main

بازسازی روابط بعد از خیانت

بر ملا شدن خیانت،‌ یا آغازی برای مسیر جدایی یا شروعی برای ساختن دوباره‌ی زندگی است. قطعا بخشش و گذشت از خیانت همسر، امری آسان و سریع نیست. بیش از ۴۰ درصد از زوجین، ۲۴ ماه بعد از بر ملا شدن خیانت از هم جدا می‌شوند. این اتفاق به خاطر عدم تلاش زوجین در بازسازی روابط رخ نمی‌دهد، بلکه عمدتا به این دلیل اتفاق می‌افتد که آن‌ها در حذف موانع بازسازی روابط موفق نمی‌شوند. ناتوانی در فراموش کردن خطای همسر، ارتباطات خصومت‌آمیز، ادامه یافتن فریب‌کاری و ترس از اعتماد دوباره از مهم‌ترین موانع بازسازی روابط هستند. همانطور که می‌بینید بازسازی اعتماد بعد از خیانت چندان آسان نیست. چنانچه زن یا مرد تمایلی به حل کدورت‌ها نداشته باشد، تمام تلاش‌ها به بن‌بست می‌رسد. اگر شما و همسرتان هنوز به یکدیگر علاقه ‌دارید و نمی‌خواهید راه جدایی را انتخاب کنید،‌ با صبر و امید گام‌ها و اقدامات بازسازی رابطه و اعتماد را دنبال کنید. برای آشنایی با گام‌های اساسی در بازسازی روابط بعد از خیانت با ما همراه باشید.

1

اگر قصد شما و همسرتان ادامه یافتن زندگی زناشویی است و قصد جدایی ندارید،‌ قطعا این سوال برای شما پیش می‌آید که آیا بازسازی روابط بعد از خیانت سخت و غیرممکن است؟ برای پاسخ به این سوال دو خبر خوب و بد را می‌توان داد. خبر خوب این است که اعتماد را می‌توان بازسازی کرد و رابطه را بهبود بخشید، اما  خبر بد این است که این کار طول می‌کشد و به سرعت بدست نمی‌آید. بازسازی اعتماد نیاز به زمان و صبر دارد. مراحل بازسازی روابط بعد از خیانت، بسیار آهسته عمل می‌کنند، اما اگر شما و همسرتان با هم به پیگیری این مراحل اقدام کنید، می‌توانید روابط خود را از نو بسازید. بنابراین پیش شرط موفقیت در بازسازی روابط زن و شوهر، تمایل طرفین به بهبود اوضاع و بازگردانی اعتماد است. چنانچه مرد یا زن علاقه‌ای به ادامه یافتن زندگی مشترک نداشته باشد، کلیه این مراحل بدون تاثیر خواهند بود.

برای بازسازی یک رابطه بعد از خیانت یکی از زوجین، ‌لازم است تا فرد خائن و همسر خیانت‌دیده هر دو اقداماتی را انجام دهند تا به مرور پیوندهای عاطفی و اعتماد میان آن‌ها از نو شکل گیرد.

۷ گام اساسی برای فرد خائن

۱. قول دهید که خیانت خود را کاملا متوقف ‌می‌کنید.

باید فرد خائن قطع هر نوع رابطه‌ای را با معشوقه‌ی جدیدش بپذیرد. این امر باعث ترک پنهان‌کاری فرد خیانت‌کار و در نتیجه باعث ایجاد احساس امنیت در همسر خیانت ‌دیده می‌شود.

شما باید سریعا تمام تماس‌های تلفنی، مکالمات شخصی و قرار ملاقات‌های خود را با فرد موردنظر متوقف کنید. اگر با شخص فریب‌دهنده در یک جا کار می‌کنید، اکیدا باید از مواجه با او خودداری نماید و هر رویدادی را که در این رابطه اتفاق می‌افتد، به همسر خود اطلاع دهید. شما باید از قبل هر گونه ملاقات اجباری با طرف مقابل را به همسر‌تان بگوید و اگر شخص فریب‌دهنده با شما ارتباط برقرار کرد، به همسرتان خبر دهید. این اقدامات به بازسازی روابط و ایجاد دوباره اعتماد کمک می‌کند.

۲.  نسبت به تمام سوالات همسرتان پاسخگو باشید.

اکثر متخصصان خانواده معتقدند که فرد خائن برای ایجاد یک رابطه بهتر و بهبود زخم‌ّهای ناشی از خیانت، بهتر است تمام اطلاعاتی را که همسرش از او درخواست می‌کند، ارائه دهد.

پژوهش انجام گرفته روی ۱۰۸۳ مرد و زن خائن نشان می‌دهد‌ افرادی که صادقانه درباره موضوع خیانت با همسر خود صحبت می‌کنند، در ایجاد دوباره اعتماد موفق‌تر هستند. بر خلاف دیدگاه عده‌ای که گمان می‌کنند گفتگو درباره جزئیات خیانت باعث ناراحتی همسر خیانت‌دیده می‌شود، صحبت نکردن درباره این موضوع، بهبودی در روابط ایجاد نمی‌کند. خشم ناشی از این اقدام برای همیشه در دل همسر خیانت‌دیده می‌ماند و چنانچه بعد گذشت مدتی، اسرار جدیدی درباره خیانت همسر بر ملا گردد،‌ اعتماد فرد بیشتر از قبل آسیب می‌بیند.

در رشدتو بخوانید  پیامد های طلاق و جدایی | پیامد های طلاق برای جامعه و زندگی اعضای خانواده

۳. با همسر خود همدردی کنید و به او حق دهد.

بهترین راه برای نشان دادن این که فرد خائن دیگر خیانت نمی‌کند،‌ ابراز همدردی او با شریک زندگی‌اش است. زمانی که همسر خائن، احساس عاطفی و خاص خود را در مورد درد و رنج ناشی از خیانت را به همسرشان ابراز می‌کند، باعث ایجاد حس اعتماد و اطمینان خاطر در او می‌گردد.

۴. به تمام خواسته‌ها و دلخوری‌های همسر خود گوش دهید و دست از تعامل با او بر ندارید.

اگر چه تمام زوج‌ها باید مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنند اما این امر در وضعیت خیانت بسیار مهم است. اگر شما نمی‌توانید روند بهبود روابط با همسرتان را تسریع کنید و نباید اهمیت این موضوع را نادیده بگیرید. در هر زمان، حتی ماه‌ها یا سال‌ها پس از خیانت نیز، باید آماده پاسخگویی به سوالات و واکنش‌های همسرتان باشید و بدون خشم و سرزنش به  صحبت‌های او گوش دهد، این امر کلید موفقیت در بازسازی روابط بعد از خیانت است.

۵. مسولیت اشتباه خود را بپذیرید.

با نمایش تاسف و ندامت صادقانه و مسئولیت‌پذیری فرد خائن، روابط بهبود می‌یابد.  پس عذرخواهی کنید و قول دهید که دیگر هرگز خیانت نمی‌کنید. همسر شما نگران است، بنابراین تعهد خود را به همسرتان نشان دهید و به او بگوید که دیگر هرگز او را فریب نخواهید داد.

۶. از خطا و اشتباه خود درس بگیرید.

از خطای خود درس بگیرید و آن را تکرار نکنید. همه ما انسان هستیم و انسان موجودی جایزالخطا است، اما این موضوع نباید بدون نتیجه و یادگیری باشد. اشتباهات و نقاط ضعف خود را بیابید، آن‌ها را برطرف نمایید و خود را تغییر دهید تا دیگر یک خطا را چند بار تکرار نکنید.

۷. صبور باشید و با آرامش برخورد کنید.

بازسازی اعتماد نیاز به زمان و صبر دارد. هر دقیقه،‌ هر ساعت،‌ هر روز و هر ماه اوضاع به مرور بهبود می‌یابد، پس ناامید نشوید و برای جلب دوباره اعتماد همسرتان تلاش کنید. از سرزنش، واکنش‌ّها و سوالات همسرتان خشمگین نشوید. با محبت و آرامش سعی کنید او را متقاعد سازید.

۱۰ گام اساسی برای همسر خیانت‌دیده

شما می‌خواهید فریاد بزنید، او را مجازات کنید، همه جزئیات مربوط به خیانت همسر خود را بدانید و از همه مهم‌تر پنهان کاری او را متوقف سازید. این گام‌های استراتژیک می‌توانند به شما کمک کنند تا با کنترل خشم و احساسات ناامیدکننده، روابط را بهبود دهید و از خیانت دوباره همسرتان جلوگیری نمایید.

2

برای اینکه بتوانید دوباره به همسر بی‌وفای خود اعتماد کنید، اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. از همسرتان سوال کنید.

در ابتدا، شاید شما فقط بخواهید تمام جزئیات واقعی مربوط به خیانت همسر خود را بدانید. مثلا اینکه چندبار یکدیگر را ملاقات کرده‌اند؟ چطور با هم آشنا شدند؟ چقدر با هم ارتباط داشته‌اند؟ کجا یکدیگر را می‌دیدند؟ چقدر پول برای او صرف کرده است؟ چه کسی از روابط آن‌ها آگاه است؟

بعدها با تغییر احساسات شما نسبت به همسرتان، سوالات نیز به مرور تغییر می‌کند. برای مثل در مورد دلایلی که او را تحت فشار قرار داده و موجب خیانت او شده است، یا در مورد اینکه آیا این خیانت به‌ خاطر ضعف‌های جسمی یا جنسی شما رخ داده است یا خیر، ممکن است سوال کنید.

۲. خشم خود را کنترل و نشان دهید حالتان با پاسخگویی همسرتان بهتر می‌شود.

شما می‌خواهید فریاد بزنید، گریه کنید، و ضربه بزنید، اما همین احساسات شدید، مانع از افشاگری کامل همسرتان و در نتیجه بهبود روابط است. خشم و ناراحتی خود را کنترل و در کمال آرامش با او گفتگو کنید. تنها راهی که همسر شما را مایل به پاسخگویی می‌کند، این است که احساس کند با افشای واقعیت خشمگین‌تر نمی‌شوید. هرجا که حس کردید ادامه دادن گفتگو، شما یا همسرتان را ناراحت می‌کند، وقت آن است که بحث را متوقف کنید.

در رشدتو بخوانید  عواقب طلاق برای کودکان و تاثیرات مخرب آن بر زندگی بچه های طلاق

۳. برای گفتگو درباره این موضوع محدودیت زمانی بگذارید.

گفتگوی خود را درباره این موضوع به ۱۵ تا ۳۰ دقیقه محدود کنید. اجازه ندهید این بحث‌ها بر زندگی شما غلبه کند. به جای ایجاد خشم و پرسش لیست طولانی از سوالات، گفتگوی خود را چارچوب دهید و محدود کنید.

۴. انتظارات خود را به همسرتان بگویید.

توقعات و انتظارات خود را با همسرتان در میان بگذارید و چهارچوب‌های رفتاری را برای او تعیین نمایید.

۵. ناراحتی و نگرانی‌های خود را با همسرتان در میان بگذارید.

شک و تردید ، احساس ناامیدی و طرد شدن، خشم و ناراحتی خود را با همسرتان در میان بگذارید. همانطور که شریک زندگی شما بین خود و معشوقه سابقش دیوار ایجاد می‌کند، شما نیز باید برای رفع کدورت‌ها و بهبود روابط بکوشید.

۶. خطا همسر خود را فراموش کنید.

شما نخست باید با خشم و رنج خود، دست به گریان شوید و آن‌ها را التیام بخشید تا بتوانید دوباره اعتماد کنید. قبل از گذشتن از خطای همسر، مطمئن شوید که نفرت یا کدورتی از او ندارید.

۷. از متخصصان خانواده کمک بگیرید.

سعی کنید از یک متخصص خانواده کمک بگیرید تا در این راه از حمایت‌های تخصصی بهره‌مند شوید.

۸. بیشتر با همسرتان وقت بگذرانید و شادی را به خانواده خود باز گردانید.

بدون اینکه درباره خیانت همسر خود صحبت کنید با او وقت بگذرانید. به شما تفریح، سرگرمی‌ّهای دو نفره، مهمانی و سفر را پیشنهاد می‌کنیم.

۹. هر گاه آماده بودید، همسرتان را ببخشید.

شما هرگز این اتفاق تلخ را فراموش نخواهید کرد، اما خاطرات دردناک با گذشت زمان محو می‌شوند. هرگاه به پایان دادن احساسات منفی خود مایل بودید و مطمئن شدید که همسرتان کاملا صادقانه با شما زندگی می‌کند و تمام تلاشش را برای بازسازی روابط انجام می‌دهد،‌ سراغ این مرحله بیایید. بخشش اجازه می‌دهد تا شما از درد و خشم رهایی یابید.

۱۰. از این اتفاق تلخ درس بگیرید.

یک طرفه به قاضی نروید و تنها همسر خود را مقصر ندانید. بروز خیانت همسر تا حدی از کوتاهی و کم‌توجهی شما نشات می‌گیرد. نقاط ضعف خود را شناسایی و آن‌ها را رفع کنید تا از بروز دوباره خیانت جلوگیری نمایید. مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود دهید و صمیمت میان خود را بیشتر کنید.

شاید بتوان از یک خطای کوچک به راحتی گذشت کرد؛ اما گذشتن از خیانت، بسیار دشوار و دردناك است. زن و مرد هر دو باید برای بازسازی روابط متمایل باشند تا دوباره بتوانند بهم اعتماد کنند. همسر خائن باید از خیانت خود پشیمان و مایل به بازسازی روابط باشد،‌ تمام جزئیات را صادقانه و به طور کامل ارائه و اقدامات لازم را برای اثبات قابل اعتماد بودن خود انجام دهد. او باید به طور جدی به درمان خود بپردازد، به روند بازسازی روابط سرعت بخشد، برای جبران خطای خود نا‌امید نشود و برای ایجاد اعتماد دوباره وقت بگذارد. کلید موفقیت در این راه، توقف فریب‌کاری، پنهان‌کاری و افزایش صداقت است. از طرفی همسر خیانت‌دیده باید خشم و احساسات منفی خود را کنترل کند، از انتقام‌جویی اجتناب و با کشف نقاط ضعف خود،‌ آن‌ها را رفع نماید. اگر زوجین مراحل و استراتژی‌ها ذکر شده در این مقاله را با اراده و امید دنبال کنند، می‌توانند زندگی خود را از پرتگاه خیانت نجات دهند و دوباره صمیمیت و اعتماد را به زندگی مشترکشان برگردانند.

 

منابع:

https://www.rd.com/

https://www.huffpost.com

https://www.goasksuzie.com

https://kristindavin.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *