درمان تنبلی

نشانه های تنبلی و بی حوصلگی | راهکارهای مناسب برای درمان تنبلی

آیا تنبلی واقعاً بد است؟ پاسخ شما بستگی به تعریف‌تان از تنبلی دارد. برخی از افراد معتقدند افراد تنبل نمی‌شوند، آن‌ها هدف‌های ضعیف و نامناسبی دارند؛ منظور از هدف ضعیف، هدفی است که باعث انگیزه و انرژی بیشتر در فرد نمی‌شود. یا در نظر برخی هم افراد از انجام کارهایی که به آن‌ها محول شده، طفره می‌روند، به این دلیل که نمی‌دانند چطور باید خودشان را مدیریت کنند. با این وجود بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که تنبلی و بی حوصلگی مضرات بسیاری برای سلامتی دارد و گاهی کل زندگی یک فرد را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اکثر انسان‌ها در دوره‌ای از زندگی دچار تنبلی و بی‌ حوصلگی می‌شوند و علاقه‌ای به انجام هیچ کاری ندارند. افراد تنبل ترجیح داده به جای انجام وظایف، هیچ کاری انجام ندهند یا تنها کارهای آسان را انجام دهند. تنبلی علائم شایعی دارد که با شناخت این علائم می‌توانید خودتان را تغییر دهید. در این مقاله ابتدا با علائم و نشانه‌های تنبلی آشنا خواهید شد و سپس برخی از راهکارهای درمان تنبلی و بی حولگی را به شما معرفی خواهیم کرد. در صورتی که هر کدام از این علائم را در خودتان مشاهده کردید باید بدانید که زمان تغییر فرا رسیده است و برای بهبود شرایط خود و زندگی سالم‌تر باید اقدامی جدی انجام دهید.

 

 • علائم و نشانه‌های تنبلی
 • راهکارهای مناسب برای درمان تنبلی

تنبلی

علائم و نشانه‌های تنبلی

 

 • زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون و گشتن در رسانه‌های اجتماعی می‌کنید

روزانه چند ساعت را به تماشای تلویزیون می‌پردازید یا در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، فیسبوک یا اینستاگرام می‌گذرانید؟ مطمئناً از پاسخ خودتان تعجب خواهید کرد. تماشای زیاد تلویزیون یکی از نشانه‌های آشکار تنبلی است. وقتی اقدامی برای رفع این عادت غلط نکنید، سایر ابعاد زندگی و آینده‌تان نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. البته تماشای تلویزیون و گشتن در شبکه‌های اجتماعی بسیار جالب و جذاب است، اما مسئله انجام بیش از حد این عادت می‌باشد. استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی باعث اعتیاد به این کار خواهد شد و اگر شما درگیر این مسئله هستید بهتر از همین حالا آن را کنار بگذارید.

 • عقب انداختن کارها و موکول کردن آن‌ها به لحظه آخر

این مسئله تقریباً در همه افراد تنبل مشاهده می‌شود. اگر قبض پرداخت نشده دارید، لباس‌های‌تان روی هم تلنبار شده است و ظرف‌های کثیف همیشه در آشپزخانه‌تان مشاهده می‌شود، باید بدانید که شما از جمله افرادی هستید که کارها را به لحظه آخر موکول می‌کنید. البته عقب انداختن کارها به معنی عدم انجام کارها نیست، بلکه شما فقط آن‌ها را به آخرین لحظه می‌اندازید. به طور مثال وقتی صدای نامعلومی از ماشین‌تان شنیده می‌شود، می‌دانید که باید آن را به تعمیرکار نشان دهید، اما آن را به فردا یه زمانی دیرتر موکول می‌کنید. تا اینکه یک روز ماشین وسط جاده خراب می‌شود و شما مجبور هستید به تعمیرگاه بروید. حتماً روزهای مدرسه را به خاطر دارید، در آن زمان به خاطر انجام یک بازی، تکالیف مدرسه را به آخرین ساعات انداخته و با سختی انجام می‌دادیم، زمانی که مجازات انجام ندادن آن‌ها سنگین‌تر از انجام دادن آن بود. عقب انداختن کارها یکی از نشانه‌ها و عادات آشکار تنبلی است که باید درمان شود.

عقب انداختن کارها به لحظه آخر

 • بهانه آوردن برای ورزش نکردن

ورزش کردن یکی از مهمترین فعالیت‌ها است که اکثر افراد از انجام آن طفره می‌روند، بهانه می‌آورند که زمان کافی ندارند. ورزش نقش مهمی در حفظ سلامتی ایفا می‌کند و عدم انجام آن مشکلات بسیاری را باعث خواهد شد. از همین حالا تنبلی را کنار گذاشته و ورزش را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. بهانه آوردن برای ورزش نکردن، نشانه تنبلی است و باید آن را جدی گرفت.

در رشدتو بخوانید  افسردگی بعد از زایمان چیست ؟ 5 راه برای درمان افسردگی بعد از زایمان

 

 • هدف نداشتن و عدم برنامه‌ریزی برای آینده

آیا تا به حال برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده‌اید و اهداف خود را مشخص نموده‌اید؟ اگر این کار را انجام نداده‌اید، شما یک فرد تنبل هستید. آیا از آن دسته افرادی هستید که بیشتر زمان خود را به برنامه‌ریزی برای تعطیلات کوتاه‌مدت یا وعده غذایی که می‌خواهید برای ناهار بخورید، سپری می‌کنید؟ یا به برنامه‌ریزی برای زندگی و دستیابی به اهداف بلندمدت می‌پردازید. این یک حقیقت است که بسیاری از افراد تنها  مدت زمان کوتاهی را صرف تجسم آرزوها و رویاهای خود کرده و سپس آن‌ها را رها می‌کنند. آن‌ها باور ندارند که توانایی دست یافتن به اهداف و آرزوهای خود را دارند. با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری  پله‌های موفقیت را به خوبی طی خواهید کرد. افراد تنبل حوصله برنامه‌ریزی برای اهداف بلندمدت را ندارند، آن‌ها ترجیح می‌دهند که به تماشای برنامه‌های تلویزیون پرداخته و سایرین را به خاطر کسب موفقیت تحسین کنند. برای اینکه بدانید بی حوصلگی به سراغ شما آمده یا نه، فکر کنید که چه مدت زمانی را صرف برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای اهداف واقعی خود در زندگی می‌کنید. اگر این کار را انجام نمی‌دهید شما فردی تنبل هستید که از موفقیت فاصله زیادی دارد.

نداشتن هدف

 

 • شلوغ و کثیف بودن محل زندگی و محل کار

درست متوجه شدید! این یک نشانه تنبلی است. اگر محل کار یا زندگی شما نامرتب و درهم ریخته است، نشان می‌دهد که شما فردی تنبل هستید. مرتب و تمیز نکردن محل کار یا زندگی به دلیل کمبود وقت نیست، حتماً می‌توان حتی زمان کوتاهی را برای این کار اختصاص داد؛ به این دلیل است که به عادت شما تبدیل شده است. واقعا ترجیح می‌دهید که یک میز پر از کاغذ و غذاهای مانده کار کنید، با وجود زباله یا درهم ریختگی چطور می‌توانید در خانه‌تان زندگی کنید.

درهم ریختگی و کثیفی محل کار و زندگی

 • بی‌حوصلگی در تعطیلات آخر هفته

آیا در تعطیلات آخر هفته بی‌حوصله هستید؟ آیا احساس می‌کنید هیچ کاری برای انجام دادن ندارید و فقط دوست دارید بخوابید، با کامپیوتر بازی کنید یا تلویزیون تماشا کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد نشان می‌دهد شما فرد تنبلی شده‌اید. تعطیلات آخر هفته زمان مناسب برای انجام کارهایی است که به آن‌ها علاقه داریم. لازم نیست کل تعطیلات را برنامه‌ریزی کنید، تنها کافی است فعالیت‌های خاصی را در نظر بگیرید. اگر تعطیلات شما بدون برنامه و هدف و تنها به تماشای تلویزیون و گشتن در اینترنت سپری شود، شما احساس بی‌حوصلگی خواهید کرد و ترجیح می‌دهید بخوابید. بهتر است برای تعطیلات خود همیشه برنامه‌ای در نظر بگیرید، اگر تنبلی کنید و این کار را نادیده بگیرید، بی‌حوصلگی و بی‌هدفی به سراغتان خواهد آمد.

 

 • مصرف غذاهای فست فود و آماده به جای غذاهای خانگی و پختن غذا

از آنجا که هر روز مجبور به مصرف غذا هستیم، مصرف نوع غذا یکی از بهترین شاخص‌ها برای تعیین تنبلی است. همه می‌دانند که مصرف فست‌فودها برای سلامتی مضر است، اما اگر شما به رغم دانستن این حقیقت همچنان آن‌ها را به پختن یا خرید یک وعده غذایی سالم ترجیح می‌دهید، به این موضوع فکر کنید که آیا مصرف غذاهای آماده به عادت شما تبدیل شده است؟ مصرف بیش از حد غذاهای آماده و فست‌فودها نشانه تنبلی است. به عادات غذایی خود دقت کنید، نوع خوراکی که انتخاب می‌کنید ویژگی‌ها و عادات شما را نشان خواهد داد.

در رشدتو بخوانید  چطور با ترس خود رو به رو شویم؟| روش هایی برای مقابله با ترس‌هایمان

 

 • عدم توجه به ظاهر

اهمیت ندادن به ظاهر و لباسی که می‌پوشید، نشانه تنبلی و بی حوصلگی است. اگر موهای خود را قبل از بیرون رفتن مرتب می‌کنید، لباس‌تان را اتو می‌کنید، جلوی آینه ظاهر خود را درست کرده تا از دید دیگران خوب به نظر برسید، تبریک می‌گویم شما فرد تنبلی نیستید.

 

اما برعکس آن نشانه آشکار بی حوصلگی است. لازم نیست یک یا دو ساعت از وقت خود را جلوی آینه بگذارید، تنها کافیست از تمیز و مرتب بودن خود مطمئن شوید. البته منظور وسواس به خرج دادن و اهمیت بیش از حد به ظاهر نیست. افراد تنبل و به ظاهر خود اهمیت نمی‌دهند و برایشان تفاوتی نمی‌کند که چطور در نظر مردم ظاهر شوند. اگر از بیرون احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید، این امر به شما کمک خواهد کرد تا از درون هم احساس خوبی داشته باشید.

 

افزون بر نشانه‌ها و علائمی که ذکر شد، برخی از علائم تنبلی هم پنهان هستند از جمله می‌توان به افسردگی، ترس یا استرس اشاره کرد. این مساله ممکن است ناشی از فشار جامعه و عدم موفقیت در زندگی باشد که در نتیجه نداشتن هدف مناسب از زندگی ایجاد شده است. اگر هدفی در زندگی نباشد، زندگی معنای خود را از دست خواهد بود و در نتیجه شما به فردی تنبل تبدیل می‌شوید تا پناهگاه امن و راحتی برای خود بسازید.

 

راهکارهای مناسب برای درمان تنبلی

تنبلی می‌تواند بر کل زندگی و آینده شما تاثیر بگذارد. همین امروز شروع کنید و خودتان را تغییر دهید. خوشبختانه راهکارهای مناسبی برای درمان تنبلی وجود دارد که با به کار گرفتن آن‌ها می‌توانید سالم‌تر زندگی کنید. برای درمان بی‌حوصلگی و تنبلی از هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای اهداف کوچک شروع کنید و سپس به اهداف بزرگ برسید. برای برنامه‌ریزی زمان بگذارید تا برنامه‌ای مناسب برای مراحل بعدی زندگی خود داشته باشید. بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و پس از موفقیت‌های کوچک به خودتان جایزه دهید تا انگیزه مضاعف پیدا کنید. برای درمان تنبلی باید خود را تغییر دهید، ابتدا از تغییر نوع غذایی که می‌خورید شروع کنید و فعالیت ورزشی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. بهترین درمان بی حوصلگی پذیرفتن این موضوع است و همان زمان که متوجه تنبلی خود شدید برای درمان اقدام کنید و قدم به قدم جلو رفته تا در نهایت به نتیجه خوبی دست یابید.

درمان تنبلی

اگرچه تنبلی و بی حوصلگی چندان کمکی به زندگی نمی‌کند اما گاهی اوقات پیش می‌آید که هر کسی تنبل می‌شود، اگر این مسئله طولانی نشود مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما اگر به عادت شما تبدیل شد، کل زندگیتان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اگر به دنبال زندگی خوب و هدفمندی هستید، عادات اشتباه خود را کنار گذاشته و شروع به درمان تنبلی و بی حوصلگی خود کنید. برای موفقیت باید تلاش کرد، موفقیت به راحتی به دست نمی‌آید. برای رسیدن به رویاها و آرزوها لازم است اهداف‌تان را دنبال کنید تا در نهایت به خوشی واقعی دست یابید. وقتی یاد بگیرید که چگونه خودتان را مدیریت کنید، یاد می‌گیرید که برای خودتان انگیزه و هدف ایجاد کنید و زندگی‌تان را کنترل کنید، اجازه ندهید زندگی شما را کنترل کند.

 

منابع:

http://stunningmotivation.com/signs-of-laziness/

https://helpfulhomeschooling.com/2018/12/07/laziness/

https://www.verywellmind.com/how-to-stop-being-lazy-4164781

https://exploringyourmind.com/hidden-causes-of-laziness-you-should-know/

http://thedailybrunch.com/

  1 نظر

 1. حمید
  ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  پاسخ

  مطلب بسیار خوبی بود. ممنون

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *