رازهای موفقیت

رازهای موفقیت | معرفی ۹ راه برای داشتن یک زندگی موفق

موفقیت، واژه‌ای که قطعا تمام ما از روز تولد تا لحظه مرگ به دنبال آن هستیم. موفقیت اتفاقی به دست نمی‌آید و شاید گاهی ثمره یک عمر تلاش و تحمل مشکلات باشد. معمولا افراد موفق تلاش می‌کنند تا رمز موفقیت خود را به صورت یک راز در سینه خود نگه دارند. شاید اگر رازهای موفقیت را همه افراد می‌دانستند، دیگر تفاوتی بین فرد موفق و سایر افراد وجود نداشت. اما آیا واقعا این موضوع صحت دارد؟ آیا اگر همه افراد راز موفقیت را می‌دانستند، می‌توانستند به یک میزان به موفقیت دست پیدا کنند؟ آیا تنها راه رسیدن به سعادت و پیروزی، دانستن رازهای موفقیت است؟

در اینکه دانستن رازهای موفقیت می‌تواند به ما در این راه کمک کند، هیچ تردیدی نیست. اما دانستن رازهای موفقیت به تنهایی ما را به سعادت و کامیابی نمی‌رساند. همه افراد باید تلاش کنند تا این مسیر دشوار را به انتها برسانند. شاید راز موفقیت یک فرد برای فرد دیگر صادق نباشد.

هر کدام از ما کاملا منحصر به فرد هستیم. زندگی هیچ دو فردی را نمی‌توان با یکدگیر مقایسه کرد. خصوصیات اخلاقی، فیزیکی و حتی شرایط زندگی هر کس با فرد دیگر تفاوت دارد. پس ارائه یک نسخه برای موفقیت همه، کاری اشتباه و غلط است. اما از طرفی همان‌طور که بعضی از خصلت‌های انسانی همواره حسنه هستند، پس شاید بتوان به یک سری کلیات برای موفقیت اشاره کرد. کلیاتی که شاید به صورت ذاتی همه ما انسان‌ها از آن آگاه هستیم اما به آن عمل نمی‌کنیم.

رازهای موفقیت و داشتن یک زندگی موفق

 • از ساحل آرام خود بیرون بیایید

از ساحل آرام خود بیرون بیایید

اکثر ما انسان‌ها به صورت ذاتی تمایل به آرامش و دوری از خطر داریم. این کاملا طبیعی است. شاید شما بخواهید تمام عمر خود را در یک جزیره دور افتاده سپری کنید و نگرانی دریای طوفانی را نداشته باشید. اما زندگی شما محدود به همان جزیره خواهد شد و معنای موفقیت و داشتن زندگی موفق به تدریج برای شما از بین خواهد رفت.

قطعا دل به دریا زدن خطرات منحصر به فرد خود را به همراه خواهد داشت. هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد. اما آیا بدون تلاش کردن می‌توان به موفقیت رسید؟ به همین دلیل است که به عنوان اولین راز موفیت از این مورد نام می‌بریم.

شاید مجبور شوید تا بار‌ها و بار‌ها تلاش کنید تا موفق شوید. هر شکست می‌تواند پلکانی برای موفقیت بعدی شما باشد. تنها مهم است که دست از تلاش کردن نکشید. منطق بعضی از افراد بر این پایه بنا شده که ما نیاز به آرامش داریم، در پاسخ به این دسته از افراد باید گفت که بعد از مرگ فرصت کافی برای استراحت و آرامش خواهید داشت. زندگی آرامش نمی‌شناسند و باید پای خود را فرای ساحل آرام خود بگذارید.

 • تسلیم نشدن از جمله رازهای موفقیت

هیچ الزامی وجود ندارد که در اولین بار تلاش به موفقیت برسید. یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت افراد موفق همین است. آنها هیچ‌گاه تسلیم نمی‌شوند. اگر کاری ساده باشد باید شک کنید. کار ساده را همه می‌توانند انجام دهند و دیگر موقعیتی برای شما ایجاد نمی‌شد. در نتیجه هیچ‌گاه تسلیم نشوید. موفقیت در پشتکار و پایدار بودن است. اگر بنا باشد هر کاری را یک بار امتحان کنید و پس از شکست خوردن دست از آن بکشید، محال است طعم شیرین موفقیت را بچشید.

چشیدن طعم پیروزی بعد از بارها و بارها شکست است که شیرین می‌شود. اگر اولین بار که تلاش کنید به موفقیت برسید، دیگر پیروزی ارزش خودش را برای شما از دست می‌دهد. حتی عجیب‌ترین کار را شروع کنید، اشکالی ندارد، اما پایدار باشید. اصلا یک قدم به عقب نروید و با تمام توانتان پیشروی کنید. این یکی از اساسی‌ترین رازهای موفقیت محسوب می‌شود.

 • لحظه تسلیم شدن، دو قدمی موفقیت هستید

یک ضرب المثل چینی است که می‌گوید ” هرچه به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید، وسوسه تسلیم شدن در شما افزایش می‌یابد.” این کاملا صحت دارد. شاید لحظه‌ای که تصور می‌کنید باید پا پس بکشید و تسلیم شوید، تنها یک تلاش دیگر لازم باشد تا به موفقیت برسید. لحظات آخر بسیار سخت و دشوار هستند و همین لحظات هستند که نقطه تمایز یک فرد موفق با یک انسان بازنده را می‌سازند.

در رشدتو بخوانید  راز موفقیت در کار چیست؟ 9 راه‌کار اصولی برای موفقیت در کار

هر مسیری که شروع می‌کنید، تا انتها بروید. همواره انتهای مسیر برای برنده‌ها جایزه‌ای ویژه در نظر گرفته است. جایزه‌ای که بسیاری از افراد به آن فکر نمی‌کنند. این جایزه فقط به کسانی تعلق می‌گیرد که سختی‌های راه را پشت سر گذاشتند و تنها به انتها فکر کردند. زمانی که به انتها فکر می‌کنید و به دنبال موفقیت باشید، سختی‌های راه نیز برای شما شیرین خواهند شد. اگر در مسیری که قدم بر می‌داشتید تنها بودید باید به صحت مسیر شک کنید. مسیری که صاف و هموار است جایزه‌ی چشم‌گیری برای شما در نظر نگرفته.

 • بد‌بین بودن از جمله رازهای موفقیت

بد بین بودن آنقدر هم بد نیست! شاید وجود بد‌بینی در رازهای موفقیت کمی عجیب به نظر برسد. حق با شماست، کمی عجیب است. اما خوش‌بینی بیش از حد می‌تواند موفقیت شما را نابود کند. اگر تنها به نکات مثبت مسیری که می‌خواهید شروع کنید بیندیشید، یک اتفاق منفی کاملا شما را نا‌امید خواهد کرد. بهتر است با تمام وجود به مسیری که می‌خواهید شروع کنید بد‌بین باشید.

تمامی نکات منفی و مشکلات را در نظر بگیرید. علاوه بر اینکه نکات منفی را در نظر می‌گیرید، باید کاملا آنها را محتمل بدانید و خودتان را برای وقوع آنها آماده کنید. طوری ذهن خودتان را آماده کنید که انگار در اولین قدم ممکن است با چنین مشکلی دست و پنجه نرم کنید. به این شکل خودتان را برای سخت‌ترین شرایط آماده خواهید کرد و می‌توانید با شرایط سخت و دشوار کنار بیایید.

بسیاری از افراد برای شروع یک مسیر سخت، بسیار خوش‌بین عمل می‌کنند. آنها تصور خود را بر پایه موفقیت و سادگی بنا می‌کنند تا به نوعی مشوق آنها شود. این کار نه تنها مشوق خوبی نیست، بلکه شما را ضعیف می‌کند. تنها تحت شرایطی می‌‌توان از یک طوفان جان سالم به در برد که خودتان را برای آن آماده کرده باشید.

 • شما آن چیزی هستید که به آن می‌پندارید

همیشه حرکت به سمت جلوموفقیت می‌خواهید؟ پس به آن فکر کنید! زندگی بهتر می‌خواهید؟ پس به آن فکر کنید! تفکر و تلقین مواردی هستند که به مرور زمان در ذهن ما ریشه می‌کنند و به شکل یک غول بزرگ در می‌آیند. غولی که ممکن است از افکار مثبت ساخته شده باشد و غولی که ممکن است تماما متشکل از افراد منفی باشد.

اگر موفقیت می‌خواهید، جز موفقیت به چیزی فکر نکنید. البته باید قبل از شروع مسیر تمام نکات منفی را در نظر بگیرید و برای آن آماده باشید، اما پس از شروع مسیر تنها روی موفقیت تمرکز کنید. ذهن ما قوی‌تر از چیزی است که می‌پنداریم. به همین منظور بهتر است تنها به نکات مثبت فکر کنیم. تمرکز روی نکات مثبت رفته رفته در ذهن ما ریشه می‌کنند و موفقیت برای ما عادت می‌شود. به موفقیت عادت کنید تا هیچ چیز دیگر برای شما شیرینی موفق بودن را نداشته باشد. این نیز یکی از رازهای موفقیت است که باید در نظر بگیرید.

 • هم لحظه را ببینید و هم آینده را

مهم‌ نیست که این کار چقدر سخت باشد، شما می‌توانید. همواره باید نگاه‌تان به آینده دور باشد و نیم‌نگاهی به حال حاضر داشته باشید. کاری که امروز انجام می‌دهید مثل دانه‌ای است که فردا محصول آن را برداشت خواهید کرد. شما بگویید که فردا چه محصولی را می‌خواهید برداشت کنید؟ انتخاب دانه دست شماست. حال اگر بذر مناسبی را در زندگی خود بکارید و در لحظه از آن مراقبت نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

در رشدتو بخوانید  شادی درونی چیست ؟ چگونه می‌توان به شادی واقعی دست یافت؟

همه لحظات ما قابل ارزش هستند. اینکه تنها به آینده فکر کنید، باعث می‌شود از لحظه‌ای که در آن حضور دارید غافل شوید. لحظه‌ای که در آن حضور دارید مثل هدیه‌ای از جانب خداوند است که دیگر باز نمی‌گردد. هم از این لحظه لذت ببرید و هم نگاهی به آینده داشته باشید. آینده‌نگری قطعا راز موفقیت مهمی است، اما به شرطی که از حال حاضر غافل نشوید.

 • حرکت به سمت جلو از جمله رازهای موفقیت

می‌خواهید راز موفقیت را بدانید؟ پس هیچ‌گاه درجا نزنید و تنها به سمت جلو حرکت کنید. هر روز سعی کنید از دیروز خود بهتر باشید. یک سرمایه‌گذاری بیشتر انجام دهید. بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری روی خودتان است. وقتی که برای خودتان صرف می‌کنید، ارزشی که برای خودتان قائل می‌شوید. همه اینها نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که در آینده نتیجه آن را خواهید دید.

اگر امروز نسبت به دیروز هنوز حرکت خاص رو به جلو نداشتید، حداقل سعی کنید نکته‌ای جدید را بیاموزید. نکته‌ای که رازهای موفقیت شما را به تدریج شکل می‌دهند. رازهای موفقیتی که تنها برای شما کاربرد دارند و منحصر به فرد شما هستند. پس هیچ‌گاه درجا نزنید و حرکت خود را متوقف نکنید. افراد موفق همواره در حرکت هستند.

 • سریع تصمیم بگیرید

زمان واقعا با ارزش‌ترین چیزی است که انسان در دست دارد. زمانی که از دست رفت، دیگر باز نمی‌گردد و همین موضوع باعث می‌شود که اهمیت زمان برای انسان دو چندان شود. یکی از مشخصات و رازهای موفقیت افراد موفق در این است که به سرعت می‌توانند تصمیم بگیرند.

یکی از فرمانده‌های جنگی چنین بیان می‌کند که: ” یک تصمیم لحظه‌ای که امروز اجرایی شود، بهتر از یک تصمیم برنامه‌ریزی شده است که فردا اجرا شود.” سریع تصمیم بگیرید و بلافاصله تصمیم خود را اجرایی کنید تا چند گام از دیگران در رسیدن به موفقیت پیش‌تر باشید.

 • حرکت بدون برنامه‌ریزی به ناکجا می‌رود

- حرکت بدون برنامه‌ریزی به ناکجا می‌رود

با وجود اینکه یک انسان موفق هموراه باید در حرکت باشد و رو به جلو برود، اما نباید نقش برنامه‌ریزی را از خاطر برد. اگر در مسیر خود به مشکل برخوردید، کمی تامل کنید و نکاتی که در نظر نگرفتید را در ذهن خود بررسی نمایید. قطعا مشکل ناشی از همان نکاتی است که در برنامه‌ریزی خود در نظر نگرفته‌اید.

برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده یکی از رازهای موفقیت مهمی است که باید در نظر گرفت. اما در ترکیب با نکات دیگری که ذکر کردیم باید چنین بیان کنیم که باید به سرعت و بدون فوت وقت یک برنامه‌ریزی جامع و دقیق برای پیشروی داشته باشید.

در نهایت باید گفت که بزرگ‌ترین راز موفقیت خود شما هستید. شما هستید که می‌توانید تاریخ‌ساز شوید و جزء دسته افراد موفقی شوید که دیگران مثال می‌زنند. همه ما به صورت فطری تک تک این نکات را می‌دانیم. اما چرا بعضی افراد به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا می‌کنند و دیگران در جای خود ثابت می‌مانند؟ قطعا یک عامل دیگر وجود دارد که در نظر نگرفتیم و آن هم چیزی جز “پشتکار و تلاش” نیست.

اگر می‌خواهید به موفقیت دست پیدا کنید، با تمام وجود تلاش کنید و هیچ‌گاه دست از تلاش نکشید. فراموش نکنید که استراحت تنها برای مرده‌ها است. بعد از مرگ، زمان کافی برای استراحت و بی‌حرکت ماندن خواهیم داشت.

 

منابع:

https://www.success.com/4-secrets-of-insanely-successful-people/

https://theunboundedspirit.com/16-secrets-to-achieving-success-in-life/

https://www.scienceofpeople.com/secrets-to-success/

  1 نظر

 1. ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
  پاسخ

  مطلب خوبی بود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *