افزایش اعتماد به نفس در کودکان

۱۰ راه‌‌کار ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

شکی در این نیست که اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که والدین باید به فرزندان خود یاد دهند. اگر بگوییم تنها کاری که نیاز است برای فرزندان خود انجام دهیم، اهدای شخصیتی متکی به خود است که باعث می‌شود تمام نیازهای خود را بتوانند در آینده با آرامش خاطر رفع کنند. حتی اگر فرد این خصوصیت را داشته باشد و شرایط نامطلوبی سر راه وی قرار گیرد، می‌تواند به خوبی آن را مدیریت کرده و به شرایطی بهتر تبدیل کند. این مسئله حالت عکس دیگری هم دارد و فردی که این خصوصیت را در درون خود ندارد، در بهترین شرایط زندگی نیز نمی‌تواند رشد لازم را داشته باشد. همین مسئله نشان دهنده اهمیت این مقوله است. از این رو ما نیز لازم دانستیم در خصوص مهم‌ترین نیاز درونی بشر و چگونگی افزایش اعتماد به نفس در کودکان صحبت کنیم.

مزایای داشتن اعتماد به نفس

متکی بودن به خود یکی از خصوصیاتی است که به فرزندان شما کمک می‌کند تا در هر زمینه از زندگی به خوبی عمل کنند و افرادی شاد و موفق باشند. این همان چیزی است که همه والدین می‌خواهند، درست است؟

البته باید توجه داشته باشید که بین اعتماد به خود و استکبار یک خط جدا کننده وجود دارد و ما به عنوان والدین هدفمان این است که کودکان در عین حال که تفاوت بین افراد را بدانند، شیوه‌هایی برای درخشش خود را نیز بشناسند و بتوانند در هر شرایطی به توانایی‌های خود ایمان داشته باشند.

از آنجا که ذهن ناخودآگاه ما در سنین پایین جذب پیام‌ها را شروع می‌کند، هیچ وقت برای شروع، کار کردن روی این مقوله زود نیست. از این رو می‌توانیم با فراگیری روش‌های افزایش اعتماد به نفس در فرزندان خود، از آن‌ها افرادی فوق‌العاده سالم و فوق قهرمان بسازیم. مزایای زیر را می‌توان برای متکی به نفس بودن کودکان مثال زد:

  • تأثیر بالایی در بهبود روابط فردی دارد
  • از نظر مالی نیز می‌تواند بر روی موفقیت‌های فردی تأثیر به سزایی داشته باشد
  • داشتن روحیه‌ای شاد و سالم
  • رشد عاطفی و اجتماعی فرد که خود کلید موفقیت‌های آینده در زندگی است

علاوه بر این موارد، مزایای زیادی را می‌توان به این خصوصیت فردی ربط داد که در تمام جنبه‌های زندگی رهنمون دارد.

مزایای داشتن اعتماد به نفس در کودکان

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

با توجه به این که درصد اعظمی از شخصیت افراد در سنین کودکی شکل می‌گیرد، باید از همان سنین کودکی والدین به فکر رشد شخصیتی کودکان خود باشند. با ما همراه باشید تا راهکارهایی ساده و اساسی برای افزایش خودباوری در کودکان به شما ارائه دهیم.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان با دوست داشتن آن‌ها

فرزند خود را دوست داشته باشید. شاید به خودتان بگویید همه پدر و مادرها کودکان خود را دوست دارند! اما بهتر است بدانید مسئله‌ای که مهم است، احساس این موضوع توسط کودکان است. هر کسی فرزندش را دوست دارد اما برخی افراد این علاقه را به آن‌ها نشان نمی‌دهند و مشکل از همین جا شروع می‌شود. کودک شما باید احساس کند توسط شما پذیرفته شده است، سپس می‌تواند در خانواده و دیگر گروه‌ها مانند دوستان، همکلاسی‌ها و حتی جامعه این احساس را داشته باشد.

اگر به هر دلیلی بر سر کودکتان فریاد می‌زنید و او را به خاطر اشتباهش توبیخ می‌کنید، بعد از این که آرام شدید او را در بغل بگیرید و بگویید که متأسفید. به او بفهمانید که او را دوست دارید و عشق بی قید و شرطی به آن‌ها بدهید. سپس به آرامی ایرادات کار او را گوشزد کنید.

در رشدتو بخوانید  عزت نفس و اعتماد به نفس با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟ | همه چیز درباره عزت نفس

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، آنها را ستایش کنید

بازخورد مثبت دادن و تمجید از کودکتان باعث می‌شود تا فعالیت‌های خوبی که دارند گسترش پیدا کند. در جاهایی که فکر می‌کنید رفتار کودکتان خوب بوده است، او را بستایید. کودکان به خصوص در سنین پایین، ارزش دستاوردهای خود را با آن چه که شما نشان می‌دهید اندازه می‌گیرند. در ستایش کردن نیز واقع‌بینانه عمل کنید. اگر در کاری کودک ناکام ماند، تلاش او را تمجید کنید ولی نتایج را به صورت غیر واقعی تحسین نکنید. به او اطمینان دهید که نیاز است بعضی از کارها را چندین بار انجام دهند تا در آن مهارت پیدا کنند. از این رو انجام کارها به صورت ناقص نیز یک رشد در مهارت در بر دارد.

به فرزندتان کمک کنید اهداف واقعی خود را تعیین کنند

این که اهداف فرزندتان جاه طلبانه و بزرگ باشد خوب است اما باید سعی کنید به آنها بیاموزید اهداف خود را معقولانه و قدم به قدم تعیین کنند. به عنوان مثال اگر کودکتان به فوتبال علاقه دارد و دوست دارد خود را در یک تیم بزرگ تصور کند ایرادی ندارد ولی به او یاد دهید که در کنار این تخیلات، بتواند ابتدا هدف خود را، رشد در تیم مدرسه قرار دهد سپس آن را به شهر و کشور وسعت ببخشد. در این صورت با اولین شکست احساس ناکامی نمی‌کند.

خودتان اعتماد به نفس داشته باشید

قبل از این که بخواهید این ویژگی را در کودکتان پرورش دهید، آن را در خودتان نهادینه کنید. خودتان را دوست داشته باشید و در مورد خودتان، مثبت صحبت کنید. هنگامی که کارتان را به خوبی انجام می‌دهید و احساس رضایتمندی در وجود خود دارید، بهتر است به خودتان پاداش دهید. در این مواقع تلاش‌ها و استعدادهای لازم برای رسیدن به آن دستاورد را برای کودکتان شرح دهید. همچنین در مکالمات خود می‌توانید از مهارت‌هایی که فرزندتان دارد نیز صحبت کنید.

انعطاف‌پذیری را به کودکتان بیاموزید

ورزش و فعالیت‌های بدنی کودک را تشویق کنید

هیچ کس در همه زمان‌ها موفق نمی‌شود. شکست‌ها، انتقادها و دردها برای هر کسی ممکن است پیش آید. از این موانع به عنوان تجربیاتی برای یادگیری استفاده کنید. هیچ گاه آن‌ها را یک ناکامی و دلیلی برای ناامیدی ندانید. به کودکتان یاد دهید که به راحتی تسلیم نشود. در این مواقع احساس فرزندتان را تأیید کنید تا بتوانند به احساسات خود اعتماد کنند و بتوانند آن را با شما در میان بگذارند. آن‌ها یاد می‌گیرند که مشکلات یکی از بخش‌های عادی زندگی هستند و می‌توان به راحتی آن‌ها را مدیریت کرد.

اگر کودکتان یک مهارت خاص را به کندی یاد می‌گیرد، احساس ترحم یا گفتن جملاتی مانند تو نمی‌توانی به او کمکی نمی‌کند. باید با او در مورد گام‌هایی که برای بهتر شدن می‌تواند بردارد صحبت کنید. بدین صورت بر روی رشد بیشتر تمرکز می‌کند و در زمان موفقیت به خود افتخار می‌کند.

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، استقلال و ماجراجویی را به آن‌ها بیاموزید

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان باید آنها را مستقل بار بیاورید. کودکانی که خودباوری در شخصیت آن‌ها نهادینه شده بدون ترس از شکست چیزهای جدیدی را امتحان می‌کنند. هنگامی که کودکتان سن کمی دارد، در بیرون از گود مواظب او باشید. موقعیت‌هایی را فراهم کنید تا او بتواند کارهایی را برای خودش انجام دهد و اطمینان حاصل کند که شرایط امن است. سرگرمی‌های جدید، تعطیلات و مسافرت با هم کلاسی‌ها و … همگی می‌توانند افق دید فرزند شما را گسترش دهند و اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دهند.

در رشدتو بخوانید  افزایش اعتماد به نفس چگونه ممکن است؟ | راه های رسیدن به خود باوری

ورزش و فعالیت‌های بدنی کودک را تشویق کنید

ورزش نه تنها برای پسران بلکه به دختران هم کمک می‌کند تا به خود و توانمندی‌های خود اعتماد بیشتری داشته باشند. آن‌ها می‌آموزند که می‌توانند تمرین کنند، بهبود ببخشند و به اهداف خود برسند. از این رو یاد می‌گیرند که نقاط قوت خود را بشناسند، نقاط ضعف خود را بپذیرند و آن‌ها را تقویت کنند، با شکست روبرو شوند، دایره دوستانشان را گسترش دهند و کار تیمی را یاد بگیرند.

علاوه بر این با بدنی متناسب، از اندام خود نیز راضی هستند و این عامل خود در افزایش خودباوری و اعتماد به خود مؤثر است.

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان قوانین ثابت و قابل اجرایی داشته باشید

کودکانی که می‌دانند چه کاری باید انجام دهند، چه کسی مسئول است و چه انتظاری از رفتار آن‌ها دارد، اعتماد به نفس بیشتری دارند. از این رو بهتر است قوانینی معقولانه و قابل اجرا تنظیم کنید. این قوانین در سنین مختلف بر اساس توانمندی‌های کودک باید تنظیم شود و در سنین بالاتر ممکن است قابل تغییر باشد. این قوانین شاید به نظر فرزندتان حتی خیلی سخت باشد اما در وجود او احساس امنیت و نظم را ایجاد می‌کند و در آینده می‌تواند فعالیت‌های تنظیم شده و بهتری انجام دهد.

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، شور و شوق کودک‌تان را تشویق کنید

مهم نیست کاری را که کودک‌تان انجام داده است دوست دارید یا نه اگر او از انجام آن مهارت خوشحال است و شور و شوق نشان می‌دهد، شما هم به علایق او احترام بگذارید و تا جایی که می‌توانید با او هم نوا شوید و احساس شادی خود را نشان دهید و او را ترغیب به ادامه مسیر کنید. هنگامی که کودک در کاری که به آن علاقه دارد موفق می‌شود تأثیر آن در افزایش اعتماد به نفس در کودکان نسبت به زمانی که در کاری که به آن علاقه ندارد موفق می‌شود، به مراتب بیشتر است.

با کودکتان وقت بگذرانید

همین که با کودک خود وقت بگذرانید و تمرکز خود را در این زمان بر روی گفتگو و فعالیت‌های مشترکتان بگذارید یک اصل مهم در افزایش اعتماد به نفس در کودکان است. اگر فرزندتان تصور کند برای شما مهم است، قطعاً احساس ارزشمند بودن را در درون خود می‌بیند و از این طریق اعتماد به خود، در شخصیت او افزایش می‌یابد.

با کودک خود بازی کنید و اجازه دهید در اکثر مواقع او برنده شود. این کار سبب می‌شود تا فکر کند توانمند است. همچنین گاهی اوقات باید به او باختن را بیاموزید تا در جامعه نیز شکست را راحت‌تر بپذیرد و سرافرازانه آن را به موفقیت تبدیل کند.

اعتماد به نفس در کودکان و افزایش کیفیت زندگی

با توجه به این که مهم‌ترین خصوصیت فردی داشتن اعتماد به توانایی‌های خود است، والدین باید نکاتی که در زمینه افزایش این ویژگی شخصیتی کارساز است را به خوبی مدنظر داشته باشند و از این طریق بتوانند نقش مؤثری در افزایش کیفیت زندگی آن‌ها ایفا کنند. رعایت تمامی این نکات زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در آینده افرادی موفق هستند.

منابع:

https://www.workingmother.com

https://growkidsminds.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *