fear

چطور با ترس خود رو به رو شویم؟| روش هایی برای مقابله با ترس‌هایمان

ترس، حسی حیات‌بخش و نجات دهنده، حسی که بار‌ها و بار‌ها شاید جان ما را نجات داده باشد. اضطراب یک مساله کاملا ذهنی و به نوعی بازدارنده است. همه ما به دفعات این حس را در زندگی خود تجربه کرده‌ایم. بدون وجود حس ترس شاید جامعه بشری از بین رفته بود. این اضطراب است که ما را از انجام کار‌های خطرناکی که برای جان و سلامت ما مضر است باز می‌دارد.

ترس فی نفسه یک خطر برای انسان به حساب نمی‌آید، بلکه بالعکس، کاملا انسان را از خطر دور می‌کند. شاید شما هم چنین ضرب المثلی را شنیده باشید که “ترس برادر مرگ است”. اگر اضطراب واقعا حس مفیدی است، پس چرا چنین ضرب المثلی را برای آن گفته‌اند؟

ترس انواع و اقسام مختلفی دارد. بعضی اوقات ترس از حالت عادی خود خارج شده و به افراط نزدیک می‌شود. برای مثال کسانی که دچار فوبیا و یا همان ترس افراطی نسبت به یک چیز، شخص و یا موقعیت خاص هستند. فلسفه وجودی اضطراب نوعی عامل بازدارنده است که انسان را از انجام کار‌های خطرناک منبع می‌کند. اما زمانی می‌رسد که اضطراب مداوم و ترس مزمن، ما را از روند اصلی زندگی خارج می‌کنند. برای مثال فردی که از ایجاد روابط اجتماعی بیم دارد. خب این ترس و اضطراب می‌تواند آسیب زیادی به زندگی او وارد کند. یا برای مثال یک سیاست مدار که از صحبت در مقابل جمعیت استرس دارد.  گاهی ترس از آب و ارتفاع و یا چنین پدیده‌های طبیعی نیز جزء ترس‌های مزمن به حساب آمده و می‌توانند روند طبیعی زندگی یک فرد را مختل کنند.

how-to-deal-with-fear

اگر دچار چنین ترس‌هایی شویم، باید قطعا برای درمان مشکل خود اقدام نماییم. ما نباید تسلیم ترس‌های خود شویم، بلکه باید در جهت درمان آن یک قدم به جلو برویم. روش‌های مختلفی برای درمان ترس وجود دارند. از روش‌های قدیمی تا روش‌های مدرنی که پایه و اساس علمی دارند. اما در درجه اول، ترس چیست؟ چه چیزی در مورد آن می‌دانیم؟

ترس چیست؟

همانطور که ذکر کردیم، ترس یک پدیده و حس کاملا طبیعی و ذهنی است. در گذشته دور، میلیون‌ها سال قبل، از زمان خلقت انسان‌های اولیه، اجداد ما اتکای زیادی به ترس داشتند. آنها از جهت خطرات جانی اضطراب زیادی داشتند و همواره در حال مبارزه بودند. این ترس و اضطرابی که در حال حاضر گریبان‌گیر ما است، به همان دوران باز می‌گردد. در آن دوران ترس از حمله حیوانات وحشی و اقوام مختلف بود و حالا نوع آنها هستند که تغییر کرده‌اند.

با وجود تغییر نوع ترس‌هایمان در عصر جدید، ماهیت ترس دست نخورده باقی مانده است. هنوز هم ما برای دفاع از خودمان اضطراب داریم و سعی می‌کنیم تا در موقعیت‌های خطرناک قرار نگیریم. این اضطراب باعث سلامت ما شده و به نوعی نجات‌بخش است. اما گاهی ترس‌های ما بسیار بیشتر از حد معمول می‌شوند. این تجاوز از حد معمول، ما را تبدیل به یک فرد محتاط می‌کند. کسی که بیش از دیگران اضطراب دارد و نگران است. اما زمانی پیش می‌آید که ترس ما فرای این رفته و به نوعی تبدیل به فوبیا می‌شود. فوبیا از نظر علمی نوعی ترس مزمن است. فوبیا می‌تواند مربوط به یک فرد، یک حیوان، یک چیز، یک مکان و یک هر چیز دیگری باشد. برای مثال فوبیا نسبت به فضا‌های بسته و یا فوبیا نسبت به پرنده که جزء فوبیا‌های معروفی هستند. در هر مورد، باید عامل این فوبیا را ریشه یابی کرد و دید که این ترس از کجا نشات می‌گیرد.

در رشدتو بخوانید  7 راه‌کار ساده و کاربردی برای درمان بی حوصلگی و عصبانیت !

ریشه ترس کجاست؟

منظور از ریشه ترس چیست؟ خب، تقریبا تمامی ترس‌های مزمن انسانی و یا همان فوبیا، ریشه‌ای در گذشته فرد دارند. برای مثال شخصی که فوبیای آتش دارد، ممکن است در گذشته دچار یک حادثه تلخ بر اثر آتش‌سوزی شده باشد. یا مثلا فردی که از صحبت کردن در جمع استرس دارد، ممکن است در گذشته مورد تمسخر دیگران قرار گرفته باشد.

ریشه اضطراب همواره یک تجربه حقیقی نیست. گاهی ممکن است یک خواب بد و یا شنیدن چیزی از یک فرد باعث جوانه زدن ترس در دل فردی شود. گاهی ترس‌های غیرارادی هستند و اصلا فرد نمی‌داند چرا از چنین چیزی می‌ترسد. مثلا شخصی به صورت ناخودآگاه از ارتفاع بیم دارد اما دلیل آن را نمی‌داند. در این مواقع روانپزشک باید به ضمیر ناخودآگاه فرد نفوذ کند تا دلیل آن را ریشه یابی نماید.

ریشه یابی اضطراب می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با آن مقابله کنید.

علائم فوبیا و ترس مزمن

خب، شاید در درجه اول بخواهید بدانید که آیا دچار چنین ترسی هستید یا نه؟ و یا شاید دچار آن هستید و هنوز نمی دانید. علائم فوبیا چیست؟ از کجا می‌توان متوجه شد که نسبت به یک مساله خاص  فوبیا دارید؟ قطعا زمانی که پی به حضور یک مشکل می‌برید می‌توانید در جهت رفع آن تلاش کنید.

 

 • افزایش شدید ضربان قلب
 • افزایش شدید تعداد تنفس
 • تعریق شدید
 • شوکه شدن، به حدی که قابل به حرکت نباشید
 • ضعیف شدن شدید عضلات
 • خشک شدن دهان
 • حس درد در عضلات
 • دل پیچیده و دل درد
 • حس سرگیجه
 • عرق سرد کردن
 • از دست دادن تمرکز

 

خب شما اگر در مواجه با یک مساله خاص دچار علائم فوق الذکر می‌شوید، یعنی به آن مساله فوبیا دارید. البته باید این موضوع را یک پزشک متخصص نیز تصدیق کند.

 

Facing fear

آیا باید به دل ترس خود بزنم؟

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان ترس، برخورد کامل با آن بوده است، به شکلی که برای مثال اگر فرد ترس از آب و شنا کردن دارد، او را مستقیم به یک قسمت عمیق آب می‌انداختند تا با ترس خود رو به رو شود. این روش درمانی در برخی موارد که اضطراب فرد مزمن نباشد، کارایی داشت. اما در برخی موارد باعث تشدید اضطراب فرد می‌شد، به حدی که درمان آن شخص را تا حدودی غیر ممکن می‌کرد.

مقابله با ترس روش درستی به حساب می آید، اما باید به روش صحیحی انجام شود. در درجه اول باید ضریب ریسک و خطر آن ترس را بررسی کنیم. برای مثال شخصی از ارتفاع زیاد ترس دارد. اگر شما این فرد را به لبه یک بلندی ببرید، امکان سقوط و یا حتی سکته قلبی او وجود دارد. ترس‌هایی که فرد را در معرض خطر جدی قرار می‌دهند، حتی اگر فوبیا باشند، آنقدر ها هم مضر نیستند. گاهی عدم توانایی کافی فرد است که باعث بروز چنین مشکلی شده است. مثلا شخصی که اصلا شنا کردن بلد نیست، به خاطر حفظ جان خود است که وارد آب نمی‌شود.

برای چنین افرادی بهتر است گام‌های کوتاه و مستمر بردارید. به چنین گام‌هایی، نردبان ترس هم می‌گویند. فرد در ابتدا باید یک لیست از ترس‌های خود آماده کند. سپس باید دلایل خود را بنویسد. به این شکل به ناخودآگاه خود نفوذ می‌کند و می‌تواند ریشه اضطراب خود را پیدا کند. همانطور که ذکر کردیم، اولین گام برای درمان اضطراب، ریشه یابی آن است.

در گام بعد باید ضریب خطر بیم خود را از معیار یک تا ده بسنجد. برای مثال ممکن است ترس از یک حشره موذی مثل سوسک، یک باشد و ضریب خطر از یک حیوان درنده مثل سگ، هفت باشد. در گام بعدی شخص باید میزان ترس خود را نسبت به آن مساله از معیار یک تا ده بسنجد.

در رشدتو بخوانید  نشانه های تنبلی و بی حوصلگی | راهکارهای مناسب برای درمان تنبلی

برای مثال فرد از یک تا ده به اندازه هشت واحد از سوسک می‌ترسد و با دیدن آن دچار اضطراب می‌شود، در حالی که از نظر عقلانی ضریب خطر آن تنها یک است. پس از تکمیل این لیست، فرد می‌تواند ترس‌های خود را به خوبی شناسایی کند. گاهی از نظر یک فرد کار کردن در ارتفاع ضریب خطر ده دارد و خود فرد هم به همان اندازه از آن مساله می‌ترسد. در چنین مواردی رو به رویی مستقیم با آن ترس ممکن است خطر جانی برای شخص به همراه داشته باشد.

اگر می‌خواهید در جهت درمان اضطراب خود قدم بردارید، بهتر است مساله کلی را نیز در نظر بگیرید. منظور این است که تنها نباید روی ترس خود تمرکز کنید. گاهی دلیل اکثر ترس‌های شما، اضطراب شدید روحی‌تان است. شما می‌توانید در ابتدا از روش‌های آرامش ذهن استفاده کنید تا روح خود را آرام کنید. ورزش‌هایی مثل یوگا می‌توانند در این راستا به شما کمک کنند. به صورت کلی ورزش به دلیل اینکه سطح سلامت فیزیکی بدن شما را بهبود می‌بخشد، می‌تواند در این راستا به شما کمک شایان توجه کند.

گاهی خواب به موقع و یا داشتن یک رژیم غذایی خاص نیز می‌توانند مفید باشند. مثلا غذا‌های پر ادویه می‌توانند ضربان قلب شما را بالا ببرند و باعث افزایش اضطراب شما شوند. به همین ترتیب مصرف برخی مواد غذایی مثل گل‌گاوزبان و یا گلاب می‌توانند به آرامش شما کمک کنند. گاهی افراد می‌توانند به دنیای روحانی پناه ببرند. هر کس بر اساس دین و آیین خود می‌تواند به وسیله ارتباط با خداوند آرامش بگیرد.

پس از اینکه به روش‌های مختلف توانستید روح خود را آرام کنید، نوبت به مقابله با ترسهایتان می‌رسد. توجه داشته باشید که تمامی ترس‌های شما مضر نیستند. بلکه شاید اکثر آنها نیز مفید باشند. به هر صورت گاهی زندگی ممکن است شرایطی را برای شما ایجاد کند که نیاز داشته باشید اضطراب خود را کنار بگذارید. در این موارد فرد باید به صورت پلکانی با اضطراب خود رو به رو شود. برای مثال اگر فرد دچار ترس از ارتفاع است، باید در ابتدا خودش را به دیدن ارتفاع‌های کم عادت دهد و به تدریج ارتفاع را زیاد کند. در همین حین باید از نظر منطقی نیز با ترس خود مقابله کند. اما منظور از مقابله منطقی با اضطراب چیست؟

در مثالی که ذکر کردیم، فرد دچار ترس از ارتفاع، ممکن است قادر به حفظ مناسب تعادل خود نباشد و ترس او از این نشات می‌گیرد. به این منظور فرد در ابتدا باید با استفاده از روش‌های علمی و منطقی تعادل خود را بهبود ببخشد. شاید بهبود تعادل وی به تنهایی بتواند باعث حذف اضطراب او شود.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کرد که هر نوع ترسی قابل احترام است. قطعا همه اضطراب‌ها ریشه‌ای در ذهن فرد دارند و هیچ کس نمی‌تواند مدعی شود که شخصی بی دلیل از چیزی ترس دارد. اگر شما نیز دچار فوبیا و یا هر نوع ترسی هستید، اصلا از این بابت سر افکنده نباشید. هر فردی در زندگی خود از چیزی می‌هراسد. ترس لازمه بقاست. گاهی اضطراب شما بهتر از انجام دادن یک کار با ضریب خطر بالاست.

 

منابع:

https://www.verywellmind.com/healthy-ways-to-face-your-fears-4165487

https://www.nhs.uk/conditions/stress-anxiety-depression/overcoming-fears/

https://www.wakeupcloud.com/overcoming-fear/

https://www.takingcharge.csh.umn.edu/how-deal-chronic-fear-and-anxiety

https://www.psychologytoday.com/us/blog/transcending-the-past/201708/coping-fear-face-it-understand-it-overcome-it

https://www.mentalhealth.org.uk/publications/overcome-fear-anxiety

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *