درخواست طلاق از طرف زن

درخواست طلاق از طرف زن چگونه انجام می‌شود ! شرایط درخواست طلاق از طرف زن

زمانی که یک دختر و پسر با هم ازدواج می‌کنند، زندگی همیشه روی خوش خود را به آنها نشان نمی‌دهد و در بسیاری مواقع پس از گذشت مدتی متوجه می‌شوند فردی که به عنوان همسر خود انتخاب کردند، نمی‌تواند همراه و همدم خوبی برایشان باشد. از مشاوره خانواده گرفته تا جلسات روانشناسی را پشت سر می‌گذارند و ناچار تصمیم به جدایی می‌گیرند. گاهی درخواست طلاق از طرف زن است و گاهی از طرف مرد، اما در هر حال باید بدانید که روال طلاق گرفتن در کشور ما، زمانی که از طرف زن باشد کمی سفت و سخت‌تر اتفاق می‌افتد و به همین دلیل در زمان درخواست طلاق از طرف زن ، فرد باید به خوبی با قوانین و مقررات حاکم بر کشور و راه‌های طلاق آشنایی کامل داشته باشد.

در هر صورت تصمیم گرفتن برای طلاق و پایان دادن به ازدواجی که روزی با عشق و خوشحالی شروع شده، همیشه سخت است اما در برخی شرایط زوجین به دلیل اتفاقات پیش آمده و عدم تفاهم و موضوعاتی نظیر اعتیاد، خیانت و یا بی احترامی و ضرب و شتم تصمیم می‌گیرند تا برای همیشه از دنیای تاریکی که به اشتباه برای خود ساخته‌اند خارج شوند و زندگی جدیدی را آغاز کنند. مهم‌ترین مسائلی که در زمان درخواست طلاق از  طرف زن وجود دارد، این است که اگر زن و شوهر دارای فرزند باشند، حق حضانت فرزندان به چه صورت خواهد بود و یا امور مالی و تقسیم اموال چگونه انجام می‌شود.

در چنین مواقعی زن حتما باید بداند که قوانین طلاق از طرف زن چگونه است ، چگونه می‌تواند حق و حقوق خود را بگیرد و روال طلاق و جدایی از همسرش را انجام دهد. بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هم با مهم‌ترین قوانین درخواست طلاق از طرف زن و اینکه اصلا طلاق از طرف زن چگونه است ، بیشتر آشنا شوید.

با مهم‌ترین دلایل طلاق از طرف زن آشنا شوید!

زمانی که فردی اقدام به طلاق گرفتن می‌کند، باید دلیل موجه و مشخصی نیز برای کار خود داشته باشد، به جز در مواقع طلاق توافقی که در آن زن و شوهر با هم و با رضایت تصمیم می‌گیرند که از هم جدا شوند و در مورد همه اموال و حضانت فرزند و دارایی‌هایشان به تفاهم رسیده‌اند، طلاق گرفتن هر یک از زوجین نیاز به دلایلی قطعی و محکمه پسند برای دادگاه دارد و تا ازدواج آنها باطل شده و حکم طلاق برایشان صادر شود. برای اینکه بدانید درخواست طلاق از طرف زن چگونه است ، وجود یکی از دلایل زیر که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید، امری واجب و ضروری برای طلاق گرفتن زن محسوب می‌شود.

طلاق توافقی

۱. طلاق توافقی

درست مثل چیزی که در پیش‌تر ذکر شد، ساده‌ترین و البته سریع‌ترین راه برای طلاق گرفتن طلاق توافقی است. زمانی که زن و مرد با هم به تفاهم می‌رسد که ادامه این زندگی مشترک برایشان آینده‌ای ندارد و در مورد همه اموالی هم که دارند تصمیم می‌گیرند و حضانت فرزندانشان را هم مشخص می‌کنند و همه این‌ها را به صورت یک توافق‌نامه به دادگاه تحویل می‌دهند. در این نوع طلاق نیازی به داوری دادگاه و بیان دوباره جزئیات وجود ندارد و بعد از اینکه روال قانونی مشاوره و سایر جلسات قانونی انجام شد، رای طلاق برای زوجین صادر می‌شود.

۲. درخواست طلاق از طرف زن به دلیل عسر و حرج

برای اینکه بدانید روال طلاق از طرف زن چگونه است باید بدانید که مهم‌ترین عواملی که فرد می‌تواند با آنها از شوهرش طلاق بگیرند، چه هستند. عسر و حرج در واقع و طبق تعریفی که در قانون مدنی به آن شده عبارت است از وضعیتی که در آن زن، زندگی همراه با مشقت و سختی داشته باشد و ادامه دادن این زندگی برای او قابل تحمل نباشد که این عوامل نیز در قانون ذکر شده و مشخص هستند.

در رشدتو بخوانید  انواع طلاق در ایران | شرایط و چگونگی انواع طلاق در قانون ایران

در زمان درخواست طلاق از طرف زن ، معمولا وکلا از این قوانین آگاه هستند و می‌توانند با بررسی‌ها مشخص کنند که کدام عامل می‌تواند برای درخواست طلاق از طرف زن در دادگاه موثر واقع شود و در خواست طلاق عسر و حرج را مطرح کنند. البته این موضوع را نیز فراموش نکنید که در خیلی از زمان‌ها درخواست این نوع طلاق از طرف زن مشکل است و مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و تنها به دلیلی که زن تمایلی به ادامه زندگی ندارد، حکم طلاق برای زوجین صادر نمی‌شود. اما این در صورتی است که اگر مرد در خواست طلاق دهد و حتی زمانی که زن تمایلی به طلاق نداشته باشد، حکم طلاق صادر می‌شود و این موضوع فشار و استرس ناعادلانه‌ای را به زنان وارد می‌کند.

۳. درخواست طلاق از طرف زن به دلیل غیبت مرد

زمانی که مرد به مدت طولانی در زندگی مشترک حضور نداشته شود و از مدت نبودن او ۴ سال بگذرد، زن می‌تواند درخواست طلاق به استناد مفقود الاثر بودن زوج را مطرح کند و بعد از اینکه به وسیله نشر آگهی در روزنامه به دادگاه ثابت شد که مرد حضور ندارد، با درخواست طلاق از طرف زن موافقت کرده و حکم را صادر می‌کند. در این نوع طلاق زمانی که مرد پیدا شود و به زن خود مراجعت کند، دیگر حق قانونی به عنوان همسر نخواهد داشت مگر اینکه مرد در زمان مشخصی که در این زمان زن حق ازدواج مجدد نداشته حضور پیدا کند و در این صورت می‌تواند دوباره حق رجوع پیدا کند.

۴. درخواست طلاق به دلیل عدم پرداخت نفقه

نفقه به میزان حقوق مالی که مرد باید به همسر خود بپردازد گفته می‌شود و زمانی که مرد از پرداخت آن امتناع کند، طلاق از طرف زن می‌تواند به دلیل عدم پرداخت نفقه نیز انجام شود. درواقع برای اینکه بدانید روال این نوع طلاق از طرف زن چگونه است، باید با همه قوانین ریز و درشت آن آشنا باشید. به طوری که زمانی که مرد نفقه پرداخت نمی‌کند و زن درخواست طلاق می‌کند، اگر مرد اقدام به اجرای حکم نکند و باز هم از دادن نفقه به همسر خود امتناع کند، این بار درخواست طلاق تحت عنوان ترک انفاق مطرح می‌شود.

۵. به خطر انداختن حیثیت زن

درخواست طلاق به دلیل به خطر انداختن حیثیت زن

زمانی که مرد اقدام به انجام کاری کند که آبروی زن در خطر باشد و به خانواده او لطمه بزند، در این صورت درخواست طلاق از طرف زن به صورت قانونی مطرح و در صورت اثبات اجرا می‌شود.

۶. محکومیت قطعی شوهر به بیشتر از ۵ سال حبس

زمانی که مرد به جزای حبس بیشتر از ۵ سال محکوم شود، زن می‌تواند درخواست طلاق دهد و از همسر خود جدا شود.

۷. درخواست طلاق از طرف زن به دلیل اعتیاد

زمانی که مرد به دلیل هر گونه اعتیادی در زندگی خللی ایجاد کند که منجر به بیکاری او و یا فروش اسباب و اثاثیه منزل شود و یا به دلیل نداشتن حالت روحی و روانی درست به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند ضرری وارد کند، زن می‌تواند درخواست طلاق دهد، که پس از بررسی‌ شواهد و رسیدگی به موضوع حکم طلاق برای او صادر خواهد شد.

در رشدتو بخوانید  مرز بین فریب و خیانت به همسر | چرا تعریف زن و مرد از خیانت یکسان نیست؟

۸. بچه دار نشدن مرد

زمانی که بعد از گذشت ۵ سال از شروع زندگی مشترک، مشخص شود که مرد نمی‌تواند بچه‌دار شود و مشکلی در جسم او وجود دارد، زن می‌تواند درخواست جدایی دهد.

۹. داشتن حق طلاق

امروزه بسیاری از زوجین در زمان ازدواج، حق طلاق را به زن می‎دهند و از روز اول در عقد نامه خود ذکر می‌کنند که زن نیز حق طلاق دارد و در صورت مرد نمی‌تواند همسرش را طلاق دهد و این حق به زن واگذار می‌شود.

شرایط درخواست طلاق از طرف زن چگونه است !

برای اینکه بدانید شرایط طلاق از طرف زن چگونه است، بهتر است در ادامه این مقاله با مهم‌ترین موارد مرتبط با آن آشنا شوید:

زمانی که درخواست طلاق از طرف زن باشد، همانند سایر موارد  طبق روال عمومی طلاق گرفتن، زوجین باید ۳ دادگاه را پشت سر بگذارند گه این ۳ دادگاه شامل دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر استان مربوطه و دیوان عالی کشور هستند و در شرایطی که پرونده زوجین با اعتراض روبرو شود حداقل در حدود یک سال طول می‌کشد تا روال طلاق از طرف زن به سرانجام برسد. به همین منظور اگر در امر طلاق گرفتن کسی اعتراض نداشته باشد و یا طلاق به صورت توافقی باشد، همه چیز سریع‌تر و راحت‌تر اتفاق می‌افتد.

یکی دیگر از شرایط درخواست طلاق از طرف زن در صورتی است که او هنوز باکره است و در این صورت بدون اینکه فرد به اجازه پدر و یا جد پدری نیاز داشته باشد، می‌تواند درخواست طلاق دهد. اما در چنین شرایطی، مهریه زن نصف می‌شود که البته این موضوع نیز شرایط و قوانین مخصوص خودش را دارد و باید با اخذ رای دادگاه انجام شود.

اما ممکن است این سوال نیز در ذهن شما به وجود بیاید که در زمان طلاق موضوع مهریه زن چه خواهد شد، این موضوع بسته به شرایط زن و نوع درخواست طلاقی که می‌دهد، متفاوت است و در بسیاری از موارد زن به دلیل راضی شدن مرد به طلاق از حق و حقوق خود، مهریه و حتی تقسیم اموال می‌گذرد و طلاق می‌گیرد. اما در نظر داشته باشید در مواقعی که زن بتواند اثبات کند که حق طلاق با او است و شرایط در راستای درخواست او باشد، مرد هم باید همه مهریه او را تمام و کمال پرداخت کند.

در مورد حضانت فرزندان نیز باید بدانید که مقررات و قوانین طبق شرایط متفاوت است. اگر زن و مرد در زمان طلاق از طرف زن ، خودشان در مورد حضانت فرزندان به تفاهم برسند که اوضاع همان‌طوری که بخواهند پیش می‌رود، و در غیر این صورت بر حسب قانون حضانت فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر و بعد از آن با پدر است که برای دختران تا ۹ سالگی و برای پسران تا ۱۵ سالگی است و بعد از آن فرزندان حق دارند تا خودشان تصمیم بگیرند که در کنار چه کسی زندگی کنند. از طرف دیگر این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که در برخی شرایط پدر و یا مادر صحت نگهداری از فرزندان را ندارند و در چنین شرایطی بچه‌ها طبق قانون به پدر یا مادری که صلاحیت نگهداری از فرزندان را دارد واگذار می‌شوند.

منابع:

https://rightsofwomen.org.uk

https://www.educaloi.qc.ca

https://www.alllaw.com

http://www.dar-alifta.org

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *