خستگی روحی و 6 راه‌کار برای درمان خستگی روحی

خستگی روحی چیست ؟ نشانه‌های خستگی روحی و ۶ راه‌کار برای درمان خستگی روحی

همه ما زمان‌هایی را در زندگی تجربه کرده‌ایم، که با همه وجود از لحاظ روحی احساس خوبی نداشتیم و برای کشف علت بی‌حالی و خستگی روحی‌مان باید به دنبال پیدا کردن دلیلی در وجود خودمان باشیم. گاهی اوقات درست زمانی که از خواب بیدار می‌شویم، حجم وسیعی از خستگی همه وجودمان را دربر می‌گیرد و احساس می‌کنیم باید تغییری در وضعیت روح و روانمان ایجاد کنیم و به درمان خستگی روحی خود بپردازیم. این حس تمام روال زندگی و کاری آن روزتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و زندگی شخصی شما را مختل می‌کند. کنترل وضعیت زندگی از دستتان خارج می‌شود و مدام صدایی در درونتان می‌گوید، حال خوبی ندارید…

درواقع زمانی که آنقدر غرق در وظایف و روزمرگی‌های زندگی می‌شویم که فراموش می‌کنیم برای شادی روحی‌مان و رفع خستگی به جا مانده از روزهای پی در پی و مشابه، کاری کنیم، روحمان بیشتر از جسم‌مان خسته می‌شود. روزها می‌گذرد و اگر برای بهتر شدن اوضاع کاری نکنید، هر روز احساس تلخ‌تری را تجربه می‌کنید، حساس، زودرنج و تحریک پذیر می‌شوید و نسبت به جذاب‌ترین اتفاقات زندگی هم نمی‌توانید آنطور که باید شادی را تجربه کنید.

بهتر است به یاد داشته باشید که ذهن و روح ما هم، همانند جسم و بدنمان، نیاز به رسیدگی و تغذیه دارد، همه ما باید همان‌طور که هر روز به آب و غذا خوردن و برطرف کردن نیازهای جسمی‌مان رسیدگی می‌کنیم، برای درمان خستگی روحی و ذهنی‌مان نیز تلاش کنیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هم یاد بگیریم چرا دچار خستگی روحی می‌شویم و چگونه باید این خستگی را از بدنمان دور کنیم.

خستگی روحی چیست؟

به شرایطی که بدن ما به دلایلی نظیر کار زیاد و یا تکراری، استرس و فشار زیاد و یا عدم خواب کافی تحریک‌پذیر و حساس می‌شود، خستگی روحی گفته می‌شود که می‌تواند در دراز مدت نیز به مشکلات جدی‌تری نیز منجر شود و شور و اشتیاق و انگیزه انسان را برای ادامه مسیر پیشرفت، کار و زندگی روزمره‌ از انسان می‌گیرد و باعث کاهش بهره‌وری و لذت بردن از کارهای روزمره می‌شود و می‌تواند به مشکلات جدی‌تری همچون افسردگی، مشکلات روانی و حتی بیماری‌های جسمی منجر شود.

علت بی‌حالی و خستگی روحی!

علت بی‌حالی و خستگی روحی!

زمانی که فرد در زندگی‌اش بی‌انگیزه شده و از لحاظ روحی، خسته و رنجور می‌شود، قبل از هر چیزی باید عامل اصلی و دلایل بالقوه ایجاد این حس منفی را در خودش پیدا کند تا بتواند اقدام به درمان خستگی روحی خود کند که در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین دلایل آن آشنا شوید.

 • تصمیم گیری بیش از حد

زمان‌هایی در زندگی وجود دارد که به ناچار باید تصمیمات زیادی بگیریم و اطلاعات زیاد و پیچیده‌ای را ارزیابی کنیم و همین موضوع نیز باعث می‌شود مدت‌ها بدون اینکه به سلامت روح و روانمان فکر کنیم، درگیر روزمرگی‌هایی می‌شویم که در نهایت به مهم‌ترین علت بی‌حالی و خستگی خودمان منجر می‌شود.

 • کار کردن بیش از حد

کار کردن بیش‌ از حد نیز یکی از دلایل اصلی خستگی روحی و افزایش تنش‌های زندگی است. بسیاری از ما می‌دانیم که تا چه میزان پتانسیل انجام کارها را داریم و زمانی که کارمان بیشتر از حد توانمان باشد و در پی آن نیز موفقیتی حاصل نشود، استرس و فشار کاری بر ما غلبه می‌کند و دچار خستگی روحی می‌شویم.

 • وقفه زیاد در انجام برخی کارها

زمانی که برای انجام کاری زمان زیادی صرف شود و بعد از شروع کاری برای مدتی انجام آن را به وقفه بیندازیم، انجام دادن آن، فشار ذهنی بیشتری بر  ما وارد خواهد کرد. مثلا زن و شوهری که بعد از سال‌ها دوباره بچه‎دار می‌شوند، به دلیل وقفه زیادی که در این مورد به وجود آمده فشار بیشتری را تحمل می‌کنند و در نتیجه زودتر دچار خستگی روحی می‌شوند.

 • کمبود خواب

اگر شما به اندازه کافی استراحت نکنید و در طول روز خواب کافی نداشته باشید، خیلی زود به خستگی روحی دچار می‌شوید و احساس ضعف و  فشار زیادی را متحمل می‌شوید. بهترین روش برای درمان خستگی مزمن که به دلیل بی‌خوابی بر شما غلبه کرده است، این است که ساعات مشخصی را به خوابتان اختصاص دهید. سعی کنید تخت ‌خواب راحت و فضای مناسبی را انتخاب کنید و اگر به هر دلیلی همانند بیماری و یا شرایط کاری دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اید، از این به بعد بیشتر به خوابتان اهمیت دهید.

 • تجربه بیش از حد اتفاقات خوب

شاید باورش سخت باشد اما گاهی اوقات تجربه بیش از حد اتفاقات خوب نیز می‌تواند علت بی‌حالی و خستگی روحی ما شود. حتی زمانیکه هر روز به اندازه کافی می‌خوابید و استراحت می‌کنید و هر روز اتفاقات خوب و عالی را تجربه می‌کنید باز هم ممکن است برای رفع خستگی نیاز به کمی تغییر در زندگی داشته باشید، زیرا تجربه چیزهای خوب هم اگر هر روز تکرار شونده و مشابه شود، می‌تواند برای ما انسان‌ها خسته کننده باشد.

در رشدتو بخوانید  عوامل ایجاد درد‌های مزمن روحی و احساسی | زخم های آشکار و پنهان روان

مهم‌ترین علائم و درمان خستگی روحی که باید از آن مطلع باشید!

زمانی که فرد دچار خستگی روحی می‌شود، قبل از هرچیزی احساس خواب آلودگی و عدم تمرکز را تجربه می‌کند، در این زمان مغز انرژی کمتری دارد و قشر پیشانی مغز فعالیت کمتری می‌کند؛ قسمتی از مغز که مسئول سرکوب برخی غرایز احساسی است. بنابراین اگر متوجه شدید که به راحتی به دوستتان حسادت می‌کنید، در یک چشم به هم زدن با کسی دوست می‌شوید و یا عاشق می‌شوید و در ترافیک بی دلیل عصبانی و خشمگین هستید، باید بدانید که این بخش از مغزتان درست کار نمی‌کند.

این افراد معمولا برای انجام کارهایشان وقت کم می‌آورند، عکس العمل‌های احساسی خیلی سریعی از خود نشان می‌دهند، میلی به خوردن غذا ندارند، منفی‌گرا و ناامید هستند. انگیزه زیادی برای انجام کارهایشان ندارند و قادر نیستند که به درستی تمرکز کنند و در خیلی از مواقع علائمی شبیه به افسردگی از خود نشان می‌دهند.

در بسیاری از مواقع این علائم با نشانه‌های جسمی نظیر سردرد، ناراحتی معده، بدن درد، خستگی، بی‌خوابی، چاقی و یا لاغری و مبتلا شدن به بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا همراه است.

کارایی این افراد در محیط کاری بسیار کمتر می‌شود، از اجتماع فاصله می‌گیرند و منزوی می‌شوند و یا گاهی بیش از حد خودشان را به کار کردن مشغول می‌کنند.

۶ راهکار مهم و کاربردی برای درمان خستگی روحی

6 راهکار مهم و کاربردی برای درمان خستگی روحی

همه ما در بدنمان به اندازه محدودی از هورمون‌های شادی داریم و این انتقال دهنده‌های عصبی همچون دوپامین و سروتونین هستند که در ما احساسی سرشار از رضایت و خوشحالی را به همراه می‌آورند. خیلی از افراد برای درمان خستگی مزمن روحی به مواد مخدر و یا قرص‌های روان‌گردان روی می‌آورند و بعد از تجربه شادی کاذبی که تنها چند روز طول می‌کشد، بیشتر از همیشه خود را غمگین و رنجور و البته بیمار می‌یابند که حتی دیگر نمی‌توانند یک زندگی عادی را تجربه کنند.

برخی افراد نیز برای درمان خستگی روحی از غذاهایی با قند بالا، کافئین زیاد و نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند، که این کارها هم موجب می‌شود تا در آن زمان احساس خستگی کمتری را تجربه کنید و در عوض بعد از از بین رفتن اثر آن چندین برابر بیشتر احساس خستگی داشته باشید. پس تا به اینجا به این نتیجه رسیدیم که استفاده از این روش‌ها نه تنها راه مناسبی برای درمان خستگی مزمن نیست، بلکه موجب بروز مشکلات جدی‌تری نیز در فرد می‌شود و سلامت او را نیز به خطر می‌اندازد.

 1. برا درمان خستگی روحی به اندازه بخوابید

برای رفع خستگی روحی باید به اندازه کافی استراحت کنید، بهتر است در روز به مدت ۷ تا ۸ ساعت زمان را به خوابیدن اختصاص دهید تا در طول روز انرژی کافی برای انجام کارهایتان داشته باشید، خوابیدن نه تنها خستگی جسمی و فیزیکی را از بدنتان دور می‌کند، بلکه برای درمان خستگی روحی نیز بهترین درمان محسوب می‌شود و انرژی فوق‌العاده‌ای به روح و جسم‌تان می‌دهد.

 1. ورزش کنید

ورزش و فعالیت فیزیکی، موجب فعال‌تر شدن مغزتان می‌شود و به شما کمک می‌کند تا انرژی بیشتری داشته باشید، از طرف دیگر ورزش با آزاد کردن اندورفین‌ها به بدن کمک می‌کند تا احساس شادی بیشتری را تجربه کند و برای رفع خستگی روحی واقعا بی‌نظیر است.

 1. برای درمان خستگی روحی ذهنتان را ورزش دهید

اگر ذهنتان تنبل شده و آنطور که باید فعال نیست، بهتر است فعالیت مغزی خودتان را بیشتر کنید و کمی جدول حل کنید، بازی‌های فکری انجام دهید و از طرف دیگر با خودتان تمرین کنید تا مثبت فکر کنید و تنها به افکار مثبت اجازه رد شدن از مغزتان را بدهید! می‌توانید با یک کتاب در مورد مثبت اندیشی یا هر موضوعی که به آن علاقه دارید، شروع کنید و مطمئن باشید کتاب خواندن قدم بزرگی در راستای رفع خستگی روحی‌تان خواهد بود.

 1. نفس عمیق بکشید

گاهی اوقات احساس خستگی می‌تواند به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی در خون شما باشد، به همین دلیل تنفس عمیق به شما کمک می‌کند تا احساس خستگی روحی کمتری را تجربه کنید و با اکسیژن رسانی به مغزتان، تمرکز و قدرت تفکر بیشتری به دست آورید . هر چقدر هوایی که در آن تنفس می‌کنید، سالم‌تر و تمیزتر باشد، سریع‌تر این حس را تجربه خواهید کرد.

 1. آب بیشتری میل کنید

مطالعات نشان داده است که از دست دادن آب بدن، موجب می‌شود تا ما احساس خستگی بیشتری را تجربه کنیم و انرژی و میل کمتری برای انجام کارهای روزمره داشته باشیم. سعی کنید همیشه بدنتان را هیدراته کنید و به اندازه کافی آب بخورید تا هم از لحاظ جسمی و هم فیزیکی شاداب‌تر و سالم‌تر باشید.

 1. برای درمان خستگی روحی زمان بیشتری را در طبیعت صرف کنید

سعی کنید زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانید و به سبزه و درختان زیبا نگاه کنید و مطمئن باشید که تماشای زیبایی‌های طبیعت، ارتباط مستقیمی با درمان خستگی روحی شما دارد، یکی از موثرترین راه‌ها برای اینکه احساس بهتری را تجربه کنید و ذهنتان را از همه افکار و خستگی‌هایی که درگیر آن شده رها کنید و آرامش را تجربه کنید.

در رشدتو بخوانید  چرا گاهی غمگین از خواب بیدار می‌شوید؟ | یکی از نشانه‌‌های افسردگی

 

در حقیقت برای درمان خستگی روحی باید بیشتر به روح و فکرتان استراحت دهید، لحظاتی از روز را به هیچ چیز فکر نکنید و سعی کنید همه افکار منفی و تخریب کننده را از ذهنتان خارج کنید. تکنیک‌های ریلکس کردن را یاد بگیرید و با به کارگیری راهکارهایی نظیر یوگا، تنفس عمیق، ماساژ درمانی و مدیتیشن و مثبت اندیشی، زندگی زیباتری را تجربه کنید. فراموش نکنید که روح ما هم همانند جسم‌مان، نیاز به بازیابی انرژی دارد، همانطور که بعد از مدتی انرژی‌تان را از دست می‌دهید و با غذا خوردن و استراحت کردن، دوباره سرحال می‌شوید، باید یاد بگیرید تا زمانی را نیز برای بازیابی انرژی از دست رفته روحی‌تان صرف کنید و دوباره انرژی بگیرید.

سعی کنید هرچیزی که به شما انرژی منفی می‌دهد از خود دور کنید، به سلامتی‌تان اهمیت دهید و کارهای استرس‌زا و پرتنش را کنار بگذارید و در زندگی مثبت اندیش باشید، هرازچند گاهی به خودتان استراحت دهید و به کارهایی که واقعا دوست دارید بپردازید تا بتوانید همیشه زندگی لذت بخشی را تجربه کنید، فراموش نکنید که خستگی روحی به دلایل متعددی رخ می‌دهد و بعد از پیدا کردن دلیل آن، باید سعی کنید روش زندگی‌تان را اصلاح کنید و برای شادی و شادابی‎تان بیشتر تلاش کنید.

منابع:

http://www.thelawofattraction.com

https://www.forbes.com

https://www.healthline.com

https://www.lifehack.org

https://lifehacks.io/

http://www.thelawofattraction.com

  1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *