هدف از ازدواج

هدف از ازدواج چیست؟ معرفی ۶ هدف از ازدواج و راه‌های رسیدن به آنها

ازدواج اتفاقی زیبا و به یاد ماندنی در زندگی دو فرد که با هم پیوند عشق و همگام شدن در مسیر زندگی می‌بندند و بهم قول می‌دهند تا به یاری خدا، زندگی مشترک و عاشقانه‌ای را در کنار هم آغاز کنند. زمانی که این زندگی برای او تنها در کنار همسرش معنای واقعی پیدا می‌کند؛ روح و جسم آنها با هم در می‌آمیزد و آنها را به انسان‌های کامل‌تر تبدیل می‌کند. همه ما می‌دانیم که در زن‌ها و مردها تفاوت‌هایی وجود دارد، تفاوت‌هایی که تنها با قرار گرفتن در کنار هم تکمیل می‌شوند و به سوی تکامل سوق پیدا می‌کند و آنها را را به انسان‌هایی قوی‌تر، متفکرتر و با خصلت‌هایی زیباتر تبدیل می‌کند. این تقدیری است که خداوند برایمان رقم زده تا عشق را تجربه کنیم و نگرش دیگری به زندگی داشته باشیم، تا دست از خودخواهی برداریم و یاد بگیریم زندگی با تقسیم مهر و محبت و عشق رنگ و بوی زیباتری پیدا می‌کند. ازدواج به شما یاد می‌دهد تا به جز خودتان به دیگران هم فکر کنید و زمانی که وسوسه‌ای شیطانی به سراغتان آمد، یاد عهد و پیمان و عشقی بیفتید که قرار است تا پایان راه برای حفظ آن تلاش کنید، شما یاد می‌گیرید راحت‌تر بر غریزه‌های خود غلبه کنید و به انسانی با عزت نفس و اراده‌ای قوی‌تر تبدیل شوید. اما برای اینکه زندگی زیبا و موفقی را تجربه کنید باید با مهم‌ترین اهداف ازدواج آشنا باشید و در جاده پر پیچ و خم زندگی هر بار با به یاد آوردن اهداف‌تان، مشکلات را پشت سر بگذارید و به سوی شکوفایی اهداف‌تان قدم بردارید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین اهداف ازدواج آشنا شویم و اطلاعات مفیدی در مورد هدف از ازدواج و یکی شدن در عشق به دست آورید.

چرا ازدواج می‌کنیم!

همه ما برای داشتن زندگی هدفمندتر با احساس امنیت و آرامش بیشتر نیاز داریم تا ازدواج کنیم. نیازی که از بدو پیدایش انسان‌ها خداوند در وجود آنها گماشته و به انسان برای رسیدن به اهدافش و پیشرفت و تکامل او در مسیر زندگی نیز کمک می‌کند.

اما ازدواج در کنار همه فواید و مزیت‌هایی که برای بشر داشته و دارد، باید هدفمند باشد. همه ما باید بدانیم که هدف از ازدواج چیست و بعد از ازدواج باید چه مسیری را برای کامل شدن طی کنیم، چطور اولویت‌های زندگی را دسته بندی کنیم و برای تحقق رویاها و اهداف و تجربه یک زندگی سعادتمند برنامه ریزی کنیم.

اهداف ازدواج شامل جنبه‌های جسمی، فکری، مالی، اجتماعی و معنوی است. اهدافی که باید همانند رویای خود برای رسیدن به آنها تلاش کنید، می‌توانید برای تثبیت اهداف‌تان با همسرتان نیز مشورت کنید و با هم گفتگو کنید و هر بار هدفی جدید به اهداف‌تان اضافه کنید اما به طور کلی همه ما انسان‌ها باید با مهم‌ترین اهداف ازدواج آشنا باشیم و در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین آنها آشنا شوید.

اهدف سلامتی در خانواده

اهداف مالی:

روانشناسان معتقدند که بسیاری از اختلافات زناشویی ریشه در پول دارد. عدم توازن میان میزان درآمد و طریقه خرج و مخارج طرفین می‌تواند مشکل ساز شود. یکی از مهم‌ترین اهداف ازدواج این است که زن و شوهر درک درستی از وضعیت درآمد فعلی و رویکردهای مرتبط با پیشرفت درآمد زایی خود داشته باشند و نوع هزینه کردن و پس انداز خود را نیز با توجه به این معیارها تنظیم کنند.

در رشدتو بخوانید  معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟ عشق کورکورانه چه عواقبی دارد؟

اگر شما و همسرتان اهداف متفاوتی در زمینه مالی داشته باشید و یا اصلا از اهداف هم باخبر نباشید، نمی‌توانید در یک مسیر همراه هم گام بردارید و در تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های زندگی‌تان دارای تزلزل و عدم یکپارچگی می‌شوید. هر دوی شما باید از میزان کلی درآمد، طریقه خرج کردن و اهدافی که در آینده برای درآمدزایی دارید باخبر باشید و هدف مشترکی برای خود تعیین کنید. طبق این هدف باید بدانید که تا سال آینده قصد دارید به چه میزان درآمدی برسید و برای رسیدن به آن باید چه کارهایی انجام دهید.

تمام خرج و مخارج زندگی‌تان را یادداشت می‌کنید و میزان پس‌انداز ماهیانه خود را در نظر می‌گیرید و هر دو برای رسیدن به این هدف تلاش‌تان را انجام می‌دهید.

اهدافی در رابطه شما و همسرتان:

هدف از ازدواج در وهله اول شکل‌گیری همین هدف است. اینکه یاد بگیرید هر روز و هر لحظه ارتباط قوی‌تری با همسرتان برقرار کنید و به احساسی سرشار از امنیت و آرامش در زندگی برسید.

برای رسیدن به این هدف از ازدواج در زندگیتان باید زمانی را به با هم بودنتان اختصاص دهید و سعی کنید تا به هر طریقی برای رشد این رابطه تلاش کنید و به یاد داشته باشید که تنها لحظه‌ای غفلت از این هدف شما را دوباره یک گام دیگر به عقب نزدیک می‌کند. مهره اصلی ازدواج شما و همسرتان حفظ و تحکیم و ارتقای این هدف است. باید یاد بگیرید شنونده خوبی باشید و همسرتان را درک کنید وگرنه از این غافله جا می‌مانید و به مقصد نمی‌رسید. مشکلات در زندگی همه زن و شوهرها وجود دارد اما شما باید بتوانید تا همیشه راه حل مناسبی برای آنها پیدا کنید.

سعی کنید در مورد همه چیز و هر احساسی که دارید با همسرتان گفتگو کنید. روی دوستی‌تان با همسرتان بیشتر از هر چیزی تمرکز کنید و بدانید تا زمانی که شما با هم دوست نباشید، نمی‌توانید همسران خوبی برای هم باشید وآن احساس آرامش و امنیتی که لازم است به یکدیگر بدهید. یاد بگیرید که مسائل را ساده بگیرید و عاقلانه و بدون هیچ حس منفی و یا لجبازی با همسر خود صحبت کنید و تا مشکلات به طور حتم حل نشده از آن نگذرید. زیرا در بسیاری از موارد حل نشدن ریشه‌ای مشکلات زناشویی موجب بروز مشکلات بزرگتر در دراز مدت می‌شود.

اهدف سلامتی در خانواده:

زن و مردی که با هم ازدواج می‌کنند از دو زندگی متفاوت به هم می‌پیوندند و مسلما هر کدام تا به حال روش‌ها و برنامه‌ریزی‌های متفاوتی را در زندگی خود تجربه کرده‌اند؛ ولی بعد از ازدواج باید بتوانند در تعیین یک هدف مشخص در مورد نوع عادات مرتبط با سلامت و تغذیه خانواده با هم به تفاهم برسند.

نوع رژیم غذایی که قرار است از این پس داشته باشند و میزان اهمیتی که به سلامت و کاهش وزن خود می‌دهند همه باید به عنوان یکی از اهداف ازدواج بررسی و مشخص شود و بتوانید با هم یک برنامه کامل و مطمئن برای سلامت و نوع عادات غذایی و سلامت خود در پیش بگیرید.

اهداف مالی یکی از اهداف ازدواج

اهداف نهایی:

هیچ گاه فراموش نکنید که سال اول زندگی مشترک شما روی سعادت و آینده زندگی مشترک‌تان تاثیر زیادی دارد. زمانی که شما باید هدف از ازدواج خود را تعیین کنید و عادات بدی که تا به حال داشتید را کنار بگذارید و در مسیر پرورش روح و خصلت‌های مثبت در خودتان تلاش کنید. الگوها و رفتارهای خوبی را به عنوان هدف ازدواج‌تان شناسایی کنید و در ادامه زندگی‌تان از آنها پیروی کنید.

در رشدتو بخوانید  انواع روابط دوستانه | چگونه حد و مرز روابط دوستانه را مشخص کنیم؟

هدف ازدواج شما هم همانند سایر انسان‌ها، پیش رفتن به سوی تکامل و کسب آرامش بوده پس بعد از ادواج نیز برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید. یاد بگیرید تا به بهترین دوست و همدم یکدیگر تبدیل شوید و همه لذت‌های زندگیتان را از این پس در کنار همسرتان تجربه کنید. هدف از ازدواج این است که شما به عنوان انسانی مجرد به انسانی کامل تبدیل شوید و این تکامل دقیقا از روز پیدایش بشر و آفریش آدم و حوا در کنار هم شکل گرفت.

هدف ازدواج این است که شما نیز همانند نیاکان خود فرزندی به دنیا آورید و آن را برای زندگی در این دنیای پر هیاهو آماده کنید تا یک انسان به تعداد انسان‌های خوب این دنیا اضافه شود.

هدف ازدواج این است که از این پس شما در سختی‌ها از همسرتان محافظت کنید و او از شما و با هم راحت‌تر برای غلبه‌کردن به مشکلات و بدی‌های دنیا گام بردارید. هر دوی شما وظیفه دارید تا از فرزندتان محافظت کنید و او را آنگونه که شایسته‌ است پرورش دهید.

هدف از ازدواج رسیدن به سعادتی است که در تقدیر همه ما انسان‌ها نقش بسته و تنها باید روح و جسم‌مان را نیز به همین سمت و سو سوق دهیم و با انسان بودن، تقویت شرافت و انسانیت و غلبه بر اخلاق و غرایز حیوانی، در کنار همسری که راه و روشی در راستای عقاید ما دارد، به سعادت واقعی دست پیدا کنیم.

هدف از ازدواج یاد گرفتن و تجربه بخشش واقعی است که شاید پیش از آن برایتان مشکل بوده، اینکه یاد بگیرید دیگران را ببخشید، گذشت کنید و احساسات واقعی‌تان را بروز دهید. اینکه بتوانید احساس عشق را تجربه کنید و آن را به همسرتان بروز دهید و ببینید چطور با تجربه این احساسات هر روز به انسانی بهتر و بهتر تبدیل می‌شوید. ازدواج به شما یاد می‌دهد تا از این پس، احساس، پول، توجه و زمانتان با کسی که دوستش دارید تقسیم کنید و این شما را در جهت کسب انسانیت بیشتر نیز پیش می‌برد و به شما یاد می‌دهد تا بخشندگی را تجربه کنید و به صفات بالاتری دست پیدا کنید.

باید یاد بگیرید هیجانات، غریزه‌ها و احساساتتان را در جهت مثبتی به کار بگیرید و در مسیر زندگی مشترکتان با همسر خود همگام شوید. به یاد داشته باشید که ازدواج یک ماراتن است نه دویدن با حداکثر سرعت و برای اینکه زندگی زیبا و پر از آرامشی را تجربه کنید، باید برای حرکت در این ماراتن برنامه ریزی و اهداف درستی داشته باشید.

و در آخر نیز باید بدانید که شما ازدواج می‌کنید چون انسان هستید و خدا چنین تقدیری در وجود همه انسان‌ها به وجود آورده و هیچ انسانی بدون ازدواج تکمیل نمی‌شود. همه ما زوج هستیم و باید برای پیدا کردن زوج مناسب خود در زمان ازدواج دقت زیادی کنیم و هم مسیر درستی برای خود انتخاب کنیم تا بعد از بستن عهد و پیمان ازدواج تا آخر عمر در کنار هم زندگی کنیم و برای رسیدن به اهدافی که در زندگی خود در نظر گرفته‌ایم تلاش کنیم.

منابع:

https://www.lifehack.org

https://iblp.org

https://www.5lovelanguages.com/

https://abideandseek.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *