معسارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟

معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟ عشق کورکورانه چه عواقبی دارد؟

عشق در زندگی یک حس بسیار مهم است. در اصل انسان بدون عشق نمی‌تواند زنده باشد. باید عشق باشد تا یک مادر با همه مشکلات بچه خود را بزرگ کند. اصلا بدون وجود عشق چرا باید دو انسان کنار یکدیگر قرار بگیرند و تشکیل زندگی مشترک دهند؟ قطعا شروع زندگی مشترک مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد که در زندگی مجردی این مشکلات اصلا وجود ندارند. به همین دلیل باید یک نیروی قدرتمندی دو زوج را به سمت یکدیگر بکشد تا حاضر شوند کنار هم این مشکلات را تحمل کنند. اما آیا انتخاب همسر مناسب با تکیه بر این نیروی قدرتمند عشق منطقی است؟ معیارهای انتخاب همسر مناسب برای ازدواج باید چه چیز‌‌هایی باشند تا به خوبی کنار هم یک عمر زندگی کنید؟

برای بحث در این رابطه، در ابتدا باید عشق را بررسی کرد و دید که چه تاثیری بر انتخاب ما می‌گذارد.

آیا عشق ما را کور می‌کند؟

شاید بارها و بارها این مثل را شنیده باشید که عشق آدم را کور می‌کند یا اینکه عشق که از در بیاید، عقل و منطق از پنجره بیرون می‌رود. اما واقعا این مثل چقدر حقیقت دارد؟ آیا واقعا عشق ما را کور کرده و عقل را زایل می‌کند؟

بر اساس نظر متخصصان، هر انسان باید بر اساس دو بال منطق و احساس پرواز کند. به همین دلیل اگر یک بال را کنار بگذارد، قطعا سقوط خواهد کرد. همیشه باید عقل و احساس کنار هم و دست در دست هم ما را در زندگی هدایت کنند. اما این مساله را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که برخی افراد ذاتا احساسی و برخی دیگر ذاتا منطقی هستند. تربیت خانوادگی، نوع زندگی، تجربیات مختلف و ذات انسانی باعث می‌شوند تا ما اساسا افرادی منطقی و یا احساسی باشیم.

به هر حال زمانی که عاشق می‌شویم، عموما عقل و منطق را کنار می‌گذاریم و جز خوبی معشوق خود را نمی‌بینیم. همیشه حس می‌کنیم که معشوق ما بهترین است و هیچ مشکلی ندارد در حالی که مشکلات کوچک نیز بعد از ازدواج می‌توانند بسیار بزرگ جلوه کنند. شاید یک دانه برنج که از بشقاب شما بر زمین بیافتد، در ابتدا با زیر پای ما رفتن دردناک نباشد. اما وقتی که همین دانه برنج به مرور زمان خشک شود، آنگاه وقتی پایمان را روی آن قرار دهیم، همانند یک شیشه تیز وارد پوست ما می‌شود.

مشکلاتی که قبل از ازدواج وجود دارند نیز دقیقا مثال همین دانه برنج هستند. برای انتخاب همسر باید چشمان خود را کاملا باز کنیم و حقایق را ببینیم. گاهی یک مشکل از نظر ما بسیار ناچیز است و اصلا گاهی مشکل نیز به حساب نمی‌آید. اما زمانی که چند سالی از ازدواج ما بگذرد، همان مشکل ساده همانند تیغی بران زندگی ما را زخمی می‌کند.

متاسفانه عشق را می‌توان نوعی علاقه و احساس افراطی به فردی و یا چیزی دانست، به همین دلیل زمانی که شما احساسی افراطی به یک نفر داشته باشید، دیگر نمی‌توانید معایب او را ببینید. این احساس افراطی باعث می‌شود تا هرچه خوبی و نیکی است را در قلب معشوق خود ببینید و همین مساله ممکن است ازدواج شما را به تباهی بکشد.

عشق کورکورانه

داستان‌‌هایی در مورد عشق و عقل

یکی از اساطیری‌ترین عشق‌هایی که ما می‌شناسیم، عشق لیلی و مجنون است. جالب است بدانید در یکی از داستان‌های لیلی و مجنون چنین نقل شده که روزی پادشاه از داستان عشق این دو به هم آگاه می‌شود. به همین دلیل دستور می‌دهد تا لیلی را به دربار بیاورند. او تصور می‌کند که لیلی یک بانوی بسیار زیبا است که مجنون را این‌طور عاشق و شیدای خود کرده.

زمانی که لیلی به دربار می‌رسد، حاکم بسیار شوکه می‌شود. ظاهر لیلی اصلا زیبا نبود و این مساله پادشاه را متعجب کرد. به همین دلیل دستور داد تا مجنون را به دربار بیاورند. پادشاه از مجنون پرسید که چرا به لیلی علاقه داری؟ او که اصلا زیبایی ندارد! مجنون در پاسخ به پادشاه چنین بیان کرد که باید مجنون باشی تا لیلی را زیبا ببینی!

در رشدتو بخوانید  چگونه عاشقانه زندگی کنیم ؟ 8 روش طلایی برای داشتن زندگی عاشقانه

حتی در این داستان‌های اساطیری نیز بر این قضیه تاکید می‌شود که عشق چشم انسان را کور می‌کند و باعث می‌شود جزء زیبایی در معشوق خود چیزی نبینید.

آیا کور شدن چشم و نادیده گرفتن معایب معشوق صحیح است؟

بسیاری از قدیمی‌ها و ریش سفید‌ها چنین بیان می‌کنند که شما باید مشکلات و بدی‌های همسر خود را نادیده بگیرید و ببخشید تا بتوانید به زندگی خود ادامه دهید. کاری به درست و غلط بودن این جمله نداریم، اما حتی اگر این جمله درست هم باشد، منظور بعد از ازدواج است. اما برای انتخاب همسر باید بر اساس معیارهای انتخاب همسر مناسب برای ازدواج پیش رفت و اجازه نداد که عشق چشم و گوش ما را کور کند.

ازدواج یک اتفاق دائمی در زندگی هر انسانی به شمار می‌آید که به این سادگی نمی‌توان از سر تصمیم خود پایین آمد. به همین دلیل باید در انتخاب همسر بسیار دقت کرد و معیارهای انتخاب همسر مناسب را دانست. درست است که در دوران عاشقی همین که روزی یک بار معشوق خود را بیبیند کافی است و خرسند می‌شوید. اما در زندگی آینده باید هر لحظه و هر ثانیه او را کنار خود ببینید و با اخلاق‌های بد او کنار بیایید.

عشق تنها رسیدن و وصال را می‌طلبد و به مشکلات فکر نمی‌کند. پس عشق این چنینی نه تنها مفید نیست، بلکه شما را به تباهی می‌کشاند.

عشق برای ازدواج لازم است اما کافی نیست

قطعا شروع یک زندگی بر پایه عشق و عاشقی بسیار شیرین‌تر و دلپذیرتر از شروع زندگی بدون عشق و به صورت سنتی است. با اینکه بسیاری از ریش سفیدان اعتقاد دارند که خواسته یا ناخواسته عشق و علاقه در طی زندگی به وجود می‌آید، اما اینکه بعد از مدت‌ها انتظار و تلاش به وصال یار برسید، شیرینی خاصی دارد که در موارد دیگر هیچ کس نمی‌تواند تجربه کند.

به همین دلیل عشق را می‌توان لازمه شروع شیرین یک زندگی دانست اما واقعا تضمینی برای پایداری زندگی نیست. بسیاری از افراد زندگی خود را بر پایه عشق و محبت آغاز کردند و تنها معیار انتخاب همسر برای آنها همین عشق و عاشقی بود، اما متاسفانه مهر پایان بر زندگی مشترک آنها کوبیده شد.

اگر زندگی با عشق و محبت شروع شود و به تلخی پایان یابد، هر دو طرف از عشق و عاشقی نیز دل زده خواهند شد و قطعا آسیب روحی شدیدی بر آنها وارد خواهد شد، به همین دلیل بهتر است عشق را لازمه شروع زندگی دانست اما کافی ندید. در نتیجه پیش از شروع عاشقی، باید معیارهای انتخاب همسر مناسب خود را یک بار مرور کنید و معشوق خود را سر تا پا بررسی نمایید.

شما باید با چشمی حقیقت بین معشوق خود را بررسی کنید و ببینید که آیا با وجود تمام بدی‌ها و زشتی‌ها حاضر به زندگی با او هستید؟ وگرنه در خوشی و زیبایی همه می‌توانند زندگی کنند. بدی‌های او را زیر ذره‌بین بگیرید و خوبی‌های او را اندک شمار، تا ببینید که آیا در بدترین حالت ممکن حاضر به زندگی با او هستید یا نه. به این ترتیب خودتان را برای مقابله با سخت‌ترین روز‌های زندگی آماده خواهید کرد و به این سادگی‌ها تسلیم نمی‌شوید.

پس نتیجه می‌گیریم که پیش از عاشقی باید خوبی‌ها و بدی‌های معشوق را روی دو کفه ترازو بگذارید و ببینید که کدام سمت سنگین‌تر است. بعد از اینکه دریافتید او همان نیمه‌ای است که سالیان سال به دنبال او می‌گردید، درب‌های قلب خود را به روی او بگشایید و با تمام وجود به وی عشق بورزید.

در رشدتو بخوانید  5 مرحله گام به گام عملی برای رویارویی با شکست عشقی | علائم و درمان شکست عشقی

عشق برای ازدواج لازم است اما کافی نیست

معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟

معیارهای انتخاب همسر مناسب هر کس با کس دیگر متفاوت است، به همین دلیل نمی‌‌توان موارد خاصی را به عنوان معیارهای ازدواج بیان کرد. اما یک سری خصلت‌های اخلاقی هستند که باید در یک نفر شکل گرفته باشند تا او را قادر به زندگی مشترک کند. در اینجا قصد داریم تا چند مورد از این معیارهای انتخاب همسر مناسب را برای شما بیان کنیم:

  • تعهد و وفاداری

قطعا هر انسانی در زندگی مشترک خود با همسرش به دنبال تعهد و وفاداری است. اگر قصد انتخاب همسر خود را دارید، حتما به دنبال میزان تعهد و وفاداری او بگردید. اگر حس کردید که او به این رابطه و به شما متعهد نیست، ادامه دادن آن رابطه خطا خواهد بود.

  • عشق

در حال حاضر مشاوران خانواده بر این باور هستند که شروع زندگی بدون عشق کاملا اشتباه است. در نتیجه اگر عاشق همسر آینده خود نیستید، در این انتظار نباشید که حین زندگی عشق ایجاد می‌شود.

  • تواضع و فورتنی

متاسفانه یکی از آفت‌های بزرگ زندگی هر انسانی، خود خواهی و غرور است. در اکثر موارد زن و شوهر بر سر یک موضوع بسیار ساده بحث می‌کنند و این بحث بالا می‌گیرد و تا جایی پیش می‌رود که منجر به جدایی می‌شود. ما در زندگی مشترک باید یاد بگیریم که چطور گاهی از حق خود بگذریم و اجازه دهیم که همسرمان برنده یک مباحثه باشد.

از قدیم هم گفتن گاهی شوهر باید من باشد و زن “نیم من” و گاهی زن باید “من” باشد و مرد نیم من. زندگی مثل یک الاکلنگ است. گاهی شما باید پایین بروید تا همسرتان بالا باشد و گاهی بالعکس، در نتیجه به دنبال کسی بگردید که روی عقاید خود آنقدر پافشاری نکند که شما را در زندگی آزار دهد.

  • صبر و بخشش

یکی از ارکان مهم پایداری زندگی مشترک، صبر، بخشش، فداکاری و بزرگواری است. همه ما اشتباه می‌‌کنیم، اما تنها شکل اشتباهات ما با یکدگیر تفاوت دارد. به همین علت نمی‌توان کسی را به خاطر اشتباهش مواخذه کرد. گاهی ما اشتباه می‌کنیم و طلب بخشش داریم. در نتیجه اگر در معیارهای انتخاب همسر مناسب دچار مشکل شدید، ببینید که آیا فرد مورد نظر شما صبور است و بخشش دارد یا نه. عجول بودن و کم طاقتی، زندگی را به تباهی خواهد کشید.

  • وقت گذاشتن

اگر کسی واقعا به کس دیگری اهمیت دهد، حتما برای او وقت می‌گذارد. حتی زمانی که از نظر کاری بسیار مشغله داشته باشد، باز هم می‌‌تواند زمانی را برای شما در نظر بگیرید و با شما وقت بگذارند. یکی از معیار‌های انتخاب همسر این است که ببینید آیا کاندیدای مورد نظرتان برای شما وقت صرف می‌کند یا نه.

  • ارتباط عمومی بالا

با اینکه ممکن است ورود یک بچه، زن و شوهر را از تنهایی در بیاورد، با این حال سال‌های درازی را باید به تنهایی کنار هم سر کنند. از این رو باید همسری که انتخاب می‌کنید، ارتباط عمومی بالایی داشته باشد. لازم نیست که او قادر باشد تا با همه افراد روی زمین به خوبی ارتباط برقرار کند، بلکه تنها کافی است که بتواند با شما ارتباط خوبی داشته باشد.

زوج خوب آن زوجی است که بتوانند به خوبی یکدیگر را بخندانند، این را فراموش نکنید.

در نهایت باید گفت که شما همیشه تصمیم گیرنده نهایی هستید. هیچ کس نمی‌‌تواند به جای شما تصمیم بگیرد چون‌که قرار نیست به جای شما زندگی کند. دیگران شاید بتوانند شما را در انتخاب همسر و شناخت معیارهای انتخاب همسر مناسب راهنمایی کنند، اما نهایتا تصمیم آخر را شما باید بگیرید و یک عمر پای آن بایستید.

منابع:

www.becomingminimalist.com

family.findlaw.com

www.soundvision.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *