10 دلیل اصلی شکست عشقی

۱۰ دلیل اصلی شکست عشقی و جدایی در رابطه‌های عاطفی، که میان زوجین بوجود می‌آید

بیشتر ما می‌خواهیم در عشق و عاشقی، فرد ایده آل ما سر راهمان قرار بگیرد. در همان زمان، بیشتر رابطه‌های عاطفی به خاطر مسائلی که قابل حل نیستند، به جدایی می‌انجامد. اما مهم‌ترین دلایل شکست عشقی و جدایی چیست؟ در این مقاله ده مورد از عمده‌ترین دلایل جدایی که از دو کتاب تخصصی روانشناسی استخراج شده است، بیان می‌شود. مطالعه کتاب ” ۷ کلید داشتن رابطه‌های طولانی مدت موفق ” و ” راه‌های پایان دادن به یک شکست عشقی- کلید التیام و خوشحالی مجدد” نوشته دکتر «پرستون نی» (Preston Ni M.S.B.A) که این موارد در آنها به طور مفصل توضیح داده شده در این خصوص مفید خواهند بود.

قطعاً هر رابطه منحصر به فرد است. هر چقدر مدت زمانی که دو نفر با هم زندگی‌شان را به اشتراک می‌گذارند طولانی‌تر می‌شود، فاکتور‌های پیچیده‌تری در رابطه دخیل می‌شوند. فهرستی که در ادامه می‌آید، لزوماً همه عوامل شکست عشقی در هر رابطه عاطفی را در بر نمی‌گیرد. آنها صرفاً نماینده‌ای از رایج‌ترین و مخرب‌ترین عواملی هستند که بنا به تجربه در بسیاری از رابطه‌هایی که به جدایی انجامیده‌اند وجود دارند.

مشکلات مربوط به عدم اعتماد منجر به شکست عشقی

۱- مشکلات مربوط به عدم اعتماد منجر به شکست عشقی می‌شود

فقدان یا از دست رفتن اعتماد یکی از مخرب‌ترین عوامل در موفقیت طولانی مدت رابطه‌ها و عشق است. بدون اعتماد، یک رابطه عاطفی دو مهار قدرتمند خود برای پایداری طولانی مدت را از دست می‌دهد. این دو عامل احساس امنیت و احساس ایمنی در دو طرف است. به بیان دیگر در صورتی که اعتماد بین دو طرف رابطه از بین برود، دو نفر از بودن کنار هم نه تنها حس امنیت و آرامش ندارند بلکه نگرانند فرد دیگر بخواهد به آنها لطمه بزند.

مشکلات مربوط به اعتماد می‌تواند عواملی مثل حسادت، حس مالکیت، لجاجت‌های غیر منطقی، خیانت عاطفی، خیانت جنسی، بازی‌های ارتباطی، فقدان امکان اعتماد و تکیه کردن به طرف مقابل، فقدان حمایت عاطفی و ناسازگاری در امور مالی و همچنین وجود نداشتن هدف‌های متقابل حمایت کننده در دو طرف را شامل شود.

اگر باور دارید اعتماد در رابطه شما مشکل اصلی است ( یا اینکه در رابطه قبلی چنین حسی داشته‌اید )، بررسی کنید که آیا احساس عدم اعتماد شما بر اساس الگویی از شواهد (مانند عدم پایبندی به یک قرار مهم بین شما و طرفتان) ایجاد شده است یا ناشی از یک احساس مشخص (مثل حسی از وجود توجه عاطفی در همسر شما به کسی غیر از شما بدون شواهد قابل اثبات) است. در پیدا کردن مبنای عدم اعتماد به طور صادقانه با خودتان برخورد کنید تا به درستی بفهمید که آیا این حس ناشی از شواهد ملموس است یا صرفاً یک ترس توجیه ناپذیر؟

۲- انتظارات متفاوت شکست عشقی را به همراه دارد

هیچگاه اجازه ندهید کسی اولویت شما باشد که شما برایش یک گزینه روی میز هستید (مارک تواین- Mark Twain). برای یک زوج ساده نیست که قدم در راه یک ماجراجویی طولانی مدت به نام زندگی بگذارند. عناصری که به طور مداوم، دو نفر از هم در اوایل زندگی ترسیم می کنند، (مانند زیبایی و جاذبه جنسی، علاقمندی‌های معمول، ارتباط‌های شخصی، زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی) اغلب در مسیر زندگی نقش محوری خود را از دست می‌دهند و واقعیت‌ها و نیاز‌های زندگی روزمره جای آنها را می‌گیرد. با گذشت زمان، انتظارات زن و مرد از یکدیگر، ممکن است دچار تغییر شود؛ مخصوصاً زمانی که آنها شعار زندگی خود را «آنچه من می‌خواهم» قرار می‌دهند به جای آنکه به «آنچه ما می‌خواهیم» باور داشته باشند. بعضی از دلایل جدایی مربوط به انتظارات متفاوت در رابطه بین زوجین شامل مواردی می‌شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

  • شریک عاطفی شما یار غار شماست یا آشنای چند روزه؟

سوال مهمی که قبل از ورود به یک رابطه برای جلوگیری از لطمه‌های جدایی باید از خود بپرسید این است که شریک عاطفی شما، شما را یک یار غار دائمی می‌بیند یا اینکه به خاطر عوامل زودگذری مثل پول، زیبایی و … به شما علاقمند شده است؟ به عبارت دیگر شریک عاطفی شما چقدر به بلند مدت بودن و تداوم این ارتباط معتقد است؟ همین‌طور این سوال را از خودتان هم باید بپرسید و دقیقاً با خودتان فکر کنید که در ۱۰ سال آینده، خودتان را می‌توانید با فردی که هم اکنون با شماست ببینید؟

  • تفاوت در اولویت‌های زندگی

شریک عاطفی شما با توجه به رابطه‌ای که در آن قرار دارید انتظارات متفاوتی دارد. برای بعضی‌ها، دلبستگی‌های خانوادگی یا مشغله کاری بسیار مهم‌تر از رابطه‌اش با شماست و هیچ چیز دیگر هم نمی‌تواند این اهمیت را برای آنها داشته باشد. برای بعضی دیگر، عشق در رابطه همراه با تعهد، فقط یکی از جنبه‌های زندگی است و جنبه‌های مختلف دیگری در کنار آن وجود دارد که ممکن است دارای الویت‌های بیشتری نسبت به آن باشد. تفاوت در الویت‌ها نقش مهمی در جدایی زوج‌ها دارد.

در رشدتو بخوانید  زن عاشق چه خصوصیاتی دارد؟ | ویژگی های زنان هنگامی که عاشق می شوند

حرکت در مسیر زندگی با سرعت‌های متفاوت منجر به شکست عشقی

۳- حرکت در مسیر زندگی با سرعت‌های متفاوت منجر به شکست عشقی می‌شود

وقتی در یک رابطه یکی از زوجین به سرعت می‌آموزد و پیشرفت می‌کند، در حالی که دیگری سرجای خودش ایستاده است، این می‌تواند منبع عدم تفاهم و شکست عشقی باشد. یک مثال از این موضوع موقعی است که یکی از دو طرف رابطه به سرعت در شغل و جامعه مشارکت فعال دارد در حالی که دیگری سکون و ثبات و ماندن در نقطه امن را به حرکت و پویایی ترجیح می‌دهد. همین باعث می‌شود حلقه حرفه‌ای و اجتماعی زوجین به تدریج از هم جدا شود و به تبع آن دو نفر خود را در فاصله از یکدیگر ببینند. در واقع درون آنها از نظر جسمی، ذهنی و اجتماعی، جدایی ایجاد می‌شود که احتمال شکست عشقی را افزایش می‌دهد.

۴- مشکلات سازگاری و جدایی در رابطه‌ها

سازگاری در رابطه، یک عنوان بزرگ است که حجم زیادی از موارد مربوط به شکست در رابطه و جدایی به آن مربوط می‌شود. بسیاری از اتفاقاتی که در نهایت منجر به شکست در رابطه می‌شوند به نوعی به ناسازگاری دو طرف با هم برمیگردد. دو کتابی که در بالا به آن اشاره شد، به طور کامل به این موضوع پرداخته‌اند. سازگاری به طور کلی شامل روابط خصوصی و زناشویی، سازگاری در تیپ‌های شخصیتی و سازگاری در سبک دلبستگی می‌شود. هیچ دو انسانی به طور کامل شبیه به هم نیستند و به طور طبیعی برخی از ویژگی‌های شما در تعارض با ایده آل‌های همسرتان است و بالعکس. در چنین مواردی راه حل فقط و فقط یک چیز است: سازگاری. سازگاری هنر ارتباط با طرف مقابل در عین پذیرفتن تفاوت‌ها و دیدگاه‌هاست. در صورت عدم برقراری چنین تعاملی، ناسازگاری ایجاد می‌شود که در صورت ادامه پیدا کردن یک رابطه را به شکست می‌رساند.

۵- مشکلات در مهارت‌های ارتباطی منجر به شکست عشقی می‌شود

مشکل در مهارت‌های ارتباطی از بزرگترین عوامل شکست در رابطه‌های عاطفی و جدایی است. مطالعات متعددی نشان داده است که فقدان مهارت‌های ارتباطی یا ارتباط نامناسب یکی از مهم‌ترین دلایل برای آغاز زوج درمانی در کلنیک‌ها است همچنان که، یکی از مهم‌ترین علت‌های طلاق یا جدایی زوج‌ها همین مورد است.

دکترجان گاتمن (John Gottman) از دانشگاه واشنگتن، یکی از متخصصان پیشرو در زمینه مطالعات زوجین، بعد از بیست سال مطالعه و تحقیق نتیجه گرفت که مهم‌ترین شاخصی که می‌تواند جدایی در یک رابطه را پیش بینی کند، توهین و تحقیر طرفین از سمت یکدیگر است. توهین و تحقیر که نقطه مقابل احترام است، معمولاً همراه با قضاوت‌های منفی، نقد‌های غیر منصفانه،  طعنه زدن به ارزش‌های یکدیگر در مجادلات کلامی بین طرفین دیده می‌شود. در مطالعات ارتباطی، چنین نوع رفتاری با عنوان ” تندی با طرف مقابل؛ نرمش با موضوع” مطرح می‌شود. برخورد‌های طعنه آمیز همراه با اهانت و تحقیر در رابطه مانند یک سم مهلک عمل می‌کند و سلامت یک رابطه عاشقانه را به راحتی نابود می‌کند که شکست عشقی را به همراه دارد.

۶- خودشیفتگی و نقش آن در جدایی

خود شیقتگی از عوامل تاثیرگذار بر جدایی و شکست عشقی در رابطه‌هاست. گروه تحقیقاتی مایو، اختلال شخصیت خود شیفته را به این صورت تعریف می‌کند: خودشیفتگی یک اختلال روانی است که در آن افراد به طور فزاینده‌ای نسبت به خودشان حس اهمیت می‌کنند و به طور عمیقی نیاز دارند تا توسط دیگران تحسین شوند. خود شیفتگی معمولاً با عدم صمیمیت واقعی در رابطه همراه است.

در رشدتو بخوانید  قانون جذب عشق از دست رفته ، چگونه عشق حقیقی خود را برگردانیم ؟

علائم اختلال شخصیت خودشیفته می‌تواند شامل برتری جویی، خود بزرگ بینی، همیشه حق به جانب بودن، خودبینی و سندروم دون خوان(Don Juan syndrome)، مسئولیت ناپذیری، شکستن حد و مرزها، خود محوری و توهین به دیگران باشد. با این حال صرفاً به این موارد محدود نیست، تحقیقات نشان داده است خود شیفتگی بیش از حد در فرد، موجب ایجاد شک در همسر می‌شود.

سو استفاده ارتباطی منجر به شکست عشقی

۷- سو استفاده ارتباطی منجر به شکست عشقی می‌شود

سو استفاده ارتباطی به معنی بد رفتاری تکرار شونده یک طرف در رابطه با همسر است. سو استفاده می‌تواند شامل بدرفتاری در حرف زدن، بازی کردن با احساسات، خشونت فیزیکی یا جنسی شود. وجود هر کدام از این موارد، (به خصوص در صورتی که تکرار شوند) موجب شکست در رابطه می‌شود. موارد بی‌شماری مشاهده شده است که زنان به خاطر چنین رفتارهایی در همسرشان به ناچار یک رابطه را ترک کرده و دچار شکست عشقی یا عاطفی شده‌اند.

۸- سوء رفتار یا عادت‌هایی که عامل جدایی هستند

سو رفتارها یکی از عوامل اصلی جدایی هستند. سوء رفتار‌ها علیرغم اینکه ممکن است به طور مستقیم شریک عاطفی را درگیر نکند (مثل اعتیاد مخفی به قمار) ممکن است نهایتاً به رابطه عاطفی لطمه بزند یا شکست عشقی را در پی داشته باشند. مثال‌های این سو رفتارها زیاد است: اعتیاد به مواد مخدر، الکل، قمار و اعتیاد‌های جنسی و… . فرد معتاد زندگی و رابطه با شریک عاطفی را از اولویت خود خارج می‌کند و در صورت عدم درمان و پیشروی در اعتیاد و تخریب بیشتر در سلامت روانی فرد، ممکن است امنیت شریک عاطفی نیز به مخاطره بیفتد. سالانه در کشور ما هزاران مورد طلاق به دلیل اعتیاد روی می‌دهد.

۹- رشد جداگانه، خستگی، ملالت و ایجاد شکاف بین دو طرف قبل از جدایی

اگر هرکدام از چهار عاملی که در بالا نوشته شده است را در زندگی مشترک خود تجربه می‌کنید، باید دو عامل زیر را برای تحلیل این مشکل در نظر بگیرید:

اگر شما برای مدت دوسال یا کمتر در رابطه هستید و شما و شریک عاطفی شما به طور جداگانه مسیر رشد و پیشرفت در زندگی را می‌پیمایید، ممکن است در رابطه شما فقدان تعهد یا عدم تطابق انتظارات و عدم سازگاری وجود داشته باشد. همچنین در رابطه‌هایی که انتخاب همسر با فرایند آزمون و خطا و بدون شناخت صحیح انجام می‌شود، چنین اشکالاتی محتمل است.

اگر پس از مدت طولانی در رابطه دچار چنین مسائلی شدید، ممکن است تعهدات زندگی مشترک مانند (کار، ادامه تحصیل یا به طور خاص نگه داری از کودکان) در رابطه شما و شریک زندگی‌تان اختلال ایجاد کرده باشد. یک مثال رایج از این موضوع در زمانی اتفاق می‌افتد که فرزندان بزرگ شده و خانه را ترک می‌کنند. در چنین شرایطی والدین خود را نسبت به یکدیگر غریبه می‌بینند چون برای سالیان متمادی توجه و تمرکزشان روی هم کم شده بود. این اشکال در روانشاسی با نام سندروم خانه خالی شناخته می‌شود.

۱۰- مشکلات اقتصادی منجر به شکست عشقی می‌شود

مشکلات اقتصادیهرچقدر مدت یک رابطه طولانی‌تر می‌شود، احتمال بروز ناسازگاری مالی در دو طرف نیز بیشتر می‌شود. بر اساس تحقیقات، تفاوت در دیدگاه‌های مالی و نحوه مدیریت پول در خانه یکی از مهم‌ترین دلایل شکست عشقی، جدایی و طلاق عاطفی در زندگی زناشویی است. با توسعه چنین اختلاف‌هایی زوجین به این نتیجه می‌رسند که ازدواج باعث بروز چنین چالش‌های مالی می‌شود.

مجادله‌های مالی و مشکلات مربوط به آن به یکی از عمیق‌ترین نیاز‌های روانی و ترس‌های انسان اشاره دارد که شامل اعتماد، امنیت، قدرت، قابلیت کنترل کردن دیگری و بقا می‌شود.

زندگی جنبه‌های مختلفی دارد. هر زندگی با عشق آغاز می‌شود ولی این عشق برای تداوم یافتن نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. به همین دلیل آشنایی با عواملی که باعث جدایی یا شکست‌های عشقی و عاطفی در زوجین می‌شود بسیار مفید خواهد بود.

 منابع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/communication-success/201507/top-10-reasons-relationships-fail

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *