طلاق

آیا طلاق گرفتن راه مناسبی است؟ | طلاق، یک تصمیم سرنوشت‌ساز

شاید یکی از مهم‌ترین جوانب زندگی هر فرد، انتخاب صحیح و به جای شریک زندگی است. در ابتدا شاید اکثر افراد بر این باور باشند که بهترین تصمیم را اتخاد نموده‌اند و آینده روشن و شادی در انتظار آنهاست. اما چه می شود که با گذر زمان، چنین رویایی فرو می‌ریزد و زوجین به طلاق می‌اندیشند؟ ترس از جدایی و تغییراتی که طلاق ایجاد می کند چه می‌شود؟ آیا واقعا طلاق آخرین راه کار ممکن است؟ بر زوجین چه می‌گذرد که باعث می شود تمام رویا های خود را بر باد دهند و چنین تصمیم سختی بگیرند؟

 

چه زمانی طلاق اجتناب ناپذیر است؟

 

1

 

در سال ۱۳۹۶، از هر ۳.۳ ازدواج در ایران یکی از آنها منجر به جدایی شده. این آمار بسیار ترس‌ناک است. شاید در شروع زندگی، زوجین به این آمار هولناک فکر نکنند، اما زمانی می‌رسد که طلاق تنها راه ممکن خواهد بود.

جدایی قطعا برای هر دوی زوجین دردناک و سخت است. اما گاهی تنها راه جدایی است، اما چه زمانی این اتفاق می‌افتد؟

 • زمانی که زوجین هیچ کدام تمایلی به اصلاح خود ندارند. خلقیات هر فرد در طول زندگی‌اش قابل تغییر است، اما اگر طرفین نمی‌خواهند که خودشان را با شرایط وقف دهند، چاره‌ای جز جدایی وجود ندارد.
 • زمانی که زوجین یکدگیر را بابت اشتباهات گذشته سرزنش می‌کنند. هیچ کس کامل نیست، قطعا هر کس اشتباه می کند. اساس رابطه های زناشوئی بر پایه بخشش بنا شده است. اگر زوجین بخشش نداشته باشند، راهی جز جدایی باقی نمی‌ماند.
 • زمانی که یکی از زوجین نمی خواهد مسئولیت رابطه را بر عهده بگیرد. ازدواج یک رابطه دو طرفه است و هر دو طرف باید مسئولیت آن را به عهده بگیرند. اگر یکی از زوجین از این مسئولیت شانه خالی کنند، قطعا این رابطه دچار مشکل خواهد شد.
 • رفتار توهین آمیز یکی از زوجین. قطعا اساس همه روابط انسانی بر پایه احترام متقابل است. اگر یکی از زوجین رفتار توهین‌آمیز با زوج خود دارد، بهترین راه کار طلاق است.

متاسفانه گاهی به خاطر فشار‌های مالی یا سایر مشکلات زندگی، ممکن است یکی از زوجین تند‌خو شوند و رفتار بدی از خود بروز دهند. شاید این توجیه مناسبی برای سوء رفتار نباشد، اما باید این مسائل را هم در نظر گرفت. باید دید که آیا سوء رفتار به صورت موقف و به دلیل خاصی شکل گرفته یا دائم و بی دلیل است. این مساله را یک مشاور متخصص خانواده می‌تواند تشخیص دهد. پس بهتر است قبل از اقدام به جدایی، از این مساله آگاه شوید.

 • زمانی که یکی از زوجین یا هر دوی آنها نخواهند به این ازدواج پای بند باشند. در این شرایط هم راهی جز جدایی وجود نخواهد داشت. پای‌بندی یک اصل مهم در زندگی است. وقتی که دلسردی در رابطه احساس شود، شاید بازگرداندن گرمای قبل به آن رابطه کار بسیار دشواری باشد. چنین سرمایی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. تلاش کنید از همان ابتدا جلوی سرد شدن رابطه خود را بگیرید.

زندگی پس از جدایی

با وجود تمام بلا هایی که یک ازدواج نا مناسب بر سر زندگی زوجین می‌آورد، اما جدایی نیز مشکلاتی را در زندگی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود بسیاری از آن ترس داشته باشند. اما چه مشکلاتی می تواند در زندگی پس از جدایی گریبان گیر شما شوند؟

آخرین راه کار زندگی، طلاق

 • کاهش سطح استاندارد زندگی
 • ایجاد مشکلات مالی به خصوص برای بانوان خانه دار
 • ایجاد مشکل برای فرزندان و جا به جایی آنها بین خانه والدین
 • مشکلاتی که شما برای عزیزان خود ایجاد می‌کنید، آنهایی که از دیدن ناراحتی شما عذاب می‌کشند.
 • مشکلات عدیده جبران نا پذیری که برای فرزند خود ایجاد می‌کنید.
 • خسارت جبران ناپذیر جدایی بر شغل و روابط اجتماعی شما
 • چالشی بزرگ برای ارتباط با همسر سابق خود در زمینه حضانت فرزندان
 • در صورتی که بخواهید ازدواج مجدد داشته باشید، بزرگ‌ترین چالشی که با آن رو به رو خواهید شد، ارتباط همسر جدیدتان با فرزندان شماست.
در رشدتو بخوانید  طلاق توافقی چقدر زمان می برد ؟ هر آن‌چیزی که باید در مورد طلاق توافقی بدانید!

پس جدایی تماما به نفع شما نخواهد بود و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید مشکلات ازدواج شما بیشتر است یا عوارض طلاق تان.

طبق آمار به دست آمده، در حدود ۱۰% از زوجین پس از طلاق به یکدیگر باز می گردد. این مساله شاید به خاطر همین چالش‌ها و شاید ترس از تنهایی و شروع یک زندگی جدید با یک فرد تازه باشد. پس بهتر است در این مورد بهتر فکر کنید و شاید حتی به یک مشاور متخصص خانواده مراجعه نمایید.

طلاق، یک تصمیم سرنوشت‌ساز

همانطور که ازدواج و انتخاب شریکی برای تمام عمر یک تصمیم مهم و حیاتی است، طلاق هم به همان اندازه یک تصمیم سرنوشت ساز به حساب می‌آید. دلایل زوجین در شرایط مختلف ممکن است متفاوت باشند. اما اکثر دلایل ممکن است به خاطر داشتن انتظارات بی‌جا و یا فراموشی عهدی باشد که با هم بسته‌اند.

زندگی هر زوجی فراز ها و فرود‌هایی دارد. نباید انتظار داشت که زندگی مثل همان روز ابتدایی رویایی، شیرین و ایده آل باشد. مشکلات مختلفی ممکن است در زندگی هر فردی رخ دهد، پس فراموش نکنید که شما سوگند یاد کردید که در شرایط سخت و روز های خوب کنار هم باشید.

گاهی شما به خاطر یافتن زندگی شاد تر و بهتر تصمیم به طلاق می‌گیرید، اما شاید چیزی غیر از این انتظار شما را می‌کشد. فراموش نکنید تنها ۱۰% از زوجین پس از طلاق، مجدد کنار هم باز می‌گردند و این یعنی باید در تصمیم گیری خود دقت بیشتری نمایید.

آیا واقعا طلاق آخرین راه کار ممکن است؟ بر زوجین چه می گذرد که باعث می شود تمام رویا های خود را بر باد دهند و چنین تصمیم سختی بگیرند؟

دلایلی که می توانند شما را برای طلاق مصمم کنند

همانطور که می‌دانید، تصمیم بر جدایی تصمیمی مهم و کلیدی در زندگی است. همان قدر که بعضی مشکلات در روابط تنها بهانه تراشی هستند، بعضی دلایل می‌توانند شما را در تصمیم خود بر جدایی مصمم کنند. این دلایل بر طبق نظر مشاوران خانواده می‌توانند اساسی ترین دلایل طلاق باشند:

 • خیانت- بر طبق نظر مشاوران خانواده ۵۰ تا ۶۰% زوجین به دلیل خیانت یکی از طرفین از یک دیگر جدا شده اند. زوجینی که بعد از رو به رویی با این معضل به زندگی خود ادامه داده اند، همواره ترس خیانت مجدد را با خود به همراه خواهند داشت.

در هر دین و آیین و فرهنگی خیانت بسیار شنیع و نا‌پسندیده است. هیچکس نیست که خیانت را تایید کند و یا بخواهد به او خیانت شود. گاهی یک دروغ هم می‌تواند خیانت به حساب بیاید. شاید بخشش در مراحل ابتدایی خیانت ساده‌تر باشد اما زمانی که فرای یک دروغ ساده یا یک فکر باشد، بخشش بسیار کار دشواری خواهد بود.

توجه داشته باشید که بعضی از افراد تنها به خیانت همسر خود شک دارند. در این موارد بهتر است در ابتدا کاملا از صحت این موضوع آگاه شوید و سپس اقدام کنید. همانطور که بارها و بارها ذکر شده، طلاق تصمیم سرنوشت‌سازی است. از این رو باید با ادله محکم و روشن خیانت همسرتان را برای خود ثابت کنید. پس از آن بهتر است با مشاوران خانواده مشورت کنید و ببینید که آیا آخرین راه طلاق است یا خیر.

 • سوء رفتار- همانطور که پیش‌تر هم خاطر نشان کردیم، اساس خانواده با احترام مستحکم می‌شود. وجود سوء رفتار و یا رفتار توهین‌آمیز و یا احیانا برخورد فیزیکی یکی از زوجین، دلیل محکمی برای جدایی می‌تواند باشد. اما هماطنور که توجه کردید، طلاق دلیل محکمی برای جدایی می‌تواند باشد، اما قطعا آخرین راه‌کار نیست.
در رشدتو بخوانید  5 مرحله گام به گام عملی برای رویارویی با شکست عشقی | علائم و درمان شکست عشقی

بعضی اوقات دلیل پاره‌ای از سوء رفتار‌ها در گذشته و یا مشکلات روحی فرد ریشه دارد. در این موقعیت است که نیاز به مشاور حس می‌شود. برای هر دو شما بهتر است تا قبل از تصمیم بر جدایی، به یک مشاوره روانشناس مراجعه کنید. اگر مشاور متخصص صلاح دید که این نوع سوء رفتار قابل حل نیست، پس راهی جز جدایی وجود نخواهد داشت.

فراموش نکنید که مرمت یک رابطه قدیمی بهتر از قطع کردن آن است. پیوند مقدس ازدواج به معنای همراهی همیشگی است. شاید اگر با کمی صبوری و تلاش دو طرفه این رفتار‌ها ناپدید شوند، زندگی روشنی در انتظار شما باشد. البته تصمیم این مورد با مشاور متخصص است. گاهی فرد تمایلی به اصلاح خود ندارد که در این مورد طلاق تنها چاره است.

 • اعتیاد- یکی از مهم ترین آفات کانون هر خانواده ای قطعا اعتیاد است. اعتیاد می‌تواند ریشه زندگی را بخشکاند. اگر از ترک اعتیاد زوج خود نا امید شده اید، طلاق می‌تواند راه کار مناسبی باشد. بعضا دیده می‌شود که فرد معتاد قادر به ترک اعتیاد خود بوده. این مساله قطعا بارها و بارها در موارد مختلف دیده شده است.

همواره فراموش کردن شرایط سخت گذشته و شروع زندگی دوباره کار دشواری است. اما این مساله را هم در نظر بگیرید که طلاق تنها یکی از راه‌کار های مقابله با این مشکل است. اعتیاد ممکن است هم برای آقایان و هم برای خانم ها اتفاق بیافتد. شاید اگر کمی از چشم همسر خود به زندگی‌تان نگاه کنید، خواهید دید که او دست یاری به سمت شما دراز کرده است. گاهی می‌توانید با کمی از خود گذشتگی، دست او را به گرمی در دست خود بفشارید و به او کمک کنید تا در این مسیر دشوار قدم بگذارید.

اگر به خاطر اعتیاد همسر خود میل به جدایی دارید، قطعا قبل از آن تمام تلاش خود را برای ترک اعتیاد او انجام دهید. فراموش نکنید که شما سوگند یاد کرده که در روز‌های سخت و دشوار نیز کنار هم باشید. ترک اعتیاد بسیار سخت است و ممکن است مشکلات زیادی را برای شما به همراه بیاورد، اما قطعا از عوارض جدایی بهتر است.

تصمیم نهایی، طلاق

قطعا فردی که تصمیم بر جدایی گرفته باشد، دلایل محکمی برای این کار دارد. این دلایل شاید برای خود فرد منطقی به نظر برسند، اما سوال این است، آیا طلاق آخرین راه است؟

روش‌های مختلفی برای احیای یک رابطه وجود دارند. شاید بهتر باشد قبل از چنین تصمیم سخت و مهمی، روش‌های دیگر را امتحان کنید. گاهی با یک سری ترفند خاص می‌توان یک زندگی از هم پاشیده را درمان کرد و همانند ققنوس جان دوباره ای به آتش خاموش این زندگی دمید.

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید، پس سعی کنید بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید.

 

منابع:

https://www.integrativefamilylaw.com/divorce-best-solution/

http://www.attorneys.com/divorce/is-divorce-the-best-solution

https://www.behappyinlife.com/articles/marriage-problems-divorce-not-solution/

http://yourdivorcequestions.org/is-divorce-the-best-option-for-me/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *