بیش فعالی کودکان زیر دو سال

با مهم‌ترین علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال آشنا شوید!

اختلال بیش فعالی یا ADHD یکی از شایع‌ترین اختلالات سلامت روان در کودکان محسوب می‌شود که بیشترین شیوع آن در میان کودکان پیش دبستانی است که طبق آمار به دست آمده، از هر ۱۱ کودک یک نفر به این بیماری دچار می‌شود. کودکی که به بیش فعالی دچار است به عنوان کودک عصبانی خطاب می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی تمرکز کنند و این موضوع موجب ضعف در یادگیری می‎شود. به همین دلیل آشنایی با علائم این بیماری در کودکان و اقدام به تشخیص و معالجه بیماری در این کودکان اهمیت زیادی دارد. اگر والدین این قبیل از کودکان بتوانند به موقع بیماری کودکشان را تشخص دهند و با علائم آن آشنا باشند، احتمال به وجود آمدن عواقب در یادگیری کودکان و همچنین تاثیر بر پیشرفت و یادگیری کودک در آینده نیز کمتر خواهد شد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد بیش فعالی درکودکان آشنا شوید و با مهم‌ترین علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال آشنا شوید.

آشنایی با اختلال کم توجهی- بیش فعالی:

به شرایطی که کنترل سطح فعالیت و عکس‌العمل‌ نسبت به محیط برای کودک سخت می‎شود، بیش فعالی گفته می‌شود. کودکانی با این اختلال که به آن اختلال کم توجهی-بیش فعالی (ADHD) گفته می‌شود، دچار هستند نمی‌توانند به راحتی روی چیزی که  دوست دارند تمرکز کنند و اگر به موقع شناسایی نشوند، احتمالا در نوجوانی و حتی بزرگسالی فرد نیر ادامه خواهد داشت. به علاوه باید بدانید که عدم تمرکز و کنترل فعالیت‌ها موجب عصبانیت کودکان می‌شود. معمولا علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال کمی سخت‌تر تشخیص داده می‌شود و به همین منظور آشنا بودن به این علائم برای والدین اهمیت زیادی دارد.

طبق مطالعاتی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام شد، در سال ۲۰۱۶ تقریبا ۱/۶ میلیون کودک سنین ۲ تا ۱۷ سال  در ایالات متحده به بیماری ADHD مبتلا هستند و تقریبا ۳۸۸۰۰۰ کودک از این مقدار زیر ۵ سال بودند. علائم بیماری بیش فعالی معمولا با بالا رفتن سن در کودکان و به خصوص بعد از ۲ سالگی ساده‌تر است. عدم داشتن آرامش و تمرکز و عصبانیت کودکان که بیشتر بعد از ۲ سالگی مشاهده می‌شود و تشخیص آن نیز راحت‌تر است.

آشنایی با علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال :

تشخیص علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال و حتی پایین‌تر از ۴ سال بسیار دشوار است. اما باید بدانید که عدم توجه کودک در مدتی مشخص به یک موضوع، تکان خوردن بیش از حد، سطح بالای فعالیت در بین این کودکان به وفور اتفاق می‌افتد. البته در مورد کودکان سن پایین‌تر همیشه بروز علائم نشان‌دهنده بیماری نیست و نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

کودکانی که خیلی فعال هستند و انرژی بسیار زیادی دارند و بیمار نیستند، معمولا زمانی که برایشان داستان تعریف می‌کنید می‌توانند به خوبی تمرکز کنند و یا به عکس‌های داخل کتاب نگاه کنند در حالی که کودکان مبتلا به بیش فعالی یا ADHD قادر به انجام دادن این کارهای ساده نیستند. این بچه‌ها نمی‌توانند اسباب بازی را کنار بگذارند و روی جایی که می‌خواهند بنشینند، نمی‌توانند بازی‌هایی مثل پازل و بازی‌های فکری را به خوبی انجام دهند.

این کودکان از خود رفتارهایی افراطی نشان می‌دهند و این موضوع فعالیت‌ها و روابط آنها را مختل می‌کند. معمولا برای تشخیص ADHD باید به مدت ۶ ماه یا بیشتر کودک را زیر نظر گرفت و همه علائم و عکس‌العمل‌های او را بررسی کرد تا از وجود این بیماری در کودک اطمینان پیدا کرد.

علائم بیش فعالی

معمولا مهم‌ترین علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال عبارت است از:

 • بی‌قراری
 • حرکت و پریدن بیش‌ از حد و علاقه به بالا رفتن از هر چیزی
 • حرکت دائم به طوری‌که انگار روی یک موتور سوار شدند و قصد ایستادن هم ندارند
 • حرف زدن بدون وقفه و بیش از حد
 • عدم توانایی در تمرکز و گوش کردن در بلند مدت
 • عدم توانایی در حل کردن مسائل، چرت زدن و نشستن برای صرف غذا
در رشدتو بخوانید  چگونه با فرزند عصبی خود رفتار کنم؟ | با عصبانیت فرزندم چه کنم ؟

به علاوه کودکانی که به بیش فعالی دچار هستند معمولا به عنوان یک کودک عصبانی شناخته می‌شوند و به اصطلاح زود از کوره در می‌روند. موضوع جالبی که در مورد این نوع بچه‌ها وجود دارد این است که بسیاری از آنها می‌توانند روی چیزهایی که دوست دارند و مورد علاقه آنهاست به خوبی تمرکز کنند.

والدینی که متوجه می‌شوند کودک نوپای آنها رفتارهایی افراطی از خود نشان می‌دهد که غیر قابل کنترل است و معمولا رفتار کودکشان به همین صورت است، باید  برای ارزیابی دقیق کودکشان را نزد پزشک ببرند و در مدت زمان مشخصی رفتارهای او را زیر نظر بگیرند تا صحت وجود بیماری یا سلامت او کاملا مشخص شود.

عصبانیت کودکان بیش فعال معمولا بیشتر از سایر کودکان است، این کودکان نمی‌توانند روی حرفی که با آنها می‌زنید و خواسته‌ای که از آنها دارید، تمرکز کنند. وسط هر کار و بازی حواسشان به راحتی پرت می‌شود و نمی‌توانند از دستورالعمل‌ها پیروی کنند.

معمولا به راحتی موضوعات مهم را فراموش می‌کنند و علاقه‌ای به انجام کارهایی که درگیری ذهنی دارد، ندارند و در درک اطلاعات سریع و دقیق مشکل دارند.

همیشه مثل سنجاب‌ها از این سمت به آن سمت می‌پرند و زیاد سر و صدا می‌کنند. در انجام دادن بازی‌های بی سر و صدا مشکل دارند و هر لحظه که بتوانند از در و دیوار و کمد یا هر چیز دیگری بالا می‌روند. به علاوه باید بدانید که بیش فعالی باعث می‌شود تا کودک عصبانی باشد آرامش نداشته باشد و نتواند احساسات خود را به خوبی کنترل کند.

فقط فراموش نکنید که هیچ‌کدام از این علائم بدون بررسی‌های پزشک و زیر نظر گرفتن رفتارها در دراز مدت نشان‌دهنده بیماری نیست و باید حتما مورد تایید پزشک باشد.

چرا کودک به بیش فعالی مبتلا می‌شود!

برای بررسی علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال معمولا نیاز به دقت و کنترل بیشتری در کودکان دارید و تشخیص بیماری در این سنین حتی برای پزشکان هم بسیار دشوارتر است. با این وجود شواهد وجود دارد که تشخیص این بیماری را در کودکان سنین پایین ساده‌تر می‌سازد اما برای اینکه بدانید چرا یک کودک به بیش فعالی مبتلا می‌شود، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • بررسی عوامل ژنتیکی
 • استفاده مادر باردار از مواد مخدر و الکل
 • استفاده مادر باردار از سیگار
 • قرار گرفتن مادر باردار در معرض سموم محیطی
 • تولد زودرس نوزاد یا داشتن وزن کم در زمان تولد
 • بروز مشکلاتی در سیستم عصبی مرکزی نوزاد
 • تاخیر در پیشرفت حرکتی و گفتار و زبان کودک
 • بروز مشکلات رفتاری
 • سابقه خانوادگی ADHD

از طرف دیگر علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال می تواند با بروز مشکلات دیگری نیز اشتباه گرفته شود که معمولا ربطی به ADHD ندارد و باید از هم تفکیک شوند.

 • آسیب مغزی در نوزاد
 • بروز مشکلات یادگیری یا مشکل در صحبت کردن
 • بروز اختلالات خلقی و علائمی مثل گوشه‌گیری، اضطراب و افسردگی در کودک
 • بروز اختلالات روانی مختلف در کودک
 • بروز اختلالات تشنجی
 • مشکلات خواب
 • مشکل تیروئید
 • مشکل در بینایی و شنوایی

درمان بیش فعالی

درمان بیش فعالی در کودکان:

اکثر پزشکان معتقدند که بعد از تشخیص علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال، تنها درمان در داخل خانواده و رفتار درمانی برای درمان این کودکان کافی است.

خانواده درمانی که یکی از بهترین درمان‌ها برای کودکان بیش فعال در نظر گرفته می‌شود، تنها موضوعی که در این مورد وجود دارد این است که والدین باید با روش‌های برخورد با این کودکان آشنا باشند و بتوانند انتظارات خود را با رفتارها و بیماری کودکشان تنظیم کنند و به بهبود او کمک کنند.

در رشدتو بخوانید  بازسازی روابط بعد از خیانت

رفتار درمانی نیز، به به کارگیری دستورالعمل‌هایی در خانه گفته می‌شود که به کودک بیش‌ فعال شما کمک می‌کند تا بهتر بر شرایط خود غلبه کند و در نهایت نیز دارو درمانی برای کودکان بیش فعال که در مرحله آخر و معمولا برای کودکان بیش فعال بالای ۶ سال توصیه می‌شود.

چطور با کودک بیش فعال‌تان برخورد کنید!

مهم‌ترین قدم برای مقابله با این موضوع در ابتدای امر تشخیص علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال است و اینکه بتوانید رفتارهای خودتان را با کودک‌تان تطبیق دهید و نیازهای او را بشناسید.

فراموش نکنید که بسیاری از کودکان مبتلا به بیش فعالی بسیار خلاق و باهوش هستند و اگر درست با آنها برخورد شود می‌توانند به یک دانشمند برجسته و یا یک کارگردان معروف تبدیل شوند. مهم‌ترین مساله در برخورد با این قبیل کودکان این است که:

۱. اطرافیانتان را مطلع کنید:

بهتر است همه اعضای خانواده و افراد که با آنها در ارتباط هستید در مورد اختلال کودکتان بدانند و با او درست رفتار کنند. برخی والدین که کودکان مبتلا به ADHD دارند، از بیان کردن این موضوع ترس دارند و به همین دلیل در برخورد با دیگران بیشتر دچار مشکل می‌شوند و باعث می‌شود تا دیگران با کودکشان آنطور که باید رفتار نکنند.

مربیان و افرادی که در مهد کودک از فرزند شما مراقبت می‌کنند باید بدانند که او به بیش فعالی مبتلا است و در رفتار با این کودکان بیشتر توجه کنند.

۲. دکور خانه‌تان را تغییر دهید:

شلوغ بودن خانه موجب می‌شود تا کودک شما تمرکز کمتری داشته باشد. سعی کنید کودکتان را در یک اتاق خلوت و مرتب قرار دهید و از قرار دادن اشیای اضافی و اسباب بازی‌های زیاد اجتناب کنید. در مهد کودک از مربی فرزندتان بخواهید تا به کودک شما بیشتر توجه کند و اسباب بازی‌های خطرناک را از دسترس او دور کند.

۳. از پاداش بجای مجازات استفاده کنید:

استفاده از تنبیه برای این کودکان هیچ فایده‌ای ندارد و او را به کودک عصبانی و بی‌توجه‌تری تبدیل می‌کند. باید بدانید که تشویق کردن و جایزه دادن به بچه‌های بیش فعال بسیار کارساز است و کم کم موجب بروز رفتارهای مثبت در او می‌شود. سعی کنید همه رفتارهای خوب او را تشویق کنید و از او تشکر کنید. با او مهربان باشید و او را به انجام دادن مجدد این رفتارها تشویق کنید. فراموش نکنید که کودک مبتلا به ADHD نمی‌تواند منتظر بماند پس اگر جایزه‌ای برای او در نظر دارید، خیلی سریع به او بدهید.

در آخر به یاد داشته باشید!

اگر شما هم کودکی مبتلا به ADHD دارید، بهتر است با الگوهای رفتاری برخورد با این کودکان آشنا باشید و بدانید که علائم بیش فعالی در کودکان زیر ۲ سال چگونه بروز می‌کند و با ارزیابی رفتارهای کودکتان درمدت زمان مشخصی بهتر است حتما با پزشک مشورت کنید و طریقه برخورد با کودکتان را یاد بگیرید. بازی‌ها و فعالیت‌های مفید برای برخورد با کودتان را یاد بگیرید و سعی کنید رفتارهای او را کنترل کنید. فراموش نکنید زمانی که خانواده‌ای کودک بیش‌ فعال دارند، همه اعضای خانواده باید الگوهای رفتاری مناسبی داشته باشند. طوری با فرزند خود رفتار کنید که احساس شرمندگی نداشته باشد و با حرف‌هایتان به او احساس آرامش دهید و به او ثابت کنید که او را همین‌طور که هست عاشقانه دوست دارید..

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.babycenter.com

https://www.understood.org

https://www.webmd.com

https://www.medicalnewstoday.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *