چکار‌ کنیم تنبل نباشیم؟

دلایل بی حوصلگی و درمان آن

آیا تا به حال روزهایی را داشته‌اید که هیچ انگیزه‌ای برای انجام کاری ندارید؟ اکثر مردم فکر می‌کنند تنبلی یک رفتار نامطلوب است. این مسئله درست است، اما لحظاتی هم در زندگی است که غرق کلیشه‌های زندگی شده‌ایم و در طول این زمان دوست داریم از انجام تمام وظایف طفره رفته یا آن‌ها را به زمان دیگری موکول کنیم. این تنبلی و بی حوصلگی ممکن است به عادت تبدیل شده و مانع موفقیت در مراحل آتی زندگی شوند. تنبلی یک عادت ناامیدکننده است که در همان مراحل اولیه باید جلوی آن را گرفت. اگر شما اکثر اوقات احساس تنبلی و بی حوصلگی دارید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند. در این مقاله قصد داریم راهکارهای ساده درمان و دلایل بی حوصلگی را به شما نشان دهیم.

  • دلایل بی حوصلگی چیست؟
  • درمان بی حوصلگی

دلایل بی حوصلگی چیست؟

تنبلی، سستی، بی حوصلگی یا هر نام دیگری که روی آن گذاشته می‌شود، در واقع به معنای عدم تمایل به انجام کاری یا طفره رفتن و سستی در انجام کاری است، وقتی آن کار باید انجام شود. گاهی تنبلی زمانی به سراغتان می‌آید که شما نمی‌خواهید با موضوعی روبه‌رو شوید، مانند انجام یک کار کسل‌کننده یا مجادله‌ای دشوار با فردی دیگر. گاهی هم تنبلی به این دلیل است که مسئولیت‌های زیادی به شما محول شده است و تصور می‌کنید این مسئولیت‌ها باید به صورت گروهی انجام شود. درست است که دلایل متعددی باعث تنبل شدن یک فرد می‌شود، اما راهکارهای مناسبی برای غلبه بر تنبلی و بی حوصلگی وجود دارد.

به طور معمول زمانی که یک فرد قادر به انجام فعالیتی نباشد یا مجبور به انجام آن فعالیت باشد، اما تمایلی به انجام آن نداشته باشد، تنبل خواهد شد. در این حالت کارها را به صورت سرسری انجام می‌دهد، به عبارت دیگر وقت زیادی را تلف می‌کند. تنبلی یک عادت است تا اینکه یک مشکل مربوط به سلامتی و ذهنی باشد. خوشبختانه راه‌های زیادی برای توقف تنبلی در زندگی وجود دارد. در صورتی که احساس تنبلی و بی حوصلگی برای انجام کاری می‌کنید، به کمک راهکارهای ذیل می‌توانید با تنبلی مقابله کرده و مفیدتر باشید.

بی حوصلگی چیست؟

درمان بی حوصلگی

  • نخستین اقدام برای درمان بی حوصلگی، کشف دلایل بی حوصلگی است. با شناسایی دلیل اصلی طفره رفتن از انجام مسئولیت‌ها، به خوبی می‌توانید این مسئله را برطرف کنید. اگر بی‌انگیزه هستید، اکنون زمان مناسب برای تغییر برنامه روزمره زندگی‌تان است. اگر مسئولیت‌های زیادی به شما محول شده و برای انجام آن‌ها بی‌حوصله هستید، فهرستی از کارهای خود تهیه کنید و سعی کنید آن‌ها را به چند قسمت تقسیم کنید، تا هر کدام زمان کمتری لازم داشته باشند، و از انجام تمامی کارها به صورت همزمان با هم خودداری کنید. اگر احساس خستگی می‌کنید، به خودتان زمان دهید. اگر ناراحت هستید، شکست عشقی خورده‌اید و این مسئله باعث تنبلی شما شده است، احساسات دردناک خود را بیرون بریزید و با دوستان خود صحبت کنید تا احساس شما بهتر شود. هر موضوعی که باعث تنبلی شما شده است، اگر بتوانید به صورت مستقیم آن را برطرف کنید، می‌توانید انگیزه بیشتری برای انجام کارهایتان پیدا کنید و بی حوصلگی خود را درمان کنید.
  • با خودتان مهربان باشید. اگر دوستان شما همان‌گونه که شما با خودتان صحبت می‌کنید، با شما صحبت کنند آیا باز هم به دوستی با آن‌ها ادامه می‌دهید. افکار منفی را از خودتان دور کنید و مدام به خودتان نگویید که فرد تنبل یا بی‌ارزشی هستید. اگر اغلب ساعات روز این افکار منفی را داشته باشید، در نهایت علاوه بر تنبلی دچار اضطراب و افسردگی هم خواهید شد. در مقابل از عبارات مثبت و حمایتی برای خود استفاده کنید، با تغییر دیدگاه می‌توانید در خودتان انگیزه بیشتری ایجاد کنید.
  • طوری لباس بپوشید که گویی می‌خواهید به سوی موفقیت پیش بروید. فرقی نمی‌کند که در خانه هستید یا در شرکتی مشغول به کار می‌باشید، پوشیدن لباس مناسب به شما انگیزه موفقیت می‌دهد. اعتماد به نفس و متعاقباً انگیزه انجام کاری را افزایش خواهد داد. وقتی اطرافیان به شما نگاه می‌کنند، با احترام رفتار خواهند کرد و در نظر ایشان گویی قدرت انجام هر کاری را دارید. در مقابل اگر به صورت نامناسب و شلخته و از روی بی حوصلگی لباس بپوشید، نه تنها در مورد خودتان احساس خوبی نخواهید داشت، بلکه سایرین نیز به شما اطمینان نخواهند کرد و تأثیر خوبی در آن‌ها نخواهید گذاشت. آن‌ها حتماً شما را به چشم فردی تنبل و فاقد توان انجام صحیح کارها مشاهده خواهند کرد. بنابراین تغییر لباس از یک طرف باعث انگیزه‌ بیشتر در خودتان خواهد شد و از طرف دیگر نحوه رفتار سایرین با شما را تغییر خواهد داد.
در رشدتو بخوانید  نشانه های تنبلی و بی حوصلگی | راهکارهای مناسب برای درمان تنبلی

  • به موفقیت‌های خود خواه کوچک، خواه بزرگ جایزه دهید. برای دلایل بی حوصلگی ، انگیزه‌ای مناسب برای خود ایجاد کنید. انتظار برای دریافت پاداش در ازای انجام کاری باعث می‌شود از همان ابتدا انگیزه‌ای برای انجام آن داشته باشید و تنبلی را در همان مرحله اول متوقف کنید. برای خود هدف تعیین کنید و پس از رسیدن به هدف مربوطه به خودتان پاداش دهید. این اقدام نه تنها به شما کمک می‌کند فعالیت مربوطه را انجام دهید، بلکه انگیزه مضاعفی برای انجام آن کار به شما خواهد داد. این پاداش می‌تواند هر چیزی هرچند کوچک به عنوان مثال چند دقیقه استراحت باشد. به عنوان مثال ۲۵ دقیقه کار و ۵ دقیقه استراحت کنید. این ۵ دقیقه استراحت باعث می‌شود پس از بازگشت به کار، انرژی و انگیزه بیشتری داشته باشید و به همین دلیل با کیفیت و راندمان بالاتر کار خواهید کرد.
  • تهیه فهرستی از اهداف و فعالیت‌ها، یکی دیگر از انواع درمان بی حوصلگی و تنبلی است. سعی کنید این فهرست را به صورت روتین مشاهده کنید، با این کار می‌دانید کدام فعالیت‌ها و اهداف انجام شده است و کدام را هنوز انجام نداده‌اید. نوشتن اهداف باعث می‌شود بر این فعالیت‌ها بیشتر تمرکز کنید. با انجام هر کدام از فعالیت‌ها، جلوی آن علامت بزنید و آن را از فهرست خارج کنید. این کار به شما انگیزه می‌دهد که تا پایان فهرست چه کارهایی مانده است. در انتها می‌توانید توانایی خود در انجام کارها طی دوره مشخص را بسنجید، ضمن اینکه کارهای خود را نیز انجام داده‌اید و به هدفتان دست یافته‌اید. این کار مطمئناً حس خوبی در شما ایجاد خواهد کرد.

 

برای خودتان مشخص کنید که با سخت‌کوشی و انجام کار بیشتر مطمئناً به موفقیت دست خواهید یافت. نظم داشتن و پشتکار در انجام فعالیت‌های خود باعث پیشرفت شما در زندگی خواهد شد. اگر دائماً برای تمامی کارها بهانه آورید و از انجام آن طفره روید، مطمئناً نظم زندگی‌تان را از دست خواهید داد و این مسئله بر روی مسیر حرکت شما در آینده تأثیر خواهد گذاشت. تعیین اهداف کوچک و سپس تبدیل آن‌ها به اهداف بزرگتر و مهم‌تر در برنامه روزانه خود باعث ایجاد نظم خواهد شد. از اهداف کوچکتر شروع کنید و سپس آن را ادامه دهید تا به اهداف بزرگتر برسید. موفقیت، به پشتکار و سخت‌کوشی نیاز دارد. به علاوه هر چه بیشتر از انجام کاری طفره بروید، شروع آن سخت‌تر می‌شود. اگر بدون حوصله و با تنبلی انجام کارهای کوچک را به زمان دیگر موکول کنید، تعداد کارهایی که عقب انداخته و به زمان دیگر موکول شده، زیاد می‌شود و دیگر حوصله انجام آن کارها را نخواهید داشت. با برنامه‌ریزی و ادامه آن برنامه نه تنها می‌توانید به همه کارهای خود برسید، بلکه دیگر از انجام حجم بالای کار خسته نخواهید شد و انگیزه خود را از دست نخواهید داد.

در رشدتو بخوانید  تنبلی و بی‌حوصلگی│آیا می‌دانید کدام عادت‌های غلط موجب تنبلی خواهند شد؟

تنبلی و بی حوصلگی

بخشی از موفقیت و درمان بی حوصلگی و تنبلی، به یادآوری این نکته بستگی دارد که انجام فعالیت مربوطه تا چه اندازه در زندگی شما تأثیر دارد. اگر اهمیت اهداف خود را مشخص نکنید، به راحتی از هدف مربوطه فاصله می‌گیرید و ادامه دادن آن فعالیت سخت‌تر خواهد شد. اینجاست که تنبلی به سراغتان خواهد آمد و مانع انجام آن فعالیت خواهد شد. یادآوری اینکه انجام فعالیت مربوطه تا چه حد برای شما اهمیت دارد، باعث می‌شود بیشتر بر روی آن فعالیت تمرکز کرده و آن را به زمان دیگری موکول نکنید.

همان اندازه که باید از نظر ذهنی خود را آماده مقابله با تنبلی کنید، آمادگی جسمی هم در این راستا از اهمیت بالایی برخوردار است. تنبلی باعث می‌شود سلامت جسمی شما در معرض خطر قرار گیرد، باعث چاقی و کاهش سوخت و ساز بدن می‌شود و در نتیجه اعتماد به نفس شما را پایین خواهد آورد. بهترین راه‌حل برای این موضوع ورزش کردن است. ورزش نه تنها باعث افزایش انرژی و سوخت و ساز بدن و کاهش وزن خواهد شد، بلکه توانایی شما در تمرکز کردن بر انجام امور را بهبود می‌بخشد. ورزش باعث افزایش خون‌رسانی به اعضای بدن شده و انرژی بدن را افزایش می‌دهد. حتی انجام ۱۵ دقیقه ورزش در صبح باعث می‌شود بعد از ظهر از انرژی بیشتری برخوردار باشید. وقتی ورزش کردن به یکی از اولویت‌های زندگی شما تبدیل شود، انجام آن راحت‌تر خواهد بود و مانع برگشت به تنبلی خواهد شد. علاوه بر ورزش سعی کنید برنامه غذایی خود را نیز تصحیح کنید و از مصرف تنقلات و خوراکی‌های فاقد مواد مغذی پرهیز کنید. این خوراکی‌ها بر سطح انرژی و جریان خون تأثیر می‌گذارند و باعث تنبلی می‌شوند. احساس کمبود انرژی و کسالت نشانه‌ آغاز تنبلی است.

دست از طفره رفتن از انجام کارهای خود بردارید و شروع به درمان تنبلی کنید. همین حالا شروع کنید و امروز را به فردا موکول نکنید. به خودتان و اهدافتان در زندگی نظم و برنامه بدهید. هر زمان که تنبلی را کنار بگذارید، توانایی خود در موفق شدن، دست یافتن به اهداف و بهبود شرایط زندگی را افزایش خواهید داد. دست کشیدن از تنبلی مطمئناً دشوار است، اما هرچقدر که شکستن این چرخه را عقب اندازید، سخت‌تر خواهد بود. تغییر دادن عادات نیاز به پشتکار و دلگرمی دارد، پس برای موفقیت در این راه تسلیم نشوید و به راهتان ادامه دهید. لذت دست یافتن به اهداف و پیشرفت و موفقیت با هیچ چیز قابل مقایسه نیست، پس هر زمان که تنبلی به سراغتان آمد، با تصور اینکه موفقیت چه حس خوب و شگفت‌انگیزی ایجاد می‌کند، به جنگ تنبلی بروید.

 

منابع:

 

https://www.developgoodhabits.com/stop-being-lazy/

https://www.nhs.uk/live-well/sleep-and-tiredness/self-help-tips-to-fight-fatigue/

https://playwithhealth.com/causes-and-treatment-laziness-fatigue/

https://scottjeffrey.com/overcoming-laziness/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/hide-and-seek/201410/the-psychology-laziness

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *