دلایل عدم پذیرش شکست در عشق

۱۵ دلیل برای نپذیرفتن شکست در عشق | چرا نمی‌خواهیم از عشق خود جدا شویم؟

بدون شک هیچ زوجی با فکر جدایی و شکست عشقی وارد رابطه نمی‌شود. وقتی ازدواج می‌کنیم یا وارد رابطه می‌شویم به یک تعهد مادام العمر فکر می‌کنیم. به همین دلیل وقتی رابطه ما با شکست مواجه می‌شود، یک طرف یا هر دوطرف رابطه نمی‌توانند این شکست عشقی یا جدایی را بپذیرند و رفتار سالمی را از خود نشان دهند. شکست عشقی معمولا با تحقیرشدگی و سرخوردگی عاشق همراه است. بنابراین افراد ترجیح می‌دهند به نحوی در رابطه شکست خورده خود باقی بمانند و وارد مرحله بعدی زندگی نشوند. در واقع ترجیح می‌دهند توجه منفی از عشق قبلی خود را دریافت کنند تا اینکه هیچ توجهی از طرف معشوق خود به آن‌ها نرسد.

فردی که دچار شکست عشقی می‌شود برای کاهش آسیب و ناراحتی معمولا رفتارهایی را از خودش نشان می‌دهد که به آن مکانیسم دفاعی می‌گویند. این رفتارها شامل انکار، دست کم گرفتن، دفاع منطقی، خشم، جابجایی و برخورد است. انکار یا همان عدم پذیرش، اولین مرحله از مکانیسم دفاعی است که افراد در مقابله با شکست از خود نشان می‌دهند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا بعضی‌ها تمایلی به پذیرش شکست عشقی ندارند و می‌خواهند هر طوری که هست به رابطه خود ادامه دهند؟

دلایل عدم پذیرش شکست در عشق

۱. عدم تمایل به جدایی

شاید اصلی‌ترین دلیل عدم پذیرش شکست عشقی عدم تمایل به جدایی و ترک معشوق باشد. به همین دلیل فرد پس از اینکه رابطه آن‌ها به مرحله نهایی خود رسید وارد فاز انکار می‌شود. این افراد هرگز قبول نمی‌کنند که رابطه به اندازه‌ای بد است که بهتر است پایان یابد و برای هر مشکلی یک بهانه پیدا می‌کنند. آن‌ها مشکلات را به خطاهای فردی مربوط نمی‌دانند و تصور می‌کنند با صبر کردن می‌توانند رابطه را بهبود ببخشند. این موضوع معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که طرف مقابل رابطه خواستار جدایی است. در حالی که طرف دیگر تمایلی به جدایی و از دست دادن معشوق خود ندارد، به همین دلیل نشانه‌های شکست عشقی را نمی‌پذیرد و سعی می‌کند تا رابطه را بهبود ببخشد.

۲. وسواس عشقی

افرادی که دچار وسواس عشقی هستند معتقدند طرف مقابل با وجود اینکه حرف از جدایی می‌زند اما همچنان به او علاقه‌مند است. آن‌ها باور دارند معشوقشان در نهایت از این مرحله خارج شده و دوباره همه چیز به حالت قبل باز می‌گردد. آن‌ها عاشق هستند و به معشوق خود مدام ابراز عشق و علاقه می‌کنند و امید دارند که طرف مقابل دوباره به آن‌ها علاقه نشان دهد. آن‌ها در این زمان همه‌ی علامت‌ها و نشانه‌های منفی را نادیده می‌گیرند و صریحا اعلام می‌کنند منتظر خواهند ماند تا طرف دیگر رابطه از این فاز منفی خارج شود.

۳. ماندن در گذشته

ماندن در گذشته

افرادی که علاقه‌ای به پذیرش شکست عشقی ندارند معمولا ترجیح می‌دهند تا حوادث گذشته را یادآوری کنند و در گذشته باقی بمانند تا اینکه به سمت جلو حرکت کنند و برای آینده برنامه‌ریزی کنند. برای مثال آن‌ها به این موضوع فکر می‌کنند آیا تعطیلات آینده ممکن است به خوبی تعطیلاتی که در گذشته با عشق قبلی خود تجربه کرده‌اند باشد یا نه؟ تجربیات جدید برای آن‌‌ها ترسناک به نظر می‌رسد و برای آن‌ها راحت‌تر است که در گذشته زندگی کنند. در واقع عدم پذیرش شکست عشقی و ماندن در گذشته به این دلیل رخ می‌دهد که افراد از نظر ذهنی آماده تغییر نیستند.

۴. ترس از آینده از جمله دلایل عدم پذیرش شکست در عشق

علت اصلی ماندن در گذشته و عدم پذیرش شکست عشقی ترس است. ترس از آینده، ترس از شکست دوباره، ترس از پذیرفته نشدن در جامعه چند نمونه از ترس‌هایی است که افراد را به سمت عدم پذیرش شکست عشقی سوق می‌دهد. بنابراین برای فرد راحت‌تر است برای عدم مواجهه با این ترس‌ها بر عشق قبلی خود اصرار کند، با وجود اینکه می‌داند رابطه به انتها رسیده است. خشم یکی از روش‌های مخفی کردن ترس است. هرچه ترس فرد بیشتر باشد خشم بیشتری نسبت به عشق قبلی خود بروز می‌دهد. اتفاقی که معمولا زیاد رخ می‌دهد و دو طرف رابطه که در آستانه جدایی هستند ممکن است بیش از پیش باهم مشاجره و دعوا کنند.

در رشدتو بخوانید  7 درس عبرت آموز که باید از شکست عشقی در رابطه عاطفی یاد بگیریم

۵. از دست دادن موقعیت در جامعه

گاهی اوقات جدایی و شکست عشقی نه تنها باعث رنجش و ناراحتی دو طرف رابطه می‌شود بلکه واقعیت این است که نگاه جامعه هم نسبت به آن‌ها تغییر می‌کند. هویت بسیاری از افراد در جامعه، بر اساس وضعیت رابطه آن‌ها شکل می‌گیرد. در صورت جدایی یا شکست عشقی آن‌ها ممکن است در جامعه به عنوان یک فرد شکست خورده یا تنها برچسب‌گذاری شوند. در نهایت احتمال اینکه موقعیت اجتماعی آن‌ها را به خطر بیندازد و نگاه جامعه به آن‌ها را تغییر دهد، وجود دارد. به همین دلیل افراد به خاطر ترس از دست دادن موقعیت اجتماعی خود از پذیرش شکست عشقی و جدایی اجتناب می‌کنند.

۶. عدم مسئولیت پذیری

قبل از هرچیز ورود به یک رابطه و تعهد دادن به شخص دیگر نوعی قبول مسئولیت است. اما وقتی این رابطه به مسیر درستی کشیده نمی‌شود، ساده‌ترین کار برای یک فرد بدون مسئولیت این است که انگشت خود را به سمت دیگران بگیرد، دیگران را برای پایان رابطه مقصر بداند، از قبول شکست عشقی پرهیزکند و خود را بی تقصیر نشان دهد. به این ترتیب آن‌ها با عدم پذیرش شکست عشقی مجبور نیستند مسئولیت خود، در مورد پایان رابطه را قبول کنند و خود را برای آینده آماده کنند.

۷. برقراری روابط جدید از جمله دلایل عدم پذیرش شکست در عشق

افرادی که برای مدتی در رابطه باشند به طور طبیعی دایره ارتباطات آن‌ها محدودتر می‌شود و به دنبال فرد جدید برای برقراری رابطه نمی‌گردند. همین امر سبب می‌شود پیدا کردن فرد جدید بعد از پایان رابطه برای آن‌ها دشوار باشد. همچنین تجربه یک رابطه نافرجام انسان‌ها را نسبت به برقراری روابط جدید بدبین می‌کند. بنابراین افراد ترجیح می‌دهند تا به هر طریق ممکن در رابطه گذشته خود باقی بمانند تا اینکه مجبور شوند به دنبال فرد تازه‌ای برای برقراری رابطه بگردند.

۸. ایده‌آل بودن ازدواج

قبل از برقراری رابطه یا ازدواج، عاشق و معشوق تصور یک زندگی رویایی را دارند اما پس از بروز مشکلات و خراب شدن رابطه این باور غلط به یک معضل تبدیل می‌شود. با این وجود با گذشت زمان برخی افراد به صورت نادرست تصور می‌کنند که ازدواج آن‌ها چقدر خوب و ایده‌آل بوده است. در واقع آن‌ها فانتزی که خودشان از ازدواجشان فرض کرده‌اند را با واقعیت اشتباه می‌گیرند تا بتوانند راحت‌تر با عدم پذیرش شکست عشقی کنار بیایند.

۹. احساس ناامنی درونی از دیگر دلایل عدم پذیرش شکست در عشق

احساس ناامنی درونیطبیعی است وقتی کسی چیزی را از دست می‌دهد احساس ناامنی کند، به ویژه اگر یک عاشق، معشوق خود را از دست بدهد، ممکن است عمیقا از درون احساس خلا و ناامنی کند. اکثر مردم در مقابل این ترس و ناامنی از مکانیسم دفاعی انکار استفاده می‌کنند تا غم و ترس خود را پنهان کنند.

در زمینه ارتباطات عاطفی، وقتی فرد از طرف شریک قابل اعتماد خود ترک می‌شود ممکن است به شدت احساس ناامیدی و درماندگی کند. حتی ممکن است به این حالت دچار شود که نتواند به شخص دیگری اعتماد کند. اگر چه این انکار به مرور زمان از بین می‌رود و فرد می‌پذیرد که رابطه او پایان یافته است اما یکی از دلایل  عدم پذیرش شکست عشقی در ماه‌ها و حتی سال‌های اول جدایی می‌تواند همین احساس ناامنی درونی باشد.

در رشدتو بخوانید  10 دلیل اصلی شکست عشقی و جدایی در رابطه‌های عاطفی، که میان زوجین بوجود می‌آید

۱۰. ترس از تنها ماندن

ممکن است شخصی که در یک رابطه شکست خورده است تصور کند که عشق مانند آن دیگر برایش اتفاق نخواهد افتاد. به همین دلیل حاضر است اغلب اوقات رفتارهای غلط، سوء رفتار یا رفتارهای ناسازگار را تحمل کند تا بتواند در رابطه باقی بماند.

۱۱. ترس از پذیرش اشتباه از دیگر دلایل عدم پذیرش شکست در عشق

انسان معمولا از پذیرش اشتباه طفره می‌رود و نمی‌خواهد قبول کند که اشتباه کرده است. این حالت معمولا هنگام جدایی اتفاق می‌افتد. افراد برای اینکه اشتباه خود را نپذیرند حاضرند به هر قیمتی که شده، در رابطه باقی بمانند.

۱۲. وابستگی شدید از جمله دلایل عدم پذیرش شکست در عشق

افرادی وجود دارند که عاشق طرف مقابل هستند و نمی‌توانند عشق خود را از دست بدهند، مهم نیست که اشتباه بودن رابطه چقدر مشخص باشد. حتی زمانی که یک طرف رابطه از دیگری اجتناب می‌کند و حتی آنها را تحقیر می‌کند، هنوز نمی‌توانند یا نمی‌خواهند شکست عشقی خود را قبول کنند.

۱۳. فداکاری برای فرزندان

بدون تردید والدین عاشق فرزندان خود هستند و قبول شکست عشقی و جدایی برای افرادی که صاحب فرزند هستند دشوارتر است. آن‌ها حاضرند شرایط و ارتباط نامطلوب را ادامه دهند تا به فرزندان آن‌ها آسیبی وارد نشود. از آنجایی که فرزندان طلاق معمولا بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند، طرفین یک رابطه تلاش می‌کنند در رابطه باقی بمانند تا اینکه شکست عشقی خود را بپذیرند.

نتیجه گیری

بسیاری از موارد فوق زمانی اتفاق می‌افتد که خودخواهی فرد به او اجازه می‌دهد تا طرف مقابل را برای پایان یافتن رابطه مقصر بداند و مسئولیتی برای خود در این رابطه نادرست و مخرب قائل نباشد. برای اینکه بتوانید شکست عشقی را بپذیرید باید منطقی فکر کنید، احساسات مانع از این می‌‌شود که بتوانید درست فکر کنید و تصمیم بگیرید. به دور از احساسات خصوصیات و انتظارات نامزد سابق خود را بررسی کنید و در مورد آن‌ها منطقی فکر کنید. افکار منفی را دور بریزید. طبیعی است وقتی رابطه‌ای پایان می‌پذیرد دو طرف رابطه دل شکسته و ناراحت باشند اما اجازه ندهید این مساله مانع از تصمیم‌گیری صحیح شود. بخشش مرحله مهمی پس از شکست عشقی محسوب می‌شود. پس از یک شکست عشقی و اتمام یک رابطه، چیزی که به ذهن هر فردی ممکن است خطور کند انتقام گرفتن از طرف مقابل است، اما برای فراموش کردن و عبور از این مرحله بهتر است کینه توزی و انتقام گرفتن را هم فراموش کنید. یادگرفتن چیزهای جدید، مسافرت، ملاقات با افراد جدید، شرکت در برنامه‌های ورزشی و سرزنش نکردن خود، از جمله کارهایی است که می‌توانید برای گذر از شکست عشقی و حرکت به سمت آینده استفاده کنید.

فراموش نکنید اگر فکر می‌کنید تصمیم گیری برای شما بسیار سخت شده‌ است و پذیرش شکست عشقی و عاطفی برای شما دشوار است، کمک گرفتن از مشاور یا روان‌درمانی بهترین راه است تا بتوانید با احساسات خود مقابله کنید و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید.

 

منابع:

http://www.mssgroup.ie/separatednew/10-reasons-people-remain-stuck-limbo-separation-choose-not-move/

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/rediscovering-love/201708/10-reasons-some-people-just-cant-let-go-ex

https://www.huffpost.com/entry/6-things-that-keep-you-from-moving-on_n_5155943

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *