روانشناسی رابطه زناشویی لازمه عشقی پایدار

روانشناسی رابطه زناشویی چگونه باعث عشقی پایدار می‌شود؟ راز زندگی پایدار

قطعا همه ما زمانی که یک رابطه عاطفی را شروع می‌کنیم، به دنبال این هستیم رابطه موفق و پایداری داشته باشیم. بسیاری از زوج‌‌های قدیمی را می‌توانیم ببینیم که بعد از چندین و چند سال هنوز هم با عشق و محبت یکدیگر را نگاه می‌کنند. این دسته افراد کسانی هستند که حتی با وجود مشکلات زیاد، هنوز هم حتی یک روز را بدون همسر خود نمی‌توانند سر کنند. این در حالی است که نسل جدید حتی با روانشناسی رابطه زناشویی هم گاهی قادر به حل مشکلات خود نیست. واقعا دنیای علم هم قادر به درک روابط عاطفی عاشق‌های قدیمی نیست. اینجاست که می‌گویند عشق هم عشق‌های قدیم!

اما واقعا چطور می‌توان چنین رابطه موفق و پایداری را تجربه کرد؟ چه رازی در زندگی عاشق‌های قدیمی وجود دارد که آنها را سالیان سال به یکدیگر متصل کرده؟ چطور می‌توان پایداری یک رابطه عاطفی را بیشتر کرد و اجازه نداد مشکلات مختلف به سادگی شما را از پای در بیاورند؟ در این مقاله قصد داریم تا با کمی روانشناسی رابطه زناشویی ، راه کار‌هایی را به شما ارائه دهیم تا رابطه سالم و پایدرای را تجربه کنید.

چه زمانی احساس می‌کنیم که باید با کسی رابطه عاطفی داشته باشیم؟

نیاز عاطفی هم زمان با بلوغ فکری شکل می‌گیرد. زمانی که فکر هر انسانی به اندازه کافی بالغ شد، به این نتیجه می‌رسد که برای ادامه زندگی خود نیاز به یک شریک و یا همدم دارد. همدمی که شریک روز‌های خوب و بدش باشد و همیشه بوی عطر او را در نزدیکی خودش حس کند.

عشق زمان و سن خاصی نمی‌شناسد و در اصل اینطور زمانی که آدم دست از دیوانه‌بازی‌های عشق بردارد، ترجیح می‌دهد با آرامش کنار یک نفر زندگی کند. چنین احساسی ممکن است در جوانی و یا گاهی در میان سالی در انسان بروز پیدا کند. اساسا همه ما زمانی به این حس می‌رسیم که زندگی بدون وجود یک همدم دیگر معنای خاصی نخواهد داشت.

زمانی می‌رسد که پیش خودمان می‌گوییم اصلا هدف از زندگی ما چه بوده؟ خب ما به دنیا آمدیم، بزرگ شدیم، مدرسه رفتیم، فارق التحصیل شدیم و پا به دوران جوانی گذاشتیم. خب همه اینها باید یک دلیلی داشته باشد. روزی می‌رسد که دیر یا زود باید از پدر و مادر خودمان خداحافظی کنیم. در آن روز‌ها دیگر همدمی برای ما باقی نمی‌ماند و خودمان با تنهایی خودمان تنها می‌مانیم.

دقیقا در همین لحظات است که حس عشق و نیاز به همدم ما را یاری می‌کنند. زمانی که خودمان یک خانواده تشکیل داده باشیم و دیگر از تنهایی فردای خودمان نترسیم. خب همه موجودات من جمله گیاهان، حیوانات و انسان‌ها جفت آفریده شده‌اند. پس باید به دنبال جفت خودمان بگردیم. همه ما از تنهایی می‌ترسیم و به همین دلیل با تمام وجود از آن می‌گریزیم. ازدواج تنها راه‌کاری است که با استفاده از آن می‌توانید تنها نمانید.

چرا انسان ترجیح می‌دهد که با کسی وارد رابطه شود؟

چرا انسان ترجیح می‌دهد که با کسی وارد رابطه شود؟

خب همان‌طور که ذکر کردیم، هدف اصلی ایجاد رابطه عاطفی با یک نفر، فرار از تنهایی و داشتن همدم است. در حقیقت هیچ کدام از ما بدون شریک زندگی خودمان از نظر روحی، ذهنی و عاطفی تکمیل نمی‌شویم. انزوا و تنهایی انسان را دیوانه کرده و در معرض اتفاقات خطرناکی قرار می‌دهد.

شاید برخی افراد چنین بیان کنند که ما یک انسان مستقل هستیم و برای خوشبختی و شادی نیاز به فرد دیگری نداریم. البته معمولا این افراد تلاش می‌کنند تا بدین شکل با حس تنهایی خود مبارزه کنند. اساسا این دسته از افراد با سرکوب احساسات خود تلاش می‌کنند تا آن را مخفی کنند اما این تنها مرهمی بر زخم‌های روحی انسان بوده و در نهایت آنجایی که باید و شاید، خودشان را تسلیم سرنوشت و ذات طبیعی هر انسانی می‌کنند.

در رشدتو بخوانید  نشانه‌ها و علائم عاشق شدن | چگونه متوجه شویم که واقعا عاشق شده ایم؟

اگر این سرکوب احساسات تنها به این دلیل باشد که روح خودشان را در دست فرد نامناسب قرار ندهند، خوب این واقعا توجیه منطقی داشته و منطقی است. احساسات ما انسان‌ها بسیار ظریف هستند. حتی افرادی که مدعی بی‌احساسی هستند نیز احساساتی ظریف دارند که در زیر ظاهر زمخت‌شان آن را مخفی می‌کنند. اما در قلب همه ما میل به داشتن یک یار، همدم و شریک ایده‌آل زندگی وجود دارد.

اما نکته اساسی و مهم این است که شکست عشقی و نداشتن یک رابطه موفق و پایدار، آسیبی جبران ناپذیر را به روح ما وارد می‌کند. روانشناسی رابطه زناشویی در این زمینه به کمک ما می‌آید و یک سری دستورالعمل ارائه می‌دهد تا تلاش کنید رابطه عاطفی خود را تبدیل به یک رابطه موفق و پایدار کنید.

چطور روانشناسی رابطه زناشویی رابطه عاطفی ما را تبدیل به یک رابطه موفق و طولانی مدت می‌کند؟

ما انسان‌ها همیشه عادت داریم تا علم به کمک ما بیاید و مشکلات‌مان را حل کند. روانشناسی رابطه زناشویی همیشه در تلاش بوده تا بتواند معیار‌های داشتن یک رابطه موفق را کشف کند و آن را روی تمام زوج‌های مختلف بیازماید. شاید تعمیم دادن یک فاکتور به تمامی انسان‌ها کاری اشتباه باشد. هر کدام از ما انسان‌ها دارای مشخصات رفتاری و روحی خاصی هستیم و به همین دلیل است که شخصیت‌های متفاوتی داریم. اما روانشناسان رابطه به این نتیجه رسیدند که برخی مسائل در ذات هر انسانی به صورت فطری وجود دارند.

به عنوان مثال اکثر قریب به یقین انسان‌ها از بوی خوش گل‌ها لذت می‌برند. از طرف دیگر نیز همه ما از خشونت و آزار دیگران ناراحت می‌شویم. این‌ها ریشه در ذات انسان‌ها دارند و به همین دلیل می‌توان یک سری فاکتور‌ها را یافت که می‌توانند در هر رابطه‌ای مفید واقع شوند.

  • بین عشق و زندگی رمانتیک تفاوت بگذارید

این اصلا بد نیست که یک زندگی رمانتیک داشته باشید، اما در زندگی واقعی خیلی بعید است که شبیه به زندگی داخل فیلم‌ها و یا قصه‌ها را داشته باشید. اگر از زندگی انتظار رمانتیک بودن را داشته باشید، در مواقعی که مشکل به وجود می‌آید، سخت آزار خواهید دید. زندگی فراز و نشیب زیادی دارد و در تمامی این مراحل ممکن است همسر و یا همدم شما همواره علاقه قلبی خودش را حفظ کرده باشد اما به دلیل مشکلات مختلف قادر به ابراز آن نیست. اگر می‌خواهید رابطه عاطفی شما تبدیل به رابطه موفق و پایدار شود، پس بیشتر عشق قلبی همسرتان را مد نظر قرار دهید و زیاد به دنبال داشتن یک زندگی رمانتیک نباشید.

  • مردان عاشق این هستند که مورد احترام واقع شوند در حالی که زنان می‌خواهند مورد عشق همسر خود واقع شوند.

اینکه تفاوت بین زن و مرد را در یک رابطه تشخیص دهید، واقعا یک هنر بسیار بالا و ظریف است. مردان ترجیح می‌دهند به آنها احترام بگذارید و این را نشانه عشق می‌دانند. آنها همیشه یک حس مدیر بودن را دارند و ترجیح می‌دهند احترام آنها در خانه حفظ شود. این در حالی است که زنان به دنبال ابراز علاقه و محبت از جانب همسر خود هستند. در نتیجه آقایان همیشه تلاش می‌کنند که از نظر احساسی همسر خود را تامین کنند و خانم‌ها همیشه طوری رفتار می‌کنند که احترام شوهرشان حفظ شود.

  • هیچ چیز مهم‌تر از رابطه عاطفی شما نیست

هیچ چیز مهم‌تر از رابطه عاطفی شما نیست

همان‌طور که ذکر کردیم، در زندگی هر انسانی فراز و نشیب‌های زیادی وجود دارد. شاید بسیاری از افراد حتی در همان روز‌های اول نیز مشکلات زیادی را تحمل کردند تا نهایتا با هم ازدواج کنند. در مواجه با مشکلات همیشه به یاد داشته باشید که اولویت اول شما باید حفظ رابطه خودتان باشد. روانشناسی رابطه زناشویی نشان داده روابطی که همیشه تلاش در حفظ این ارتباط دارند، بسیار موفق و پایدار هستند.

در رشدتو بخوانید  گرفتاری تا رهایی از عشق یک طرفه ، آیا باید به یک عشق یک طرفه ادامه داد؟

شاید در بسیاری از موارد ترک زندگی و خاتمه دادن به این رابطه مشترک راه حل مناسبی به نظر برسد، اما هیچ گاه اجازه ندهید این مساله حتی از ذهن شما نیز بگذرد. این یک راه حل ممنوعه است که حتی نباید به آن فکر کنید. همیشه اول رابطه خود را حفظ کنید و مشکل را با کمک یکدیگر حل نمایید.

  • بعد از ازداواج شور خود را از دست ندهید

معمولا زوجین در روز‌های اول رابطه با هم بسیار شور و هیجان عشق دارند. این شور و هیجان به مرور زمان از بین می‌رود و طرفین رابطه برای هم عادی می‌شوند. هیچ گاه اجازه ندهید که زندگی شما رنگ و بوی عادت بگیرد. همیشه تلاش کنید در رابطه خود تنوع داشته باشید. همیشه خودتان را به یاد روز‌های اول این عشق بیندازید و تلاش کنید تا طراوت و تازگی این رابطه را حفظ کنید.

اصلا فکر نکنید که این کارها از سن شما گذشته یا برای دوره نامزدی و اوایل ازدواج است. اجازه ندهید همسر شما فکر کند که بعد از به دست آوردنش نیازی به نگه داشتن او ندارید. رمز رابطه موفق و پایدار، حفظ طراوت آن است.

  • با هم صحبت کنید

زمانی که مشکلات زندگی زیاد می‌شود، اکثرا زن و مرد تلاش می‌کنند تا مشکلات را با کار کردن حل کنند. آنها گاهی بسیار خسته می‌شوند و سعی می‌کنند تا مشکلات را بدون نیاز به مشورت با همسر خود حل کنند. در این حین هرچقدر هم که درگیر مشکلات هستید، باید با همسر خود صحبت کنید.

اگر مرد هستید و از صبح تا شب سر کار بودید، توقع نداشته باشید که همسر شما قبول کند زمانی که به خانه رسیده‌اید، تنها بخوابید و یا تلویزیون تماشا کنید. او تمام روز را منتظر بوده تا با شما صحبت کند. خودتان پیش قدم شوید، دو استکان چای بریزید و با هم صحبت کنید. صحبت کردن نقش بسیار مهمی در پایداری رابطه دارد.

  • با هم وقت بگذرانید

مهم نیست چطور، اما باید با هم وقت بگذارنید. کار‌های ساده‌ای همانند پیاده‌روی، کتاب خواندن، فیلم دیدن، ظرف شستن، آشپزی کردن و یا حتی بازی کردن، همه و همه می‌توانند در پایداری زندگی شما نقش داشته باشند. سعی کنید کار‌های مختلف را با هم انجام دهید. مثلا در انجام کار‌های خانه با یکدیگر به صورت تیمی عمل کنید. این کار باعث نزدیکی بسیار زیاد زن و مرد به هم می‌شود.

  • نیاز‌های همسر خود را در اولویت قرار دهید

اگر به زوج‌های قدیمی نگاه کنید، همیشه تلاش می‌کردند تا نیاز همسرشان را در اولویت قرار دهند. البته این موضوع به معنای فداکاری محض نیست. در اصل شما نیاز‌های همسر خود را رفع می‌کنید و همسرتان نیاز‌های شما را در اولویت قرار می‌دهد. این نوعی کار تیمی و بسیار مفید و آرام بخش است.

  • هیچ‌گاه حرمت یکدیگر را نشکنید

همیشه به هم احترام بگذارید. احترام، احترام می‌آورد. به همین دلیل هیچ وقت حتی به شوخی و یا در عصبانیت حرمت یکدیگر را زیر پا نگذارید. همیشه حتی اسم یکدیگر را با احترام به زبان بیاورید. هیچ گاه دستور ندهید. شما مالک یکدیگر نیستید، فقط کنار هم زندگی می‌کنید. به جای دستور دادن از لطفا و یا خواهش می‌کنم استفاده کنید.

در نهایت باید گفت که گفتن یک “عزیزم” همراه با علاقه شاید بسیاری از مشکلات را حل کند. دل سنگ نیز با محبت به رحم می‌آید. همیشه یکدیگر را در اولویت قرار دهید، به هم عشق بورزید و از یکدیگر توقعات عجیب نداشته باشید تا زندگی شما تبدیل به یک رابطه موفق و پایدار شود.

منابع:

https://www.inc.com

https://www.huffpost.com

https://www.realsimple.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *