غرور در عشق

غرور در عشق ، ۱۰ دلیل که ثابت می‌کند غرور در عشق رابطه‌تان را نابود می‌کند!

غرور، واژه‌ای که گاهی به اشتباه از آن تعبیری مثبت می‌شود، مخصوصا زمانی که پای عشق در میان باشد و غرور همانند آتشی بر قلب و احساس فرد رخنه می‌کند و روزگار خوش را از زندگی زناشویی فرد می‌گیرد. وقتی از عبارت غرور در عشق صحبت می‌کنیم به هیچ عنوان به این موضوع اشاره نمی‌شود که در رابطه با همسرتان باید از خودتان بگذرید و دوست داشتن خودتان را فراموش کنید و یا از چیزی که هستید به خودتان افتخار نکنید؛ بلکه غرور به این معنا که بتواند ما را از صادق بودن با خودمان و دیگران دور کند و همانند نیرویی قوی به ما اجازه پذیرش اشتباهاتمان را ندهد، اساسا به عنوان یک مشکل در رفتار انسان‌ها محسوب می‌شود.

رفتاری که موجب می‌شود فرد تنها به خودش فکر کند و قبول اشتباهات و یا معذرت خواهی و اعتراف به اشتباه برای او به معنای شکست است.

بهتر است در همین ابتدا بدانید که غرور در نقطه مقابل عشق وجود دارد و با قدرت زیادی باعث نابودی شما، رابطه‌تان و اعتمادی که بین طرفین وجود دارد، می‌شود و شاید مهم‌ترین موضوعی که در این میان، رابطه دو فرد را خراب می‌کند این است که فرد از وجود چنین رفتار غرورآمیزی در خود اطلاعی ندارد و آنقدر آن را در خود پرورش می‌دهد که دیگر غیر قابل مهار می‌شود.

در حالی که یک زوج سالم و موفق با مشاهده کوچک‌ترین علائمی از غرور در عشق و زندگی‌شان، به سرعت برای ریشه کن کردن این حس نابود کننده، اقدام می‌کنند و رابطه‌شان را نجات می‌دهند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که غرور چطور می‌تواند رابطه عاشقانه‌تان را دگرگون کند و یک زندگی زیبا و دوست داشتنی را تبدیل به جهنمی تاریک و خسته کننده کند.

۱۰ دلیل که ثابت می‌کند غرور و عشق در یک راستا قرار نمی‌گیرند!

اینکه چرا غرور در یک رابطه زناشویی و عاشقانه دو نفره جایی ندارد، دلایل متفاوتی دارد، عشق زمانی زیباست که دو نفر با هم در مسیری عاشقانه یکی شوند و همه احساس و عواطفشان در زندگی با هم همسو شود و زمانی که حسی همانند غرور در یکی از طرفین وجود داشته باشد، هیچگاه رابطه آنطور که باید صادقانه، عاشقانه و با گذشت و مهربانی دو طرفه همراه نخواهد بود در ادامه می‌توانید با ۱۰ دلیل محکم برای کنار گذاشتن غرور در عشق آشنا شوید.

10 دلیل که ثابت می‌کند غرور و عشق در یک راستا قرار نمی‌گیرند!

 1. عدم پذیرش اشتباهات

شخص مغرور هیچگاه قبول نمی‌کند که اشتباه کرده و رفتاری نابالغ در پذیرش اشتباهات خود دارد و این موجب می‌شود تا همسر او حسی نظیر بی احترامی و عدم توجه را از وی دریافت کند که در دراز مدت و در صورت تکرار می تواند لطمه بزرگی به روابط عاشقانه بزند. فرد مغرور توانایی معذرت خواهی را ندارد و نمی‌تواند بعد از اینکه به اشتباهی مرتکب شد، از همسرش به راحتی تقاضای بخشش کند و مدام به کار اشتباهی که کرده پافشاری می‌کند و سعی در عدم پذیرش اشتباهاتش دارد.

 1. عدم پذیرش شکست

غرور در عشق موجب می‌شود که فرد هیچگاه نتواند به شکستش در زندگی اعتراف کند، چون از واژه شکست می‌ترسد و احساس می‌کند اگر به این موضوع اعتراف کند، فردی ضعیف و بی ارزش به نظر می‌رسد. در حالی که اگر شخصی واقعا عاشق شما باشد، شکست، از شما چیزی در مقابل چشمان او کم نمی‌کند و او درک می‌‌کند که همه انسان‌ها در زندگی خود چنین اتفاقی را تجربه می‌کنند و این تجربه دقیقا همان چیزی است که  موجب درس گرفتن و رشد افراد می‌شود. زمانی که فرد به دلیل غرور زیادی که دارد، این موضوع را نمی‌پذیرد، به سادگی هم به خودش و هم به طرف مقابل و زندگی مشترکشان آسیب وارد می‌کند.

 1. عدم توجه به همسر از نشانه‌های غرور در عشق

فرد مغرور آنقدر در افکار و ایده‌های خودش غرق است که فرصتی برای توجه کردن به همسرش و حرف‌های او ندارد. او گمان می‌کند که همه اشتباه می‌کنند و تنها خودش مسیر درست را می‌داند و این موجب می‌شود تا او احساسات و حرف‌های همسرش را نادیده بگیرد، به روش خودخواهانه‌ای در زندگی عمل کند و در واقع در زندگی مشترکشان به بزرگ‌ترین حس میان زن و شوهر یعنی اعتماد و همفکری، بی اعتنایی کند و در نتیجه با این رفتارها هیچگاه نمی‌تواند یک زندگی زناشویی را به معنای واقعی تجربه کند.

 1. غرور مقدمه‌‌ای برای دروغ

عشق و غرور جایگاهی در کنار هم ندارد، فرد مغرور برای اینکه از گفتن خیلی از چیزها در مورد خودش چشم‌پوشی می‌کند و از گفتن حقیقت می‌ترسد، شروع به دروغ گفتن و پنهان کاری می‌کند، حسی درون او به او می‌گوید که اگر حقیقت را بگویی، کوچک و خرد می‌شوی و برای همین صداقت و اعتماد بین طرفین کم کم از بین می‌رود و اوضاع در رابطه‌شان هر لحظه بدتر و بدتر می‌شود.

 1. حس برتر بودن

غرور در عشق خیلی زود همه روابط‌تان را به نابودی می‌کشاند، عشق یعنی احساس یکی بودن و دوست داشتن طرف همانند خود و یا حتی بیشتر، اما فرد مغرور هیچگاه نمی‌تواند کسی را بر خودش ترجیح دهد و یا حتی در راستای خودش دوست بدارد، او معتقد است که خودش زیباتر است، بهتر فکر می‌کند و رفتار مناسب‌تری دارد و اگر کسی می‌خواهد خوب باشد باید به او توجه کند و از الگوهایی که او در ذهنش دارد پیروی کند.

در رشدتو بخوانید  تنبلی و بی‌حوصلگی│آیا می‌دانید کدام عادت‌های غلط موجب تنبلی خواهند شد؟

فرد مغرور از دیگران انتظار دارد تا اول به او احترام بگذارند، به او سلام کنند و از او تعریف کنند و اگر کسی اینگونه عمل نکند، از چشم او به اشتباه بزرگی مرتکب شده است. کمک گرفتن از کسی حتی همسرش برای او حکم اعلام ضعف و ناتوانی را دارد و برای همین حتی در سخت‌ترین شرایط سعی می‌کند کسی متوجه آسیب پذیری و عدم قدرت کافی او نشود. در حالی که همه انسان‌های موفق و در همه زندگی‌های عاشقانه، افراد برای رسیدن به اهدافشان به هم کمک می کنند و در کنار هم رشد و ترقی را تجربه می‌کنند و این نیز می‌تواند اثبات بزرگی بر این قضیه باشد که هیچگاه غرور و عشق در کنار هم به سمت و سوی درستی سوق پیدا نخواهند کرد.

بروز رفتارهای خودخواهانه و غرور در عشق

 1. بروز رفتارهای خودخواهانه از نشانه‌های غرور در عشق

غرور در عشق همانند سایه‌ای تمام روح و فکر فرد مغرور را احاطه می‌کند، او همیشه سعی می‌کند تا حرف اول و آخر رابطه را خودش بزند، او همیشه در صدد ثابت کردن این موضوع است که چیزی که خودش می‌گوید و حرفی که خودش می‌زند، درست است و در همین مسیر نیز دیگران را به هر طریقی پایین‌تر از خود می‌بیند و سعی در زمین زدن طرف مقابل دارد. او با تهاجمی صحبت کردن می‌خواهد برتریت خودش را ثابت کند و به همین دلیل فرصتی برای گوش کردن به دیگران ندارد و نمی‌تواند به خوبی ارتباط برقرار کند. در تمام مراحل زندگی او بیشتر به خودش اهمیت می‌دهد و قبل از هر کسی بهترین‌ها را سهم خودش می‌داند، برای همین تجربه عشق و غرور در کنار هم همیشه با ناکامی همراه است.

 1. ایرادگیر بودن

از آنجایی که غرور این حس را به فرد می‌دهد که او نسبت به دیگران حتی همسر خودش برتری دارد، بنابراین او متخصص ایراد گرفتن از دیگران است، درست مثل اینکه عینکی از بدبینی و ایراد گیری به چشم زده باشند و از لنز آن به همه دنیا نگاه کنند. آنها گمان می‌کنند که توانایی زیادی در پیدا کردن ایرادهای دیگران دارند و دقیقا به موضوعات درستی اشاره می‌کنند و هیچ کس هم از قضاوت‌های آنها در امان نیست، و این خصلت عشق و غرور، چنان تقابلی ایجاد می‌کند که فرد مقابل را بی نهایت از تعامل با همسرش آزرده و دلزده خواهد کرد.

 1. نادیده‌گرفتن نیاز همسر از نشانه‌های غرور در عشق

غرور در عشق نه تنها موجب این می‌شود که جز خودمان به شخص دیگری فکر نکنیم، بلکه موجب نادیده گرفتن نیازهای همسر و اطرافیانمان نیز هم می‌شود. فرد مغرور آنقدر روی خودش تمرکز کرده و به نیازهای خودش فکر می‌کند که اصلا به آسیب‌ها و خودخواهی‌هایی که در مقابل همسرش انجام می‌دهد، هیچ توجهی ندارد. او حتی تلاشی برای برطرف کردن نیازهای همسرش نمی‌کند چون اصلا آنها را نمی‌بیند و آنقدر در خودش غرق شده که دیگران برای او اهمیت ندارند.

 1. نیاز به توجه بیش از حد 

فرد مغرور دوست دارد تا همه توجهات به او باشد و باید بیشتر از هرکس دیگری به او اهمیت داده شود. او گمان می‌کند همه چیز باید طبق خواسته‌های او پیش برود و همه باید همانند او فکر کنند. او نیاز به توجه زیاد و تایید شدن دارد و اگر کسی این کار را نکند از او ناراحت می‌شود و شروع به سرزنش کردن او می‌کند. این افراد آنقدر خودشان را باهوش و فرهیخته می‌دانند که حرف هیچ کس جز خودشان را قبول ندارند و انتظار دارند در این مورد نیز همه مثل آنها فکر کنند.

 1. عدم توانایی پذیرش نظر مخالف

غرور در عشق حسی همانند یک پادشاه یا ملکه را به فرد می‌دهد که یک تاج بزرگ بر سر دارد و همه باید از او فرمانبرداری کنند. او گمان می‌کند هر کسی که جهان را از زاویه‌ای متفاوت نگاه می‌کند، در اشتباه به سر می‌برد و این باعث عدم حرف شنوی و حتی پذیرش نظر مخالف و مشورت کردن در امور می‌شود. اگر همسر این فرد خلاف نظر او صحبت کند، در یک لحظه او را همانند فردی در تقابل و دشمنی با خود می‌بیند و با بی توجهی به حرف‌های طرف مقابلش شروع به اثبات حرف‌های خود می‌کند.

در رشدتو بخوانید  فلسفه درد و رنج چیست؟ | چرا ما دچار درد و رنج می‌شویم؟

غرور در عشق با ارزش فردی متفاوت است!

گاهی افرادی به اشتباه گمان می‌کنند، اینکه غرور و عشق در کنار هم جایی ندارند، پس ارزش قائل شدن برای خودشان را نادیده می‌گیرند و فراموش می‌کنند که برای تجربه عشق، اول باید عاشق خودشان باشند. شما باید اول به خودتان احترام بگذارید، به خودتان عشق بورزید و به خودتان افتخار کنید تا بتوانید این احساسات مثبت را به دیگران هم انتقال دهید. این احساسات با غرور متفاوت هستند و ارزش قائل شدن برای شخصیت خود یکی از ضروری‌ترین پله‌های داشتن یک روابط عاشقانه و موفق در زندگی است.

فراموش نکنید…

عشق و غرور در کنار هم مسیری نادرست را طی می‌کند که در نهایت به نابودی عشق ختم می‌شود، فرد مغرور سرشار از احساساتی نظیر خودبینی، تکبر، حسادت، ترس از عدم پذیرش و همچنین نادیده‌گرفتن و اهمیت ندادن به دیگران است و هیچ کدام از اینها جایی در کنار حس زیبای عشق پر از صبر، مهربانی، از خودگذشتگی و آرامش ندارد. اگر می‌خواهید زندگی عاشقانه و آرامی را در کنار همسرتان تجربه کنید، فراموش نکنید که تجربه عشق و غرور در یک راستا معنایی جز نافرجامی ندارد و اگر می‌خواهید زندگی خوبی داشته باشید هر چه زودتر این خصلت نابهنجار را از روزگارتان حذف کنید!

 

منابع:

https://www.kevinathompson.com/

https://stephenguise.com/

https://www.bolde.com/

https://inspiringtips.com/

https://www.lifehack.org

https://www.thinkright.me/

  1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *