نشانه های آرامش در زندگی | سلامت روان و تأثیر آن بر حفظ آرامش در زندگی

هیچ‌چیز بهتر از این نیست که بعد از یک روز پراسترس و یا طولانی با کسی که تحت هر شرایطی آرام است بیرون بروید. وقتی‌که با شخصی آرام بیرون می‌روید غیرممکن است که احساس آرامش بیشتری نکنید. این افراد معمولاً فقط داستان شما را گوش می‌دهند، احساساتتان را می‌بینند و می‌شوند، و اغلب شما هستید که بعد از درد و دل با آن‌ها نگرانی و یا خشمتان فرومی‌ریزد و احساس سبکی را تجربه خواهید کرد. افرادی که چنین آرامشی دارند ممکن است کمی جادویی به نظر برسند. اما واقعاً این صفات آرام بودن را هرکسی می‌تواند در زندگی فرابگیرد زیرا مزایای زیادی برای فرد خواهد داشت. زمانی که شما یاد می‌گیرید که چطور انرژی آرامش را در خود نگه‌دارید زندگی خود را روشن‌تر دیده و بیشتر احساس حاکمیت بر زندگی خود دارید و کمتر احتمال می‌رود که توسط رفتار دیگران یا شرایط استرس‌زا کنترل خود را از دست بدهید و سلامت روان خود را به خطر بیاندازید. در این صورت است که می‌توانید همانند فردی شوید که صدای او بسیار آرامش‌بخش است، می‌تواند دوستانش را آرام کند و با انرژی مطمئن و قوی در جهان حرکت می‌کند.

آرامش در زندگی

توانایی تنظیم احساسات نشانه‌ای از قدرت ذهنی است. این بدان معنا نیست که شما هرگز عصبانی نخواهید شد اگرچه خشم نیز  احساساتی سالم و مفید است، اما منظور از توانایی کنترل احساس این است که شما دارای سلامت روان بوده و قادر به بروز رفتاری سازنده هستید، حتی زمانی که احساس ناراحتی می‌کنید. سلامت روان شامل سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی است. سلامت روان بر چگونگی اندیشیدن، احساسات و عمل کردن ما تأثیر می‌گذارد. همچنین تعیین می‌کند که چگونه با استرس روبه‌رو شویم، با دیگران چطور ارتباط برقرار کنیم و چه انتخاب‌هایی در زندگی داشته باشیم. داشتن سلامت روان در هر مرحله از زندگی، دوران کودکی، نوجوانی و بزرگ‌سالی مهم است. تجربه مشکلات روحی در طول زندگی، ممکن است تفکر، خلق‌وخو و رفتار شما را تحت تأثیر قرار دهد. عوامل متعدد زیادی چون عوامل بیولوژیکی نظیر ژن‌ها، تجربیات زندگی مانند آسیب روحی و توهین و سابقه خانوادگی، با مشکلات سلامت روان مرتبط هستند.

در این مقاله قصد داریم در مورد سلامت روان و چگونگی افزایش آن در خود صحبت کنیم و سپس با عادت‌های افرادی با خصوصیات آرام آشنا شویم. با ما همراه باشید.

 • سلامت روان چیست و چه رابطه‌ای با انعطاف‌پذیری دارد؟

 • چگونه می‌توان سلامت روان را افزایش داد؟

 • عادات مشترک افراد آرام

سلامت روان چیست و چه رابطه‌ای با انعطاف‌پذیری دارد؟

سلامت روان به سلامت روان­شناختی اشاره دارد و رویکردی است که در مورد خودتان احساس می‌کنید که شامل کیفیت روابط شما و توانایی‌تان برای مدیریت احساسات و مقابله با مشکلات است. سلامت روان قوی فقط به معنای عدم وجود مشکلات روحی و روانی نیست. داشتن سلامت ذهنی و عاطفی چیزی بیش‌تر از افسردگی، اضطراب و یا سایر مسائل روانی است. سلامت روان به‌جای فقدان بیماری روحی به وجود ویژگی‌های مثبت در فرد اشاره دارد. ن

شانه‌های آرامش و  سلامت روان در افراد عبارت‌اند از:

 • حس لذت
 • داشتن یک زندگی عاشقانه و توانایی خندیدن و لذت بردن از زندگی
 • توانایی مقابله با استرس و گریز از ناسازگاری
 • فعالیت و روابطی معنادار و هدفمند
 • انعطاف‌پذیری یادگیری مهارت‌های جدید و سازگاری با تغییر
 • توانایی برقراری تعادل بین کار، تفریح، استراحت و فعالیت‌های روزانه
 • توانایی ایجاد و حفظ روابط کامل و واقعی
 • اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بالا

این ویژگی‌های مثبت  سلامت روانی و عاطفی این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا از طریق فعالیت‌های مولد، معنادار و روابط قوی به‌طور کامل در زندگی خود مشارکت داشته و سهیم باشید. حتی زمانی که با چالش‌های زندگی و شرایط استرس‌زا مواجه می‌شوید این ویژگی‌های آرامش می‌تواند به شما کمک کند.

در رشدتو بخوانید  انواع استرس و اضطراب و دلایل آن | منشاء استرس از چیست؟

داشتن سلامت روان به این معنا نیست که شما هرگز اوقات بد و یا مشکلات احساسی را تجربه نمی‌کنید. همه‌ی ما با ناامیدی، از دست دادن و تغییر روبه‌رو شده‌ایم و درعین‌حال این‌ها بخش عادی زندگی هستند که با داشتن سلامت روان نیز می‌توانند باعث ناراحتی، اضطراب و استرس شوند. اما به همان اندازه که فرد سالم ازنظر جسمی قادر به برگشتن به دوران قبل از بیماری و یا آسیب‌دیدگی هست یک فرد با سلامت روان قوی نیز می‌تواند از ناتوانی، آسیب‌های روحی و استرس رهایی یابد. به این توانایی انعطاف‌پذیری گویند.

افرادی که ازلحاظ احساسی و روانی انعطاف‌پذیرند قادر به مقابله با شرایط دشوار بوده و می‌توانند چشم‌انداز مثبت خود را در زندگی حفظ کنند. آن‌ها در زمان‌های بد نیز به‌خوبی می‌توانند متمرکز، انعطاف‌پذیر و سازنده باقی بمانند. انعطاف‌پذیری این افراد به آن‌ها کمک می‌کند تا از تجربیات جدید و یا آینده نامطلوب کمتر بترسند. حتی زمانی که فوراً نمی‌توانند برای حل مشکل خود راه‌حلی بیابند امیدوار هستند که درنهایت یک راه‌حلی پیدا خواهد شد.

سلامت روان

چگونه می‌توان سلامت روان را افزایش داد؟

اما چگونه می‌توان سلامت روان را افزایش داد؟ هرکسی می‌تواند از مشکلات روانی و عاطفی رنج ببرد کما اینکه همه‌ی ما گاهی اوقات این مشکلات را در زندگی تجربه کرده‌ایم. طبق آمار و گزارش‌ها از هر پنج نفر، یک نفر از اختلالات روانی رنج می‌برد. بااین‌حال به‌رغم مشکلات شایع سلامت روان بسیاری از ما تلاشی برای بهبود این وضعیت نمی‌کنیم. ما پیام‌های عاطفی ارسال‌شده از مغز خود را نادیده می‌گیریم و سعی می‌کنیم روش‌های خوددرمانی نظیر مصرف الکل، مواد مخدر و یا رفتارهای خود تخریبی را امتحان کنیم. ما سعی داریم با مصرف این مواد مشکلات خود را سرکوب کنیم به این امید که کسی متوجه آن­ها نشود. ما امیدواریم که سلامت روان ما به‌خودی‌خود بهبود می‌یابد و خودمان را با این جمله که “این­ها تنها راه بهبودی هستند” فریب می‌دهیم.

شما مجبور نیستید که احساس بدی داشته باشید. شیوه‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای برطرف کردن خلق‌وخوی خود اتخاذ کنید، با انعطاف‌پذیری بیشتر، بیشتر می‌توانید از زندگی لذت ببرید. اما همان‌طوری که برای ایجاد و حفظ سلامت جسمی نیاز به تلاش دارید برای سلامت روان و آرامش در زندگی نیز باید تلاش کنید. ازآنجایی‌که این روزها عوامل زیادی برای به خطر انداختن رفاه عاطفی و زندگی ما وجود دارد بنابراین باید بیشتر کارکنیم تا بتوانیم از سلامت روان قوی برخوردار شویم.

روش‌هایی که برای افزایش سلامت روان می‌توانیم بکار گیریم:

 1. اولویت در ارتباطات اجتماعی خصوصاً به‌صورت چهره به چهره
 2. فعال ماندن هم برای مغز و هم برای بدن خوب است.
 3. سطح استرس خود را چک کنید و یاد بگیرید که آن را کنترل کنید.
 4. داشتن یک رژیم غذایی سالم برای حمایت از سلامت روان قوی
 5. هدف و معنای زندگی را پیدا کنید.
 6. از افراد حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید.
 7. به اندازه کافی بخوابید. خواب کافی بر قدرت تفکر شما می‌افزاید.

عادات مشترک افراد آرام

همان‌طوری که پیش‌تر گفته شد سلامت روان بر زندگی شما، نحوه تفکر، احساس و رفتار شما و همچنین بر توانایی شما برای مقابله با استرس، غلبه بر چالش‌ها، ایجاد روابط و بهبود یافتن مشکلات تأثیر می‌گذارد. راه‌های زیادی برای کنترل سلامت روان وجود دارد که می‌توانید برای حل یک مشکل روانی خاص، بهتر شدن احساسات و پرورش انرژی مثبت و خوب در خود بکار گیرید.

در رشدتو بخوانید  افزایش اعتماد به نفس چگونه ممکن است؟ | راه های رسیدن به خود باوری

موارد زیر برخی از عادت‌های مشترک افراد آرام است که سلامت روان آن‌ها را تضمین می‌کند:

در لحظه زندگی کردن

افراد آرام در لحظه زندگی می‌کنند. زمانی که با آن‌ها صحبت می‌کنید کاملاً به شما توجه کرده و با شما تماس چشمی برقرار می‌کنند. تماس چشمی برقرار کردن در فرد این حس را ایجاد می‌کند که طرف مقابل به او توجه کرده و برایش ارزش قائل است درنتیجه حس آرامش در وی برانگیخته خواهد شد.

 

احترام به حریم شخصی دیگران

یکی از ویژگی‌های افراد آرام احترام به حریم شخصی و عدم نزدیکی بیش‌ازحد است. این افراد حتی زمان صحبت کردن نیز فاصله مجاز خود با طرف مقابل را رعایت کرده تا فرد احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشد.

 

آرام حرکت کردن

اگرچه ما از صحبت کردن با دوستان شوخ و سرزنده‌ی خود لذت می‌بریم و عاشق جنب‌وجوش کردن آن‌ها هستیم اما افرادی که گرایش به آرامش دارند تمایل دارند با سرعت کمتری حرکت کنند درنتیجه محیط اطراف آن‌ها نیز آرام­تر خواهد بود. چون این افراد در زمان حال متمرکزشده‌اند بنابراین زمان و مکان را نیز در انتخاب دقیق کلمات خود دخیل می‌کنند و یک شنونده عالی هستند.

 

درست گوش دادن

افراد آرام زمانی که شما در حال صحبت هستید ساکت می‌مانند تا زمانی که نوبتشان شود. آن‌ها صبور بوده و بدون قضاوت کردن فقط گوش می‌دهند. این صفات نه‌تنها سبب آرامش در سایر افراد می‌شود بلکه حس امنیت عمیقی را در رابطه برقرار می‌سازد. خوب گوش دادن به ما کمک می‌کند که ارتباط بیشتری با دیگران برقرار کنیم و حس محبت را عمیقاً احساس کنیم.

 

گرم و صمیمی بودن

افراد آرام انرژی گرم و دوستانه‌ای را منتشر می‌کنند آن‌ها اغلب با یک لبخند یا زبان‌درازی فضای دوستانه‌ای را به وجود می‌آورند. لبخند زدن می‌تواند خلق‌وخوی شما را عوض کند و به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش بیشتری را نسبت به زندگی داشته باشید. لبخند زدن سبب می‌شود که مغز به اتفاقات شاد بی اندیشد.

 

استفاده از کلمات مثبت

افرادی که خونسرد و آرام هستند نه‌تنها احساس رضایت می‌کنند بلکه هرکسی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شود را با کلمات مثبت تشویق می‌کنند. فردی که آرامش دارد همواره از عبارات خوش‌بینانه و آرام­بخش مثل “چه خوب”، “چه عالی” و غیره استفاده می‌کند. کلمات مثبت این پیام را به مغز ارسال می­کند که جهان اطراف ما فوق‌العاده است و این سبب آرام شدن ما می‌شود.

 

همدل بودن

زمانی که با کسی صحبت می‌کنید و او ارتعاشات آرام­بخش خود را به‌سوی شما می‌فرستد آن گفتگو همیشه در ذهن شما می‌ماند زیرا احساسی واقعی را تجربه می‌کنید و این از جوانب مثبت همدلی است. افراد آرام ماهیتی دلسوزانه داشته و اغلب شانه‌هایی برای گریه کردن و گوش‌هایی برای شنیدن حرف‌هایتان دارند. آن‌ها عمیقاً خود را در جایگاه طرف مقابل قرار می‌دهند تا بتوانند کاملاً احساس او را درک کرده و بیشتر با او ارتباط برقرار کنند. آن­ها عاشق کمک کردن به دیگران هستند.

درمجموع می‌توان گفت که لذت بردن از زندگی و توانایی خندیدن، مقابله با شرایط استرس‌زا، انعطاف‌پذیری و یادگیری مهارت‌های جدید، توانایی برقراری روابط واقعی و همین‌طور داشتن اعتمادبه‌نفس از نشانه‌های آرامش و سلامت روان در زندگی است. افراد آرام در زمان حال زندگی می‌کنند، شنونده خوبی هستند، به حریم شخصی دیگران احترام می‌گذارند، بسیار همدل و مهربان هستند و با بکار بردن عبارات و کلمات مثبت حس آرامش را در شما برمی‌انگیزند.

 

 

 

منابع:

https://www.bustle.com/p/11-habits-all-people-who-are-calming-to-be-around-have-in-common-8759495

https://www.helpguide.org/articles/mental-health/building-better-mental-health.htm/

https://espanol.mentalhealth.gov/basics/what-is-mental-health

https://www.inc.com/amy-morin/10-signs-youre-a-mentally-strong-person-even-though-most-people-think-these-are-weaknesses.html

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *