبدیل شوند.

به یاد داشته باشید که هیچگاه نباید در برابر فریادها و جیغ‌های کودک‌تان تسلیم شوید و تسلیم شدن به او نشان می‌دهد که می‎تواند برای رسیدن به خواسته‌هایش همیشه از جیغ و داد استفاده کند و همه چیز با زور دست یافتنی است. بهترین کار این است که مقاومت کنید. اگر در مکانی هستید که دیگران اذیت می‎شوند بهتر است او را به مکان خلوتی ببرید تا آرام شود و متوجه شود با این کار هیچ چیزی عایدش نخواهد شد.

منابع:

https://www.positiveparentingconnection.net/

https://parenting.firstcry.com/

https://www.rileychildrens.org

https://www.wikihow.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *