نیازهای جسمی و روانی فرزند دختر

نیازهای جسمی و روانی فرزند دختر | شناخت انواع نیازها جهت رفع موثر آن‌ها

سلامت و نشاط فرزندان، آرزوی هر پدر و مادری است. اما این آرزوی نیکو به تلاش و همت والدین نیاز دارد. آیا می‌دانید که در این مسیر پر چالش، اولین گام برای تربیت فرزند چیست؟‌ از دیدگاه بسیاری از محققان و روانشناسان، شناسایی نیازهای جسمی و روانی فرزند پیش‌نیاز تامین آن‌ها است. تهیه آب و غذای سالم و فراهم آوردن محیطی امن و بهداشتی در خانه، می‌توانند اساسی‌ترین نیازهای جسمی یک فرزند باشند. ساختار روانی و عاطفی فرزند نیز تشنه محبت و توجه،‌ درک و اعتماد،‌ استقلال و احترام والدین است. اما فرزندان دختر و پسر با توجه به خلقت متفاوت خود، برای تامین برخی از نیازها به توجه ویژه‌ای نیاز دارند. شناخت نیازهای منحصر به فرد فرزند دختر، لازمه تربیت صحیح و در نتیجه رشد جسمی و روانی او است. از این رو قصد داریم در این مقاله مهم‌ترین نیازهای جسمی و روانی فرزندان دختر را برای شما شرح دهیم. پس برای آشنایی با این نیازهای مهم و سرنوشت‌ساز با ما همراه باشید.

نیازهای جسمی فرزند دختر

اساسی‌ترین نیازهای فیزیکی مهم کودکان، فراهم آوردن محیطی مناسب و دور از آلودگی، آب سالم و رژیم غذایی مغذی است. استنشاق هوای تازه برای سلامت و رشد طبیعی فرزند ما ضروری است. آلودگی‌های محیطی مانند دود سیگار یا محیط‌های غیر بهداشتی بر عملکرد جسمی و روانی فرزندان اثر می‌گذارد. تامین فضایی شاد، تفریحات سرگرم‌کننده و جالب است بدانید که ساختار جسمی متفاوت دو جنسیت مونث و مذکر، در نوع نیازهای فیزیکی آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. مهم‌ترین نیازهای جسمی فرزند دختر به شرح زیر است.

 • تغذیه فرزند دختر

غذا یکی از اساسی‌ترین نیازهای رشد جسمی فرزند است. شرایط جسمانی فرزند دختر در دوران کودکی،‌ بلوغ و بزرگسالی،‌ توجهات تغذیه‌ای خاصی را می‌طلبد. دوران بلوغ یکی از کلیدی‌ترین مراحل رشد فرزند دختر است که با تغییرات هورمونی و جسمی ویژه‌ای همراه می‌باشد. تقویت غذایی دختران در دوران عادت ماهیانه نیز یکی از مهم‌ترین نیازهای جسمانی آن‌ها است.

تغذیه فرزند دختر

 • محیط زندگی

فراهم آوردن محیطی آرام و دور از آلودگی لازمه رشد جسمی و روحی فرزند است. وجود مواد شیمیایی، دود سیگار و نبود بهداشت، می‌تواند سلامت فرزندان شما را به خطر بیاندازد. درگیری‌های خانوادگی و ناسازگاری والدین یا محیط زندگی ناامن علاوه بر آسیب به جسم فرزند شما،‌ بر روح و روان او نیز اثر می‌گذارد.

 • فعالیت‌ بدنی

حفاظت از سلامت جسمی  نیاز ورزش و فعالیت‌های بدنی است. پس لازم است که فرزندان خود را از کودکی برای رشد استخوان‌ها، عضلات، ‌قلب و ریه به انجام فعالیت‌های ورزشی تشویق کنیم. کمبود تحرک جسمی در دختران و پسران، دلیل اصلی شیوع چاقی و دیابت در میان کودکان و نوجوانان است. برای پیشگیری از چاقی و بیماری‌های ناشی از آن و بهبود روحیه و نشاط فرزندان خود، لازم است که فعالیت‌های ورزشی را بخشی از برنامه زندگی روزمره آنان قرار دهید.

 • مراقبت بهداشتی و درمانی

مراقبت و توجه به سلامت و بهداشت جسمی فرزند یکی از مهمترین مسئولیت‌های والدین است. پیشگیری و درمان بیماری‌های فرزندان و آموزش رعایت بهداشت به آنان از کودکی تا بزرگسالی فرزند ادامه دارد. انجام واکسیناسیون کودک یکی از مهمترین مراقبت‌های ضروری والدین است.

مراقبت بهداشتی و درمانی فرزند دختر

 • ایمنی

کودکان بیش از همه در معرض خطرات ناآگاهانه قرار دارند. مراقبت از کودک و ایجاد محیطی امن در خانه برای حفاظت از سلامت جسمی فرزند ضروری است. اما با رشد کودک و ورود او به مرحله بلوغ و بزرگسالی، احتمال خطرات جسمی کاهش نمی‌یابد؛ مراقبت و حفاظت از فرزند دختر و پسر در برابر مصرف مواد مخدر یکی از مهم‌ترین چالش‌های تربیت فرزند در جامعه‌ امروزی است. آموزش، تعلیم و تربیت فرزند در خانواده و مدرسه، بهترین راه برای پیشگیری از خطرات ایمنی می‌باشد.

در رشدتو بخوانید  ۱۰ نکته برای تربیت صحیح فرزندان ، چگونه کودک خود را تربیت کنم؟

نیازهای عاطفی و روانی فرزند دختر

همه والدین می‌خواهند که از نظر عاطفی و روانی، فرزندانی سالم و قوی به جامعه تحویل دهند. اما رشد روانی کامل فرزند نیامند آگاهی از نیازهایی است که در خلقت و بنیان او نهفته است. خداوند متعال انسان‌ها را در عین شباهت در دو جنسیت متفاوت خلق کرده است که علاوه بر تفاوت‌های فیزیولوژیک، از نظر روانی و عاطفی نیز متفاوت هستند. به همین دلیل،‌ نیازهای روانی فرزندان بسته به جنسیت آن‌ها، می‌تواند متفاوت باشد. در این رابطه، ظرافت‌‌های جسمی و روانی فرزند دختر،‌ نیازهای عاطفی ویژه‌ای را نیز می‌طلبد . مهم‌ترین نیازهای فرزند دختر به شرح زیر است. هنگامی که والدین این نیازهای ضروری عاطفی را به اندازه کافی برای فرزند دختر خود برآورده می‌کنند، به فرزندان خود بهترین فرصت ممکن را برای رشد و بلوغ عاطفی می‌بخشند.

 • محبت و توجه به فرزند دختر

در بدو تولد و سال‌های اولیه زندگی، همه کودکان به مراقبت‌های فیزیکی و عاطفی نیاز دارند. اما با رشد فرزند نیاز به مراقبت‌های فیزیکی به مرور کاهش می‌یابد و مراقبت‌های عاطفی شدت می‌یابد. فرزند دختر از همان کودکی خواهان توجه و محبت بیشتری از والدین خود است. دختران با توجه به جنسیت مونث خود،‌ علاوه بر توجه مادر، ‌به توجه ویژه پدر و حمایت‌های عاطفی او  نیاز دارند. محبت پدر نقش مهمی را در تامین نیازهای عاطفی فرزند دختر ایفا می‌کند. از این رو از همان کودکی،‌ پدر خانواده باید رابطه صمیمانه‌ای را با فرزند دختر ایجاد کند و نیاز به توجه جنس مخالف را برای او تامین نماید تا فرزند دختر در بزرگسالی دچار عواقب ناشی از کمبود توجه و محبت نگردد و برای تامین این نقصان به شیوه‌های نادرست جلب محبت و توجه جنس مذکر روی نیاورد.

محبت و توجه به فرزند دختر

 • درک فرزند دختر

درک عمیق احساسات فرزند توسط پدر و مادر، اعتماد بین والدین و فرزندان را افزایش می‌دهد. این درک و اعتماد به فرزند کمک می‌کند تا بدون پنهان‌کاری مشکلات خود را با والدین در میان بگذارد و از مجازات نترسد. یکی از خواسته‌های عمیق فرزند دختر، داشتن امنیت است. درک فرزند دختر در تامین این خواسته بسیار موثر بوده و کمک می‌کند تا مشکلات خود را با پدر و مادر در میان بگذارد و برای حل آن‌ها از والدین مشورت گیرد.

 • چهارچوب‌های رفتاری

والدین همیشه محدودیت‌های سالمی را برای تربیت فرزندانشان ایجاد می‌کنند تا آن‌ها را به پناهگاه امنی برسانند که هر فرزندی برای رشد و پرورش به آن نیاز دارد. در خانواده‌ای که قوانین و مرزها به خوبی تعریف نشده است و فرزندان هیچ قیدی برای رفتارهای خود ندارند، اغلب بچه‌ها از فقدان امنیت احساسی رنج می‌برند. اما در یک خانواده سرکوب‌گر و سخت‌گیر، فرزندان ممکن است در زمینه رشد شخصی رنج ببرند؛ زیرا آنها به اندازه کافی آزادی ندارند تا بتوانند استقلال یابند. تربیت فرزند دختر یا پسر در محيطي متعادل از محدوديت‌هايی كه به وضوح تعريف و اجرا می‌شوند، می‌توانند رشد صحیح عاطفی او را فراهم آورد.

 • تأیید

مطالعه ذهن انسان نشان می‌دهد که بیان احساسات، حتی احساسات منفی، نقش محوری را در سلامت روانی ما ایفا می‌کنند. در نتیجه، فرزندان نیاز دارند تا با بیان مناسب احساسات خود، تمام آن‌ها را مورد تأیید (یا حمایت) قرار دهند تا از پیشرفت مناسب خود، اطمینان حاصل کنند. فرزندی که پس از بیان خشم و نارضایتی خود با حمایت و دلایل منطقی پدر و مادر آرام می‌گیرد، یاد می‌گیرد که حفظ و كنترل خشم، لازمه حل مسائل است. تایید و حمایت عاطفی والدین باعث بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس فرزند می‌گردد. فرزندان دختر بحران‌های احساسی و عاطفی را با توجه به جنسیت خود تجربه می‌کنند و به تسکین و تایید والدین خود به خصوص پدر خانواده بیشتر نیاز دارند.

 • مدل‌سازی

به طور طبیعی بچه‌ها چگونگی تعامل با دیگران را از پدر ومادر خود می‌آموزند. از این رو موثرترین راه آموزش افکار و رفتارهای عاطفی سالم به فرزندان، مدل‌سازی مهارت‌های ارتباطی بین فردی و توانایی مقابله با مشکلات زندگی توسط والدین است. فرزند دختر یا پسر بیشتر از کلمات والدین، ‌تحت تاثیر رفتار آن‌ها قرار می‌گیرند. استفاده از مدل سازی رفتاری یکی از بهترین روش‌های تعلیم آداب اجتماعی و تربیت فرزند است.

در رشدتو بخوانید  نیازهای جسمی و روانی فرزند پسر | شناخت انواع نیازها جهت رفع موثر آن‌ها

مدل‌سازی

 • استقلال فرزند دختر

هرچه فرزند بزرگ‌تر می‌شود،‌ نیاز به استقلال و آزادی عمل را بیشتر احساس می‌کند. حاصل چهارچوب‌های سخت‌گیرانه و اصول غلط در تربیت فرزندان، دختران و پسرانی وابسته است. به اشتراک‌گذاری قدرت و حق تصمیم با فرزند، یک روش آموزشی برای هدایت او با گسترش مرزها و چهارچوب‌های استقلال جسمی و روانی است. والدین باید با توجه به رشد سنی و ذهنی فرزند خود، مرزهای جدیدی را برای ایجاد استقلال در او تعریف کنند و در عین حال به کنترل نامحسوس خود ادامه دهند.

 • احترام به فرزند دختر

همه انسان‌ها خواهان احترام و برخورد صحیح هستند. اگر والدین به فرزندان خود احترام نگذارند، نباید انتظار داشته باشند که آن‌ها در بزرگسالی رفتارهای محترمانه‌ای را از خود بروز دهند. فرزند دختر، ‌نیازمند رفتارهایی دور از خشم و همراه با احترام است. زیرا روحیه عاطفی فرزند دختر بسیار شکننده است و با هر رفتار خشن و تندی به راحتی فرو میریزد. تربیت فرزند توام با احترام، نقش کلیدی را در تکامل بعد عاطفی او بازی می‌کند.

سخن پایانی

همه انسان‌ها با کوله‌باری از نیازها قدم در این دنیای خاکی می‌گذارند. تعالی و رشد ما موجودات زمینی در گرو تامین همین خواسته‌ها و نیازها است که در بستر خانواده برآورده می‌شود. سلامت عاطفی و جسمانی دو نقش کلیدی و مکمل در تربیت فرزندی سالم و موفق بازی می‌کنند که مجموعه‌ای از نیازهای متنوع را در بر می‌گیرند. اما درجه و حدود برآورده‌ کردن نیازهای جسمی و روانی در دو جنسیت مونث و مذکر متفاوت است. از این رو در برخی از نیازها فرزند دختر یا پسر، توجه‌ای ویژه‌ای را می‌طلبند. دختران از ظرافت‌ّهای جسمی و روانی برخوردارند که توجه به آن‌ها برای پرورش زنانی قدرتمند و مادرانی پرعاطفه در آینده ضروری است. همانطور که این مقاله خواندید، علاوه بر نیازهای مشترک در میان فرزندان دختر و پسر،‌ لازم است که والدین برخی الزامات تغذیه‌ای را برای فرزند دختر خود در نظر بگیرند یا پدران در تامین نیازهای عاطفی مانند توجه و محبت، درک، احترام و حمایت‌های روانی نقش پررنگ‌تری را بازی کنند. پرورش دخترانی سالم و شاد بدون توجه به این نیازها میسر نیست. بنابراین نیازهای جسمانی و روانی فرزند دختر خود را به خوبی بشناسید تا آن‌ها را به درستی تامین کنید.

 

منابع:

http://eqi.org/top_10_emotional_needs.htm

https://www.highspeedtraining.co.uk/hub/emotional-needs-of-a-child/

https://www.allprodad.com/7-things-daughter-needs-from-her-father/

http://eseadonkie.articlealley.com/physical-needs-of-a-child-681988.html

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *