main

نقش والدین در موفقیت فرزندان در امتحانات | برطرف کردن استرس فرزندان در امتحانات

بر اساس سیستم آموزشی کشور ما، نتیجه امتحانات، نشان دهنده موفقیت تحصیلی محصل است. نتیجه این امتحانات تا آخر عمر فرد همراه او خواهند بود و معیاری بر سنجش توانایی شغلی و استعداد‌یابی او در آینده خواهند بود. در هر مرحله از زندگی، نتیجه امتحانات هستند که می‌توانند پله‌ای برای موفقیت‌های آتی فرد به حساب آیند. این مساله باعث شده تا دوران امتحانات تبدیل به روز‌های سخت و پر از استرسی برای محصل‌ها شوند.

جالب است بدانید که تنها عامل موثر در نتیجه امتحانات، میزان سطح علمی و درک شرکت‌کننده در امتحان نیست. عوامل مختلفی در موفقیت یک فرد در امتحان دخیل هستند. به صورت کلی عوامل روحی و روانی نقش مهمی را در این مورد ایفا می‌کنند. در بسیاری از موارد دیده شده که فردی با اطلاعات بالا در حوزه امتحان مربوطه، به دلیل عدم آرامش کافی و استرس بیش از اندازه، در امتحان مردود شده است. آرامش و اعتماد به نفس دو عامل بسیار مهم در موفقیت فرد در امتحان به حساب می‌آیند.

موفقیت در امتحان

از نظر علمی، مطالعه موارد جدید درسی در فصل امتحانات، نه تنها مفید و مثمر ثمر نیست، بلکه باعث برهم ریختگی ذهنی نیز می‌گردد. پس واقعا در فصل امتحانات باید چه کاری انجام داد تا روی نتیجه امتحان تاثیر چشم‌گیری بگذارد؟

در واپسین دقایق قبل از امتحان، فرد باید خونسردی خود را حفظ کرده و با آرامش کامل موارد آموخته شده را دوره نماید. حال از نظر شما نقش والدین فرد در این مورد چیست؟ آیا از نظر شما والدین نقش پر‌رنگ و موثری را ایفا می‌کنند یا خیر؟

قطعا والدین نقش مهم و موثری را در این راستا دارند. والدین می‌توانند بر آتش استرس فرزند خود بیافزایند و یا آبی روی آتش باشند. گاهی منبع اصلی استرس و نا‌آرامی محصل‌ها، ترس از والدین آنهاست. گاهی آنها از ترس قضاوت شدن و انگ‌هایی که ممکن است به آنها چسبانده شود درس می‌خوانند. پس والدین باید چه کار‌هایی انجام دهند تا به نتیجه امتحان فرزند خود کمک کنند؟

 

رسیدگی به سلامت فیزیکی فرزند

از قدیم گفته‌اند که : “مغز سالم در بدن سالم”. سلامت فیزیکی نقش مهمی را در یادگیری ایفا می‌کند. اگر می‌خواهید که فرزند شما نتیجه خوبی را از امتحان خود حاصل نماید، پس مراقب سلامت فیزیکی او باشید. بهتر است در این مدت از نظر تغذیه کاملا او را تحت نظر بگیرید و تنها غذاهایی سالم با‌میزان کافی از تمامی مواد مغذی برای او فراهم کنید.

اجازه ندهید که سطح قند خون فرزند شما در حین مطالعه پایین بیاید. از غذا‌های چرب تا حد امکان اجتناب کنید. ورزش را فراموش نفرمایید. بهتر است برای تازگی و طراوت بیشتر، ورزش در برنامه روزانه فرزند شما قرار بگیرد.

قبل از امتحان  باید وعده غذایی کامل و مقوی برای فرزند خود تدارک ببینید. اگر از چیز‌های آرام بخش استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که خواب آور نباشند تا فرزند شما در حین امتحان دچار مشکل نشود.

در رشدتو بخوانید  چگونه با فرزند عصبی خود رفتار کنم؟ | با عصبانیت فرزندم چه کنم ؟

 

رسیدگی به سلامت روانی فرزند خود

همانطور که ذکر کردیم، سلامت روانی، نقش بسیار مهمی در موفقیت در امتحانات ایفا می‌کند. شما به عنوان والدین، می‌توانید کنترل خوبی بر احساسات و سلامت روان فرزند خود داشته باشید. عوامل مختلفی در سلامت روانی فرد دخیل هستند که با یکدیگر به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم.

  • تدارک دیدن یک فضای پر از آرامش و راحتی

استرس آزمون

قطعا فردی که برای موفقیت در امتحانات تلاش می‌کند، درگیر استرس و فشار‌های روانی زیادی است. سعی کنید محیطی آرام را برای فرزند خود در نظر بگیرید تا به دور از هر چیزی که می‌تواند برای او ایجاد استرس کند، به مطالعه خود ادامه دهد. سعی کنید که این فضا آرام‌ترین بخش خانه باشد و تا حد امکان صدای سایر اعضا به گوش او نرسد. وسایل کاملی برای مطالعه باید مهیا باشند تا بدون مشکل بتواند به کار خود ادامه دهد.

  • مقایسه نکنید

همانطور که اثر انگشت هیچ دو فردی یکسان نیستند، پس هیچ دو فردی در دنیا کاملا همانند یکدیگر نیستند. عوامل مختلفی در شکل‌گیری زندگی هر کس دخیل هستند. بنابراین هیچ دو فردی را نمی‌توان روی دو کفه ترازو با یکدیگر قیاس کرد. هر کس در وجود خود استعداد‌ها و توانایی‌های منحصر به فرد خود را دارد که ممکن است آرزوی فرد دیگری باشند. اگر فرزند خود را با فرد دیگری قیاس کردید، حال قیاس مثبت و چه قیاس منفی، بدانید که اولین ضربه مهلک را به او وارد نموده‌اید. فرزند شما یک شخصیت کاملا منحصر به فرد و با قابلیت‌ها و توانایی‌های منحصر به فرد خودش است. شاید بتوانید او را با گذشته خودش قیاس کنید، اما اصلا حق این را ندارید تا او را با فرد دیگری که شاید از نظر شما در موقعیت  یکسانی قرار دارد مقایسه کنید. سعی کنید بیاموزید که فرزند شما یک فرد کاملا مستقل است که به هیچ عنوان با هیچ کس دیگر قابل قیاس نیست.

  • انتظارات عادلانه

قبل از هر چیز باید این را در نظر بگیرید که فرزند شما برای موفقیت خود تلاش می‌کند و نه برای افتخار شما. باید این را به فرزند خود هم بیاموزید که هر کاری که امروز انجام دهد، ثمره آن را فردا خواهد دید. به او بیاموزید که خودش از خودش انتظار بالایی داشته باشد تا آینده بهتری در انتظار او باشد، نه اینکه تنها انتظارات شما را برآورده کند. سعی کنید به او یاد دهید تا به طعم شیرین موفقیت عادت کند. فرزند شما دارای توانایی‌های محدودی است و انتظارات فرای حد توانایی او، تنها باعث ایجاد سرخوردگی و استرس در او می‌گردند. شما باید تا حد امکان آرامش را برای او فراهم کنید، پس سعی کنید با انتظارات بی‌جا باعث استرس او نشوید.

  • او را نترسانید

یکی از روش‌های سنتی که اکثر والدین از آن استفاده می‌کنند، روش ترساندن است. شاید این روش در گذشته کمی موثر بوده، اما امروزه این روش کاملا نهی می‌شود و اصلا از نظر روانشناسی صحیح نیست. هیچ کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. پس شما نمی‌توانید به فرزند خود تضمین دهید که عدم موفقیت او در آزمون باعث سیاه بختی‌اش در آینده می‌گردد. در عوض شما باید به فرزند خود بیاموزید که درب‌های موفقیت بی‌شمار هستند و او باید بداند که تنها درب سعادت، موفقیت در امتحانات نیست. به هیچ عنوان در قبال عدم موفقیت در آزمون، برای او تنبیه در نظر نگیرید. به او بیاموزید که بزرگ‌ترین تنبیه برای او مواجه شدن با شکستی است که در امتحانات طعم آن را چشیده است. سعی کنید به او یاد دهید که درس خواندن و موفقیت در آزمون کاملا به زندگی شخصی خودش بستگی داشته و تنها خودش مسئول اعمال زندگی خودش است.

در رشدتو بخوانید  بلوغ زودرس در کودکان ، علائم و راه درمان بلوغ زودرس در دختران و پسران

 

رسیدگی آموزشی

شما به عنوان والدین وظیفه دارید تا وسایل و ابزار لازم برای تحصیل فرزند خود را مهیا کنید، اما مسئول تلاش کردن یا نکردن او نیستید. در این راستا به روش‌های مختلف می‌توانید به فرزند خود کمک کنید. در اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که فرای ایجاد آرامش و دوری از استرس برای فرزند شما هستند.

  • یافتن بهترین روش یادگیری

همانطور که هیچ دو فردی را مثل یکدیگر نمی‌توان یافت، روش‌های یادگیری هیچ دو فردی نیز مثل هم نیست. اگر فرزند شما در یادگیری مطلبی دچار مشکل است، به جای پا فشاری بر استفاده از روش‌های سنتی، روش‌های جدید را امتحان کنید. سعی کنید از روش‌های مختلف وارد شوید تا ببینید فرزند شما با کدام روش بهترین یادگیری را دارد. گاهی با یک روش تدریسی چنان یک مطلب درسی در قلب و جان فرد نفوذ می‌کند که تا آخر عمر همراه او خواهد ماند. قطعا یکی از روش‌های موفقیت در امتحان، روش یادگیری درست است.

  • فراهم کردن مدرس‌ و مطالب درسی مناسب

قطعا یک مدرس زبده می‌تواند با آرامش کامل مطالب درسی را به فرزند شما آموزش دهد. عدم یادگیری برخی از مطالب درسی می‌توانند باعث استرس شدیدی در فرد شوند. گاهی فرد حس می‌کند که عدم کفایت او است که باعث عدم یادگیری وی می‌شود. یک مدرس خبره می‌تواند از روش‌های مختلف آموزشی استفاده نماید تا با حفظ آرامش دانش‌آموز، وی را برای شرکت موفقیت‌آمیز در امتحانات آماده کند.

به صورت کلی می‌توان گفت که فرزند شما مخصوصا در سنین کم و در دوران مدرسه، به شدت به شما متکی است. شما هستید که با حمایت، پشتیبانی و مهر بی‌پایان خود می‌توانید یک فرد موفق، مستقل و خود‌ساخته را شکل دهید. گاهی تنها دلگرمی شما می‌تواند باعث موفقیت فرزند شما در امتحانات شود. حفظ آرامش مهم‌ترین اصلی است که والدین باید به آن پایبند باشند. سعی کنید شرایط کنونی فرزند خود را درک کنید و تا حد امکان او را از استرس دور نگه دارید.

 

منابع:

https://www.goodtoknow.co.uk/family/exam-stress-how-to-keep-children-calm-381470

https://www.nhs.uk/conditions/stress-anxiety-depression/coping-with-exam-stress/

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/parenting/teen/7-ways-to-keep-your-kid-stress-free-during-exams/articleshow/50831938.cms

https://www.parentline.com.au/older-kids/issues/helping-kids-cope-exam-stress

https://kidengage.com/blog/2018/03/children-parents-exam-season-toolkit/

https://www.parent24.com/Learn/School-exams/7-things-parents-can-do-to-ease-exam-stress-20170605

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *