تفاوت بین عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس و اعتماد به نفس با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟ | همه چیز درباره عزت نفس

اگر از شما بپرسند که اعتماد به نفس چیست، چه پاسخی خواهید داد؟ آیا تعریف دقیقی از اعتماد به نفس و باور به مهارت‌های فردی خود دارید؟ حال اگر در مورد عزت نفس از شما سوال کنند چه پاسخی می‌دهید؟ به نظر شما تفاوت این دو عبارت تنها بازی با کلمات است و در حقیقت امر هیچ تفاوتی ندارند؟ حال اگر در مورد خودخواهی از شما بپرسند چه پاسخی می‌دهید؟ آیا کسی که اعتماد به نفس بالایی دارد خودخواه می‌شود؟ آیا هر فردی که اعتماد به نفس بالایی دارد خودخواه است؟ یا اینکه هر کس که خودخواه باشد قطعا اعتماد به نفس بالایی دارد؟ شاید در فرهنگ ما تفاوت زیادی برای عزت نفس و اعتماد به نفس قائل نباشند. اما در حقیقت این دو عبارت با یکدیگر تفاوت معنایی دارند. با وجود تفاوتی که از نظر معنایی این دو عبارت با یکدگیر دارند، اما ارتباط معنا داری بین اعتماد به نفس و عزت نفس وجود دارد.

حال برای اینکه بیشتر با این دو مفهوم آشنا شویم، باید هر کدام را به صورت مجزا تعریف نماییم.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس چیست؟

در ابتدا باید اعتماد به نفس را به این شکل بیان کرد، طوری که ما دنیا را می بینیم و تصور می‌کنیم که می‌توانیم از پس مشکلات آن بر بیاییم. اعتماد به نفس یک تفکر و مفهوم ذهنی است. مفهومی که به ما اجازه می‌دهد تا به پیش برویم و مشکلات خودمان را حل کنیم.

با وجود اینکه اعتماد به نفس یک مفهوم ذهنی است و با عالم واقعیت در ظاهر کاری ندارد، اما روی زندگی ما تاثیر بسیار پر‌رنگی می‌گذارد. شاید در ظاهر برایتان جای سوال باشد که منشاء موفقیت‌های بزرگ بعضی از افراد چیست. شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد، اما بیشتر این افراد با اعتماد به نفس بالا توانسته‌اند به چنین جایگاهی برسند.

نظرتان در مورد بلند پروازی چیست؟ یا در مورد جاه‌طلبی؟ آیا به نظر شما این‌ها صفاتی منفی در انسان تلقی می‌شوند؟ یا اینکه برای موفقیت لازم هستند؟ به صورت کلی بلند پروازی اگر بر اساس منطق باشد، نه تنها مفید است، بلکه یک لزوم برای موفقیت به حساب می‌آید.

اگر فردی اعتماد به نفس نداشته باشد، قطعا نمی‌تواند دست به بلند پروازی بزند. دقیقا مثل جوجه‌ای که هنوز به بال‌های کوچکش اعتماد ندارد و نمی‌داند که توانایی پرواز دارد. اینکه یک پرنده جوجه‌اش را از بلندی پرتاب می‌کند، خودخواهی پرنده یا سنگ‌دلی او نیست. پرنده می‌خواهد به جوجه‌اش ثابت کند که چه توانایی‌هایی دارد. او با این کار باعث می‌شود تا جوجه توانایی پرواز خود را باور کرده و به آن ایمان پیدا کند.

در نتیجه می‌توان گفت که همه ما انسان‌ها مثل همان جوجه هستیم. جوجه‌ای که بال داشته و توانایی پرواز دارد، اما این موضوع را باور ندارد. اگر ما خودمان را باور نداشته باشیم، هیچ‌گاه دل خود را به دریا نمی‌زنیم. معمولا افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند قدرت ریسک بالایی نخواهند داشت. زندگی میدان برد و باخت است. برای بردن باید باخت تا از شکست‌ها پلی برای موفقیت ساخت.

اعتماد به نفس، باور داشتن توانایی‌های خودمان است. بعضی افراد توانایی‌های زیادی دارند و در عین حال به این موضوع کاملا باور دارند. زمانی که اعتماد به نفس فرای ظرفیت فردی باشد، ممکن است او را دچار خودخواهی کند. به عبارتی می‌توان گفت که اعتماد به نفس بالا لازمه خودخواهی است اما لزوما هر کس که دارای اعتماد به نفس است خودخواه نمی‌شود.

در رشدتو بخوانید  هدف انسان از زندگی | انسان برای چه اهدافی آفریده شده است ؟

فردی که دارای اعتماد به نفس بالایی باشد، بدون فکر دست به کاری نمی‌زند. او به اندازه کافی به مهارت‌های خود باور دارد و می‌داند که چه کاری در حد توان اوست و دست از چه کاری بکشد. در عین حال به سختی یک فرد با اعتماد به نفس بالا را پیدا می‌کنید که تسلیم شود. زمانی که انسان به قدر کافی به توانایی‌های خارق‌العاده‌اش ایمان داشته باشد، دیگر تسلیم نمی‌شود.

حال بهتر است کمی در مورد عزت نفس بیشتر بدانیم.

عزت نفس چیست؟

بر خلاف باور عامه باید بگوییم که عزت نفس و اعتماد به نفس از نظر معنایی با یکدیگر تفاوت دارند. همانطور که ذکر کردیم، اعتماد به نفس باور به توانایی‌های فردی بود. اما عزت نفس بیشتر حسی است که انسان نسبت به خودش دارد. حسی خوش‌آیند، از کاری که به دست می‌آورید، باعث بالا رفتن عزت نفس می‌‌شود.

زمانی که انسان خودش را دوست داشته باشد و به خودش اهمیت دهد، یعنی عزت نفس دارد. فردی که عزت نفسی بالایی دارد دست به هر کاری نمی‌زند و کاری نمی‌کند که به او بی‌احترامی شود. او همواره تلاش می‌کند تا احترام دیگران را حفظ کند تا دیگران نیز به او احترام بگذارند.

در مورد عزت نفس، بسیاری آن را با خودخواهی اشتباه می‌گیرند. شاید مرز بین عزت نفس و خودخواهی بسیار باریک باشد، اما در عین حال تفاوت‌های آشکاری دارند. کسی که عزت نفس دارد، ارزش واقعی خودش را می‌داند و کاری نمی‌کند که ارزش او کاهش یابد. در عین حال فردی که دچار خودخواهی شده، ارزش خودش را از دیگران بیشتر می‌بیند و تصور می‌کند که دیگران تنها باید به او احترام بگذارند.

اگر می‌خواهید ببینید که یک فرد خودخواه است یا عزت نفس بالایی دارد، کافیست رفتار او را با دیگران بررسی کنید. کسی که دارای عزت نفس باشد، به دیگران احترام می‌گذارد و در مقابل انتظار احترام دارد. از طرفی، فردی که دچار خودخواهی و غرور شده، رفتاری تند و زننده با دیگران دارد و در مقابل، انتظار دارد که دیگران به او احترام بگذارند. فردی که دارای عزت نفس است هیچ‌گاه تلاش نمی‌کند تا خودش را از دیگران متمایز نشان دهد. به عبارت دیگر شخصی که دارای عزت نفس باشد لازم نیست تا با پایین آوردن ارزش دیگران ارزش خود را بالا ببرد.

عزت نفس شاید برای هر کس تعریف متفاوتی داشته باشد. یا حداقل بهتر است بگوییم که میزان عزت نفس در هرکس متفاوت بوده و به میزان ظرفیت و جایگاه فرد بستگی دارد. به صورت نسبی اگر بعضی از کار‌ها برای برخی افراد مشکلی نداشته باشد، برای برخی دیگر کسر شأن به شما می‌آید.

اینکه فردی با موقعیت اجتماعی بالا نمی‌تواند برخی فعالیت‌های مردم عامه را انجام دهد، علاوه بر معذوریت‌های شغلی و اجتماعی، نشانه عزت نفس بالای اوست و ارتباطی با خودخواهی ندارد.

عزت نفس چیست؟

زمانی که شما برای خودتان ارزش قائل باشید، قطعا برای موفقیت تلاش می‌کنید. قطعا سعی می‌کنید تا استاندارد زندگی خودتان را بالا ببرید. فردی که عزت نفس بالایی داشته باشد، برای خودش ارزش بالایی قائل می‌شود. این ارزش بالا باعث می‌شود تا تلاش کند زندگی بهتر و مطلوب‌تری را برای خودش فراهم کند. شخصی که عزت نفس داشته باشد، برای بدن و سلامتی خودش ارزش قائل است و تلاش می‌کند تا سالم زندگی کند.

در رشدتو بخوانید  هدف از زندگی │ آیا می‌دانید چگونه می‌توان برای خود هدف‌گذاری کنید؟

شاید تا همینجا متوجه اهمیت و نقش مهم عزت نفس در زندگی شده باشید. در برخی موارد که فرد عزت نفس خود را از دست می‌دهد، دیگر امیدی برای زندگی نداشته و به خودش اهمیت نمی‌دهد. اینکه به زندگی و خودتان اهمیت دهید، شاید اصلی‌ترین دلیل موفقیت باشد.

همه‌ی تلاش ما انسان‌ها برای چیست؟ جز برای داشتن زندگی بهتر است؟ همه ما دارای عزت نفس هستیم و به خودمان علاقه داریم. ما به اینکه زندگی بهتری داشته باشیم علاقه داریم. همه ما می‌خواهیم که زندگی بهتری داشته باشیم و این اصلا خودخواهی نیست. همه ما برای بالا بردن استاندارد زندگی تلاش می‌کنیم. انسان بدون عزت نفس محال است که دست به تلاش و فعالیت بزند و تمایلی به بهبود زندگی خود داشته باشد.

با وجود همه تفاوت‌هایی که بین عزت نفس و اعتماد به نفس وجود دارد، ارتباطی قوی بین این

ارتباط بین عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

دو عبارت نیز حاکم است. اگر شخصی به اندازه کافی برای خودش ارزش قائل باشد، تمایل به پیشرفت دارد. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، انسان به دلیل اینکه برای زندگی و خودش ارزش قائل است تلاش می‌کند. از طرفی یکی از ابزار‌ها و وسایلی که انسان به واسطه آن می‌تواند پیشرفت کند، اعتماد به نفس است.

کسی که برای خودش ارزش قائل باشد، برای توانایی‌های ذاتی خودش نیز ارزش قائل است. از این رو تلاش می‌کند تا توانایی‌های خود را بشناسد و آنها را باور داشته باشد، که این خود اعتماد به نفس است. از همین رو کسانی که دارای عزت نفس بالایی هستند، معمولا اعتماد به نفس بالایی نیز دارند.

اما این رابطه همواره به صورت مستقیم نیست. گاهی فرد دارای اعتماد به نفس، عزت نفس ندارد. در این حالت فرد برای کاری که انجام می‌دهد ارزشی قائل نخواهد بود. با اینکه به توانایی‌های خود باور دارد، اما از کاری که انجام می‌دهد لذت نمی‌برد. شاید درک این موضوع کمی سخت باشد، اما گاهی حتی برای مثلا بزرگ‌ترین ورزشکاران نیز ممکن است به پوچی برسند و دیگر از کاری که می‌کنند لذتی نمی‌برند.

به هر صورت با دانستن یا نداستن این تعاریف، ما انسان‌ها دارای عزت نفس و اعتماد به نفس هستیم. در بعضی افراد این حس بیشتر و در بعضی‌ها این حس کمتر دیده‌ می‌شود. گاهی برخی از اشخاص آنقدر دچار عزت نفس و اعتماد به نفس کاذب و بالایی می‌شوند که ارزش دیگران را نیز نادیده می‌گیرند.

دانستن اینکه عزت نفس و اعتماد به نفس چه تفاوتی با هم دارند، شاید به ما کمکی نکند. اما اینکه چطور عزت نفس خودمان را حفظ کنیم و اعتماد به نفس‌مان را بالا ببریم کاملا به ما کمک می‌کند تا کیفیت زندگی خودمان را بهبود ببخشیم. پس تلاش کنیم تا توانایی‌های خودمان را درک کنیم و ارزش بیشتری برای خودمان قائل شویم. شاید این یکی از بزرگ‌ترین راز‌های موفقیت در زندگی هر انسانی باشد.

به آینده امیدوار باشید، به خودشناسی برسید و خودتان را باور داشته باشید. اما در طی تمامی این مراحل هیچ‌گاه ارزش دیگران را نادیده نگیرید. اگر برای خودتان ارزش قائل هستید، باید بدانید که دیگران نیز همین حس را به صورت متقابل دارند. از این رو هیچ‌گاه خودتان را بر دیگری برتر نبینید تا دچار خودخواهی نشوید.

منابع:

https://www.verywellmind.com/what-is-self-esteem-2795868

https://www.psychologytoday.com/us/blog/hide-and-seek/201510/self-confidence-versus-self-esteem

https://www.healthyplace.com/blogs/buildingselfesteem/2012/05/the-difference-between-self-esteem-and-self-confidence

https://positivepsychologyprogram.com/self-esteem/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *