شکست عشقی در زنان و راه‌کار پشت سر گذاشتن آن

شکست عشقی در زنان و راه‌کار پشت سر گذاشتن و فراموش کردن آن

آیا برایتان پیش آمده با تمام وجود عاشق کسی باشید که هیچ احساسی نسبت به شما ندارد؟ درد دوست داشتن کسی که شما را دوست ندارد بسیار سنگین و غیر قابل تحمل است. مطمئنا در شکست عشقی درزنان و جدایی احساس عاشقانه‌ای ‌در میان نیست و حسی ویرانگر را به دنبال دارد. تحمل این شکست به خصوص در زنان که احساسی‌تر هستند بسیار سخت‌تر است. ما اینجا ۶ راه ساده را معرفی خواهیم کرد تا مشکلات پیش رو را پشت سر بگذارید.

چطور می‌توان با شکست عشقی در زنان کنار آمد؟

۱- هیچ راهی برای جلوگیری از جدایی در عشق وجود ندارد. قلب شما شکسته می‌شود اما این یک حس جسمانی حقیقی نیست. در حقیقت همه انسان‌ها می‌دانند که قلب واقعا نمی‌تواند شکسته شود اما یک درد فیزیکی در قفسه سینه عاشق به وجود می‌آید. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که ما یک زخم عاطفی را در خود احساس می‌کنیم. واژه‌هایی همچون “دلشکسته”، “روح زخمی” و “احساس درد” ساده نیستند. یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان به تازگی عنوان کرده‌اند که درد احساسی همان بخش از مغز را فعال می‌کند که با درد فیزیکی تحریک می‌شود.

بنابراین برای شروع بپذیرید که شما زخمی هستید و باید از خودتان مراقبت کنید. باید صبور و مهربان باشید و در صورتی که بیماری جسمی دارید، خود را تقویت نمایید. این بدان معنا نیست که باید به رختخواب بروید و وقت‌تان را هدر دهید. این به شما کمک نمی‌کند، اما اگر در محل کار یا مشغول تحصیل هستید به خودتان سخت نگیرید. اگر زندگی‌تان را به خاطر یک شکست عشقی متوقف کنید همیشه احساس درد و ناراحتی خواهید داشت. پس به یاد داشته باشید که زندگی ادامه دارد.

۲- بدانید که شما تنها نیستید. طبق یک نظرسنجی در حوزه روانشناسی اجتماعی، ۹۸% از ما حداقل یک بار دچار شکست عشقی شده‌ایم. از عواقب جدایی در عشق این است که شما احساس غم، اندوه، تنهایی و دل‌شکستگی می‌کنید. شما احساسی بد با شرمندگی را تجربه خواهید کرد و در نهایت عمیقا شروع به نگرانی می‌کنید که بسیار اشتباه است.

شما سوالاتی دردناک از خود می‌پرسید و ممکن است برای رسیدن به آرامش به خوردن غذا، بستنی و شیرینی روی آورید و مدام به خود خواهید گفت بله من یک زن چاق و پر خورم و شاید او به این خاطر است که مرا دوست ندارد. نیازی به غصه خوردن نیست. شاید شما دو نفر فقط برای اینکه شریک زندگی هم باشید مناسب نیستید. همین!

1

۳- سعی کنید درک کنید آیا دل بستن به کسی که هیچ علاقه‌ای ‌به شما ندارد، تبدیل به یک عادت در زندگی شما شده است؟ روانشناسان معتقدند عشق ورزیدن به کسی که شما را رد می‌کند می‌تواند یک الگوی تکراری برای برخی از افراد باشد. این ممکن است ریشه در کودکی افراد داشته باشد به خصوص اگر “دلبستگی ناامن” را تجربه کرده باشند. این بدان معنی است که بزرگسالانی که به آنها وابستگی داشتند به طور مرتب در دسترس نبودند بنابراین چنین افرادی مدام طعم جدایی و به گونه‌ای ‌شکست عشقی را از کودکی چشیده‌اند.

یکی از راه‌های فکر کردن در این مورد این است که از خودتان بپرسید آیا قبلا هم پیش آمده کسی را دوست داشته باشید که شما را رد کرده است؟ سعی کنید صادقانه ارزیابی کنید تا ببینید نوعی عادت وجود دارد یا خیر. اگر چنین احساسی دارید سعی کنید به یک روانشناس مراجعه کنید تا مشکل حل شود.

در رشدتو بخوانید  7 درس عبرت آموز که باید از شکست عشقی در رابطه عاطفی یاد بگیریم

 

۴- از خودتان بپرسید آیا ترجیح می‌دهید، هرگز هیچ‌کسی را دوست نداشته باشید؟ به قول آلفرد لرد تنیسون “از دست دادن عشق بهتر از آن است که هرگز عاشق نشوید.”

شاید در لحظات پس از جدایی که درد شکست عشقی را پشت سر می‌گذارید فکر کنید نباید هرگز عاشق می‌شدید اما گاهی در چنین روزهایی، نکات زیبایی وجود دارد. اینها دقیقا لحظات زندگی ما را می‌سازند.

 

۵- شاید این نکته چندان سودمند نباشد اما شواهدی وجود دارد که اثبات می‌کند عشق نافرجام، هم به عاشق و هم به معشوق آسیب می‌زند. در یک مطالعه بیش از ۲۰۰ نفر از طرفین شکست عشقی مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد معشوق هم پس از جدایی از احساس گناه و اضطراب رنج می‌برد و احساس قربانی شدن دارد.

 

۶- در نهایت تلاش برای جستجوی پایان رابطه را تمام کنید. یکی از سخت‌ترین قسمت‌های عشق نافرجام این است که طرف مقابل هرگز آنچه شما می‌خواهید را به شما نمی‌دهد. شما شاید به دنبال شواهدی مبنی بر اینکه کار تمام شده باشید اما آنچه شما واقعا می‌خواهید اثبات این واقعیت است.

این ممکن است کمی سختگیرانه به نظر برسد اما در واقع دو راه حل وجود دارد:

یکی اینکه شما می‌پذیرید این در طولانی مدت تبدیل به عادت و الگوی زندگی شما شده و می‌خواهید با آن زندگی کنید. اگر به این نتیجه رسیدید سعی کنید راه‌هایی را پیدا کنید که با آن راحت باشید. دوم اینکه سعی کنید همه چیز را به راحتی پشت سر بگذارید بدون آنکه به رابطه قبلی فکر کنید.

2

عشق یک کلمه جادویی است و تا زمانی که ادامه یابد دنیا رنگی و سرشار از شادی است. اما این یک حقیقت است که تمامی عشق‌ها به سرانجام نمی‌رسند و برای همیشه دوام نمی‌آورند. زمانی که با تمام وجود عاشق فردی می‌شوید و آن عشق با شکست مواجه می‌شود، در آن زمان احساس می‌کنید که دنیای شما به پایان رسیده است. علاقه خود به کار کردن، غذا خوردن، تفریح کردن با دوستان و خانواده یا انجام هر فعالیت دیگری را از دست می‌دهید، حتی ممکن است تغییرات شیمیایی که پس از شکست عشقی در بدنتان ایجاد شده باعث افسرده شدن شما شوند. شکست عشقی به معنای پایان دنیا نیست و شما می‌توانید از زندگی مجردی خود نیز لذت ببرید و شاد زندگی کنید. هر چقدر هم که شکست عشقی دردناک باشد، نباید امیدتان را از دست دهید. با کمی تلاش و گذشت زمان می‌توانید این اتفاق را پشت سر گذاشته و دوباره عاشق شوید.

شواهد نشان می‌دهد زنان در مواجهه با شکست عشقی رفتار متفاوتی نسبت به مردان دارند. پذیرفتن تغییر برای زنان بسیار دشوارتر از پذیرفتن این مسئله برای مردان است و مردان راحت‌تر می‌توانند شرایط بعد از شکست عشقی را کنترل کنند. علاوه بر تمام راه‌هایی که در این مقاله به آن اشاره شد، یکی از بهترین راه‌ها برای پشت سر گذاشتن شکست عشقی این است که غم و ناراحتی و خشم خود را بپذیرید. غلبه بر احساسات بسیار مهم است، اما از طرفی پذیرفتن احساسات نیز اهمیت بالایی دارد. کسی که عاشقش بودید و مورد اعتماد شما بوده است، شما را ترک کرده یا به شما خیانت کرده است، یا بنابر هر دلیلی از او جدا شده‌اید، احساس حزن، غصه و حتی خشم از این اتفاق، احساسات طبیعی و واقعی هستند و بهتر است این احساسات را بپذیرید. پذیرفتن این درد و خشم بخش ضروری روند بهبودی است. تنها با رویارو شدن با این احساسات می‌توانید این شکست را پشت سر بگذارید.

در رشدتو بخوانید  طلاق عاطفی، زندگی بی روح | ترس از جدایی | گریز از طلاق عاطفی

از طرف دیگر پس از پذیرفتن این احساسات مؤثرترین راه برای عبور از این احساسات، بیان کردن آن‌ها با افرادی است که از این اتفاق آگاه هستند و شما را دوست دارند. اگر غم، ناراحتی و خشم ایجاد شده از این شکست عشقی را درون خود نگه دارید، برای مدت زمان طولانی باید درد این شکست را تحمل کنید، پس بهتر است با یکی از دوستان صمیمی یا یکی از افراد خانواده در این رابطه صحبت کنید، با این کار به خودتان یادآوری می‌کنید که تنها نیستید. یک گوش شنوا، شانه‌ای که بتوان به آن تکیه کرد و یا همفکری یک دوست به شما کمک خواهد کرد تا زودتر این احساس درد و دلشکستگی را پشت سر بگذارید و از این اتفاق فاصله بگیرید. گاهی آن‌ها می‌توانند از پیام دادن، تلفن کردن یا ارتباط برقرار کردن دوباره شما با معشوق سابق جلوگیری کنند. تا زمانی که بهبود یابید و این اتفاق را پشت سر گذارید، ایرادی ندارد به افرادی که دوستتان دارند تکیه کنید و از آن‌ها کمک بخواهید. آن‌ها می‌توانند با صحبت کردن، شوخی کردن و ایجاد فضای شاد و متفاوت، ذهنتان را درگیر کنند و در فاصله گرفتن از این اتفاق و پشت سر گذاشتن آن به شما کمک کنند.

اگر حتی به کمک این اقدامات باز هم نتوانستید به زندگی ادامه دهید و این جدایی را بپذیرید، بهتر است به مشاوره مراجعه کنید. مشاور به شما کمک می‌کند تا از زندگی کنونی خود لذت ببرید و خودتان را دوست داشته باشید. شکست هیچ وقت آسان نیست، اما پایان یک رابطه به معنای پایان دنیا نیست. مشاور به شما کمک می‌کند خودتان را به عنوان یک فرد شکست خورده در نظر نگیرید یا به خاطر از بین رفتن این رابطه و جدایی از معشوق، خودتان را سرزنش نکنید.

به خاطر داشته باشید که شما یک فرد فوق‌العاده هستید و در طول زندگی، دوباره می‌توانید عاشق شوید. تنها به این دلیل که در این عشق شکست خورده‌اید، دلیل نمی‌شود بار دیگر در عشق شکست بخورید. از عشق، این احساس شگفت‌انگیز، ناامید نشوید تنها یک تجربه تلخ به معنی نابودی عشق برای تمام عمر نیست. حتماً فرد مناسب دیگری در دنیا وجود دارد که شریک ایده‌آلی برای شما خواهد بود و با این تجربه تلخ و ارزشمند در آینده محکم‌تر و عاقل‌تر خواهید بود. با خودتان مهربان باشید و بدانید احساسات تلخ نسبت به این اتفاق طبیعی هستند، اما شما نمی‌توانید زمان را به عقب برگردانید. واقعیت را بپذیرید و خود را برای مدت طولانی قربانی این شکست نکنید. مطمئناً در آینده با فردی بهتر و مناسب‌تر آشنا خواهید شد، کسی که شما را درک می‌کند، عاشق شما خواهد بود و همان طور که با او رفتار می‌کنید با شما رفتار خواهد کرد.

 

منابع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-couch/201502/6-ways-get-past-the-pain unrequited-love

https://www.healthline.com/health/depression/after-break-up

https://www.breezystorm.com/top-10-ways-overcome-love-failure-move-ahead/

https://www.wikihow.com/Overcome-Depression

https://www.healthline.com

https://www.psychcentral.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *