Goal setting road

هدف از زندگی │ آیا می‌دانید چگونه می‌توان برای خود هدف‌گذاری کنید؟

اکثر مردم در زندگی خود رویاهایی دارند و یک تصور از آنچه که علاقه دارند در آینده به آن تبدیل شوند در ذهن خود ساخته‌اند. در بدترین حالت همه انسان‌ها از علایق و ارزش‌هایی برخوردار هستند که خط‌مشی آن‌ها و مسیر پیشرفت آن‌ها را تعیین می‌کند. طبیعی است که هر کسی خواهان پیشرفت در زندگی خود است و برای رسیدن به آن تلاش خواهد کرد. شناخت و تعیین هدف از زندگی به موفقیت و تحقق رویاها کمک می‌کند. عدم هدف‌ گذاری و برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف باعث آشفتگی شده و تحقق رویاها را غیرممکن خواهد ساخت. در ادامه قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه با هدف‌ گذاری، برنامه‌ریزی و تلاش مستمر به آرزوها و اهداف بزرگ خود دست خواهید یافت.

 

  • هدف‌ گذاری برای زندگی
  • برنامه‌ریزی برای دستیابی به اهداف
  • تلاش برای موفقیت

 

Steps of goal setting

 

هدف‌گذاری برای زندگی

درباره خواسته‌ها و آرزوهای خود فکرکنید. بسیاری از افراد تنها یک تعریف مبهم از هدف در زندگی خود دارند. در مرحله نخست شما باید اندیشه‌ها و تصورات خود مانند «خوشبختی» یا «امنیت» و آنچه که دوست دارید حتماً انجام دهید را در نظر بگیرید و آن را تجسم کنید.

یک کاغذ و خودکار برداشته و شروع به نوشتن مواردی کنید که در زندگی برای شما مهم هستند. در این مرحله می‌توانید به صورت کلی اسم آن‌ها را یادداشت کنید، اما سعی کنید مبهم نباشند. به عنوان مثال اگر اولین موردی که به ذهن‌تان می‌رسد «خوشبختی» است، آن را یادداشت کنید. اما سعی کنید این واژه را برای خود تعریف کنید و بنویسید که منظور شما از خوشبختی چیست و در نظر شما یک زندگی شاد و خوشبخت چگونه است.

درباره خودتان بنویسید. یکی از بهترین راه‌ها برای ورود به مرحله بعدی، نوشتن آزادانه در مورد خودتان است. درباره شخصیت و علایق خود به خوبی فکر کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از اولویت‌های مهم زندگی خود مطلع شوید. در رابطه با این که دوست دارید اوقات خود را چگونه گذرانده و اینکه چه مسائلی شما را به هیجان می‌آورد بنویسید. خودتان را به فعالیت‌ها یا اموری که فکر می‌کنید مفید و یا باارزش هستند محدود نکنید. هر ایده‌ای که به ذهن‌تان می‌رسد را روی کاغذ یادداشت کنید. کارهایی که به آن علاقه دارید، به طور مثال موسیقی و ادبیات را دوست دارید در مورد آن‌ها بنویسید. اینکه آیا دوست دارید یک عکاس شده یا حتی استاد دانشگاه باشید فکر کنید. هر کدام از آن‌ها می‌توانند به اهداف بلندمدت در زندگی شما تبدیل شوند.

آینده خود را تصور کنید. به آینده ایده‌آل خود فکر کنید، چطور به نظر می‌آید؟ از خودتان سوال بپرسید، این کار به شما کمک می‌کند تصویر دقیق‌تری را در ذهن‌تان خلق کنید. به عنوان مثال تصور کنید در حال تصمیم‌گیری برای شغل آینده خود هستید، بعد از خود بپرسید: دوست دارید چه زمانی از خواب بیدار شوید؟ کجا دوست دارید زندگی کنید، منطقه روستایی یا یک کشور خارجی؟ دوست دارید وقتی از خواب بیدار شدید چه کسانی کنار شما باشند؟ اگر دوست دارید همسر و فرزندانی داشته باشید آیا شغلی که به سفرهای کاری نیاز دارد مناسب شما است؟ چه مقدار درآمد برای شما مناسب است؟ پاسخ این پرسش‌ها ممکن است برای اینکه شما را به سمت شغل رویایی‌تان هدایت کند کافی نباشد، اما مطمئناً شما را در مسیر درست قرار خواهد داد.

هدف خود را دقیق‌تر ترسیم کنید. پس از همه موارد فوق، حال شما در مورد کارهایی که دوست دارید انجام دهید ایده‌هایی در ذهن دارید. اکنون وقت آن رسیده که به جزئیات بیشتری بپردازید. به طور مثال شما به این ایده رسیده‌اید که می‌خواهید یک استاد دانشگاه باشید. برای شروع خوب است، اما حالا در مورد رشته‌ای که علاقه دارید تدریس کنید فکر کرده و تا حد امکان جزئیات آن را در ذهن‌تان ترسیم کنید. تصور کنید که مثلا استاد جامعه‌شناسی هستید، از خودتان بپرسید چه کارهایی می‌خواهید در این زمینه انجام دهید و یا کدام دانشگاه دوست دارید تدریس کنید.

در رشدتو بخوانید  چگونه می توان شاد بود؟ | مزیت های شادی | روش های شاد زیستن

Life purpose

در مورد دلایل اهداف خود فکر کنید. تا اینجا شما گزینه‌های مناسبی برای هدف زندگی خود تعیین کرده‌اید. هر کدام را جداگانه بررسی کنید و از خود بپرسید چرا آن را می‌خواهید؟ پاسخ‌های شما ممکن است باعث شوند بر روی هدف های خود تجدید نظر کنید!

اگر تصمیم گرفتید که یک جراح باشید، از خود بپرسید چرا این تصمیم را گرفته‌اید؟ به دلیل درآمد بالا و احترامی که این حرفه دارد، اگرچه این دلایل معتبر و قابل قبول هستند، اما آیا تنها دلایل شما برای جراح شدن است. مشاغل دیگر هم ممکن است مزایای مشابه داشته باشند، جراحی به تحصیلات بیشتر نیاز دارد و ساعات کاری عادی ندارد. اگر این نکات باعث کمرنگ شدن علاقه شما به جراحی شد، هدف های دیگری را در نظر بگیرید که مزایای مشابه داشته باشند.

هدف‌گذاری یک پروسه بلندمدت است و البته تنها شروع کار است. برای تعیین هدف های اصلی زندگی خود نباید عجله کنید و شتاب‌زده تصمیم بگیرید. ممکن است حتی اهداف شما در طول زمان تغییر کند، چراکه مطمئناً تنها یک هدف در زندگی ندارید. البته باید یادآوری کرد که هدف‌گذاری به معنی تغییر کاری که اکنون در حال انجام آن هستید نمی‌باشد. ممکن است شما در حال حاضر یک حسابدار باشید، اما هدف شما کمک کردن به مردم و ایجاد احساس بهتر در آن‌ها باشد.

 

برنامه‌ریزی برای دستیابی به اهداف

اهداف خود را رتبه‌بندی کنید. زمانی که اهداف احتمالی زندگی خود را تعیین کردید، زمان برنامه‌ریزی برای دستیابی به این اهداف است. در ابتدا بهتر از اهداف خود را اولویت‌بندی کنید. تصمیم بگیرید که کدام هدف مهم‌تر است، این کار به شما کمک می‌کند بدانید مسیرتان را چگونه باید آغاز کنید. در این راه حتی ممکن است برخی از اهداف خود را از لیست پیش‌رو حذف کنید. به برخی از اهداف در کنار یکدیگر نمی‌توان دست یافت، به طور مثال شما نمی‌توانید همزمان یک پزشک، ستاره‌شناس و یک نوازنده گیتار الکترونیک باشید. دست یافتن به هر کدام از این اهداف ممکن است کل زندگی یک فرد را به خود اختصاص دهد. دستیابی به همه این اهداف کنار یکدیگر غیرممکن است. به همین دلیل باید اهداف خود را اولویت‌بندی کنید، دستیابی به اهدافی که در میانه فهرست قرار دارند ممکن است در بلندمدت صورت گیرد، زیرا اهداف بالاتر فهرست از اهمیت بالاتری برای شما برخوردار هستند.

تحقیق کنید. زمانی که به هدف اصلی خود نزدیک شدید، لازم است اقدامات دیگری هم انجام دهید. پس از هدف‌گذاری اکنون نوبت به نحوه رسیدن به اهداف است. زمانی را به تعیین مسیر تحقق اهداف خود اختصاص دهید. از خودتان بپرسید چه مهارت‌هایی برای یادگیری نیاز دارید؟ آیا لازم است تحصیلات خاصی داشته باشید؟ به چه منابعی برای تحقق هدف خود نیاز خواهید داشت؟ چه مدت طول می‌کشد تا در نهایت به هدف‌تان برسید؟ وقتی پاسخ این پرسش‌ها را پیدا کنید می‌توانید از موانع پیش‌روی خود در این مسیر طولانی آگاه شوید.

در رشدتو بخوانید  تاثیر ضمیر ناخودآگاه بر زندگی شما و نحوه‌ی تسلط بر قوانین ضمیر ناخودآگاه

یک جدول زمانی تهیه کنید. اکنون که به پلکان اهداف رسیده‌اید، باید برای آن‌ها زمان تعیین کنید. به زمان مناسب دستیابی به اهداف خود فکر کنید و برای آن‌ها یک زمان مشخص تعیین کنید. تعیین زمان شما را ترغیب خواهد کرد تا در مسیر خود با سرعت و انگیزه بیشتر حرکت کنید. این کار باعث می‌شود شما به ترتیب فهرست پیش‌رو حرکت کرده و گزینه‌ای را از قلم نیندازید.

برای موانع پیش‌رو برنامه‌ریزی کنید. در نهایت سعی کنید موانع پیش روی تحقق برنامه خود را تجسم کنید. فکر کردن به موانع از قبل باعث می‌شود زمان رویارویی با آن‌ها آماده باشید و ابزار لازم برای مقابله با آن موانع را در اختیار داشته باشید. به طور مثال چنانچه قصد دارید برای ثبت‌نام در دانشگاه اقدام کنید و از دانش کافی برخوردار نیستند و ممکن است در آزمون ورودی پذیرفته نشوید؛ این کار را به سال بعد موکول کنید و در طول یک سال پیش‌رو اقدامات لازم را برای پذیرفته شدن انجام دهید.

 

تلاش برای موفقیت

پس از هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف، اکنون نوبت به تلاش شما رسیده است. اولین اقدام ایجاد فضای مناسب برای اهداف‌تان است. هر هدفی که دارید با ایجاد فضای مناسب بهتر می‌توانید به آن دست یابید. چنانچه در نهایت تصمیم گرفتید جراح شوید، این شغل به مطالعات زیادی نیاز دارد و اگر دوستانی دارید که دائماً اهل مهمانی و تفریح هستند و شما را هم تشویق به این کار می‌کنند، تا مدت زمانی که به هدف خود دست یابید باید از آن‌ها فاصله بگیرید. اطراف خود را با افرادی پر کنید که به شما در این راه کمک می‌کنند. چون این هدف در رأس فهرست اولویت‌های شما قرار گرفته است.

در قدم بعدی برای اهداف خود باید به طور پیوسته تلاش کنید. وقتی مسیر را آغاز کردید برای رسیدن به پایان راه باید پشتکار و ثبات داشته باشید. تحقق اهداف یک پروسه زمان‌بر است و یک روزه به دست نمی‌آید. بسیاری از افراد پس از هدف‌گذاری و تعیین پلکان موفقیت، از روی برخی از پله‌ها می‌پرند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند. به خاطر داشته باشید که شما قدم در یک سفر طولانی گذاشته‌اید، این یک مسابقه نیست که سریع‌تر به پایان خط برسید.

در طول مسیر سعی کنید انگیزه خود را حفظ کنید و برای خود امتیاز در نظر بگیرید تا تشویق شده و با انرژی تا انتهای مسیر حرکت کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ انگیزه در این مسیر طولانی، پیگیری منظم مسیر و کارهایی است که پشت سر گذاشته و پیش‌ رو دارید.

 

پشتکار و ثبات تا رسیدن به هدف

 

هدف‌گذاری و دنبال کردن اهداف تا تحقق کامل آن‌ها بسیار دشوار است و به تلاش و پشتکار برای غلبه بر موانع نیاز دارد، اما در نهایت به چیزی دست خواهید یافت که ارزش این همه سخت‌کوشی را خواهد داشت. تمام آنچه که لازم دارید تعیین هدف، برنامه‌ریزی برای این سفر طولانی و پر از موانع و تلاش مداوم برای رسیدن به پایان راه است. هر زمان که در طول این مسیر انگیزه خود را از دست دادید به خاطر بیاورید در انتهای مسیر چیزی که انتظار شما را می‌کشد بسیار با ارزش و زیبا خواهد بود.

 

منابع:

https://positivepsychologyprogram.com/life-worth-living-setting-life-goals/

https://www.verywellmind.com/tips-for-finding-your-purpose-in-life/

https://www.monster.ca/career-advice/article/developing-a-mission-vision-and-value

https://www.developgoodhabits.com/personal-mission-statement/

https://positivepsychologyprogram.com/life-worth-living-setting-life-goals/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *